Damat Giyim ve Aksesuarları

Damat Yaka Çiçekleriyle ilgili Unutmamanız Gereken 4 İpucu

27/10/2018
Bridolog 2 dakikalık okuma
Damat yaka çiçekleri son zamanların en trend düğün detaylarından. Peki bu detay nasıl seçilmeli, nereden alınmalı, nelere dikkat edilmeli? İpuçları burada!

Son zamanlarda trend düğünlerde sıklıkla gördüğümüz, çok da sevdiğimiz bir aksesuardan bahsedelim, damat yaka çiçekleri!

Ülkemizdeki damatlar bu fikre biraz yabancı olsa da güzel örnekleri görüp, bu aksesuarı kullanmak istememeleri çok da olası değil. Ancak ve ancak, düğününüzde yer alan her detayda olduğu gibi, bu detay bakımından da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bu konudaki dört ipucumuzu dinlemeden damat yaka çiçeğiniz hakkında karar vermeyin!

1. Damat yaka çiçeğiniz, gelin çiçeği ile uyumlu olmalı.

Burada uyumdan kastımız mutlaka birebir aynı çiçekten veya renkten yapılmış olması değil, ancak mutlaka bir ahenk içinde olması. Ama risksiz bir seçim istiyorsanız tabii ki aynı çiçek ve aynı renkte bir yaka çiçeği tercih edebilirsiniz. Bu uyumun ne kadar güzel bir sonuç verdiğini gösteren bazı fotoğrafları sizin için derledik.

Fotoğraf: Floataway Studios

Aynı renk veya aynı çiçek olmasa da uyumlu olabilir mi? Tabii olur. Ancak burada daha dikkatli olmak gerekiyor. İki aksesuarın da aynı ruhu yansıtması çok önemli. Başka bir ipucu da, düğün dekorasyonunuzda ağırlıklı olarak kullanılan çiçeklere veya renklere başvurmak. Örneğin, gelin çiçek saç aksesuarı tercih etmişse bu aksesuardaki çiçeklerle uyumlu bir yaka çiçeği tercih edebilirsiniz. Canlı çiçeklerden yapılan gelin saç aksesuarlarıyla ilgili bilgi almak istiyorsanız bununla ilgili yazımızı mutlaka okumanızı öneririz! Gelin çiçeği ve saç aksesuarıyla birebir uyumlu bir yaka çiçeği istemiyorsanız, düğün dekorasyonunuza göz atın. Burada kullandığınız farklı çiçekler veya renkler varsa damat yaka çiçeği için de bu opsiyonları değerlendirebilirsiniz. Aşağıdaki örnek size bu konuda yol gösterebilir:

2. Damat yaka çiçeğiniz, takım elbiseniz/smokininiz ve kravatınız, papyonunuz, ayakkabınız gibi aksesuarlarınız ile uyumlu olmalı.

Gelin çiçeği ile uyumu sağlayacağız derken damadın üzerindeki detayları atlamamak gerek. Örneğin, klasik bir smokin üzerine fazla spor bir yaka çiçeği güzel gözükmeyeceği gibi, kravatın veya papyonun rengi veya deseni ile uyumlu olmayan bir yaka çiçeği de tercih etmemelisiniz. Damadın tercih ettiği damatlık ve diğer aksesuarlarıyla uyumu yansıttığını düşündüğümüz güzel örneklerimizi sizlerle paylaşalım:

 Hazelnut Photography

3. Damat yaka çiçeğiniz, düğününüzün konsepti ile uyumlu olmalı.

Yaz düğününde başak detaylı bir yaka çiçeği, rüstik temalı bir düğünde ise çok klasik bir yaka çiçeği hoş bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Unutmayın, düğününüzdeki her detay birbiriyle uyumlu olmalı; hiçbir ayrıntı alakasız görünmemeli.

Sıradaki fotoğraf rüstik temalı bir düğünden:

Sıradaki yaka çiçeğiyse bir kır düğününe çok yakışacaktır.

Daha klasik bir salon düğünü içinse aşağıdaki gibi bir model cuk oturacaktır. Göreceğiniz üzere fazla detay, fazla süs yok.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece, güzel bir yaka çiçeği görüntüsü elde etmemeniz mümkün değil. Bir de söylemeden geçmeyelim, yaka çiçeği aldıysanız fotoğrafçınızı detayları da fotoğraflaması konusunda tembihleyin ki bu güzellikler hiç unutulmasın!

4. Sağdıçlar için de uyumlu yaka çiçekleri yaptırmayı unutmayın.

Sağdıçlar damadın düğün günündeki en büyük destekçileri. Sağdıçlar için de yaka çiçeği yaptırarak hem onlara bu görevi üstlendiklerinden dolayı küçük bir teşekkür hediyesi vermiş, hem de görüntüdeki bütünlüğü sağlamış olursunuz.

Bizce yaka çiçekleri düğün fotoğraflarına çok güzel bir hava katıyor; bir de sağdıçlar da uyumlu yaka çiçekleri taktıysa ortaya aşağıdaki gibi harika kareler çıkmaması imkansız!

Peki nereden bulacağız bu yaka çiçeklerini diyorsanız, çiçekçiniz ile iletişime geçebilirsiniz. Artık birçok çiçekçi gelin buketi ile birlikte yaka çiçekleri de hazırlıyor. Zaten bu konudaki size verebileceğimiz ekstra ipucu da gelin çiçeğinizle damat yaka çiçeğinizin aynı elden çıkmasına gayret etmeniz. Böyle yaparsanız bahsettiğimiz ahengi yakalama ihtimalinizin artacağına emin olabilirsiniz! Bu yüzden düğününüzde damat yaka çiçeği detayına yer vermek istiyorsanız çiçekçinizle anlaşmadan önce kendilerine bu fikrinizden bahsetmeyi ve daha önce yaptıkları örnekleri incelemeyi unutmayın! Kolay gelsin!

Önerilen Yazılar