Güzellik & Bakım

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı? Hangi Sırayla Uygulanır?

08/03/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

Cilt bakım rutininizde kullanacağınız ürünleri seçmek, doğru bir bakım sağlamanın önemli bir adımını oluşturuyor. Ancak, doğru bir bakım için cildinize uygun ürünleri seçmeniz ve bakım rutininizi oluşturmanız yeterli değil. Cildinize uyguladığınız ürünler kadar, onları nasıl uyguladığınız da son derece önemli. Örneğin, güneş koruyucuyu hangi aşamada uyguladığınız veya retinol öncesinde cildinize ne uyguladığınız gibi faktörler, kullandığınız ürünlerin etkinliğini gerçekten de etkileyebiliyor.

anlış adımda kullanılan bir ürün, tüm bakım rutininizin etkisini azaltabiliyor. Dolayısıyla, doğru bakım sağlamak için ürünlerinizi doğru sırayla kullanmak ve nasıl uygulayacağınızı bilmek önemli. Bu yazımızda cildinizin ihtiyaçlarına uygun bakımı sağlamanız açısından uygulamanız gereken cilt bakım sıralaması hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaştık.

Cilt Bakımı Sıralaması Nedir?

Doğru cilt bakımı sıralaması uygulamak, cildin ihtiyaçlarına uygun bakım sağlamanızı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlama konusunda önemli rol oynuyor. Cilt bakım ürünlerini sırayla kullanmak, doğru bir bakım rutini oluşturmanın da önemli bir adımı. Eğer nemlendiriciyi cilt temizliğinden önce kullanırsanız, ürünlerin etkisini azaltabilir ve üründen beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinin doğru sıralamasını bilmek ve uygulamak çok önemli. Ayrıca, bu cilt bakım sıralamasını düzenli bir rutin haline getirmek, kullanılan ürünlerden en etkili sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.

Cilt Bakımı Yaparken Sıralama Neden Önemlidir?

Cilt bakım ürünlerini doğru sıralama ile uygulamak birçok açıdan önemli. Ürünleri doğru sıralama ile uygulamadığınızda cildinize tam olarak nüfuz etmesi zorlaşıyor ve bu da içerdikleri faydaların yeterince görememenize sebep oluyor. Üstelik bu durum ürünlerin cilt problemlerine yol açmasına sebep olabiliyor.

Örneğin, serumu cildinize yüz yağının üzerine uyguladığınızda nemin cilde ulaşması engelleniyor ve bu da ciltte nem yetersizliğine neden oluyor. Ayrıca, mineral güneş koruyucularının üzerine krem, serum veya yağ gibi bakım ürünleri uygulamak, güneş koruyucunun etkisini azaltarak cildin güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunmasını engelliyor.

Doğru bakım rutini oluşturmak, ürünlerin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için ve cildin sağlıklı kalmasını sağlamak için son derece önemli. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinizi doğru sıralamayla uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

cilt bakım sıralaması

Cilt Bakım Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cilt bakımı rutini oluşturmanın en önemli adımı, ürünleri doğru sıralama ile uygulamak. Ürünleri cildinize uygularken yapısını dikkate almalısınız. Bunun için cilt bakımınıza ince yapılı ürünlerden başlayın ve yoğuna doğru cildinize uygulayın. Bu nedenle de cilt bakımınıza su bazlı ürünlerle başlayın ve daha sonra yağ bazlı ürünlere geçin. Bu, cildinizin daha fazla su tutabilmesini ve nemi koruyabilmesini sağlıyor. Eğer ilk aşamada yağ bazlı ürünler uygulanırsa, ciltte bariyer oluşturarak üzerine uygulayacağınız su bazlı ürünlerin emilimini engelliyor. 

Bu nedenle de cilt bakımınıza cildinizi temizleyerek başlamalı ve sonrasında ile tonik ve serum gibi ince yapılı ürünleri uygulamalısınız. Yağlar ve kremler ise cilt bakım rutini sırasının son adımını oluşturmalı. Krem ve yağları ise son aşamalara bırakmalısınız. Makyajdan önceki son adımınız ise güneş koruyucu olmalı. 

Cilt Bakımı Sıralaması Nelerdir?

Doğru cilt bakımı sıralaması için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

1. Adım: Temizleyici 

Cildinize uygulayacağınız ürünlerin ürünlerin cilt tarafından etkili bir şekilde emilebilmesi için, gözeneklerinizin açık olması gerekiyor. Bu da yağdan ve kirden tamamen arınmış bir cilt demek. Cildiniz gece boyunca da serum ürettiğinden cilt bakım ürünlerinin etkisini artırmak için bakım rutininize cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden gözeneklerinizi temizleyen nazik bir temizleyici ile başlamalısınız.

