Ve Daha Fazlası

Nişan Töreni Konuşması Önerileri ve Örnekleri

02/03/2023
Bridolog 2 dakikalık okuma

Hayatlarında heyecanlı bir yolculuğa çıkan çiftler, nişan törenleri için detaylı bir hazırlık sürecine giriyor. Evlenecek çiftlerin bu özel ve önemli gününde aile büyüklerinden birinin samimi ve etkileyici bir konuşma yapması ise oldukça özel bir an. :) Sevdiklerinizin özel gününde konuşması gereken kişilerden biriyseniz ve tam olarak ne söyleyeceğiniz konusunda kafa karışıklığınız var ise tam da doğru yerdesiniz!  Nişan töreni konuşmasının nasıl olması gerektiği konusunda henüz karar veremeyenlere ilham olmak için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Nişan Merasiminde, Töreninde Konuşmayı Kim Yapar?

Nişan töreni için, ilk olarak çiftlerin tören konuşmasını kimin yapacağına ve yüzüklerin kim tarafından kesileceğine karar vermesi gerekir. Geleneklere göre, genellikle nişan töreni konuşmasını yapmak için gelin ve damadın yaşça büyük aile dostları veya akrabalarından rica edilir. Ayrıca, çiftler dilerlerse bu iki özel an için farklı aile büyükleri veya yakınlarından konuşma yapmalarını isteyebilirler.

nişan konuşması

Nişan Töreninde Konuşma Ne Zaman Yapılır?

Nişan töreninde konuşma, nişan töreninin açılış ve yüzük takma seremonisi sırasında yapılır. İsteğe göre nişan yemeği ya da daveti veriliyorsa yemek sırasında da kadeh kaldırarak ya da çiftten müsaade isteyerek konuşma yapılabilir.

En Güzel Nişan Töreni Konuşması Nasıl Yapılır?

Öncelikle nişan töreni konuşması yapacak kişinin nişan töreninden önce konuşma metinlerini araştırması ve hazırlanması önerilir. Yine de tüm bu süreçte doğaçlama ve içten geldiği gibi hisleri ve temennileri dile getirmek en güzeli  Hazırlıklı olmak isteyenler içinse yapılacak olan konuşma için mekânın sahibi ve çiftler arasında bir görüşme yapılması faydalı olabilir. Bu özel gün için en güzel nişan töreni konuşması hazırlamanın püf noktası ise samimi ve içten olmak. Duygularınıza ve çift ilgili düşüncelerinize yer verdiğiniz nişan töreni konuşması, töreni daha da unutulmaz kılacak bir detay. En güzel nişan töreni konuşmasını hazırlamanızda size yardımcı olacak örnekleri sizler için derledik.

nişan konuşması

Örnek Nişan Töreni Açılış Konuşması

  • “Kıymetli misafirler! Evlenme kararlarını duyurmak ve sizlerin de şahit olmanızı isteyen (gelinin ismi) ve (damadın ismi) çiftine destek olmak üzere, bu en mutlu günlerinde yalnız bırakmayıp geldiğiniz için onların adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz!”
  • “Değerli konuklar! Bu nişan töreni, evlatlarımızın inşa etmek üzere yola çıktığı aile birliğinin temel taşını teşkil eden bir an. Bu yuvanın inşasının en önemli aşamalarından biri olan bugünde, birlikte olmaya gösterdiğimiz özenin bir ömür boyu sürmesini temenni ediyorum. Hoş geldiniz diyerek, hepimizi bu özel anın tadını çıkarmaya davet ediyorum! Şimdiden hayırlı ve mutlu bir yuva dilerim.”

Nişan Yüzüğü Takma Konuşması Örneği

  • “Evlatlarımızın inşa etmek üzere yola çıktığı aile birliğinin temel taşı olan bu organizasyonda bir araya geldik. Aile binasını ayakta tutan harç da sevgi ve ilgidir. Bunu koruyacağınıza olan inancımız ile birlikte sizleri tebrik ediyor ve mutluluklar diliyorum.’’
  • “Evliliğin temeli olarak atılan bu merasimde, yüzükleri takma görevine beni layık gören (gelinin adı) ve (damadın adı) ile ailelerine sonsuz teşekkür ediyorum. Bir ömür boyu birbirlerine sadakatle bağlanmalarını dileyerek sizlerin huzurunda takdim ediyor ve iki alyansı birbirine bağlayan bu kurdeleyi mutluluğun bir açılışı olarak kesiyorum. Hayırlı olsun!'' 
  • Evlatlarım, sevginizi paylaşmaktan korkmayın! Birbirinize karşı yapmış olduğunuz hataları, hiçbir zaman sevginizden ve birbirinize duyduğunuz ilgiden üstün tutmayın. Şunu unutmayın: Sevgi ve ilgi, nişanlılık döneminde ve sonrasında göreceksiniz ki, aranızda doğabilecek sorunların tek ilacıdır.”

Kısa ve Öz Nişan Töreni Konuşması Örneği

  • ”Sevgili dostlar! Bu akşam güzel bir olay için bir araya geldik. (Gelinin adı) ile (damadın adı) birbirlerine karşı hissettikleri sevgi ve saygıyı, evlilik çatısı altında devam ettirmeye karar vermişler. Bu konuda ailelerinin de onayını almışlar. Ben de izninizle (gelinin ve damadın ailesinden onay alarak) yüzüklerini takıp, evlilik sürecindeki bu adımın tamamlanmasına katkıda bulunacağım. Hayırlı olsun.”

Önerilen Yazılar