Mücevher

Pırlanta Yüzük Nereden Alınır? En İyi Pırlanta Markaları

22/09/2020
Bridolog 11 dakikalık okuma
Pırlanta yüzükler çoğu kadının vazgeçilmezi! Evliliğin de güçlü bir simgesi haline gelmiş tektaşların kesiminden karatına, berraklığından rengine kadar birçok özelliği bulunuyor. Pırlanta seçimi bu kadar ustalık gerektirirken tabii ki pırlanta yüzüklerin nereden alınması gerektiği ve en iyi pırlanta markalarının neler olduğu da çoğu kişinin aklındaki soru işaretlerinden. Biz de bu yazımızda size en iyi pırlanta markalarını söylüyoruz!

Işıl ışıl parlayan pırlantalar tektaş yüzüklerden kolyeye, küpeden bilekliğe birçok takıda yer buluyor. Ancak hiç şüphesiz pırlanta denince ilk akla gelen meşhur pırlanta yüzük oluyor. Sevgilinize güzel bir pırlanta yüzük ile evlilik teklifi etmeyi düşünüyorsanız ya da "Tek taşımı kendim aldım :)" diyen özgür ruhlu kadınlardansanız sizin için pırlanta seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylardan ve bu pırlantaları nereden alabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Pek çoğumuz pırlanta seçiminde sadece görüntüsünün güzel olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak dünyanın en değerli taşlarından biri olan pırlantada bundan çok daha fazlası gizli. 

en iyi pırlanta markaları

Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken temel etkenler arasında 4C kavramı yer alıyor. 4C denince kafanız karışmasın. Açıklaması oldukça basit. Kesim (cut), berraklık (clarity), karat (carat) ve renk (color) anlamına gelen 4C, pırlanta seçiminde etkili olan özellikler. Peki tüm bu özellikleri inceleyeceğimiz en iyi markalar hangisi? Tektaş pırlanta nereden alınır? hep duyduğumuz pırlanta sertifikası ne anlama geliyor? dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de tam olarak bunun için buradayız. :) Işıl ışıl bir pırlanta rüyasına dalmadan önce, sizinle öğretici ve keyifli bir bilgi turuna çıkmak istiyoruz. İşte pırlanta seçiminde size kolaylık sağlayacak önemli bilgiler!

En İyi Pırlanta Markaları Hangileridir?

1- Tiffany & Co. Pırlanta

Tiffany & Co. Pırlanta

Tiffany & Co., 1837'de Charles Lewis Tiffany ve John B. Young tarafından kurulan lüks bir mücevher markası. New York merkezli marka, nişan yüzükleri de dahil olmak üzere yüksek kaliteli pırlanta takılarının yanı sıra saatler, inci takılar ve elmaslar gibi diğer mücevherleriyle de tanınıyor.  Dünyaca ünlü ve seçkin bir marka olan Tiffany & Co., kendine özgü bir stile sahip koleksiyonlarıyla büyük ilgi görüyor. Tiffany firmasının pırlanta yüzükleri ise çok meşhur. El yapımı mücevher tasarımlarıyla da mücevher tutkunlarının favorisi olmayı başaran Tiffany & Co., benzersiz tasarımlarıyla mücevher sektöründe yeni bir çığır açıyor.

2- Cartier Pırlanta

Cartier Pırlanta

150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Paris merkezli lüks bir mücevher ve saat markası Cartier, 1847'de Louis Francois Cartier tarafından kuruldu. Lüks, zarafet ve kalite ile eş anlamlı olan Cartier, imza tasarımlarıyla zamansız şıklık yaratıyor.

Markanın yüksek kaliteli elmaslar ve pırlantalar kullanarak şık ve eşsiz tasarımlar yaratma konusundaki uzun geçmişi, onu dünyanın önde gelen kuyumcu evlerinden biri yapıyor. Bugün Cartier, pırlanta yüzük ve diğer birçok takı modeliyle zengin mirasını korurken, trend tasarımlarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

3- Harry Winston Pırlanta

Harry Winston Pırlanta

Harry Winston Diamond Corporation, 1932'de Harry Winston tarafından New York'ta kurulan lüks bir mücevher ve saat şirketi. Marka, nişan yüzükleri ve diğer mücevherler dahil olmak üzere üst düzey pırlanta takıları ve lüks saatleri ile tanınıyor.

