Güzellik & Bakım

Cilt Bakımı ve Sağlığı için En Çok Kullanılan Medikal Kremler

05/03/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma

Sağlıklı ve canlı görünen bir cildi hepimiz seviyoruz ve sizinle bu yazıda buluştuğumuza göre cilt sağlının sizin için de oldukça önemli olduğunu biliyoruz!  En iyi cilt bakım ürünleri arayışındaysanız sizin için hazırladığımız rehber listemizden faydalanabilirsiniz. Cildinize en iyi gelecek ürünleri kullanarak güzellik rutininde özgüvenle adım atabilir, düzenli bakım ile cilt yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

Cildinizi güzelleştirmek için, doğru cilt bakım kremlerinin kullanımı çok önemli. Cildinizin daha genç, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak için, cilt tipinize uygun bir krem kullanmanız en önemli nokta. Bu yazımızda, cilt sağlığınızı iyileştirecek, iyi bir şekilde nemlendirecek, daha taze ve sağlıklı görünmesini sağlayacak en çok kullanılan krem önerilerini sizlerle paylaştık!

Bu içerik tam size göre: Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı?

1- Madecassol Krem

Madecassol krem, ciltteki yaraların, yanıkların ve çatlakların iyileşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca akne izleri ve sivilce izlerinin görünümünü hafifletmek için de kullanılabiliyor. Madecassol krem içeriğinde centella asiatica bitkisinden elde edilen aktif bileşenler bulunuyor. Bu sayede ciltteki iltihaplanmayı azaltarak iyileşme sürecini hızlandırıyor. Madecassol kremin bir diğer özelliği ise cilde nem vererek, cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlaması.

cilt bakım kremi

2- Fito Krem

Fito Krem, içeriğindeki bitkisel özler sayesinde cilde doğal bir bakım sağlıyor. Yalnızca reçete ile satılan Fito krem, Buğday ekstresi (triticum vulgare) ve etilenglikol monifenil eter içeriyor. Cildin nem dengesini korurken aynı zamanda besleyici etki gösteren bu krem, sivilce, leke, kırışıklık gibi çeşitli cilt sorunlarına iyi geliyor.  Bunun yanı sıra cilt renk eşitsizliklerini, dudak çatlaklarını ve epilasyon sonrası oluşan tahrişi gidermeye yardımcı oluyor. Günlük kullanıma da uygun olan Fito krem, doğal bir bakım arayanlar için ideal bir seçenek olabilir.

cilt bakım kremi

3- Hametan Krem

Hametan krem, cilt yaralarının ve yanıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir merhem. Eczanelerde satılan Hametan, krem ve pomad olmak üzere iki şekilde bulunuyor. Pomad krem formuna göre biraz daha yağlı olmasına rağmen, her ikisi de cilt bakımı amacıyla kullanılabiliyor. Dermatologlar tarafından çeşitli durumlarda reçete edilen bu krem, 30 ve 50 gramlık tüplerde satılıyor. Güneş yanıkları, cilt lekeleri, sivilce izleri ve yanıkların tedavisinde kullanılabiliyor. Ancak, Hametan krem gibi medikal kremleri doktora danışmadan kullanmamanızı öneriyoruz.

cilt bakım kremi

4- Expigment Krem

Expigment krem, sıklıkla ciltteki koyu lekeler ve renk eşitsizlikleri gibi deri yüzeyindeki lekelerinin tedavisinde kullanılıyor. Yani deri yüzeyinde oluşan güneş lekeleri, çil, sivilce izi ya da koyu renkte oluşan halka gibi izleri gidermeye yardımcı oluyor. İçeriğindeki hidrokinon maddesi sayesinde, ciltteki melanin pigmentasyonunu azaltarak cilt tonunu eşitliyor.

Expigment krem, %2 ve %4 yoğunluk derecesi olmak üzere iki farklı şekilde satılıyor. Bu yoğunluk farkı ise lekelerin durumuna göre doktorlar tarafından reçete ediliyor. Ayrıca, kremi düzenli ve uygun şekilde kullanmak ve kullanırken güneşten korunmak önemli.

cilt bakım kremi

5- Terramycin Krem

Eczanelerde kolayca bulabileceğiniz bu krem, çeşitli deri rahatsızlıkları için kullanılabiliyor. Terramycin krem, sivilceler, iltihaplar, yaralar, yanıklar, bakteri enfeksiyonları, vücut kızarıklıkları gibi cilt sorunlarıyla mücadelede etkili bir krem. Küçük darbeler sonrası oluşan yaraları da hızlı bir şekilde iyileştiren bu krem, son zamanlarda iltihaplı sivilce ve çıban gibi sorunlar için de kullanılıyor. Bu cilt sorunları için kullanabileceğiniz Terramycin kremi gün içerisinde 2 kez uygulandığında hızlı sonuç verdiğini görebilirsiniz.

