Düğün Planlama

Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: Söz ve Nişanın Farkı

14/06/2022
Bridolog 10 dakikalık okuma
Söz ve nişan yazımızda buluştuğumuza göre ‘’Söz mü nişan mı yapılacak? Yoksa ikisi bir arada mı? Peki bunların farkı ne? ‘’ diye çeşitli sorular kafanı kurcalıyor sanırım! :) İşte biz de tam bunun için buradayız!

Gelenek ve görenekler günümüzde her ne kadar değişkenlik gösterse de söz ve nişan kültürümüz vazgeçilmez klasiklerimizden biri. Evliliğe giden bu yolda tüm bu süreci usulüne layık bir şekilde yapmak isteyenlerdensen senin için hazırladığımız bu rehberimizden faydalanabilirsin. Söz ve nişan hakkında bilmeniz gereken her şeyin cevabı için ekranı aşağı kaydır! :) 

Söz Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

İki sevgili hayatını birleştirmeye karar verdiğine göre söz ve nişan konusu açılmış, henüz açılmadıysa da ‘’Ee hadi çocuklar artık adını koyalım.’’ diyen büyükleriniz sayesinde mutlaka açılacak demektir. :) İşte o gün artık çok yakında! Peki söz ile nişanı ayıran özellikler neler, ikisi birlikte yapılmıyor mu? diyenler için belirtelim ki siz nasıl isterseniz o şekilde bir söz ve nişan merasimi yapabilirsiniz. Tabi bu konuda öncelik sizin isteğiniz olmakla birlikte büyüklerin isteklerini de göz önüne alabilirsiniz. Hazırsanız söz merasiminin detaylarını birlikte inceleyelim. 

Söz Nedir?

Söz merasimi halk dilinde söz kesmek olarak da bilinen bir tür tanışma ve anlaşma günüdür. Söz esnasında çiftin ilişkisi aileler arasında da şahitlik edilerek mecazi anlamda da olsa resmiyete dökülür. Genellikle söz merasimi kız istemesi ile birlikte yapılır. Ancak bazı geleneklerde isteme ziyaretinden sonra belirlenen günde ayrı olarak da söz merasimi yapılabilir. Evlenecek olan çiftin isteme ve söz yüzüklerinin takılmasından sonra nişan ve düğün tarihleri konuşulur. 

Söz Merasiminde Neler Yapılır?

Söz merasimleri genellikle kız tarafının evinde yapılır. Bunun için söz günü öncesinde her iki tarafın da müsait olduğu bir günün belirlenmesi gerekir. Ortak gün belirlendikten sonra söz için erkek tarafı aile büyüklerini ve isteğe göre diğer misafirlerini alarak kız tarafının evine gelir. Bu esnada kız tarafı da evde söz için gerekli ikram hazırlıklarını yaparak aile büyükleri ile birlikte damat tarafını bekler. Söz merasimi evde gerçekleşeceği için çekirdek aile ve büyükler dışında genellikle çok kalabalık gelinmez.

Söz Merasiminde Erkek Tarafı Ne Getirir?

Söz merasimlerinin en önemli gelenekleri arasında erkek tarafının getirdiği hediye yer alır. Geleneklerimize göre bu hediye genellikle çiçek ve çikolata olur. İsteme çiçeği erkek tarafının evliliğe verdiği önemi göstermek için süslenerek özel olarak hazırlanır ve içeri girişte müstakbel geline takdim edilir. İsteme çikolatası da yine söz merasimlerinin olmazsa olmazlarından. İsteme çikolataları genelde gümüş tepsi içine konulup süslenerek takdim edilse de günümüzde birçok farklı çeşitte hediye edilir. Geleneklerimize göre erkek tarafının kız tarafına ‘’Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.’’ mesajını taşıdığı söz çikolatası badem şekerleriyle de süslenebilir.  

Söz Merasiminde Gelenekler Nelerdir? Hangi Sırayla Yapılır?

Söz merasiminde gelenekler her ne kadar yörelere göre küçük değişkenlikler gösterse de genellikle aynı şekilde yapılır. :) Söz merasiminin gerçekleşmesi için öncelikle erkek tarafı çikolata ve çiçeğini hazırlayarak kız tarafının evine gider. Aile büyükleri tanışmadıysa kısa bir sohbet ederek tanışır. Eğer aile üyeleri daha önce tanışmış ise genel konulardan sohbet edilir ve hâl hatır sorulur. Ancak söz merasiminde sohbet sırasında siyaset gibi ince konuların konuşulmaması önerilir. :) Sohbet esnasında müstakbel gelin damada ve diğer tüm aile büyüklerine Türk kahvesi hazırlar. 