Harry Winston pırlantalarının en önemli özelliklerinden biri olağanüstü kaliteleri. Marka, dünyadaki en iyi pırlantaları tedarik etme konusunda bir üne sahip ve tüm pırlantaları, en yüksek kalite standartlarını karşıladıklarından emin olarak, özenle seçiliyor ve derecelendiriliyor. Siz de dünyadaki en iyi pırlanta markasından yüzüğünüz olsun istiyorsanız Harry Winston’ı tercih edebilirsiniz!

4- Chopard Pırlanta

Chopard Pırlanta

Chopard, 150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren lüks bir İsviçre saat ve mücevher şirketi. En prestijli ve tanınmış koleksiyonlarından biri de pırlantalı mücevher serisi.

Chopard pırlanta takılar, olağanüstü kalitesi ve işçiliği ile biliniyo ve bu parçalarda kullanılan pırlantalar, berraklıkları, renkleri ve kesimleri açısından özenle seçiliyor. En popüler Chopard pırlanta takı tasarımlarında elmas, zümrüt, safir ve yakut gibi diğer değerli taşların da birlikte yer aldığı yüzükler, küpeler, bilezikler ve kolyeler yer alıyor.

Chopard'ın en ikonik pırlanta takı parçalarından biri de Happy Diamonds koleksiyonu. Bu koleksiyonda ürünler berrak bir safir kristalin içine yerleştirilmiş, hareket eden pırlantalardan oluşuyor. Göz alıcı, benzersiz ve dinamik bir etkiye sahip Happy Diamonds koleksiyonu farklı bir evlilik yüzüğü arayanların radarında olmalı!

5- Graff Pırlanta

Graff Pırlanta

1960 yılında Laurence Graff tarafından kurulan Graff, dünyaca ünlü lüks pırlanta ve mücevher markası. Graff pırlantasının tanımlayıcı özelliklerinden biri olağanüstü kesimi. Graff, son derecede parlak ve yüksek düzeyde ışıltıya sahip pırlanta yüzükleriyle oldukça beğeniliyor. Graff, yüksek kaliteli pırlantalarının yanı sıra farklı detayla sahip pırlanta takı tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Siz de cesur ve benzersiz tasarımları ile öne çıkan Graff pırlanta tasarımlarıyla bulunduğunuz her ortamda fark yaratabilirsiniz!

Dünya çapında en ünlü pırlanta tasarımcılarından bahsettik. Şimdi geçelim en iyi Türk pırlanta markalarına.

6- Zen Pırlanta

Zen Pırlanta

Zen Pırlanta, yüksek kaliteli pırlantalı takı üretiminde uzmanlaşmış bir Türk kuyumculuk markası. 2000 yılında kurulan Zen Pırlanta, kurulduğu günden bu yana Türkiye'nin en tanınmış ve saygın mücevher markalarından biri haline geldi. Zen Pırlanta’da her tarza ve bütçeye hitap eden takı seçenekleri bulmak mümkün. Tektaş pırlanta yüzükleri, pırlanta alyansları ve renkli taşlardan oluşan koleksiyonlarının yanı sıra pırlantalı saat koleksiyonu, kravat iğnesi, kalem, kol düğmesi, cüzdan ve kemer gibi özgün tasarımlarıyla dikkat çeken birçok pırlantalı aksesuarları bulunuyor. Zen Pırlanta zarif pırlanta yüzüklerden, ışıltılı küpelere kadar koleksiyonlarının tümü ile her mücevher tutkunlarını memnun etmeyi başarıyor.

7- Kafkas Pırlanta

Kafkas Pırlanta

En iyi pırlanta markaları arasında yer alan Kafkas Pırlanta, kendine özgü tasarıma sahip pırlanta yüzük modelleri ile öne çıkıyor. Ayrıca kişiye özel tasarım imkanı da sunuyor. Bu sayede sezonun en yeni trendlerine uygun olarak oluşturulan kişiye özel pırlanta modelleriyle kendi tarzınızı yansıtmanıza imkan tanıyor. El işçiliği ile tasarlanan ürünlerinde en üst düzey kaliteyi sunan Kafkas Pırlanta’da herkese uygun bir pırlanta modeli mevcut. Siz de özel günleriniz için en şık ve iddialı pırlanta yüzük modellerini bulmak için Kafkas Pırlanta markasının ürünlerine göz atabilirsiniz.

