Ve Daha Fazlası

Gelin Bohçasında Neler Olur: Gelin Bohçası Listesi

16/11/2021
Bridolog 4 dakikalık okuma
Asırlardır iki tarafın da gelin ve damadın ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara hediyeler sunmak için hazırladığı bohça kültürü günümüzde de devam ediyor. Peki gelin bohçası nedir, içinde neler olmalıdır ve nasıl hazırlanır? Haydi, gelin tüm bu sorularınıza yardımcı olmak için hazırladığımız listemizi inceleyelim! :) 

Söz, nişan ve düğün hazırlıkları…Evlilik için yapılacaklar listesinin uzun olması bazen zorlayıcı olabiliyor. Ama tüm bunlar birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirecek olmalarının tatlı telaşlarından ibaret. Bu tatlı telaşlardan birisi de gelenek ve göreneklerimiz arasında önemli bir yer tutan gelin bohçası. Erkek tarafından kız tarafı için hazırlanan gelin bohçası, geline karşı sunulan hediyeleri kapsayan oldukça nazik ve ince düşünülmüş bir gelenek. Biz de bu yazımızda size gelin bohçasıyla ilgili her şeyi anlatıyoruz!

gelin-bohcasi

Gelin Bohçası Nedir?

Gelin bohçasının tarihi binlerce yıl öncesine kadar dayanıyor. Damat ve gelin bohçalarındaki temel amaç, yeni bir yuva kuran çifte destek olmak ve ihtiyaçlarını önceden alarak hediye etmek. Günümüzde de devam eden gelenek, gelişen sosyal yaşam ile birlikte değişiklik gösterse de varlığını korumaya devam ediyor. Gelin bohçası erkeğin ailesi tarafından hazırlanıyor. İçerisine el işi süslemelerden pijama takımlarına gelinin ihtiyaç duyabileceği birçok hediye ekleniyor. 

gelin-bohcasi

Gelin Bohçasının İçinde Ne olur?

Gelin bohçasının içine konulacak şeyler her yörede ve kültürde farklılık gösterebiliyor. Gelinlerin temel ihtiyacı olabilecek hediyeler dışında ailelerin örf ve adetlerine göre çeşitli hediyeler de ekleniyor. Ancak bazı genel ihtiyaçlar gelin bohçasının olmazsa olmazlarından. Peki bunlar neler mi? İşte geleneklerle günümüz ihtiyaçlarının bir araya geldiği bir gelin bohçası listesi; 

  • Gelin Gecelikleri ve Sabahlıkları
  • Gelin Pijama Takımı
  • Gelin İç Çamaşırları
  • Gelin Terliği
  • Gelin Makyaj ve Cilt Bakım Seti
  • Parfüm Seti
  • Gelin Bornoz Takımı
  • Günlük Elbise, Ayakkabı ve Çanta

Gelin Gecelikleri ve Sabahlıkları

Gelin bohçası denince ilk akla gelenlerden biri gecelik ve sabahlıklar. Gelin gecelikleri genellikle sabahlık ile birlikte takım olarak satılıyor. En çok tercih edileni beyaz rengi olsa da gelinin seçimlerine ve tercih ettiği modellere göre farklı renkler de bohçaya eklenebilir. Gelin geceliği ve sabahlığı seçerken uzun mu yoksa kısa mı, kumaşı saten mi yoksa pamuklu ya da ipek mi olmalı gibi konularda karar vermeniz gerekiyor. Gelin bohçası için çoğunlukla saten gecelik ve sabahlık takımının tercih edildiğini de belirtmek isteriz. 

gelin-bohcasi

Gelin Pijama Takımı

Tıpkı gecelik ve sabahlık gibi pijama takımı da gelin bohçasında mutlaka bulunması gerekenlerden biri. Gelin bohçası hazırlarken içine koyacağınız pijama takımını seçerken gelinin fikrini almanızı öneririz. Özellikle yaz mevsimi için şortlu takımlar ve kış mevsimi için uzun pijama takımları tercih etmek iyi bir fikir olacaktır. Dilerseniz hem şort hem de uzun pijama şeklinde 3’lü takımları da tercih edebilirsiniz. 

gelin-bohcasi

Gelin İç Çamaşırları

Yeni gelinlerin vazgeçilmezi iç çamaşırlarının gelin bohçasına çok yakıştığını kabul ediyoruz. :) Gelin ve iç çamaşırı denince zarif ve şık iç çamaşırı takımları sıklıkla bohçalarda yerini alıyor. Gelinler genellikle dantelli modelleri beğense de bu seçimi yaparken ondan destek almanızda fayda var. Gelin fantezi çamaşırları arasında jartiyerli takım modellerine bakabilirsiniz. 

gelin-bohcasi

Bu yazıyı mutlaka okumalısınız: Gelinlere Özel En İyi, Kaliteli Sütyen Markalar

Gelin Terliği

Pijaması, geceliği, iç çamaşırı ve sabahlığı tamam! :) Peki, güzel gelinimiz evde terlik olarak ne giyecek? İşte gelin bohçasının olmazsa olmazlarından biri daha! Gelin terliği seçimi yaparken genellikle gecelik ve pijama takımlarına uyan bir model seçiliyor. Ancak dilerseniz şık bir gelin terliğinin yanında gelinin günlük olarak da kullanabileceği konforlu bir terlik modelini de bohçaya ekleyebilirsiniz. 

gelin-bohcasi

Gelin Makyaj ve Cilt Bakım Seti

Makyaj ve cilt bakım seti gelin bohçalarının baş tacı desek yeridir. :) Ancak bu konu oldukça hassas. Çünkü cilt bakımı ve makyaj ürünleri oldukça kişisel bir detay. Eşinizin alabileceğiniz ürünlere alerjisi, hassasiyeti olabilir. Bu nedenle seçeceğiniz kişisel bakım ürünlerini eşinizin daha önceden kullandığı markalardan tercih etmeniz daha iyi bir fikir olacaktır. Tabii bu konuda ondan destek almak da doğru bir hazırlık için en iyi adım. 

gelin-bohcasi

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: Gelinler için En İyi 10 Pudra Markası Önerisi

Parfüm Seti

Gelin bohçasının harika bir kokuya ihtiyacı var! İşte parfümler de bunun için en doğru seçenek. :) Gelin bohçasına konulan hediyeler arasında en ince detaya sahiplerinden birisi de parfüm seti. Parfüm seçimini yaparken kişisel zevklerin yanı sıra gelinin tercihlerini dikkate almak gerekiyor. Hafif kokular mı tercih ediyor yoksa odunsu ya da baharatlı mı? Bu tip detayları öğrenmek parfüm seçiminde oldukça işinize yarayacak! 

gelin-bohcasi

Gelin Bornoz Takımı

Bornoz takımları hem damat hem de gelin bohçalarında en çok kullanılan geleneksel hediyelerden. Geleneklerde genellikle gelin bohçasında beyaz ve dantel işlemeli bornoz takımları tercih ediliyor. Ancak bize kalırsa kullanışlı ve kaliteli olması daha önemli. :) Örneğin, kumaş olarak bambu tercih edebilirsiniz. Ayrıca bornozun yanında saç havlusunu da unutmamanızı öneririz.

gelin-bohcasi

Günlük Elbise, Ayakkabı ve Çanta

Evet, gelin bohçası hazırlığında bazı aileler günlük elbise, ayakkabı ve çanta hediyelerini de ekleyebiliyor. Aslında uzun süredir gelin bohçasında bu tip hediyeler var. Ancak son yıllarda gelinin tercihleri daha ön planda olduğu için yanlış tercih yapmamak adına gelinin kendisinin seçmesi daha uygun görülüyor. Eğer eşinizin tarzını iyi biliyor, onun hoşuna gidecek elbise, ayakkabı ve çanta modellerini seçme konusunda kendinize güveniyorsanız hediyelerinizi seçebilirsiniz. Ancak eşinizden bu konuda destek almanız daha iyi bir fikir olacaktır. 

gelin-bohcasi

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçasını hazırlamak için öncelikle hediyelerinizi koyacağınız bir bohçaya ihtiyacınız var. Bohçalar asırlardan beri şık ve işlemeli kumaşların içerisine hediyelerin konduğu örtünün sarılma şekli olarak biliniyor. Ancak günümüzde hem bu şekilde hem de bavul, sandık ya da süslü kutu şeklinde birçok bohça alternatifi görmek mümkün. Siz de ister şık bir bohçaya, sandığa ya da süslediğiniz bir valize hediyeleri koyarak gelin bohçası hazırlayabilirsiniz. Gelin bohçaları için hazır olarak satılan birçok ürün bulunuyor. Dilerseniz hazır şekilde bu setlerden de satın alabilirsiniz. 

gelin-bohcasi

Gelin Bohçası Ne Zaman Verilmeli?

Tüm hazırlıklar tamam! Peki gelin bohçası ne zaman verilir? Gelin bohçası genellikle nişan ve isteme merasimi sırasında erkek tarafı geldiğinde veriliyor. Ancak bu gelenek her kültürde ve ailede değişkenlik gösterebiliyor. Kimi aile isteme sırasında gelin bohçasını getirirken, artık günümüzde çoğu zaman söz ve nişan sonrasında düğüne az bir zaman kala gelin bohçasını geline ve aileye teslim ediliyor. Bu tarz geleneklerde en sağlıklısı iki ailenin konuşarak zamanı kendilerinin belirlemesi.

Bu yazıyı mutlaka okumalısınız: Modern Damat Bohçası: Damat Bohçasında Neler Olmalı?

Önerilen Yazılar