Türk kahveleri içildikten sonra damadın babası ya da baba merasime katılamıyorsa ailenin en büyük erkeği aile adına evlenecek olan kızı oğluna ister. Burada müstakbel damadın babası gelinin babasına ‘’Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.’’ der. Baba kızına da sorarak damat tarafına cevabını verir. Aile büyüklerinin müsadesi sonrası öncesinde hazırlanan yüzükler takılmak üzere ayağa kalkılır. Seçilen aile büyüğü çifte yüzüklerini taktıktan sonra söz kurdelesini keserek çiftin sözünü yapmış olur. 

Söz ve nişanda ne konuşulmalı merak ediyorsanız Nişan Töreni Konuşması Önerileri ve Örnekleri yazımıza bekliyoruz!

Sözde Ne Giyilir?

Gelin adaylarının en çok telaş ettiği konulardan birisi de söz merasimi esnasında ne giyeceği. Sözde hangi renk elbise giyilir? Söz elbisesinin boyu nasıl olmalı? Sözde topuklu ayakkabı giyilir mi? gibi sorular sık sık akla geliyor. Hemen yardımcı olalım! Öncelikle söz merasimi sizin sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz yola giden en özel günlerden biri. Bu nedenle kendinizi güzel ve mutlu hissettiğiniz elbiseyi giymek birinci önceliğiniz olmalı. Diğer önceliklere sıra geldiğinde ise yardımcı olacak birkaç tüyo verebiliriz. 

Sözde genellikle koyu renkli elbiseler yerine daha açık renkli, zarif ve sade elbiseler tercih edilir. Abartılı işlemeler ve taşların olduğu elbiseler söz için daha ağır kaçacağından daha sade ama şık elbiselere bakabilirsiniz. Söz merasimi aile büyükleri arasında gerçekleşeceği için genellikle mini etek gibi çok kısa elbiseler yerine diz hizasına yakın elbiseler daha çok tercih edilir. Sade ve hafif bir makyaj ve abartısız saç modeli ile elbisenizi tamamlayabilirsiniz.  

Evde yapılan söz merasimlerinde çok uzun ve ince topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ama şık topuklu ayakkabı giyebilirsiniz. Özellikle kalın ya da kısa topuklu olur ise kahve ikramı gibi telaş ve dikkat gerektiren anlarda daha konforlu olabilirsiniz. Ama düğün günü rahat etmek için istediğim şık ayakkabıyı giyemeyeceğim diyorsanız daha kısıtlı bir zaman olması açısından içinizde kalan ayakkabıyı söz merasiminde giyebilirsiniz. :) Yine aynı şekilde aşırı dekolte olan elbise modellerinin de söz merasimi için pek tercih edilmediğini belirtelim. 

Bu yazıyı mutlaka okumalısın: Gelin Bohçasında Neler Olur: Gelin Bohçası Listesi

Sözde Ne İkram Edilir?

Sözde ikram denilince ilk akla gelen şey hiç şüphesiz Türk kahvesi. İsteme esnasında ikram edilen ilk şey müstakbel gelinin kendi elleriyle damada ve aile büyüklerine hazırladığı Türk kahvesi olur. Geneleklere göre Türk kahvesini hazırlarken damat adayının kahvesine karabiber ve tuz atılır.

Damat kahveyi içerken suratını ekşitmeden içerse acı ve tatsız günlerde dahi suratını asmayacağının mesajını verir. Ancak gelin adayı isterse kahvesini sade de verebilir. Kimi müstakbel gelinlerimiz biricik sevgililerine kıyamayıp bal da koyabilir! :)  

Türk kahveleri içildikten ve isteme merasimi gerçekleştikten sonra misafirlere çay ya da soğuk içecek ikram edilir. İçeceğin yanında ise daha çok atıştırmalıklar verilir. Bu atıştırmalıklarda geleneksel kısır, börek, kek, zeytinyağlı mezeler, çeşit çeşit kanepeler olabileceği gibi bir catering şirketiyle anlaşıp daha modern finger foods tarzında  ikramlıklara da yer verebilirsiniz. 

Söz Yüzüklerini Kim Alır?

Söz yüzükleri bazı geleneklere göre erkek tarafından, bazı geleneklere göre ise çift tarafından birbirlerine alınır. Dilerse çiftler yüzük modellerini önceden seçebilirler. Kız tarafı da merasimin olacağı günde yüzüklerin konabilmesi için güzel ve süslü bir gümüş tepsi hazırlar. Erkek tarafının getirdiği yüzükler söz tepsisine konularak hazırlanır.

