Mücevher

En Çok Tercih Edilen Pırlanta Yüzükler: Tektaş, Beştaş, Tamtur, Baget Yüzük

25/12/2022
Bridolog 6 dakikalık okuma
Tektaşla ilgili en merak edilenler neler, beştaş mı almalısınız, tamtur mu, baget yüzüğün özellikleri neler ve evlilik yüzüğü olarak alınabilir mi, bunların hepsinin cevabı için hazırsanız başlayalım!

Evlilik teklifi, özel gün hediyeleri derken pırlanta yüzükler kadınların uzun yıllardır hayatında. Zaten hangi kadın pırlanta sevmez ki? :) Uzun yıllardır tektaşlar ve alyanslara hakim olsak da son yıllarda tamtur yüzükler, beştaş yüzükler ve baget yüzükleri de sıkça duyar olduk. Peki tektaşla ilgili en merak edilenler neler, beştaş mı almalısınız, tamtur mu, baget yüzüğün özellikleri neler ve evlilik yüzüğü olarak alınabilir mi, bunların hepsinin cevabı için hazırsanız başlayalım!

Pırlanta yüzüklerle ilgili merak edilenler ve kalite arayışı bu kadar fazlayken yüzükleri nereden alacağınız konusunda da kafanızın karışık olduğunu biliyoruz.  Bu yüzden sizin için şık ürünleriyle Sina Pırlanta’dan her tarza uygun farklı modeller seçtik. Yılbaşı için özel indirimler varken elinizi çabuk tutun! :)

Tektaş Herkesin Hayali – En Merak Edilen Soruları Cevaplıyoruz 

Günümüzde evlilik tekliflerinin çoğunda tektaş yüzük tercih ediliyor. Safir, yakut, zümrüt gibi değerli taşlara zaman zaman evlilik tekliflerinde rastlasak da tabii ki en çok tercih edilen her zaman pırlanta. Zarafeti ve göz alıcılığıyla pırlanta tüm kadınları kendisine aşık etmeyi başarıyor! :)

Peki gelelim tektaşla ilgili en merak edilen sorulara:

Tektaşın Fiyatını Ne Belirler? 

Tektaş pırlantada fiyatı belirleyen önemli olan unsurlar 4C kuralı olarak geçen karat (carat), kesim (cut), renk (color) ve berraklık (clarity). İlk olarak karat taşın ağırlığının ölçülmesiyle bulunuyor ve tabii ki taş ağırlaştıkça, karat büyüyüp, pırlantanın değeri artıyor.

Pırlanta kesimleri konusunda ise genellikle yuvarlak kesim, prenses kesim, oval kesim, markiz kesim, damla kesim ve zümrüt kesimle karşılaşıyoruz, ama en çok hangisi tercih ediliyor derseniz tabii ki yuvarlak kesim. Kesim şekillerine göre fiyat değişse de kesim kalitesi de fiyatı belirliyor. Tektaşların rengine geçecek olursak, renkler D harfinden (en iyi) Z harfine kadar bir aralıkta değerlendiriliyor.

D rengi en beyaz pırlanta olup, en değerlisi ve doğal olarak en pahalısı. Son olarak pırlanta ne kadar berraksa, ne kadar az izi varsa o kadar kıymetli olduğunu da belirtelim. İşte tüm bu etkenlerle birlikte tektaşların fiyatları geniş bir aralıkta değişiyor.

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz karat, kesim, renk ve berraklık yüzük alırken ilk dikkat etmeniz gerekenler. Ayrıca tektaşın nasıl bir montürü olacak, kaç dişi var, yüzük halkasının rengi beyaz altın mı, sarı altın mı yoksa rose altın mı olacak, tüm bunları alacağınız kişinin zevkine göre seçmelisiniz. Ancak en en önemlisi ise aldığınız tektaşın sertifikasının olması!

Eğer taşın uluslararası bir sertifikası varsa bu tüm dünyada tanınıyor ve dilediğinizde değeri düşmeden satabileceğiniz anlamına geliyor. Bu sertifikalar neler diyecek olursanız Amerika Gemoloji Enstitüsü tarafından verilen GIA sertifikası ve dünyanın en büyük pırlanta test laboratuvarı HRD Antwerp tarafından verilen HRD sertifikası itibarı en yüksek sertifikalardan! Bu nedenle yüzüğü güvendiğiniz bir yerden almanızı ve mutlaka sertifikasını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Sina Pırlanta Ekinoks Koleksiyonu
Sina Pırlanta

Evlilik Tekliflerinde En Çok Kaç Karat Pırlanta Yüzük Tercih Ediliyor? 

Bu tabii ki çok kişisel bir soru. Öncelikle tektaşın fiyatı çok geniş bir aralıkta değişiyor. Bu nedenle maddi durumunuz karat seçmekte en önemli etken. Türkiye’nin çoğunluğunun 0,20 – 0,40 arasında seçim yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca parmak ölçüsünü de karat seçiminde göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ince bir parmağınız varsa büyük karatlar hoş durmayacaktır. Size örnek fotoğrafla farklı karatların parmakta nasıl durduğunu gösterelim:

Teklifi Yüzüğü karat

Evlilik Tekliflerinde Tektaş Pırlanta mı Baget Pırlanta Yüzük mü Tercih Edilmeli?

Her ne kadar tektaş pırlanta yüzükler çoğu evlilik teklifinde tercih edilse de son zamanlarda baget pırlanta yüzükler de evlilik yüzüğü olarak sıkça karşımıza çıkıyor. Tabii hangisiyle evlenme teklifi edeyim diyorsanız burada evlenme teklifi edeceğiniz kişinin zevki yine çok önemli.

