Gelin Aksesuarları

Farklı ve Değişik En Güzel Tektaş Modelleri

01/06/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma

Evliliğin bir sembolü olan tektaş yüzükler, kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri. Eğer geleneksel yuvarlak kesim tektaş modelleri yerine farklı ve değişik bir tasarıma sahip bir yüzük arıyorsanız, çok sayıda seçenek mevcut. Örneğin, modern ve zarif prenses kesim tektaşlardan yumuşak ve romantik bir görünüme sahip olan yuvarlak kesim tektaş modellerine kadar alternatif olarak tercih edebileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Peki, kendinize alacağınız ya da müstakbel eşinize takdim edeceğiniz tarzınıza en çok uyan tektaş modeli hangisi? Bu yazımızda farklı ve zarif tektaş modellerini sizler için derledik!

1. Vintage Tektaş Yüzük

Daha az yaygın ve daha özel bir parça olan vintage yüzükler, eşsiz tasarımları ve nadir bulunan taşları ile neredeyse tüm kadınları büyülüyor. Özellikle müstakbel eşiniz nostaljik tasarımlara ilgi duyuyorsa, vintage tektaş yüzük ile evlenme teklifi etmeyi düşünebilirsiniz. Geleneksel ama zarif tek taş nişan yüzükleri ile büyük bir "Evet" cevabı alabilirsiniz!

tektaş yüzük modelleri

2. Çoklu Gövdeli Tektaş Modelleri

Son yıllarda yüzük modelleri arasında sıkça karşımıza çıkan çoklu gövdeli tasarımlar, farklı bir tektaş yüzük arayanlar için mükemmel bir tercih. Pırlanta ya da diğer değerli taşların tek bir gövde üzerindeki tek bir pırlanta yerine, birden fazla gövde arasında yer alan farklı boyutlardaki pırlantalarla süslenen bu model, evlenme teklifiniz için oldukça özel bir seçim. 

tektaş yüzük modelleri

3. Etrafı Taşlı Tektaş Modeli

Eğer gösterişli bir tektaş modeli arıyorsanız, etrafı taşlı tektaşlar tam size göre! Tek bir büyük taş merkezde yer alan bu tektaş modelinde taş, etrafını saran pırlantalarla süslenir. 2023'ün en popüler modelleri arasında yer alan etrafı taşlı tektaş modeli, değişik tasarımlardan hoşlanan gelinler için harika bir seçim olacak.

tektaş yüzük modelleri

4. Yarım Halo Tektaş Modelleri

Yarım halo tektaş modelleri, klasik tektaş yüzüklerin şık ve modern yorumları ile yılın en trend tasarımlarını oluşturuyor. Orta kısımda yer alan büyük taşın etrafını çevreleyen küçük pırlantalar, taç, kanat ya da ay şeklinde dizilerek, tektaş yüzüklere farklı bir hava katıyor. Bu eşsiz tasarımlar, son dönemlerde evlilik teklifi yüzüğü trendleri arasında yerini almış durumda.

tektaş yüzük modelleri

5. Katedral Tektaş Yüzük Modeli

Yılın en moda tasarımlarından olan katedral montürlü tektaşlar, yüzüğün adeta bir kraliyet tacı gibi görünmesini sağlıyor. Katedral kesim yüzüklerin gövdesi ya da montürü, daha küçük pırlantalarla süslenerek, bu iddialı tasarımları daha da gösterişli hale getiriyor. Gövdesi taşlı katedral kesim yüzük hem tamtur hem de tektaş isteyen gelinler için ideal bir seçenek sunuyor. Eğer evlilik teklifi için sevgilinizi büyüleyecek gösterişli bir tektaş modeli arıyorsanız, katedral tektaş yüzük modellerine mutlaka göz atmalısınız!  

tektaş yüzük modelleri

6. Damla Kesim Tektaş Modeli

Damla kesim tektaş yüzük modeli, üst kısmı yuvarlak ve alt kısmı sivri uçlu olarak kesim bir tasarıma sahip. Kesimi nedeniyle gözyaşı damlası olarak da bilinen bu model, armut kesim tektaş olarak da adlandırılıyor. Oldukça şık ve zarif bir tasarıma sahip olan damla kesim taş, uzunluğu ile parmaklarda hafif bir inceltme etkisi yaratarak hoş bir görünüm sağlıyor.  