Söz Tepsisi Nasıl Olur?

Kız tarafının hazırladığı söz tepsisi genellikle gümüş olur. Ama son yıllarda aynalı, bakır gibi farklı modellerde tepsiler de söz merasimlerinde yerini almaya başladı. Kurdele ile süslenen söz tepsisi içerisine kırmızı kurdele ile bağlı söz yüzükleri ve kurdeleyi kesmek için makas konur. İsteğe göre tepsi içerisine yüzük yükseltici ve taze çiçek gibi süslemeler de konulabilir.  

Sözde Ne Takılır?  

Söz kesme gününde hangi takı takılır? Kız tarafı takı takar mı? gibi sorular takı konusunda en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Söz merasimlerinde genelde erkek tarafı kız istemede geline takı seti takar. İstenirse takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik de takabilir. Kız tarafı da dilerse damada ya da kızlarına hediye olarak takı takabilir. Sözde takı merasimi birinci derece aile üyeleri tarafından yapılır.  

Evde söz veya nişan töreni gerçekleştirecekseniz mutlaka Evde Nişan Yaparken İşinize Yarayacak 10 İpucu yazımızı okumanızı öneririz!

Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Söz hakkında tüm detayları anlattık. Şimdi ise sıra nişan detaylarında. Tabii tüm bunlar öncesinde nişan ve söz merasimini birlikte yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Son yıllarda genelde isteme, söz ve nişan merasimleri birlikte yapılsa da siz dilerseniz ayrı ayrı yapmayı tercih edebilirsiniz. Burada müstakbel eşin ve ailenizin ortak noktada buluşması önemli. İsteme, söz her şey tamamsa nişan töreni nasıl yapılır? Nişanda olması gerekenler neler? Kız tarafı nişanda ne alır, erkek tarafı nişanda ne alır? Nişan adetleri nelerdir? sorularına birlikte göz atalım. 

Nişanda Neler Yapılır?

Öncelikle nişan günü öncesi nişanın yapılacağı yer belirlenir. Söz ve isteme merasimleri evde yapılsa da nişan törenleri artık salon, restoran gibi farklı mekanlarda yapılabiliyor. Düğün öncesi provaya benzetebileceğimiz nişanın kapsamı tamamen evlenecek olan çiftin isteğine kalmış. İhtişamlı, görkemli ve kalabalık bir nişan ya da aile arasında az kişi ile yapılan sade ve zarif bir nişan tercih edebilirsiniz. 

Nişan törenlerinde kız tarafı önceden geniş ve süslü bir nişan masası hazırlar. Nişan töreni genellikle bu masa etrafında yapılır. Masa üzerinde nişan yüzükleri, nişan pastası ve nişan hediyelikleri yer alır. 

Nişan masası gelinin istediği tarza göre farklı konseptlerde ve renklerde düzenlenir. Nişan ile isteme birlikte yapılacak ise öncesinde aile büyükleri sohbet ettikten sonra isteme merasimi gerçekleşir. Aile büyükleri anlaştıktan sonra çiftin yüzükleri takılır ve nişan eğlencesine geçilir. 

Genelde evde yapılan nişanlarda nişan masası etrafında bol bol hatıra fotoğrafı çekilir. Salon ve restoran gibi davet alanlarında yapılan nişanlarda ise yemek yendikten sonra müzikli eğlence ile nişan devam eder. 

Nişanı Hangi Taraf Yapar? 

Türk geleneklerinde nişan töreni için yapılan masrafları genellikle kız tarafı karşılar. Damadın giyeceği takım elbiseyi kız tarafı alırken gelinin giyeceği nişanlığı ise erkek tarafı alır. Tabii ki seçimler gelin ve damata bırakılır. :) Kız tarafı nişanda sunacağı ikramlıkları, hediyeleri önceden alır. Erkek tarafı ise önceden konuştukları ve nişanda takacağı takı var ise bunların hazırlıklarını yapar. Ancak günümüzde çiftler kendi aralarında tüm maliyeti ortak olarak karşılmayı da tercih edebiliyor. Siz de sevdiğinizle birlikte ailelerin de ortak bütçe durumuna göre bu konuda farklı karar vererek en uygun yolu bulabilirsiniz. 

Nişanda Ne Giyilir?

Nişan bir nevi düğün öncesi prova olduğu için giyilecek kıyafet nişan töreninin yapılacağı ortama ve gelinin zevkine göre değişkenlik gösteriyor. :) Evde yapılan isteme ve nişan törenlerinde genellikle çok koyu renkli olmayan, sade ya da işlemeli elbiseler tercih ediliyor. Ancak unutmadan belirtelim nişan töreninde fazla dekolte ya da mini olan elbiseler çok fazla tercih edilmiyor. Daha zarif bir görünüm için abartıdan uzak, yalın ama şık modelleri incelemenizi öneririz. Eğer salon gibi davet alanında nişan töreni yapılacak ise organizasyon konseptine göre prenses model, taşlı, renkli ve daha birçok modeli de zevkinize göre tercih edebilirsiniz. :) 

Nişanda Ne İkram Edilir? 

Nişan töreni evde ve geleneksel bir törenle yapılacak ise genellikle çay ya da soğuk meşrubat yanında yenebilecek olan atıştırmalıklar, zeytinyağlılar ve mezeler ikram edilir. Küçük kokteyl tabaklarda hazırlanan kısır, patates salatası, börek, kanepeler, kek ve benzeri ikramlıklar nişan töreni sonrasında misafirlere ikram edilir. Ama son zamanlarda çok modern nişan kutlamaları da sıkça karşımıza çıkıyor. Deniz mahsullü atıştırmalıklar, İtalyan mutfağından esintiler ve daha birçok modern yemek yorumlarına doğru catering fimalarıyla çalışarak yer verebilirsiniz. Ayrıca geceye özel kokteyller ve içecek servisiyle de ortamı hareketlendirebilirsiniz. :)

Nişan ister klasik ister modern olsun, olmazsa olmaz ikramlar arasında ilk sırada nişan pastası yer alır. Tuzlu ikramlarından sonra gelin ve damadın kestiği nişan pastası da dilimlenerek misafirlere servis edilir. Nişan pastası dekorasyon açısından da önemli. Temaya uygun bir pasta tercih edebilir, hatta tatlı köşesi yaparak dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz. Size önerdiğimiz pastacılara ise buradan hemen ulaşabilirsiniz. :)

Nişan Adetleri Nelerdir?

Nişanda ailenin de isteklerine ve ortak kararına göre nişan bohçaları hazırlanır. Gelinin nişan bohçası erkek tarafından damadın nişan bohçası ise kız tarafından hazırlanır. Gelinin nişan bohçasında gecelik, terlik, el işlemesi örtüler, parfüm seti, bornoz ve ayna gibi hediyeler konur. Dilerseniz gelin bohçasının hazırlanışının tüm detaylarına Gelin Bohçası Listesi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Damat bohçasında da yine aynı şekilde bornoz, terlik, pijama takımı ve parfüm gibi hediyelikler konarak çeşitlendirilir. Bunun için de daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mutlaka Modern Damat Bohçası yazımızı okuyun! 

Nişan töreninde masaya konması ve tören esnasında kullanılması için şık bir tepsi hazırlamak gerekir. Nişan tepsisi genellikle gümüş olsa da farklı modeller tercih edilebilir.  

Nişanda Geline ve Damada Ne Takılır? 

Nişanda davetliler takı takar mı? Nişanda kız tarafı ne takar?, Nişanda erkek tarafı geline ne kadar takı takar? gibi sorular en çok merak edilen nişan soruları arasında yer alıyor. Öncelikle nişanda takılacak olan takının sayısı ve değeri ailelerin bütçelerine göre düzenlenir. Kız tarafının damada takacağı takı ve erkek tarafının geline takacağı takının değerinin genelde birbirini geçmemesi için önceden konuşulur. Bu her iki aile üyelerinin de mahcubiyet hissetmemesi için yapılır. Nişanda takılacak olan takılar gelin ve damadın aile büyüklerinin kendi tercihlerine göre değişir. Genelde geline bir takı seti ya da 2-3 bilezik takılırken damada ise saat, altın gibi hediyeler takılır. 

Nişan Yüzüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nişan yüzüğü en önemli seçimlerden biri. Nişan töreninde takılan yüzükler düğün sonrasında da gelin ve damadın günlük kullanacağı alyansları olacağı için zevklerine uygun, sevdikleri bir modelin tercih edilmesi gerekiyor. Nişan yüzüğü düğün sonrasında sağ elden sol ele geçecek ve çift bu yüzüğü her gün kullanacağı için rahatsız etmeyen bir yüzük modeli olması oldukça önemli. Dilerseniz nişan yüzüklerinin içine tanışma, nişan günü gibi özel bir tarihi ya da isimlerinizi işleterek yüzüğünüzü daha özel bir hale getirebilirsiniz. 

  • Söz ve nişan hakkında tüm detayları konuştuk! Bize eşlik ettiğin için teşekkür ederiz. Bir sonraki rehber yazımızda buluşmak için sabırsızlanıyoruz! :)

Önerilen Yazılar