Ve Daha Fazlası

İstanbul'da Düğün Fotoğrafı Çekilecek En Güzel Yerler

11/06/2024
Bridolog 7 dakikalık okuma
İnceleyen Sinem Karaman Editör, İçerik Yazarı

Düğün fotoğrafları için çekimler artık düğünün dışında bir zamanda çekiliyor. Genellikle düğün sabahı ya da isteğe göre birkaç gün öncesinden çekilen düğün fotoğrafları için İstanbul’un birçok köşesi doğal plato gibi! Düğün fotoğrafı için stüdyo çekini tercih edenlerin yanı sıra İstanbul sokaklarını fon olarak doğal ve birbirinden harika kareler çekilen çiftlerin sayısı da oldukça fazla. İstanbul gibi zengin kültürel ve tarihi miraslarla çevrili hem modern hem de geleneksel bu şehirde siz de eşinizle birlikte harika kareler çektirebilirsiniz! Deniz kenarından tarihi saraylara, boğazın serin sularından gizemli sokaklara kadar İstanbul'da fotoğraf çekilmek için sayısız güzel yer bulunuyor. Gelin düğün albümünüzde ömür boyu saklayacağınız anılar biriktirebileceğiniz İstanbul'daki en gözde mekânlara bir göz atalım!

1. Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi İstanbul'un Hasköy sahilinde yer alan ve düğün fotoğrafı çekimi için en çok tercih edilen mekânlardan biri. Her üç çiftten birinin bu tarihi ve teknolojik harikalarla dolu müzeyi seçmesi şaşırtıcı değil. Müzede Fenerbahçe Vapuru'ndan DC-3 Uçağı'na, Moda Tramvayı'ndan Atlı Tramvay'a kadar pek çok ikonik taşıt fotoğraf çekimleriniz için eşsiz arka plan sunuyor. 🚂✈️🚎 Ancak dikkat! Müze yönetimi sadece belirli eserlerle fotoğraf çekilmesine izin veriyor. Planınızı yaparken bu detayı göz önünde bulundurun. Müzeye giriş ücreti ödeyerek hem benzersiz koleksiyonları gezebilir hem de düğün fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Çekim yapmadan önce müzeden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Tarihi atmosferde eşsiz düğün albümü için Rahmi Koç Müzesi iyi bir tercih! 📸

istanbul düğün fotoğrafı

2. Galata Sokakları

Galata Sokakları İstanbul'un kalbinde yer alan ve düğün fotoğrafları için büyüleyici bir yer sunan Beyoğlu'nun en romantik köşelerinden biri. Tarihi sokaklar, her köşesinde farklı hikâye anlatan taş döşemeli yolları ve renkli binaları ile açık hava stüdyosu gibi. Galata Kulesi çevresinde özellikle hafta içi erken saatlerde yapacağınız çekimler meşhur semtin en simgesel yapılarından biri olan kule ile muhteşem fotoğraflar yakalamanız için ideal!

Kalabalıktan kaçınarak tarihi anıtın etkileyici görünümünü arka planınıza alabilirsiniz. 🕍 Beyoğlu'nun nostaljik tramvayı da düğün fotoğraflarınıza nostaljik dokunuş katmak için harika seçenek. Galata'nın dar sokaklarında tramvayın yanında özel anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Çarpıcı ve romantik mekân düğün albümünüze hem tarihî hem de modern hava katacak. 

istanbul fotoğraf çekimi

3. Kuzguncuk

Kuzguncuk İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yer alan ve son zamanların en popüler düğün fotoğrafı çekim mekanlarından biri haline gelen semtlerden biri. Semtin doğal dokusunu korumuş renkli ahşap evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi atmosferi düğün fotoğrafları için müthiş arka plan sunuyor. 

Farklı kültürlerin izlerini taşıyan Kuzguncuk'un sokakları Rum, Ermeni ve Türk halkının ortak yaşamından doğan renk cümbüşü, fotoğraflarınıza sıcak ve samimi hava katacak. Pitoresk mahallede her adımda karşınıza çıkan tarihi evler ve yüksek yokuşlar fotoğraflarınıza dramatik etki verebilir. Ancak bir not: Kuzguncuk sakinleri mahallelerine sıkça gelen çiftlerden biraz yorulmuş olabilir. Burada çekim yapmak istiyorsanız mahalle halkının rahatını bozmamak adına ev sahiplerinden önceden izin almayı unutmayın. Küçük jest hem güzel anılar biriktirmenize yardımcı olacak hem de güzel iletişim kurmanıza olanak sağlayacak. 

