Damat Giyim ve Aksesuarları

Damada Hediye Önerileri, Damada Ne Hediye Alınır?

11/07/2019
Bridolog 3 dakikalık okuma
Damada alınacak hediyeler gelinlerin en zorlandığı noktaların başlarında geliyor. Hem bir erkeğe hediye almak zorken hem de düğün sürecinde hediyelerden en az yararlanan damadı mutlu edebilme isteği devreye giriyor :). Ama korkmayın damada da değerli ve mutlu olacağı hediyeler almak mümkün. Aşağıda sizler için damada alınabilecek hediyeleri derledik. Bunların içinden birini seçmek veya birkaçını
Bu yazıda bulabilecekleriniz…

Damada alınacak hediyelere kıyasla geline alınacak hediyeler hem genellikle herkesin kafasında daha net oluyor hem de seçenek çok daha fazla oluyor. Oysa damada alınacak hediyeler konusunda birçok gelin kararsız kalıyor. Türk geleneklerine göre avantaj gelinde olsa da bu güzel süreçte damadı mutlu etmek de bizce önemli :).

Evlilik sürecinde neredeyse yalnızca alyans alınan damatları güzel ve kaliteli bir hediyeyle sevindirebilirsiniz. Bu konuda sizlere yardım etmek için damada alınacak hediyeleri derledik, buyurun birlikte karar verelim.

Saat

Damada alınan kol saatleri gelinlerin almayı en çok tercih ettiği ve damatları da en çok sevindiren hediyelerin başlarında geliyor diyebiliriz.

damada-hediye-onerileri

Birçok geline mücevherler alınırken erkeklerin mücevheri de kol saatleri sayılır. Bu hediye bu kadar önemliyken seçeceğiniz saatin özel ve uzun ömürlü olması tabii ki en çok dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir saatin kalitesini kullanan materyaller, camın kalitesi, tasarımı ve ekstra aksesuarları belirler. Bu nedenle bunların hepsini göz önünde bulundurmanız saatin hem değeri hem de uzun ömürlülüğü açısından önemli. Ayrıca saatin markası da önemli kriterlerden bir diğeri.

damada-hediye-onerileri

Günümüzde mücevherler gibi yıllarca değeri azalmayan hatta zaman geçtikçe değeri artan saatler mevcut. Bu nedenle saatin bilinir bir marka olması, seneler geçse de değerinin fazla bir kayba uğramayacağı anlamına gelebilir.

Tabii göz önünde bulundurmak gereken bir diğer önemli nokta ise saatin damadın tarzıyla uyumlu olması. Burada düşünmeniz gereken eşinizin saati günlük hayatında sürekli takmasını mı istediğiniz yoksa arada sırada taksa da olur mu dediğiniz. Eğer sürekli takmasını istiyorsanız genel olarak giyim tarzıyla uyumlu bir model almanız daha doğru olabilir. Örneğin eşinizin klasik bir tarzı varsa siyah veya kahverengi deri kayışlı bir model, daha spor bir tarzı varsa çelik kayışlı bir saat almanız eşinizin tarzını tamamlayabilecektir.

Saat hediye alırken tabii ki en önemlisi sizin bütçenizi aşmaması :). Ama biz sizler için dünyaca en ünlü saat markalarından 20 tanesini paylaşıyoruz:

1. Patek Philippe
2. Audemars Piguet
3. Vacheron Constantin
4. Tag Heuer
5. Lange & Söhne
6. Jaeger-LeCoultre
7. Rolex
8. Hublot
9. Breguet & Fils
10. Chopard
11. Girard-Perregaux
12. Blancpain
13. Cartier
14. IWC Schaffhausen
15. Ulysse Nardin
16. Panerai
17. Piaget
18. Breitling
19. Omega
20. Montblanc

Kol düğmesi

Bir smokinin olmazsa olmazlarından biri kol düğmesi. Klasik bir model olan smokine kol düğmesi oldukça şık bir hava katıyor ve birçok damat tarafından tercih ediliyor.

damada-hediye-onerileri

Markalar farklı konseptlerde kol düğmesi üretiyor. Örneğin kitaplardan veya filmlerden esinlenerek üretilmiş özel koleksiyonların yanı sıra belirli temalarda da kol düğmesi bulmak mümkün. Ayrıca damada hediye olacağı için daha değerli bir hediye olsun diyorsanız kıymetli taşların kullanıldığı kol düğmeleri de oldukça yaygın. Bu kol düğmelerinin çiftin isimlerinin baş harfleriyle veya özel tarihlerle kişiselleştirilebildiğini de hatırlatalım. Böylece alacağınız kol düğmesini kişiselleştirerek daha özel bir hediye haline getirebilirsiniz.

damada-hediye-onerileri

Unutmamanız gereken kol düğmesi kullanılacak gömlek tasarımlarının diğerlerine göre biraz farklı olması. Gömlek alırken buna dikkat etmenizi öneririz.

Kravat iğnesi

Düğün günü veya diğer özel davetlerde papyon yerine kravat kullanılacaksa kravat iğnesi oldukça hoş bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Kravat iğnesinin esas amacı kravatın iki parçasını bir arada tutarak dağınık görünmesini engellemek. Ancak günümüzde bu da şık bir aksesuar olarak kullanılıyor. Yine kravat iğnesini de değerli materyallerden bulmanız, üzerine baş harfler veya özel tarih yazdırarak kişiselleştirmeniz mümkün.

damada-hediye-onerileri
damada-hediye-onerileri

Okumak istersen: Damat yaka çiçekleri ile ilgili ipuçları

Kemer ve cüzdan

Eğer eşinize günlük hayatında da bolca kullanabileceği hediyeler almak istiyorsanız kemer ve cüzdan mantıklı bir tercih. İlk olarak kemeri şık mı günlük mü almak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin damat alacağınız kemeri düğün günü kullanacaksa kemerin mutlaka smokiniyle ve ayakkabısıyla uyumlu olması gerek. Aksi takdirde ortaya çok uyumsuz bir görüntü çıkabilir. Burada önemli olan bir diğer ayrıntı ise kemerin kalitesi. Smokinle kullanılacak kemerlerde mutlaka deri kemerleri öneriyoruz. Kemerin uzun ömürlü olması için materyalin kalitesi önemli.

damada-hediye-onerileri

Cüzdan ise hem şık hem de uzun yıllar boyu kullanılabilecek bir hediye. Fiyat skalası oldukça geniş olan cüzdanlarda en önemli nokta eşinizin tarzına uygun bir model seçmeniz. Spor bir tarzı varsa daha spor bir cüzdan, hatta kartlık tercih edebilirsiniz. Klasik bir tarzı varsa da daha koyu renklere ve deri modellere yönelmenizi tavsiye ederiz.

damada-hediye-onerileri

Bu içerik tam size göre: Sevgiliye Romantik Hediye Notları

Önerilen Yazılar