Mücevher

Evlilik Teklifi için En Değerli 5 Taş

18/01/2021
Bridolog 3 dakikalık okuma
Taşların ışıltılı dünyasını yakından keşfetmeye hazır mısınız? Bunun için sizinle bol bol ışıldayan keyifli bir sohbete dalacağız. Yakın zamanda evlenmeyi düşünenler, evlenme teklifinde nasıl bir yüzük tercih etmesi gerektiğini bilmeyenler ya da düğün hediyesi almak isteyenler için birbirinden güzel değerli taşlardan bahsedeceğiz.
Bu yazıda bulabilecekleriniz…

Evlilik teklifi için tek taş yüzükler artık vazgeçilmez bir klasik haline geldi. Tek taş yüzüklerde kullanılan pırlantaların elmas taşlarının kesilip şekil verilmesi ile yapıldığını biliyor muydunuz? Evet, genellikle evlenme tekliflerinde en çok tercih edilen yüzük tipi pırlanta. Ancak özellikle son yıllarda evlilik teklifi yüzükleri konusunda daha kişisel seçeneklere yönelme var. Vintage ürünleri sevenlere hitap eden yaprak işlemeli yüzükler, doğal taşlar ve daha birçok model...Tabii ki değerli taşlar arasında seçim yaparken rengi, kalitesi ve anlamı da önemli bir yer tutuyor. Hadi hazırsanız yüzüklerde kullanılan en değerli taşları birlikte inceleyim. :) 

Elmas

Öncelikle söz konusu değerli taşlar ve yüzük ise bu konuda elmasın her daim ilk sırada olması kimseyi şaşırtmaz! :) Elmas tarih boyunca uğruna birçok savaşın çıktığı, bulunması da işlemesi de bir o kadar zahmetli bir taş. Işıl ışıl parlayan görüntüsü ile mücevher tutkunu olmayan kişileri bile kendine hayran bırakır bir güzellikte. Saf karbondan oluşan elmas taşları, 10 sertlik gücünde olduğu için oldukça sağlam. Hatta bu güçlü yapısı nedeni ile hiçbir maddenin onu çizemediğini ancak onun kolaylıkla çizebileceğini bilinen özelliklerinden biri. Işığı kırma kat sayısı sayesinde ışık tutulduğunda gökkuşağı renklerini görmeniz dahi mümkün.

Eşsiz görüntüsü ile hayranlık uyandıran elmas taşı ile yapılan her mücevher oldukça kıymetli. Bu nedenle evlilik teklifinde elmas taşlı bir yüzük seçimi yaparak sevdiğinizin güzelliğini ve değerini ona eş değer bir mücevher ile taçlandırabilirsiniz. :) 

Tekrar hatırlatalım; çoğunlukla bilinenin aksine pırlanta ve elmas iki farklı taş türü değil. Pırlanta, elmasın ışıltısını ortaya çıkaran bir kesim; bu yüzden bu yazımızda ayrı bir başlık olarak pırlantadan bahsetmedik. :) Ancak tektaş pırlanta kesimlerini merak ediyorsanız 10 Farklı Tektaş Pırlanta Kesimi yazımıza göz atmanızı öneririz!

Elmas:

evlilik-teklifi-degerli-taslar

Yüzük: Zen Pırlanta

Pırlanta:

evlilik-teklifi-icin-degerli-taslar

Yüzük: Goldsmiths

Safir

Mavinin gücünü ve zarifliğini hissetmek isteyenler için en özel taşlarından biri safir. Dünyanın en değerli taşları arasında yer alan safir, mavi rengi ile gözleri kamaştıracak kadar güzel. Safir taşları iki farklı gruba ayrılıyor. Açık mavi olan safir taşları dişi, koyu mavi olanları ise erkek olarak adlandırılmış. Ancak her iki tonunun da kendine has bir güzelliği var.

Safir taşından kolye, bilezik, küpe, yüzük ve broş gibi birçok mücevher tasarımı yapılıyor. Özellikle evlenme teklifi ederken ışıltısı ve rengi ile farkı bir doku yakalamak isteyenler için safir tek taşlar harika bir alternatif. Siz de dilerseniz sevdiğinize şıklığı ile büyüleyen eşsiz bir safir taşlı yüzük alabilirsiniz. 

evlilik-teklifi-icin-degerli-taslar

Yüzük: The Natural Sapphire Company

Zümrüt

Değerli taşlar söz konusu olunca en çok söz hakkı düşenlerden bir diğeri ise tabii ki zümrüt. Yeşilin en güzel tonlarından birine sahip olan bu taş, asırlardır mücevherlerin vazgeçilmezi. Saraylarda en önemli kadınlara hediye edilen takıların üzerine işlenen zümrüt taşları içinde barındırdığı damar ve çizgili dokusu ile hayranlık uyandırıyor. Öyle ki Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a hediye ettiği zümrüt yüzüğün hala en çok konuşulan mücevherlerden biri olduğunu hatırlatmak isteriz. :)

Özellikle zümrüt taşından yapılan kolyeler kadınlar için eşsiz bir hediye. Fakat siz de evlenme teklifi yüzüğü olan klasik pırlantadan farklı bir seçim yapmak isteyenlerdenseniz zümrüt taşı ile yapılan yüzük modellerine mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. 

evlilik-teklifi-icin-degerli-taslar

Yakut

Aşk ve tutkunun rengi kırmızı ile dünyanın en değerli taşlarından biri bir araya gelirse ne olur sorusunun en güzel cevabı... Evet, yakut taşından bahsediyoruz. Kırmızının en güzel tonu ile her daim büyüleyici bir doku yakalayan yakut taşları işlendiği her mücevhere kendine has bir güzellik katıyor.

Dayanıklılık konusunda elmas ile yarışan bu güzellik özellikle de büyük taşlı yüzüklerde ve kolyelerde sıklıkla tercih ediliyor. İhtişamlı ve gösterişli takıları sevenler için yakut mücevherler harika bir seçenek. Evlenme teklifi için sevdiğinizin ruhuna ve tarzına hitap eden bir tek taş için yakut taşlı yüzük modellerine bakabilirsiniz. 

evlilik-teklifi-icin-degerli-taslar

Topaz

Geçmişi binlerce yıl öncesine kadar dayanan topaz taşı, mistik özelliği olduğu rivayet edilen dünyanın en değerli madenlerinden biri. Özellikle tarihte Mezopotamya ve Mısır bölgesinde yapılan mücevherlerin birçoğunda topaz taşını görmek mümkün.

Cam görünümü ile ışıl ışıl parlayan bu etkileyici taşın en güzel özelliklerinden biri ise tamamen doğal şekilde farklı birçok renginin bulunması. Çoğunlukla mavi, şeffaf ve sarı rengini görebileceğiniz topaz taşları özellikle de tek taş yüzüklere çok yakışıyor. Vintage tarza sahip bir gelin için en güzel hediyelerden biri sarı renkli topaz taşlı yüzük olabilir. :) 

evlilik-teklifi-icin-degerli-taslar

Önerilen Yazılar