Mücevher

10 Farklı Tektaş Pırlanta Kesimi

24/10/2018
Bridolog 3 dakikalık okuma
Genellikle insanlar arasında tektaşa dair en çok konuşulan karatlar oluyor. Ancak bir pırlantanın kesimi de taşın büyüklüğü kadar önemli. Bu yazımız tarzınıza en uygun tektaşı seçmenizde size yol gösterecek!

Günümüzde tektaş denince akla ilk ve en sık gelen taş pırlanta. Pırlantanın ham hali olan elmas toprak altında yüzyıllar boyunca olgunlaşır ve doğada renksiz ve saydam olarak bulunur. Elmasın işlenmiş hali ise pırlantayı oluşturur. Pırlantanın kalitesini etkileyen bir çok faktör var. Bunların başında renk, berraklık, karat ve tabii ki kesim geliyor. Pırlanta ne kadar kusursuz kesilirse taş o kadar göz alıcı parlar!

Pırlantanın en popüler 10 adet kesimi bulunuyor. Aşağıda özelliklerinden bahsedeceğimiz bu kesimler tarzınıza uygun bir yüzük arıyorsanız sizin için oldukça önemli. Tarzınız klasik, modern, vintage ne olursa olsun her birinize uygun kesimler mevcut. Gelin size en uygun pırlantayı birlikte seçelim!

1. Yuvarlak Kesim Pırlanta

Yuvarlak kesim pırlantalar dünyadaki pırlanta satışlarının yüzde 75’inden fazlasını oluşturuyor ve ışığı en iyi yansıtan kesim olarak biliniyor. 1919 yılında Marceel Tolkowsky tarafından tasarlanan bu kesimin genellikle 58 yüzeyi (faset)  bulunuyor ve bu sayede ışık taşın altından yukarıya yansıyarak mükemmel bir ışıltı sağlıyor. Bu özelliğinden dolayı kesim taşın kusurlarını örtmede de büyük bir rol oynuyor. Yuvarlak kesimin modasının kolay kolay geçmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Fazla risk almak istemeyenler rahatça tercih edebilir!

2. Prenses Kesim Pırlanta

Prenses kesimin pırlantanın kare şeklinde kesilmesiyle sivri köşeleri olan bir görüntüsü bulunuyor. Yuvarlak kesimden sonra en çok tercih edilen kesim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı yuvarlak kesim gibi prenses kesimde de taşın parlaması oldukça yoğun ve kusurları örtücü şekilde. Daha çok modern bir görüntüye sahip olan bu kesimin aynı zamanda kesim maliyeti daha düşük.

3. Zümrüt (Emerald) Kesim Pırlanta

Zümrüt kesim elegant bir görüntü isteyenler için oldukça uygun bir tercih. Genellikle dikdörtgen formunda olan bu kesimin dikey yüzeyleri olduğu için pırlantanın berraklığını oldukça ön plana çıkarıyor. Ve yine dikdörtgen olmasından ötürü taşın boyutu da önem kazanmakta. Bu nedenle daha büyük bir karat ve berraklık derecesi iyi bir taş seçimi bu noktada önemli. Zümrüt kesim her ne kadar pırlantanın yuvarlak ve prenses kesimdeki kadar parlamasını sağlamasa da elde oldukça şık bir görüntü yakalıyor.

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: Pırlanta Yüzük Nereden Alınır? En İyi Pırlanta Markaları

4. Oval Kesim Pırlanta

Yüzük: Jean Dousset 

Oval kesim yuvarlak kesime oldukça benzer. Eğer elleriniz küçük ve parmaklarınız kısaysa bu kesimi seçmenizde fayda var çünkü bu tarzda bir taş parmaklarınızı olduğundan daha uzun ve ince gösteriyor. Ve üstelik oval kesimle birlikte pırlanta da olduğundan daha büyük gözüküyor!

5. Damla (Pear) Kesim Pırlanta

Damla kesim pırlanta altta oval başlayan taşa yukarıda sivri biçimde şekil verilmesiyle oluşur. Gözyaşı formunda olarak da bilinir. Kolye, küpe gibi aksesuarlarda oldukça sık karşılaştığımız damla kesim tektaşta da günümüzde sıkça kullanılıyor. Alışılagelmiş kesimlerden sıkılanlar bu kesime kesinlikle şans vermeli!

6. Markiz (Marquise) Kesim Pırlanta

18. yüzyılda 14. Louis tarafından bulunan markiz kesim kralın sevgilisinin gülümsemesinden esinlenmesiyle ortaya çıkmış. Böylesine romantik bir tarihi olan bu kesimin özelliği taşın her iki uca doğru sivrileşmesi. Ayrıca bu kesimin de parmağı olduğundan uzun ve ince gösterdiğini söylemekte fayda var. Romantik ve vintage yüzükleri beğeniyorsanız markiz kesim tam size göre.

7. Yastık (Cushion) Kesim Pırlanta

Bu kesimin özelliği taşın parlaklığını arttırmak amacıyla yuvarlak ve kare kesimlerden oluşması. Kesim itibariyle pırlantada daha geniş yüzeyler bulur ve taş, kenarlarına doğru yuvarlaklaştırılır. Ancak bu kesimin küçük taşlar üzerinde mümkün olmadığını hatırlatmak isteriz. Elegantlığı simgeleyen bu kesimi modern yüzük sevenler tercih edebilir.

8. Radyant Kesim Pırlanta

Yüzük: Mark Broumand

Radyant kesim ise kare taş tercih edenlerin yuvarlak kesimin parlaklığını yakalaması için geliştirilmiş. Aynı zamanda yaklaşık 70 yüzeyi bulunduğu için rengi yoğunlaştırıcı özelliğe de sahip. Eğer farklı renkte pırlantaları beğeniyorsanız radyant kesim tercih ederek rengi daha kolay bir şekilde ortaya çıkarıp vurgulayabilirsiniz.

9. Aşer (Assher) Kesim Pırlanta

Zümrüt kesime oldukça benzeyen aşer kesim tek patentli pırlanta kesimidir. Kesimi itibariyle odağı taşın ortasına toplar. Ayrıca orijinal aşer kesimde lazerle işlenmiş Royal Asscher logosu bulunur. En özel kesimlerden biri olan aşer kesimin orijinallerini antikacılarda bulabilirsiniz. Antika ve vintage sever biriyseniz tarzınızı bu kesim bir tektaş oldukça doğru yansıtacaktır. 

10. Kalp Kesim Pırlanta

Benim tektaşım herkesinkinden farklı olmalı diyenler buraya! Kalp kesim aradığınız farklılığı yaratabilir. Diğer kesimlere göre daha az tercih edildiği için tektaşınız özel bir tasarıma dönüşmüş olur.

Önerilen Yazılar