6- Anestol Pomad Krem

Anestol Pomad, lokal anestezik bir krem. Deri üzerindeki ağrı, kaşıntı ve yanmaların hafifletilmesinde kullanılan bu krem, içerdiği lidokain maddesi sayesinde ağrıyı hafifletiyor ve rahatlatıyor. Genellikle cilt yanığı, güneş yanığı, böcek ısırığı sonucu oluşan kaşıntı şikâyeti ve egzama gibi ciltte oluşan çeşitli rahatsızlıklar için kullanılabiliyor. Uygulandığı bölgede uyuşma sağlayan bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Anestol Pomad kremi günde 2 veya 3 kez her kullanımda 5 gramı geçmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz.

cilt bakım kremi

7- Travazol Krem

Travazol krem, ciltte oluşan egzama, kızarıklık, mantar, kaşıntı tedavisinde kullanılan medikal bir krem. Yalnızca eczanelerden satın alabileceğiniz bu krem, genellikle cilt mantarı ve bakteri enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili. Aktif bileşeni olan isoconazole nitrat, mantarların büyümesini engelleyerek enfeksiyonu kontrol altına alıyor. Travazol kremi doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. 

8- Fucidin Krem

Fucidin krem, cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir antibiyotik krem çeşidi. Etken maddesi fusidik asit olan beyaz renkli bu krem, sadece eczanelerde satılıyor. Bu krem, içerdiği etken madde sayesinde antibakteriyel özellikler taşıyor. Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarını hızlı bir şekilde tedavi ederken, aynı zamanda mantar enfeksiyonlarını da gideriyor. Ayrıca, genellikle gençlerde görülen kıl kökünde oluşan kıl dönmesi gibi cilt sorunlarını çözmekte oldukça etkili. Fucidin kremin içerdiği antibiyotik nedeniyle 20 günden fazla kullanımı önerilmiyor.    

cilt bakım kremi

9- Contractubex Krem

Contractubex, yaralanmalar, yanıklar, akne izleri, çatlaklar gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan medikal bir krem. Vücutta iyileşmeyen yara izleri, ameliyat sonrası kalan dikiş izleri, yanıklar, koparılmış sivilce izleri gibi kolay geçmeyen izleri kısa sürede ortadan kaldırarak, cildin dış yüzeyindeki kusurları gidermede oldukça etkili. Ameliyat sonrası oluşan kalıcı izleri veya ağır yaralanmanın etkisi olan vücuttaki izleri gideren bu jel, aynı zamanda hamilelerin endişe ettiği çatlakları da etkili bir şekilde ortadan kaldırıyor. Krem, Extractum Cepea, Allantıin ve Heparin gibi içerdiği aktif bileşenler sayesinde cildin iyileşme sürecini hızlandırıyor. Contractubex Kremi ciltteki sorunlu bölgeye uygulanarak kullanılıyor. Bu kremi gün içerisinde en az 2 kez kullanabilirsiniz, ancak kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

cilt bakım kremi

10- Acnelyse Krem

Acnelyse krem, son yıllarda en çok kullanılan sivilce kremleri arasında yer alıyor. Cilt hücrelerini besleyerek, yenilenmesine yardımcı olan bu krem, uygulandığı bölgede derinin üst ve alt tabakasını uyararak, cildin yenilenmesini sağlıyor. İçerdiği A vitamini sayesinde egzama ve sedef hastalığı sorunlarını gidermeye yardımcı oluyor. İçeriğindeki Tretinoin maddesi sayesinde aşırı keratin oluşumunu önleyen ve böylece cildin doğal iyileştirme mekanizmasını aktive eden bu krem, siyah noktaların ve iltihaplı sivilcelerin neden olduğu sorunlardan kurtulma konusunda güçlü bir yardımcı. Ancak, tretinoin ciltte hassasiyete neden olabilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız.

cilt bakım kremi

Cilt bakımınızda kullanabileceğiniz kremlerden bahsettik. Son olarak evde kendiniz kolayca hazırlayabileceğiniz maskeler için Evde Uygulayabileceğiniz Cilt Bakım Maskeleri ve Tarifleri yazımızı okumayı unutmayın!

  • Bu yazı tıbbi bir tavsiye niteliğinde değildir. Ürünleri kullanmadan önce ilk olarak uzman hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazılar