Güzellik & Bakım

Hametan Krem Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır? Yüze Sürülür mü?

08/03/2023
Bridolog 3 dakikalık okuma

Cilt problemleri yaşayanlar için krem önerisi arayanlara seçenekler oldukça fazla. Bu seçenekler arasında yer alan Hametan krem ise oldukça etkili ve popüler bir seçenek. Sadece eczanelerde satılan Hametan krem, cilde olan etkileriyle birçok kişinin favori cilt kremlerinden arasında yer alıyor.

Hametan krem, ciltteki yaralar, yanıklar, egzama, sivilce izleri, çatlaklar ve kuruluk gibi çeşitli cilt problemleri için etkili bir çözüm sunuyor. İçerdiği bileşenler sayesinde cildi nemlendiriyor, tahrişleri hafifletiyor ve cildin kendini yenilemesine yardımcı oluyor. Ancak Hametan kremin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Gelin, bu mucizevi kremi daha yakından inceleyelim!

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem, cilt problemleri için etkili bir tedavi seçeneği olarak kullanılan bir ürün. Çok eski yıllardan beri evlerimizde bulunan ve çeşitli amaçlar için kullanılan bu krem, eczanelerden satın alınabiliyor. Mart 2023 itibariyle 43 TL fiyat ile raflarda yer alan Hametan, krem ve pomad olmak üzere iki formda bulunuyor. Bu ikisinin farkı ise pomadın kreme göre biraz daha yağlı olması. Eğer cilt bakımı amacıyla kullanacaksanız, her ikisini de tercih edebilirsiniz.

Etken maddesi Hamamelis virginiana olan kremin asıl amacı yanık izlerini giderilmesine yardımcı olmak. Ancak, buna ek olarak iltihap giderici özelliğe sahip. Bu sayede yaralar, egzama, sedef hastalığı, sivilce izleri gibi cilt sorunlarının tedavisine yardımcı oluyor. Hametan krem yalnızca cilt sorunları için değil aynı zamanda da medikal bir nemlendirici krem. Bu özelliği sayesinde yalnızca cilt problemleri için değil, cilt yenileyici etkileri için de kullanılıyor.

hametan krem

Hametan Krem Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Hametan kremin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cilt tonu eşitsizliklerini giderir.
 • Yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kuru ve yıpranmış cilde bakım yapar ve cildi onarır.
 • Özellikle yaz aylarında ağda sonrasında oluşan tahriş ve kızarıklığı gidermede etkilidir.
 • Birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde kullanılır.
 • İltihap kurutucu özellik gösterir.
 • Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve acıyı hafifletir.
 • İyi bir nemlendirici olan Hametan kremi, el, yüz ve vücuda uygulandığında nem dengesini sağlar.
 • Cilt kuruluğuna bağlı olarak oluşan topuk çatlaklarının giderilmesine yardımcı olur.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem, çeşitli cilt problemleri için etkili bir tedavi yöntemi. Ancak, Hametan kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerektiğini unutmayın. Hametan kremi kullanmadan önce cildinizi veya uygulayacağınız bölgeyi temizlemeniz gerekiyor. Cildinizi güzelce temizledikten sonra, çok az bir miktar kremi parmağınızın ucuna alın ve hafifçe ovalayarak uygulayın. Cilt kremi emdikten sonra ovalamayı bırakabilirsiniz. Hametan kremi uyguladıktan sonra bu bölgeyi kapatmanıza gerek kalmıyor. Bu şekilde cildinizin daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Hametan Kremin Sarısı ve Mavisi Arasındaki Fark Nedir?

İçeriğimizin bu bölümünde Hametan krem hakkında merak edilen bir konuya değindik. Hametan kremin sarısı ve mavisi arasındaki fark nedir? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte göz atalım;

 • Mavi renkli tüpte bulunan Hametan’ın pomad formu iken, sarı olanı ise krem formudur. Krem formundaki ilaçlar içerdikleri yağ miktarına göre farklı formda bulunuyor. Azdan çoğa doğru losyon, jel, krem ve pomad şeklinde sıralayabiliriz. Buna göre, pomad en yüksek yağ içeriğine sahip ürün olarak öne çıkıyor.
 • Bir kremin içerdiği yağ miktarı arttığında emilimi de artar. Hametan’ın krem formu, deri içine ve yüzeysel olarak emilir. Pomad formunda ise derinin daha iç bölgelerinde emilir. 
 • Hametan sarı kremin 100 gramında 5,35 gram Hamamelis virginiana distilatı, 0,15 gram sorbik asit ve 5 gram setil alkol içeriyor. Hametan’ın mavi pomadı ise 100 gramında 25 gram Hamamelis virginiana distilatı ve 5 gram asetilenmiş saf lanolin içeriyor.
 • Hametan mavi ve sarı kremlerinin içerdikleri etkin madde oranlarından anlaşıldığı gibi, Hametan mavi kremin içeriği daha yağlı ve etkili bir yapıya sahip.
hametan krem

Hametan Krem Kaç Günde Etki Eder?

Çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan Hametan kremin etki süresi cilt tipine veya cilt sorununa göre değişebiliyor. Bazı durumlarda hemen etki gösterirken, bazı durumlarda birkaç gün düzenli kullanım gerekebiliyor. Düzenli kullanım ve doktorun önerilerine uyulması, Hametan krem'in etkisini artırabilir.

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem, yüzdeki küçük yaralar, çatlaklar ve tahrişler gibi problemlerde kullanılabiliyor. Ancak yüzünüzde sivilce, egzama veya benzeri cilt rahatsızlıklarınız varsa, doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Ayrıca, göz çevresi dahil yüzünüzün hassas bölgelerine uygulamaktan kaçınmalısınız. Herhangi bir yan etki hissettiğinizde, kullanımı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

hametan krem

Hametan Krem Uçuğa İyi Gelir mi?

Hametan krem uçuğun sebep olduğu ağrı, yara, su toplanması ve kızarıklık gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabiliyor. Ancak Hametan kremi uçuğu geçirmek amacıyla kullanmak için bir uzmana danışmalısınız. 

Hametan Krem Antibiyotikli mi?

Hametan kremin içeriğinde antibiyotik bulunmaz. Hametan krem yara, yanık, çizik, cilt irritasyonu gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan topikal bir krem. İçeriğinde ise etken madde olarak Hamamelis virginiana distilatı ve lanolin ve likid parafin gibi yardımcı bileşenler bulunuyor.

Bu yazı tıbbi bir tavsiye niteliğinde değildir. Ürünleri kullanmadan önce ilk olarak uzman hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazılar