Nişan Elbiseleri

Evde Nişan Yaparken İşinize Yarayacak 10 İpucu

16/04/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
Son zamanlarda söz ve nişanların sıkça gelinin evinde ve aile arasında yapıldığını görüyoruz. Böylece daha samimi bir ortam da yaratılabiliyor. Tabii nişan evde yapılacak olsa da birçok ayrıntıyı düşünmeniz gerekiyor ve biz bu noktada size yardımcı olmak için varız :). Evde söz veya nişan yapacakların en merak ettiği 10 soruyu aşağıda cevaplıyoruz.

Nişana Kaç Kişi Davet Edilmeli

Nişana kaç kişi davet etmeniz gerektiği konusunda önemli olan evinizin büyüklüğü. Evinize sığabilecek kişi sayısından çok daha fazla kişi davet ederseniz, hem davetliler hem de siz rahat hareket edemezsiniz ve günün stresi daha da fazla artar. Bu nedenle evinize göre makul sayıda kişiyi çağırmaya özen göstermelisiniz.

Nişana hem kız hem de erkek tarafı katılacağı için evde yapılan nişanların davetli sayısı genelde 20-40 kişi arasında değişmekte. Herkesin oturabileceği bir yer bulmak zorsa olsa da organizasyon şirketinden sandalye ve koltuk yardımı alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca evde nişan sonrası başka bir mekanda kutlama yaparak eve çağıramadığınız yakınlarınızı da mutlu edebilirsiniz :).

evde nişan yapmak

Nişana Kimler Davet Edilmeli?

Evde yapacağınız nişana kimleri davet etmeniz konusu da ağırlayabileceğiniz kişi sayısına göre değişiklik gösterecektir. İlk olarak tabii ki anne, babalar, kardeşler ve kardeşlerin ailesi nişanda bulunmalıdır. Daha sonra aile büyüklerini de davet edebilirsiniz.

Nişanınızda size yardımcı olacak yakın arkadaşları da unutmamak lazım. Eve sığabilecek kişi sayısına göre arkadaşlarınızın sayısında değişiklik yapabilirsiniz.

evde nişan yapmak

Nişanda Geleneklerin Sıralaması Nasıl Olmalı?

Nişanda da Türk geleneklerinin yeri büyük :). Bu gelenekler arasında en bilinenleri kız isteme merasimi, nişan yüzüklerinin takılması, Türk kahvesi ikramı ve nişan pastasının kesilmesi. Peki bu gelenekleri yerine getirirken sıralama nasıl olmalı?

Eve gelecek davetlilerin gelmesi tamamlandığında gelin adayı ilk olarak herkese Türk kahvesi yapar. Damada tuzlu kahve de bu aşamada yapılır :). Kahveler ikram edildikten ve sohbet edildikten sonra erkek tarafı, kız tarafından kızı isteme konuşmasını yapar. Kız isteme merasimi gerçekleştikten sonra nişan yüzükleri takılır ve kurdele kesilir. Ardından davetlilere yemekler ve içecekler ikram edilir. En son olarak ise nişan pastası çift tarafından kesilir.

evde nişan yapmak

Nişan Tepsisini Kim Tutar?

Evde yapılan nişanlarda bir söz tepsisi bulunur ve bu tepsi genellikle gümüş tercih edilir. Tepsinin üzeri süslenerek, üzerine kurdeleyle bağlanmış yüzükler ve makas konur. Nişan tepsisini genellikte kız tarafı tutar. Geleneklere göre tutan kişinin bekar olması gereklidir. Bunun sebebi de nişan tepsisini tutana şans getirmesi :). Genellikle gelinin kız kardeşinin tutması tercih edilmektedir. Ancak yakın kız arkadaşınıza, nedimelerinizden birine de nişan tepsisini tutmasını rica edebilirsiniz.

Nişan Kurdelesini Kim Keser?

Bu konuda net bir kural olmasa da nişan kurdelesini genellikle kız veya erkek tarafından yaşı büyük ve saygı duyulan bir aile büyüğü keser. Kurdeleyi kesen kişinin genellikle güzel bir evliliğinin olmasının da şans getirdiğine inanılır :). Ancak kurdeleyi kesecek kişiyi önceden belirlemeniz ve kendisine söylemeniz yapacağı konuşmayı düşünmesi açısından önemli. Nişan Töreni Konuşması Önerileri ve Örnekleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Nişanda Ne Takılır?

Evde yapılan nişanlarda tabii ki ilk olarak geline ve damada alyansları takılır. Bunların nişan sırasında sağ yüzük parmağına takılması gerekiyor. Alyansı günlük hayatınızda da bolca takabileceğiniz için sade bir model tercih edebilirsiniz.

Ayrıca  nişanda geline genellikle takı seti takılmakta. Ama bunun yerine altın bilezikler takıldığı da görülmekte. Tabii burada karşı tarafın bütçesi önemli. Genellikle söz ve nişanlarda erkek tarafının birinci dereceden ailesi takıları alır. Diğer yakınların takıp takmayacağı nişandan önce aileler arasında konuşulabiliyor. Ayrıca tektaşın yanında tam tur veya beş taş alınacaksa çoğu çift bunu da söz veya nişan merasiminde geline vermeyi tercih ediyor.

evde nişan yapmak

Nişanda kız tarafı ise damada genellikle kol saati hediye ediyor. Bu konuda Damada Hediye Önerileri yazımızı okumanızı öneririz. Damada aldığınız hediyeyi nişanda mı düğünde mi vereceğiniz sorusunu damadın ailesiyle konuşabilirsiniz.

evde nişan yapmak

Nişanda Ne Giyilir? Saç ve Makyaj Nasıl Olmalı?

Evde nişan yapılırken tercih edilecek elbisede abartıdan kaçınmak doğru olacaktır. Örneğin, uzun bir elbise ev içerisinde çok hoş olmayacaktır. İçerisinde rahat hareket edebileceğiniz mini veya midi boylarda bir elbise tercih edebilirsiniz. Ayrıca düğün günü giyeceğiniz elbiseler ve gelinlikler zaten beyaz olacağı için farklı renkte bir elbise giyebilirsiniz. Ayrıca nişanınız için belirli bir renk veya konsept belirlediyseniz elbiseniz de bunlarla uyumlu olursa hoş bir görüntü ortaya çıkabilir.

evde nişan yapmak

Tabii saç ve makyajınız da elbiseniz kadar önemli. Mutlaka seçtiğiniz elbiseye uygun bir saç ve makyaj modeli seçmenizde ve ev içinde yapılacak nişanlar için daha doğal ve sade tercihlerde bulunmanızda fayda var. Örneğin açık veya yarım toplu saçlar tercih edebilirsiniz. Hayalinizdeki saç ve makyaja sahip olmak içinse en iyi saç ve makyaj firmalarına buradan ulaşabilirsiniz!

Nişan Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Düğünlerdeki gibi nişanda da renk ve tema seçimine son zamanlarda sıkça rastlıyoruz. Uygun renk ve tema seçimiyle küçük bir nişan da daha zarif ve özenli gözükebiliyor. Tabii ki süslemede çiçeklerin önemi çok büyük. Dekorasyonda kullanacağınız çiçeklerle çok hoş bir görüntü yaratabilirsiniz. En iyi çiçekçiler için buraya tıklayabilirsiniz.

 

evde nişan yapmak

Ayrıca nişanınızın akılda kalması için fotoğrafların da çekilebileceği özel bir köşe hazırlayabilirsiniz. Bu köşeyi çiçeklerle ve neon ışıklarla süsleyebilirsiniz. Nişanınızın dekorasyonunda size yardımcı olabilecek organizasyon firmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

evde nişan yapmak

Tabii nişanınızı ölümsüz kılmak için iyi bir fotoğrafçıyla anlaşmanızda da fayda var. Bu sayede tüm gecenizin hem videosu hem de fotoğraflarına sahip olabilirsiniz. Nişanınızda en güzel kareleri çekecek fotoğrafçılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

evde nişan yapmak

Evde Nişanda Ne ikram Edilir?

Son zamanlarda nişanlarda en çok rastladıklarımızdan biri rengarenk tatlı köşeleri. Genellikle macaron, tek kişilik tatlılar, şekerlemeler ve ortada nişan pastasıyla birlikte çok hoş tatlı köşeleri hazırlanıyor. Tuzlular içinse yine kolay yenilebilecek atıştırmalıklar mantıklı olacaktır. Bu tatlı köşesini kusursuz hazırlamak için pastacılara buradan ulaşabilirsiniz.

evde nişan yapmak

Ancak nişan sırasında yükünüzü azaltmak için bir catering servisiyle de anlaşabilirsiniz. Tüm ikram edilecekler, hatta davetlilere yapılacak kahveler profesyoneller tarafından hazırlanabilir ve bu şekilde stresinizi ve yorgunluğunuzu da azaltabilirsiniz :).

Eğer nişanınız uzun sürecekse davetlilerinize ana yemek vermeyi de unutmayın :). Son olarak catering firmasından veya organizasyon firmanızdan davetlilere yetecek sayıda servis takımı isteyebilirsiniz.

evde nişan yapmak

Nişanda Davetlilere Ne Hediye Edilir?

Nişan gününüzden davetlilere bir hatıra kalsın istiyorsanız küçük hediyelikler verebilirsiniz. Bu hediyelikleri kendiniz hazırlayacağınız gibi organizasyon şirketinizden veya hediye hazırlayan firmalardan da talep edebilirsiniz.

Son zamanlarda klasik nikah şekeri gibi hediyelerdense çok daha yaratıcı hediyelikler tercih edilmeye başlandı. Örneğin, küçük saksılar sukulentler, kokulu mumlar, güzel kaplarda bitki çayı ve kahveler gibi davetlilerinize hoş hediyeler verebilirsiniz. Ayrıca düğün hediyelikçilerine de göz atmayı unutmayın!

evde nişan yapmak

Önerilen Yazılar