İstanbul'da düğün için en iyi yerleri arıyorsanız şehrin en iyilerini listelediğimiz İstanbul'da ''En İyi 12 Düğün Mekanı'' yazımıza da göz atmayı unutmayın! 

istanbul düğün çekimi

4. Yıldız Korusu

Yıldız Korusu İstanbul'un kalbinde Beşiktaş'ta yer alan ve düğün fotoğrafı çekimleri için en çok tercih edilen yerlerden. Büyüleyici park Çırağan Sarayı'nın hemen karşısında şehrin gürültüsünden uzak, doğal kaçış noktası sunuyor. Tarihi yapıları, yüzyıllık ağaçları ve göz alıcı bahçeleriyle Yıldız Korusu gelin ve damat adaylarına masal kitabından fırlamışçasına romantik fotoğraflar çekme fırsatı veriyor. Park içinde bulunan Çadır Köşkü ve Malta Köşkü, özellikle dış mekân çekimleri için ideal mekanlar. Köşkler zarif mimarileri ile fotoğraflarınıza asil hava katıyor.

Parkın içindeki göletler ve rengarenk çiçekler de fotoğraflarınız için çeşitli kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Yıldız Parkı'nın bir diğer avantajı ise giriş ücretinin olmaması, sadece otopark için ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer parkın içindeki köşklerde de çekim yapmak isterseniz, Beltur'dan önceden izin almanız gerektiğini unutmayın. Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu park düğün fotoğraflarınız için unutulmaz fon sağlayacak. 📷

istanbul fotoğraf çekimi

5. Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı İstanbul'un en romantik düğün fotoğrafı mekanlarından biri. Beşiktaş ve Nişantaşı arasında huzurlu mesire alanında bulunan kasır muhteşem taş işlemeli mimarisiyle göz kamaştırıyor.  Ihlamur Kasrı'nın her köşesi sanat eseri gibi düzenlenmiş bahçeleri ve zarif dış mimarisi ile düğün fotoğrafları için kusursuz arka plana sahip. Tarihi kasır çekimleriniz için sadece dış mekanları sunuyor, iç mekânlarda fotoğraf çekimi yapılamıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında dışarıda doğal ışığın ve yeşilin tadını çıkararak harika fotoğraflar elde edebilirsiniz. 

Fotoğraf çekimi için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret TBMM Milli Saraylar tarafından belirlenen hesaba yatırıldıktan sonra Dolmabahçe Sarayı'nda taahhütname imzalayarak çekim izniniz alınıyor. Eğer estetik ve tarih dolu fon arıyorsanız Ihlamur Kasrı özel gününüzde unutulmaz kareler yakalamanız için iyi seçenek. 

istanbul fotoğraf çekimi

6. Beykoz Kundura Fabrikası

Beykoz Kundura Fabrikası İstanbul'un en özgün düğün fotoğrafı çekim mekanlarından biri olarak öne çıkıyor. Tarihi atmosfere sahip olan fabrika eski zamanlardan kalma dokusuyla fotoğraflarınıza derinlik ve karakter katıyor. Fabrika, Beykoz’un Yalıköy mahallesinde yer alıyor ve yeni kundura karargâh, hapishane, kâğıt fabrikası, gazino gibi birçok farklı bölümü bünyesinde barındırıyor. Çeşitlilik her çiftin tarzına uygun fotoğraf kareleri yaratma imkânı sunuyor. Ormanlık alanlar, lojmanlar ve genel müdürlük binası gibi dış mekanlarda düğün fotoğrafları için çarpıcı arka planlar sağlıyor. 

Üstelik Beykoz Kundura Fabrikası moda organizasyonları ve klip çekimlerine ev sahipliği yaparak son zamanların gözde mekanlarından biri haline gelmiş. Fotoğraf çekimi için fabrikayı ziyaret etmek isterseniz randevu almanız gerekiyor ve 3 saatlik çekim için belli bir ücret ödemeniz bekleniyor. Tarihi ve sanayi mirasını yansıtan mekânda çekilecek düğün fotoğrafları hem sizin hem de sevdikleriniz için unutulmaz bir anı olacak. Dilerseniz düğün organizasyonu için şehrin en iyi düğün mekanlarını bir araya getirdiğimiz sayfamıza göz atabilirsiniz1 

istanbul fotoğraf çekimi

7. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu İstanbul'un fotoğraf çekimi için en ideal mekanlarından biri doğa harikası! Sarıyer ilçesinde Emirgan ve İstinye semtleri arasında yer alan büyüleyici park düğün fotoğrafları için harika bir arka plan sunuyor. 

Koru içerisinde bulunan Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk gibi tarihi yapılar nostaljik ve romantik atmosfer yaratıyor. Dış çekimler için birer sanat eseri gibi duruyor. Korunun göletleri, çiçek dolu bahçeleri, sık ağaçları ve tabii ki Boğaz'ın muhteşem manzarası fotoğraflarınıza doğal güzellik katıyor. 

