Mücevher

Düğünde Gelin ve Damada Ne Takılır? Düğün Takı Önerileri

02/03/2023
Bridolog 3 dakikalık okuma

Düğünler, hayatlarının yepyeni bir döneme başlayan çiftlerin "evet" demeleri ile başlayan ve mutluluklarını taçlandırdıkları en keyifli anlardan biri. Bu özel günün bir parçasını oluşturan takı merasimi ise düğünlerin vazgeçilmez geleneklerinden. Geçmişten günümüze gelen bu adet oldukça maliyetli bir süreç olan evlilik hazırlıklarında gelin ile damada destek olmak amacıyla, altın ya da para gibi hediyelerin verilmesini içeriyor. Dünya genelinde uygulanan takı takma geleneği ülkemizde yörelere göre farklılık gösterebiliyor.

Düğün takıları hem evlenecek çifti hem de düğüne katılacakları ilgilendiren bir konu. :) Her ne kadar günümüzde bu süreç değişkenlik gösterse de gelin ve damada destek vermek her zaman baki.  Hangi takının kim tarafından takılacağı, yakınlık derecesine göre değişebiliyor. Gelin ve damada takılacak takıların ne olacağı ise oldukça merak ediliyor. Bu yazımızda, düğün takıları ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz. 

Düğünde Takı Merasimi Nasıl Olur?

Düğünde takı merasimi yöreden yöreye değişiklik gösterse de genel olarak eğlencenin ardından takı merasimine geçiliyor. Bazı kültürlerde gelin ve damat, davetlilerin masalarına giderek onlarla kucaklaşıyor ve bu sırada davetliler takılarını takıyor.

Başka bir adette ise gelin ve damada takı takmak isteyen davetliler piste çıkıyor. Para takmak isteyenler sahneye gelerek ortada bekleyen gelin ve damadın üzerindeki kurdeleye iğne ile para ya da altınlarını takabiliyor. Genellikle takı merasiminden sonra takı takan kişi ve ailesi, gelin ve damat ile birlikte hatıra fotoğrafı çektiriyor. 

En sık uygulanan üçüncü takı merasimi ise, takı kutusu ya da gelin kesesi kullanmak. Takı kutusu ya da gelin kesesi ile ilgilenmesi için biri belirleniyor ve davetliler takılarını istedikleri zaman bu kutuya ya da keseye bırakabiliyor.

düğünde ne takılır

Düğünde Geline Takılır?

Gelin ve damada takı takma adeti, geçmişten günümüze kadar değişerek devam eden bir gelenek. Yöresel olarak farklı tarzda takılar takmak adete göre değişiyor. Ancak günümüzde ekonomik koşullar takıların miktarını ve şeklini etkiliyor. Bu nedenle, herkes bütçesine uygun takıları tercih ediyor. Düğünde gelin ve damada, gelinin ailesi ve damadın ailesi tarafından farklı takılar takılıyor. Altın takı seti ve bilezik genellikle her iki aile tarafından geline hediye ediliyor. Yakın akrabalar da isteğe göre tam altın veya Reşat altını gibi takılar tercih edebiliyor. Davetliler ise genellikle para veya yarım altın, çeyrek altın gibi takılar takarak desteklerini sunuyor. Düğünde geline takılan takıları şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Altın bilezik
 • Altın kolye
 • Tam, yarım ve çeyrek altın
 • Takı seti 
 • Para
 • Altın saat
 • Altın zincir
düğünde ne takılır

Düğünde Damada Ne Takılır? 

Düğünde damada genellikle para ve altın takılır. Gelinin ailesi ise damada altın zincir ve damadın da beğendiği altın bir saat takarken, damadın ailesi ise sıklıkla yarım ya da tam altın takar. Aynı zamanda altın ile saat birlikte de takılabilir. 

düğünde ne takılır

Düğünde Erkek Tarafı Geline Hangi Takıları Alır? 

Düğünde erkek tarafı geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor. Geline alınacak bu takı setinin içerisinde genellikle küpe, bileklik ve kolye bulunuyor. Ancak, erkek tarafı nişan töreninde geline takı seti taktıysa, düğünde tekrar takmasına gerek kalmayabiliyor. Düğünde erkek tarafının geline aldığı takılar şu şekilde: 

 • Altın bilezik
 • Altın kolye
 • Tam altın
 • Takı seti 

Düğünde Kız Tarafı Damada Ne Takar?

Düğünde kız tarafı hem geline ve hem de damada takı takar. Kız tarafı damada genellikle tam altın ve saat takar. Düğünde kız tarafının damada aldığı takılar şu şekilde:  

 • Altın saat
 • Altın zincir
 • Tam altın
 • Altın bilezik

Geline Takılan Altın Bilezik Kaç Gram Olmalı?

“Geline takılan bilezik kaç gram olmalı?” sorusunun kesin bir yanıtı bulunmasa da genel olarak düğünlerde geline takılan bilezik modelleri genellikle 25 gram oluyor. Ancak, erkek tarafının geline takacağı bilezik gramı bütçesi doğrultusunda değişiklik gösteriyor. 

En Yakın Arkadaş Düğünde Ne Takar?

Düğünde en yakın arkadaş genellikle çeyrek veya yarım altın takıyor. Ancak, maddi durumuna göre çeyrek veya gram altın da takabiliyor. İsteğe göre takı yerine ev eşyası da hediye edebiliyor. 

Hukuken Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir?

Düğünler takılan takıların geline mi yoksa damada mı takıldığı uzun yıllardır merak edilen konulardan biri. Düğünde takılan takıların gelin ve damadın ortak kullanımında olduğu düşünülse de hukuken böyle değil. Kanunlara bakıldığında Yargıtay’ın konuyla ilgili kararı ise şu şekilde:

“Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları, kim tarafından takıldığına bakılmaksızın, kadına bağışlanmış ve artık kadının kişisel malı sayılır.” 

 

 

Önerilen Yazılar