Kesimi itibariyle çok zarif bir görüntüsü olan baget yüzükleri daha minimal ve zarif yüzükler seven gelinlere rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak evleneceğiniz kişi yüzükte daha klasik kesimleri seven biriyse veya hiç risk almayayım diyorsanız tektaş pırlanta ile evlilik teklifi etmenizi öneririz. :) Ufak bir dip not: baget yüzüğün karatı klasik tektaşa göre daha büyük gözüküyor ve birden fazla baget taşla yüzük büyütülebiliyor! Aşağıda baget pırlanta yüzüklerle ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Beştaş mı, Tamtur mu? Tarafınızı Seçin 

Beştaş ve tamtur yüzükler özellikle son zamanlarda çok popüler! Sıkça olmasa da bazen evlilik teklifinin bu yüzüklerle edildiğini de görüyoruz. Bazı damatlar ise tektaş yüzükle evlenme teklifi ettikten sonra nişan veya düğün günü beştaş veya tamturu geline hediye ediyor. Bunun dışında bu yüzükler evlendikten sonra yıl dönümünde, doğum gününde, sevgililer gününde veya doğumdan sonra da hediye olarak verilebiliyor. Ayrıca her ikisi de tektaş yüzükle aynı parmağa takılabildiği gibi alyans veya tektaş yerine de kullanılabiliyor. 

Peki beştaş mı, tamtur mu? Beştaş adı üstünde beş tane pırlantanın yan yana, tamtur ise yüzük çevresi boyunca pırlantaların dizilmesiyle oluşuyor. Beştaş yüzükler genellikle daha gösterişli görüntüleri seven ve daha klasikten yana olan gelinler tarafından tercih ediliyor. Beş tane pırlantanın yan yana yer almasıyla birlikte ihtişamlı bir görüntü yaratıyor. Ayrıca taşlar genellikle parmak aralarında değil, yüzüğün üst bölümünde yer aldığı için çok rahat bir kullanıma sahip. Ek bilgi olarak beştaş yüzükler evliliğin beşinci yıl dönümünde beş yılı simgelediği düşünülerek hediye edilebildiğini de söyleyelim. Bu da beştaşa daha derin bir anlam katıyor. :)

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Az önce klasik dedik ama modern tasarımlı beştaşlar da yok değil. :) Sina Pırlanta’nın Ekinoks Koleksiyonu’ndan modern beştaş modellerine bakalım:

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Tamturlar ise çok şık, modern  ve zarif bir çizgiye sahip. Genellikle ince yapıları sayesinde kullanış ve konforu bir arada sunan tamturlar zarif yüzükleri beğenen gelinler için birebir. Ayrıca günlük ve alyans yerine kullanımı da çok rahat. Bu yüzüğü tercih edecekseniz parmaklar kapandığında rahat edilebilmesi için taşların daha gömülü olmasına ve yüzüğün çok kalın olmamasına dikkat etmelisiniz.

Son olarak parmak tipine göre de tamtur yüzük modelini seçebilirsiniz. Parmak yapısı uzun ve ince olanlar için büyük taşlı ve kalın tamturlar tercih edilebilir ancak kalın ve kısa parmaklar için ince ve küçük pırlantaların dizildiği bir model tercih ederseniz parmak daha ince ve uzun gözükecektir.

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Beştaş veya tamtur seçerken en dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise yüzük tektaşla birlikte kullanılacaksa bu tektaşla uyumlu olması. Örneğin evlilik yüzüğü olarak baget yüzük aldıysanız beştaş veya tamturun taşlarını da baget seçebilirsiniz. Yine aynı şekilde montürü de tektaşınkiyle benzer olursa daha uyumlu bir görüntü yaratacaktır. Bu yüzükleri de alırken sertifikası olan ürünler seçmenizi öneririz!

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta
Ekinoks Koleksiyonu
Sina Pırlanta

Baget Yüzüklerle Zarafet Yolculuğu

Baget yüzük, pırlantanın dikdörtgen bir formda kesilmesiyle elde edilen bir taş formu. Kesimi itibariyle modern bir görünümü var ve zümrüt kesime benziyor. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu taşın en büyük özelliklerinden biri yine dikdörtgen formu sayesinde karatının daha büyük gözükmesi. Gelelim parlaklığına. Baget kesimde 14 yüzey (faset) bulunuyor. Bu nedenle 58 yüzeyi bulunan yuvarlak kesim pırlantaya göre daha az parlıyor. Parlaklığı az olduğu ve taşın kalitesi daha ön plana çıkacağı için baget yüzük alırken taşın berraklık ve renk derecesine daha fazla önem verebilirsiniz. 

Sina Pırlanta Baget Yüzük
Sina Pırlanta

Ayrıca baget pırlanta yüzüklerde taşın etrafının küçük pırlantaların çevrildiği modelleri de sıkça görüyoruz. Buna halo yüzük modeli deniyor. Siz de bu şekilde bir model tercih ederek yüzüğün daha ihtişamlı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde birden fazla baget pırlantanın yan yana dizildiği modelleri tercih ederek yüzüğün daha büyük görünmesini de sağlayabilirsiniz. Son olarak baget pırlanta yüzüklerin sadece evlilik teklifinde değil, özel günlerde hediye olarak da alınabileceğine değinmeden geçmeyelim.

Sina Pırlanta
Sina Pırlanta

Bu içerik Sina Pırlanta sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Önerilen Yazılar