tektaş yüzük modelleri

7. Tamtur Gövdeli Tektaş Modeli

Taşlı kısımların sadeleştiği ve gövde kısmının ise hareketlilik kazandığı tektaş modelleri son dönemlerde oldukça popüler. Renkli ya da klasik pırlantalarla süslenen tamtur gövdeler, zarif ve göz kamaştırıcı bir görünüm sunuyor. Tamtur gövdeli tektaş yüzüklerde tek sıralı, beş sıralı ve yedi sıralı modeller de mevcut.  

tektaş yüzük modelleri

8. Renkli Çoklu Gövdeli Tektaş Modeli

Tektaş yüzüklerde yeni trendler arasında birden fazla taşa sahip yüzük tasarımlar da büyük ilgi görüyor. Altın gövdeli ve iki ucu farklı renk ve kesime sahip taşların kullanıldığı bu pırlanta yüzükler, zarif ve şık bir evlilik teklifi için harika bir seçim olarak öne çıkıyor. Büyük pırlantası, çoklu gövdesi ve farklı renklerdeki taşlarıyla bu şık tasarım, farklı tektaş modeli arayan kişiler için ideal bir seçim. 

tektaş yüzük modelleri

9. İç İçe Alyans ve Tektaş Seti

İç içe alyans setleri, birbirine geçen iki alyansı içerirken, tektaş setleri, bir yüzük ve tek bir taş şeklinde tasarlanır. Hem zarif hem de gösterişli bir seçim olan iç içe alyans ve tektaş setleri, özel bir hediye arayanlar için harika bir seçim. Bu tasarım sayesinde alyans için ayrı bir alışveriş sürecine girmenize gerek kalmadan şık ve uyumlu bir sete sahip olabilirsiniz. 

tektaş yüzük modelleri

10. Renkli Tektaş Yüzük Modeli

Evlilik tekliflerini için en trend tektaş modelleri arasında yer alan renkli tektaşlar, birbirinden şık alternatiflerle karşımıza çıkıyor. Orta taşı renkli veya sade olan tektaş yüzüklerin yanları renkli taşlarla süslenmiş olan modelleri, özellikle farklı bir tektaş arayanlar için hem zarif hem de göz alıcı bir görünüme sahip!

tektaş yüzük modelleri

11. Laboratuvar Pırlantası Tektaş Yüzük Modeli

Doğa dostu tasarımlar son dönemde düğünlerde de etkisini gösteriyor. Bu trend doğrultusunda, laboratuvar pırlantası ile hazırlanan tektaş yüzük modelleri de tercih edilenler arasında yer alıyor. Özellikle, çevreye duyarlı düğünler düzenleyen çiftlerin sıklıkla tercih ettiği bu yüzükler hem estetik hem de çevre dostu olmaları ile tercihiniz arasında yer alabilir. 

tektaş yüzük modelleri

Tektaş Yüzük Ne Zaman Takılmalıdır? 

Tektaş yüzük, evlilik teklifi ve nişan törenlerinde takılan özel bir yüzük. Evlilik ile özdeşleştirilen tektaş yüzük, evlenme teklifi sırasında romantik bir yerde veya özel bir günün kutlandığı bir zaman diliminde beklenmedik bir şekilde sürpriz yapılarak takılır.  

Evlilik Teklifi Sırasında Tektaş Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik teklifi sırasında tektaş yüzük ilk olarak sağ elin yüzük parmağına takılır. Bu, nişanlandığınızı simgeler. Evlendikten sonra ise sol elin yüzük parmağında kullanılmaya başlanır. Ancak tüm bunlar uzun yıllardır alışılagelmiş geleneklerdir.  O sebeple kural gibi olmadığı için çift olarak nasıl tercih ediyorsanız, o şekilde takabilirsiniz.  Dilerseniz tektaş yüzük için hazırladığımız rehber içeriğimizi inceleyebilirsiniz. :) 

Önerilen Yazılar