Mücevher

Zen Pırlanta'dan En Çok Tercih Edilen Pırlanta Düğün Hediyeleri

05/04/2023
Bridolog 3 dakikalık okuma

Evlilik teklifi edildi, şimdi uzun bir düğün hazırlık süreci başlıyor. Bu süreçte de hem geline hem damada farklı düğün hediyeleri veriliyor. Damatlara çoğunlukla saat, kol düğmesi, bileklik gibi hediyeler verilirken, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi geline verilen hediyelerin başında mücevherler geliyor. Kesin bir kural olmasa da geleneklere göre bu hediyelerin bir kısmı nişanda verilirken bir kısmı ise düğün günü hediye ediliyor. Biz de bu yazımızda gelinlere özel Zen Pırlanta’dan alabileceğiniz tüm düğün hediyelerini söylüyoruz. Hadi başlayalım!

1- Tamturlar 

Günümüzde genellikle tektaşın yanı sıra gelinlere tamtur veya beştaş da hediye edildiğini görüyoruz. Yüzüğün tamamının pırlantalarla kaplı olduğu yüzük türüne tamtur adı veriliyor. Farklı kesim pırlantalar ve farklı montür seçenekleriyle her tarza uygun tamtur bulunuyor. Üstelik günlük kullanımı oldukça rahat olan tamturların alyans yerine de kullanıldığını sıklıkla görüyoruz.

Zen Pırlanta

Tamtur seçerken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri yüzüğün rahat olması. Uzun montürlü bir yüzük tercih ederseniz parmaklarınızı kapadığınızda rahatsız hissedebilirsiniz. Bu nedenle pırlantanın daha gömülü olduğu yüzük modellerini tercih etmenizi öneririz. İkinci bir konu ise tamturda yer alan pırlantaların kesimi. Tamturunuzu tektaşınızla birlikte kullanmayı düşünüyorsanız yüzüklerinizin hem pırlanta kesimlerinin hem karatlarının hem montür modellerinin hem de yüzük renklerinin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmanızda fayda var.

Zen Pırlanta

2- Beştaşlar

Çoğunlukla klasikten yana olan gelinlerin tercihi olan beştaşlar da görüntüsüyle göz doldurmayı başarıyor. 5 adet pırlantanın yan yana gelmesiyle şekillenen bu yüzükler yine genellikle tektaşla birlikte kullanılıyor. Taşlar yüzüğün üst bölümünde yer aldığı için tamtura nazaran daha rahat bir kullanıma sahip.

Beştaş seçerken yine tektaşınızla uyumlu pırlanta kesimine, montür şekline ve yüzük rengine dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca yalnızca düğün hediyesi olarak değil, beştaşların evlilliğin 5. yılında da hediye edilebildiğini söyleyelim. :)

Zen Pırlanta

3- Pırlanta Gerdanlıklar 

Pırlanta gerdanlıklar genellikle düğün öncesi geline hediye ediliyor. Çoğunlukla gelinler düğün günü de gerdanlığı taktığı için düğünün temasına, gelinliğin tarzına ve hatta gelinin saç ve makyajına göre alınması çok daha uyumlu bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin önü kapalı bir gelinlik modeli tercih edecekseniz daha sade, önü açık ve abartısız bir gelinlik giyecekseniz daha gösterişli bir gerdanlık tercih edebilirsiniz.

Tabii ileride uzun seneler bu gerdanlığı kullanacağınızı düşünerek daha zamansız bir modele de yönelebilirsiniz. Bu noktada en çok su yolu dediğimiz gerdanlıkların satın alındığını da söylemeden geçmeyelim. Son dönemlerde su yolu gerdanlıkların günlük hayatta fazlaca kullanıldığını görüyoruz.

Zen Pırlanta

Pırlanta gerdanlığınızı seçerken birçok opsiyonunuz olduğunu unutmayın. Sade tasarımlar tercih edebileceğiniz gibi çok daha farklı tasarımlara da yönelebilirsiniz. Yuvarlak kesim pırlanta yerine baget kesim de seçebilirsiniz. Ayrıca biraz renk istiyorum derseniz etrafı pırlanta çevrili değerli taşlardan safir, yakut veya zümrüt gerdanlıklara da bir şans verin deriz. Burada en önemli nokta ise gerdanlıkla birlikte küpe ve bileklik kullanacaksanız hepsinin birbiriyle uyumlu olması.

Zen Pırlanta

4- Pırlanta Küpeler 

Pırlanta küpeler de düğün hediyelerinin vazgeçilmezleri arasında. Yine çoğunlukla düğün günü takılan pırlanta küpelerde de birçok farklı tasarım mevcut. Ben sade ve klasik bir seçim yapmak istiyorum derseniz tektaş küpeleri veya inci detaylı pırlanta küpeleri tercih edebilirsiniz. Gösterişli bir model istiyorsanız ise daha farklı tasarımlar, büyük veya sallantılı küpeler tercih edebilirsiniz. Yine renk olsun derseniz pırlantalı safir, yakut veya zümrüt küpeler seçebilirsiniz.

Zen Pırlanta

Eğer gösterişli bir gelinliğiniz varsa göz yormamak için gerdanlık yerine yalnızca küpe takmak da güzel bir tercih olabilir. Siz de düğün günü sadece küpe kullanacaksanız gerdanlıkla uyumlu olmasına dikkat etmenize gerek kalmayacağı için seçiminizde daha özgür olabilirsiniz. Tabii yine günlük hayatta da bu küpeleri takmak isterseniz daha sade ve zamansız modellere yönelmenizi öneririz. Son olarak düğün günü saç tasarımınız küpe seçimi konusunda da oldukça önemli. Eğer küpeleriniz görünsün istiyorsanız saçınızı toplatabilirsiniz. Fakat saçınızda açık bir model istiyorsanız göz yormaması adına daha sade bir küpe modeli seçebilirsiniz.

Zen Pırlanta

5- Pırlanta Bileklikler 

Son olarak geldik pırlanta bilekliklere. Eğer bilekliğinizi gerdanlık ve küpeyle birlikte set olarak alacaksanız hepsinin aynı veya benzer modelde olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin suyolu ışık seli bir gerdanlık seçtiyseniz yine tamamı sıralı pırlanta taşlardan oluşan bir suyolu bileklik tercih edebilirsiniz. Daha modern bir seçim yapmak istiyorum derseniz kelepçe formundaki bilekliklere yönelebilirsiniz ve bu tarz bileklikleri günlük olarak da çok rahat kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük kullanmak istiyorum derseniz baget pırlantalı bilekliklere de bir göz atın deriz.

Zen Pırlanta

Bileklik seçiminde de bilekliğin gelinlikle uyumlu olması önemli. Eğer modern bir gelinlik tercih edecekseniz yine modern tasarımlı bir bileklikle uyum yaratabilirsiniz. Gösterişli bir gelinliğe ise en çok suyolu pırlanta bileklikler yakışacaktır.

Zen Pırlanta

Bu içerik Zen Pırlanta sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Önerilen Yazılar