Mücevher

Tektaş Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

18/05/2023
Bridolog 2 dakikalık okuma

Evlilik, iki kişi arasındaki en kutsal bağlardan birini temsil ediyor. Evlilik yolculuğu, evlilik kadar önemli ve özel. İki insan arasındaki bağın sembolik unsurları da evliliğe giden süreçte önemli bir rol oynuyor. Tektaş pırlanta yüzük takmak da bunlardan biri. Evlenme teklifi sırasında erkeğin taktığı bu özel yüzük ile mutlu bir yuva kurmaya ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ancak, birçok kişi evlilik teklifinin heyecanlı atmosferinde heyecanıyla yüzüğü hangi ele veya parmağa takması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Bu yazımızda, tektaş pırlanta yüzüklerin hangi el ve parmağa takılması gerektiğini sizler için araştırdık.

tektaş hangi parmağa takılır

Evlilik Yüzüğü ve Tektaş Yüzük Neden Sol Ele Takılır?

Evlilik yüzüğü, iki kişinin birbirine bağlılığını simgeliyor. Peki evlilik teklifi yüzüğü hangi parmağa takılır? Bu soruyu sol elin yüzük parmağı olarak yanıtlayabiliriz. Evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takılmasının nedeni, eski bir yanlış inanışa dayanıyor. Daha önceleri, sol elimizdeki yüzük parmağından başlayıp kalbe gittiği düşünülen ana damar nedeniyle evli çiftler, kalpten bağlılıklarını sembolize etmek için sol ele yüzük takmışlardır. Bu inanış uzun yıllardır birçok kültürde korunmakta.

Diğer yandan evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takılması, tarihte eski Mısırlıların bir inancı olarak yer alıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar, dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmamasından dolayı sonsuzluğu temsil ettiklerine inanmaktaydılar. Bu nedenle, evlilik yüzüğü gibi bir halkanın sol ele takılması, sonsuz bağlılığı sembolize etmek amacıyla yapılırdı. Günümüzde, evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takılması hala bu inanışa dayanıyor.

tektaş hangi parmağa takılır

Evlilik teklifi ise henüz evlilik yolunda atılan ilk adımı temsil ettiği için sunulan tektaş pırlanta yüzük sağ elin yüzük parmağına takılır. Ancak, tektaş pırlanta yüzük, bazı durumlarda evlilik sonrasında bir hediye olarak da verilebiliyor. Bu durumda da yüzük, sol elin yüzük parmağına takılabiliyor.

Evlilik Teklif Ederken Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik teklifi ederken verilen tektaş yüzükler, geleneksel olarak sağ elin yüzük parmağına takılır. Ancak evlilik gerçekleştiğinde, tektaş yüzük artık sol elin yüzük parmağına taşınır. Bu şekilde, tektaş yüzük evlilik bağına bir sembol olarak dahil edilir ve evli çiftlerin birbirlerine olan bağlılığının bir sembolü haline gelir.

Tektaş Parmakta Nasıl Durmalıdır?

Yüzük seçiminde önemli bir faktör, parmak boyutunun doğru bir şekilde belirlenmesi. Eğer parmaklarınız kısa ise uzatılmış, oval kesimli ve zümrüt tektaş pırlanta modelleri daha iyi bir seçim olacaktır. Bu sayede parmaklarınız daha uzun ve zarif görünecek. Diğer yandan, parmaklarınız uzunsa, yuvarlak kesimli ve yüksek karatlı tektaş modelleri size daha çok yakışacaktır. Ayrıca, tektaş yüzüğünüz parmağınıza tam oturmalı ve dönmemeli. Ancak kan dolaşımını engellemeyecek kadar da rahat olmasına dikkat edin.

tektaş hangi parmağa takılır

Tektaş Yüzük Hep Takılır mı?

Nişanlılık ve evlilik sembolü olarak takılan tektaş yüzükler, yalnızca özel günlerde takılabileceği gibi günlük hayatta da kullanılabiliyor. Bununla birlikte, tektaş yüzükler oldukça değerli olduğundan, günlük kullanımda çizilme veya hasar görmeleri mümkün olabiliyor. Yüzük, özellikle ellerin sık kullanıldığı işlerde çıkarılmalı veya temas etmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, yüzükle temas eden maddelerin de yüzüğü çizebileceği unutmayın. 

Önerilen Yazılar