Emirgan Korusu özellikle lale mevsiminde renk renk lalelerin süslediği peyzajıyla düğün fotoğrafları için stüdyo işlevi görüyor. En güzeli de korunun giriş ücreti olmaması! Yani sadece otopark ücreti ödeyerek harika doğal dekorun tadını çıkarabilirsiniz. Kalabalık günlerde bile korunun geniş alanı sayesinde rahatça çekim yapabilirsiniz. Emirgan Korusu, düğün fotoğraflarınız için doğal, tarihi ve romantik dokunuş arayanlar için müthiş tercih!

istanbul düğün çekimi

8. Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı İstanbul'un Beykoz ilçesinde Boğaz'ın büyüleyici manzarasına karşı konumlanmış tarihi ve estetik bir düğün fotoğrafı çekim mekânı. Görkemli kasır hem iç hem de dış mekân seçenekleriyle her zevke hitap ediyor ve düğün fotoğraflarınıza asil bir hava katıyor. Kasrın iç mekanları zengin süslemeleri ve tarihi dokusu korunan odalarıyla zamanda yolculuğa çıkartırken dış mekanları ise geniş ağaçlarla dolu bahçeleri ve muhteşem deniz manzarasıyla doğal stüdyo sunuyor. 

Hidiv Kasrında fotoğraf çekimi yapabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin sabit. Fotoğraf çekimi öncesinde kesinlikle randevu almanız ve gerekli sözleşmeyi imzalamanız gerektiğini unutmayın. "Tosun Paşa" filmi ile de tanınan tarihi kasır düğün albümünüzde özel bir yere sahip olacak. 

istanbul fotoğraf çekimi

9. Şile

Şile İstanbul'un romantik kaçış noktalarından biri olarak biliniyor ve düğün fotoğrafı çekimi için harika seçenek sunuyor. Şile'nin uzun sahil şeridi Save The Date veya Trash The Dress gibi özel çekimler için ideal. Burada sahilde yürüyerek, koşarak veya dans ederek doğal ve eğlenceli gelin ve damat fotoğrafları çekebilirsiniz. En güzeli de eşsiz manzaraların tamamen ücretsiz olması! 

Şile'nin yanı sıra aynı bölgede yer alan Ağva da düğün fotoğrafları için alternatif sunuyor. Göksu ve Yeşilçay nehirleri arasında kalan şirin belde suyun huzur verici sesi ve nehir manzarası ile çiftlerin en özel anlarını ölümsüzleştirecek muhteşem fon sağlıyor. Ağva'da nehir kenarında doğanın kucağında çekilecek fotoğraflar düğün albümünüze eşsiz dokunuş katacak. Şile ve Ağva, doğal güzellikleri ve sakin atmosferleriyle düğün fotoğraflarınız için doğal, romantik ve huzurlu bir ortam sunuyor. İstanbul'un özel köşeleri düğün albümünüzde ömür boyu saklamak isteyeceğiniz anılara ev sahipliği yapacak. 

istanbul düğün çekimi

10. Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer alan ve düğün fotoğrafları için rüya gibi mekân. Büyüleyici doğa harikası, İstanbul Üniversitesi'nin Orman Fakültesi içerisinde konumlanmış olup düğün çekimleri için ideal fon sağlıyor. 1500'den fazla bitki türünün bulunduğu ve 267 hektarlık geniş bir alana yayılan arboretum, Türkiye'nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biri. Burada turuncuya çalan yapraklar arasında romantik patikalarda veya göletler üzerindeki şirin köprülerde unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. 

2024 yılı için belirlenen 1052 TL'lik çekim ücreti muhteşem doğal dekorun tadını çıkarmanız için küçük bir yatırım. Rengarenk çiçekler arasında doğal iskelelerde ve büyüleyici orman manzarası eşliğinde çekilecek fotoğraflar düğün albümünüzü zenginleştirecek. Atatürk Arboretumu düğün fotoğrafı çekilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer. Her çiftin en özel gününde hikayelerini anlatan eşsiz ve romantik kareler yakalamaları için ideal ortam sunuyor. 

istanbul fotoğraf çekimi

11. Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yer alan ve düğün fotoğrafı çekimleri için ideal mekân. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan park Marmara denizinin kıyısında yeşilin ve mavinin kucaklaştığı bir yer. Ücretsiz olması Fenerbahçe Parkı’nı düğün çekimleri için daha da cazip hale getiriyor. Parkın geniş çimenlik alanları, erguvan ağaçları ve papatyalarla dolu çiçek bahçeler hem romantik hem de doğal fotoğraflar için müthiş arka plan sunuyor. Piknik konseptli rahat fotoğraflar çektirin ya da deniz manzaralı zarif pozlar verin parkın doğal güzelliği her kareye yansıyacak. 

Yaz aylarında hafta sonları oldukça kalabalık olabiliyor. Daha sakin ve özel bir çekim deneyimi için hafta içi günleri tercih etmek iyi bir fikir. Fenerbahçe parkında bahar ve yaz aylarında çiçeklerin açtığı sonbaharda sarı yaprakların dans ettiği ve kışın bembeyaz bir örtüyle kaplandığı dört mevsim boyunca harika fotoğraflar çekilebilir. Her mevsim kendine has güzellikleriyle Fenerbahçe Parkı düğün fotoğraflarınız için doğal, renkli ve canlı bir ortam sağlayacak. Eminiz ki burada çekilen her fotoğraf özel gününüzün hikayesine eşsiz bir dokunuş katacak.

istanbul düğün fotoğrafı

Önerilen Yazılar