8- Ariş Pırlanta

Ariş Pırlanta

Ariş Pırlanta'nın 1906 yılında Mardin'de küçük bir atölyede başlayan yolculuğu, üç kuşaktır kuyumculuk sektöründe hizmet veren bir ailenin deneyimini ve ustalığını yansıtıyor. 1959 yılında İstanbul'a taşınan işletme, günümüzde pırlanta sektörünün en büyüklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ariş Pırlanta, özgün ve yenilikçi tasarımlarının yanı sıra el işçiliği ve pırlanta konusundaki uzmanlığı ile öne çıkıyor.

9- Altınbaş Pırlanta

Altınbaş Pırlanta

Altınbaş, yüksek kaliteli pırlanta ve altın takılarıyla tanınan, Türkiye merkezli lüks bir mücevher markası. 1950’li yıllarda temelleri atılan markanın genel merkezi İstanbul’da bulunuyor. Kurulduğu yıldan günümüze Türkiye'nin en saygın ve başarılı mücevher markalarından biri haline gelmeyi başaran Altınbaş Pırlanta, koleksiyonlarında en kaliteli pırlantaları kullanıyor.

Altınbaş Pırlanta, pırlanta takıların yanı sıra farklı tarzlarda altın takılar da sunuyor. Ayrıca klasikten moderne, markanın her zevke ve bütçeye uygun bir pırlanta takı tasarımı mevcut. Altınbaş’ı farklı kılan bir diğer yönü de detaylara verdiği önem. Her bir mücevher parçası, yetenekli zanaatkarlar tarafından geleneksel teknikler ve en son teknoloji kullanılarak ustalıkla üretiliyor. Geniş ürün yelpazesi, kalitesi ve yenilikçi tasarımları ile Altınbaş Pırlanta, özel bir pırlanta yüzük arayanlar için mükemmel bir seçim olabilir!

10- Blue Diamond Pırlanta

Blue Diamond Pırlanta

En iyi pırlanta markalarını listelediğimiz yazımıza Blue Diamond ile devam ediyoruz. Blue Diamond, kurulduğu 2004 yılından bu yana Türkiye'nin en çok satan pırlanta markası olarak öne çıkıyor. Merkezi İstanbul'da bulunan marka, Türkiye’nin en yüksek hacimli pırlanta ihracatçısı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'deki en büyük elmas üreticisi ve tedarikçisi olan Ayrıca Blue Diamond, 0.001 ile 20 karat arasında değişen en büyük elmas ve taş stokuna sahip marka. Siz de geniş ürün yelpazesi sunan Blue Diamond ile tarzınıza en uygun pırlanta yüzüğü seçebilirsiniz.

11- Atasay Pırlanta

Atasay Pırlanta

Listemizde yer alan bir diğer marka ise Atasay. Türkiye merkezli olan Atasay’ın nişan yüzükleri, küpeler, kolyeler, bilezikler ve daha fazlasını içeren çok çeşitli pırlanta takıları mevcut. Kaliteli ve şık tasarımları ile tanınan marka, popüler yuvarlak kesim, prenses kesim ve yastık kesim dahil olmak üzere geniş bir pırlanta kesim yelpazesi sunuyor.

Atasay Pırlanta, geleneksel pırlanta takılarının yanı sıra modern takı koleksiyonları da tasarlıyor. Siz de bu yenilikçi tasarımlara sahip yüzük, küpe ve kolye ürünleri arasından tarzınıza uygun seçimi kolayca yapabilirsiniz.

12- Koçak Pırlanta

Koçak Pırlanta

1958 yılında Koçak Gold ismiyle kurulan marka, günümüzde Koçak ismiyle mücevher sektöründe faaliyet gösteriyor. Özgün bir tasarıma sahip pırlanta koleksiyonları ile saygın bir marka haline gelen Koçak, özellikle pırlanta yüzük ve baget kolye modelleriyle oldukça beğeniliyor.

