Pırlanta Yüzük Nereden Alınır? En İyi Pırlanta Markaları

Pırlanta yüzükler çoğu kadının vazgeçilmezi! Evliliğin de güçlü bir simgesi haline gelmiş tektaşların kesiminden karatına, berraklığından rengine kadar birçok özelliği bulunuyor. Pırlanta seçimi bu kadar ustalık gerektirirken tabii ki pırlanta yüzüklerin nereden alınması gerektiği ve en iyi pırlanta markalarının neler olduğu da çoğu kişinin aklındaki soru işaretlerinden. Biz de bu yazımızda size bunların cevabını veriyoruz!

Işıl ışıl parlayan pırlantalar tektaş yüzüklerden kolyeye, küpeden bilekliğe birçok takıda yer buluyor. Ancak hiç şüphesiz pırlanta denince ilk akla gelen meşhur pırlanta yüzük oluyor. Sevgilinize güzel bir pırlanta yüzük ile evlilik teklifi etmeyi düşünüyorsanız ya da ‘’Tek taşımı kendim aldım :) ’’ diyen özgür ruhlu kadınlardansanız sizin için pırlanta seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylardan ve bu pırlantaları nereden alabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Pek çoğumuz pırlanta seçiminde sadece görüntüsünün güzel olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak dünyanın en değerli taşlarından biri olan pırlantada bundan çok daha fazlası gizli. 

en iyi pırlanta markaları
Everly Rings

Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken temel etkenler arasında 4C kavramı yer alıyor. 4C denince kafanız karışmasın. Açıklaması oldukça basit. Kesim (cut), berraklık (clarity), karat (carat) ve renk (color) anlamına gelen 4C, pırlanta seçiminde etkili olan özellikler. Peki tüm bu özellikleri inceleyeceğimiz en iyi markalar hangisi? Tektaş pırlanta nereden alınır? hep duyduğumuz pırlanta sertifikası ne anlama geliyor? dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de tam olarak bunun için buradayız. :) Işıl ışıl bir pırlanta rüyasına dalmadan önce, sizinle öğretici ve keyifli bir bilgi turuna çıkmak istiyoruz. İşte pırlanta seçiminde size kolaylık sağlayacak önemli bilgiler!

Pırlanta Nereden Alınmalı? 

Aşkı, bağlılığı temsil eden pırlantalar, diğer birçok mücevherden farklı anlamlar taşır. Pırlantalar her ne kadar birbirine benzese de her birinin kendine has özelliği ve değeri bulunur. Hediye ettiğiniz kişiye özel ve tek olduğunu hissettirebileceğiniz tektaşlar, hemen yukarıda bahsettiğimiz 4C özellikleri ile birbirinden ayrılır. Pırlantanın işlenme biçimi, rengi, ağırlığı ve berraklığı pırlantanın kalitesini ve fiyatını belirler. Pırlantalar rengi ve kesimi ne kadar iyi olursa o kadar değerli olarak kabul edilir. Özellikle berrak olan pırlantalar, bu mücevherler arasında öne çıkar. Ayrıca tektaş kesimleriyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz 10 Farklı Tektaş Pırlanta Kesimi yazımızı okumanızı öneririz!

Böylesine kıymetli bir mücevher alırken ise mutlaka uzmanlığı pırlanta olan firmaları tercih etmenizi öneririz. Ürünün garantisi, tüm özelliklerinin bilgisinin bulunduğu uluslararası pırlanta sertifikası, değişim kartı ve ürün çeşitliliği ile uzman markalar her daim güvenli bir seçim olarak karşımıza çıkar.

en iyi pırlanta markaları
Ascot Diamonds

Aynı zamanda aldığınız tektaşın iyi bir markaya ait olması, yüzüğü hediye edeceğiniz kişinin kendini değerli hissetmesinde oldukça etkili bir seçim olur. :) İyi bir markadan almak aynı zamanda yüzüğü aldıktan sonra gerekli bakımlarını yaptırabileceğiniz ya da hatalı durumlarda garantiden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Mesela pırlantalar her ne kadar orijinal olsa da zaman içerisinde yüzük demirinde ya da pırlanta yüzeyinde kararmalar görülebilir. Bu nedenle her daim iletişimde olabileceğiniz, yaygın şubeye sahip güvenilir firmaları tercih etmeniz iyi bir seçim olabilir. :) 

Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Pırlantanın sahte olup olmadığı, gerçek ise nasıl anlaşılacağı en çok merak edilen konular arasında yer alır. Dişi ile alıp ısıranlar, büyüteç ile baksa da pek bir şey anlamayanların ne kadar çok olduğunu biliyoruz. :) Ancak bir pırlantanın gerçek olup olmadığını, gerçek ise değerinin ne olduğunu anlamak pek de kolay bir iş değil. Pırlantanın gerçek olduğunu anlamak için yüzüğünüzü ısırmaya kalkmamanızı baştan söyleyelim. Pırlanta uzmanlık gerektiren, oldukça kıymetli ve ince işçilik isteyen bir mücevher. Bu nedenle gerçek olup olmadığını anlama kısmını da işin uzmanlarına bırakmak gerek. 

en iyi pırlanta markaları
East West Gem Co.

Pırlantanızı aldıktan sonra ya da size hediye edilen bir pırlantanın gerçek olup olmadığı konusunda şüphe duyarsanız yakınınızda bulunan iyi bir pırlanta markasının mağazasına uğramanızı tavsiye ederiz. Böylelikle işin uzmanları Lup adı verilen ve 10 kata kadar büyüten özel bir mercek sayesinde pırlantanızın gerçek olup olmadığını inceleyebilir.

Pırlantanın hangi değerde olduğunu anlamak ya da satma aşamasında müşteriyi güvence altına almak konusunda ise pırlanta sertifikasının oldukça önemli olduğunu belirtelim. Peki nedir bu pırlanta sertifikası? Kısaca bahsedelim;

Pırlanta Sertifikası Ne Anlama Gelir? 

Pırlanta seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken 4C özelliklerine ek olarak sertifikadan da bahsetmeliyiz. Pırlanta sertifikasını, mücevherin değerini, ağırlığını, rengini ve berraklığını yazılı şekilde belgeleyen bilgi sertifikası olarak açıklayabiliriz. Tabii ki pırlanta sertifikasında sadece 4C özellikleri yer almaz. Aynı zamanda pırlantanın cilalanma kalitesi ve kesim biçimi de pırlanta sertifikasında bulunur. Bağımsız araştırma ve inceleme kurumları tarafından verilen sertifikalar, ürünü seçerken özelliklerine güvenmeniz konusunda yardımcı olacağı gibi pırlanta yüzüğünüzü satın aldıktan sonra satmak isterseniz değeri konusunda da güvence sağlar. 


East West Gem Co.

Hatta hırsızlık gibi durumlarda kuyumcular pırlanta satmak isteyen kişilerden ürüne ait sertifika istediği için çalınabilecek bir pırlantanızı hırsızlık durumlarına karşı da koruma altına alabilirsiniz. Aynı şekilde pırlantanın sertifikasının orijinal olup olmadığı yüzüğün üzerine işlenen küçük kod numarasından anlaşılabilir. Genelde bu kod çok küçük olduğu için gözle fark edilmeyebilir. Mücevher uzmanları pırlanta yüzüğün orijinal sertifikalı olup olmadığını yüzüğün üzerindeki numarayı inceleyerek görebilirler. 

En İyi Pırlanta Markaları Hangileridir?

Ülkemizde birçok pırlanta markası bulunuyor. Ancak en bilinen ve güvenilir markaları şu şekilde sırlayabiliriz:

  • Tiffany & Co.
  • Zen Pırlanta 
  • Ariş Pırlanta
  • Altınbaş 
  • Blue Diamond 
  • Atasay 
  • Koçak 
  • Assos Pırlanta 

 

Yazıyı Paylaş
Yönetici, yonetici
yonetici-Profil-Resmi

Önerilen Yazılar:

Fikirleriniz bizimle paylaşmaya ne dersin?

Lütfen Yorumunuzu Yazın

E-Posta adresiniz yorumunuzda görünmeyecektir.