Ayrıca düğün hazırlığında olan çiftler için ikili, üçlü veya kombinasyon halinde sunulan farklı karat, renk ve berraklıktaki pırlanta setleri ile  son derece zarif modeller sunuyor.

13- D Diamond Pırlanta

D Diamond Pırlanta

1974 yılında kurulan D Diamond Pırlanta, en değerli taşlar ve ince işçilikle tasarlanan pırlanta takı modelleriyle öne çıkıyor. Asırlardır aşkın ve bağlılığın sembolü olan pırlanta yüzükler, D Diamond Pırlanta'nın özgün tasarımlarıyla birleşiyor. Türkiye genelinde 300'den fazla lokasyonda bulunan D Diamond Pırlanta’nın pırlanta yüzük seçenekleri, çok sayıda benzersiz tasarımla karşımıza çıkıyor. Markanın pırlanta tektaş yüzükler, modern tasarımlarıyla her ortamda dikkat çeken pırlanta baget yüzükler ve beştaş yüzükler gibi geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

14- Sina Pırlanta

Sina Pırlanta

Sina Pırlanta, olağanüstü kesimi, berraklığı ve tasarımıyla tanınan yüksek kaliteli bir pırlanta markası. 2005 yılında kurulan Sina Pırlanta, pırlanta konusunda geniş bir seçenek yelpazesine sahip. Aradığınız ister güzel bir nişan yüzüğü, ister özel bir pırlanta mücevher veya eşi benzeri olmayan bir hediye olsun, Sina Pırlanta'da her tarz için bir seçenek var!

15- Gülaylar Pırlanta

Gülaylar Pırlanta

Pırlanta markaları denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri de Gülaylar. Türkiye'nin en büyük 500 şirketinden biri olan Gülaylar Group, kurulduğu 1926 yılından bu yana büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Avustralya, Japonya, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan, Dubai başta olmak üzere Türkiye kuyumculuk sektörünün tanınmış uluslararası markalarından biri olarak 55 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Siz de ince işçilik ve üstün kalite ile tasarlanan Gülaylar Pırlanta’nın ışıltılı dünyasını keşfedebilirsiniz.

Sıra En İyi Pırlanta Markaları Editör Puanı
1 Tiffany & Co. Pırlanta 10/10
2 Cartier Pırlanta 10/10
3 Harry Winston Pırlanta 10/10
4 Chopard Pırlanta 10/10
5 Graff Pırlanta 10/10
6 Zen Pırlanta 9.5/10
7 Kafkas Pırlanta 9.5/10
8 Ariş Pırlanta 9.5/10
9 Altınbaş Pırlanta 9.5/10
10 Blue Diamond Pırlanta 9.3/10
11 Atasay Pırlanta 9.3/10
12 Koçak Pırlanta 9.3/10
13 D Diamond Pırlanta 9/10
14 Sina Pırlanta 9/10
15 Gülaylar Pırlanta 9/10

Pırlanta Nereden Alınmalı? 

Aşkı, bağlılığı temsil eden pırlantalar, diğer birçok mücevherden farklı anlamlar taşır. Pırlantalar her ne kadar birbirine benzese de her birinin kendine has özelliği ve değeri bulunur. Hediye ettiğiniz kişiye özel ve tek olduğunu hissettirebileceğiniz tektaşlar, hemen yukarıda bahsettiğimiz 4C özellikleri ile birbirinden ayrılır. Pırlantanın işlenme biçimi, rengi, ağırlığı ve berraklığı pırlantanın kalitesini ve fiyatını belirler. Pırlantalar rengi ve kesimi ne kadar iyi olursa o kadar değerli olarak kabul edilir. Özellikle berrak olan pırlantalar, bu mücevherler arasında öne çıkar. Ayrıca tektaş kesimleriyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz 10 Farklı Tektaş Pırlanta Kesimi yazımızı okumanızı öneririz!

Böylesine kıymetli bir mücevher alırken ise mutlaka uzmanlığı pırlanta olan firmaları tercih etmenizi öneririz. Ürünün garantisi, tüm özelliklerinin bilgisinin bulunduğu uluslararası pırlanta sertifikası, değişim kartı ve ürün çeşitliliği ile uzman markalar her daim güvenli bir seçim olarak karşımıza çıkar.

en iyi pırlanta markaları

Aynı zamanda aldığınız tektaşın iyi bir markaya ait olması, yüzüğü hediye edeceğiniz kişinin kendini değerli hissetmesinde oldukça etkili bir seçim olur. :) İyi bir markadan almak aynı zamanda yüzüğü aldıktan sonra gerekli bakımlarını yaptırabileceğiniz ya da hatalı durumlarda garantiden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Mesela pırlantalar her ne kadar orijinal olsa da zaman içerisinde yüzük demirinde ya da pırlanta yüzeyinde kararmalar görülebilir. Bu nedenle her daim iletişimde olabileceğiniz, yaygın şubeye sahip güvenilir firmaları tercih etmeniz iyi bir seçim olabilir. :) 

Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Pırlantanın sahte olup olmadığı, gerçek ise nasıl anlaşılacağı en çok merak edilen konular arasında yer alır. Dişi ile alıp ısıranlar, büyüteç ile baksa da pek bir şey anlamayanların ne kadar çok olduğunu biliyoruz. :) Ancak bir pırlantanın gerçek olup olmadığını, gerçek ise değerinin ne olduğunu anlamak pek de kolay bir iş değil. Pırlantanın gerçek olduğunu anlamak için yüzüğünüzü ısırmaya kalkmamanızı baştan söyleyelim. Pırlanta uzmanlık gerektiren, oldukça kıymetli ve ince işçilik isteyen bir mücevher. Bu nedenle gerçek olup olmadığını anlama kısmını da işin uzmanlarına bırakmak gerek. 

en iyi pırlanta markaları

Pırlantanızı aldıktan sonra ya da size hediye edilen bir pırlantanın gerçek olup olmadığı konusunda şüphe duyarsanız yakınınızda bulunan iyi bir pırlanta markasının mağazasına uğramanızı tavsiye ederiz. Böylelikle işin uzmanları Lup adı verilen ve 10 kata kadar büyüten özel bir mercek sayesinde pırlantanızın gerçek olup olmadığını inceleyebilir.

Pırlantanın hangi değerde olduğunu anlamak ya da satma aşamasında müşteriyi güvence altına almak konusunda ise pırlanta sertifikasının oldukça önemli olduğunu belirtelim. Peki nedir bu pırlanta sertifikası? Kısaca bahsedelim;

Pırlanta Sertifikası Ne Anlama Gelir? 

Pırlanta seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken 4C özelliklerine ek olarak sertifikadan da bahsetmeliyiz. Pırlanta sertifikasını, mücevherin değerini, ağırlığını, rengini ve berraklığını yazılı şekilde belgeleyen bilgi sertifikası olarak açıklayabiliriz. Tabii ki pırlanta sertifikasında sadece 4C özellikleri yer almaz. Aynı zamanda pırlantanın cilalanma kalitesi ve kesim biçimi de pırlanta sertifikasında bulunur. Bağımsız araştırma ve inceleme kurumları tarafından verilen sertifikalar, ürünü seçerken özelliklerine güvenmeniz konusunda yardımcı olacağı gibi pırlanta yüzüğünüzü satın aldıktan sonra satmak isterseniz değeri konusunda da güvence sağlar. 

Hatta hırsızlık gibi durumlarda kuyumcular pırlanta satmak isteyen kişilerden ürüne ait sertifika istediği için çalınabilecek bir pırlantanızı hırsızlık durumlarına karşı da koruma altına alabilirsiniz. Aynı şekilde pırlantanın sertifikasının orijinal olup olmadığı yüzüğün üzerine işlenen küçük kod numarasından anlaşılabilir. Genelde bu kod çok küçük olduğu için gözle fark edilmeyebilir. Mücevher uzmanları pırlanta yüzüğün orijinal sertifikalı olup olmadığını yüzüğün üzerindeki numarayı inceleyerek görebilirler. 

Önerilen Yazılar