Akşam rutininizde ise cildinizi makyajdan, hava kirliliğinden kaynaklanan partiküllerden, yağ ve kirden tamamen arındırmalısınız. Bunun için makyaj temizleme mendilleri her ne kadar pratik olsa da cildinizi temizlemek için yeterli değil. Ayrıca, yalnızca misel su kullanmak da cildi temizleme konusunda yeterli olmuyor. Bu nedenle de iki aşamalı temizleme işlemi kullanarak önce yağ bazlı ve sonra su bazlı temizleyicilerle cildinizi arındırmalısınız. Bu adımın sağlıklı bir cilt görünümü için oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız.

cilt bakım sıralaması

2. Adım: Maske

Cilt temizliğinin ardından sıra geldi maske kullanımına. Maske kullanımı, birçok kişi tarafından hangi adımda yapılması gerektiği konusunda sıkça merak ediliyor. Eğer durulanan maske uygulayacaksanız, cildinizin temiz olması gerekiyor. Bu aşamada kil ve aktif kömür içeren arındırıcı maskeler kullanabilirsiniz. Soyucu maskeleri ise güneşe karşı hassasiyete sebep olabiliyor. Bu nedenle de bu ürünleri akşam bakım rutininize eklemelisiniz.

Bu içerik tam size göre: Evde Uygulayabilecek Cilt Bakım Maskeleri ve Tarifleri

cilt bakım sıralaması

3. Adım: Tonik

Toniklerin cilde zarar verdiği ve cildi yıprattığına dair yaygın bir düşünce nedeniyle birçok kişi tonik kullanmayı tercih etmiyor. Ancak, tonikler cilt gözeneklerindeki yabancı maddelerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor ve uzun vadede cilt gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olarak ciltteki yağlanmayı ve kirliliği azaltıyor. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipinize uygun toniği kullanmak. Bu sayede, yanlış tonik kullanımından kaynaklanabilecek ciltte hasarının önüne geçebilir ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

cilt bakım sıralaması

4. Adım: Göz Bakımı ve Kremi

Göz çevresi, genel cilt yapısına kıyasla daha ince ve hassas olması sebebiyle, çevresel faktörlerin yarattığı hasara karşı daha savunmasız olabiliyor. Göz çevresi bölgesi, yaşlanma belirtilerinin ilk olarak görüldüğü bölgeler arasında yer alıyor. Bu nedenle, göz çevrenizin nem seviyesini her zaman korumaya özen gösterin ve bunun için hem sabah hem de akşam bakım rutininizde göz çevresi kremleri kullanın. Bu kremler, göz çevresindeki cildi nemlendirerek daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı oluyor.

cilt bakım sıralaması

5. Adım: Serum

Cilt bakımı sıralamasının beşinci adımında serum yer alıyor. Serumlar, yüksek yoğunluklu aktif içerikleri ile cildin daha derin katmanlarına nüfuz ederek farklı cilt endişelerine yoğun bir bakım etkisi sunuyor. Bu ürünler, cilt lekeleri ve kırışıklıkları gibi çeşitli cilt problemleri konusunda yoğun bakım sağlıyor.

Cildinize gündüz uygulayacağınız bir antioksidan serum sayesinde cildinizi serbest radikallerin neden olabileceği hasara karşı cildinizi koruyabilirsiniz. Bu nedenle cilt ihtiyacınıza uygun bir serum seçerek cildinizi daha sağlıklı, canlı ve genç görünüme kavuşturabilirsiniz.

cilt bakım sıralaması

6. Adım: Lokal Bakım

Cildimiz gece boyunca onarım sürecinde olduğu için, leke veya akne gibi cilt sorunları için uyguladığınız lokal bakımları akşam rutininize dahil etmenizde fayda var. Bu sayede kullandığınız ürünlerin içerikleri cildinize nüfuz emesi için bir bariyer sağlamış olursunuz.

Lokal bakımları uygulamadan önce cildinize nemlendirici krem sürmek yerine, ürünü leke veya akne üzerine ince bir tabaka halinde sürün ve daha sonra 5 dakika bekleyin. Sonrasında nemlendirici kremi bu bölgelere değdirmeden yüzünüze uygulayın ve lokal bakım uyguladığınız bölgeye dokunmadan, hafifçe cildinize uygulayın. Bu, lokal bakımda kullanılan ürünlerin etkili olması açısından oldukça önemli. Ayrıca bu şekilde cildinizi de nemlendirmiş olursunuz.

cilt bakım sıralaması

7. Adım: Nemlendirici Krem

Cilt bakım rutininizde temizleme kadar önemli olan bir diğer adım nemlendirme. Sabah ve akşam mutlaka nemlendirici krem uygulayarak cildinizin sağlıklı bariyerini koruyun. Cilt tipinize ve endişelerinize göre nemlendirici seçin ve cildinizi nemli tutun. Eğer uzun bakım rutinleri sizin için uygun değilse, sadece cildinizi sabah ve akşam temizleyin ve uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bu basit adımları takip etmek yeterli.

cilt bakım sıralaması

8. Adım: Güneş Kremi

Cilt bakımı uygulama sırasının son adımında ise güneş kremi bulunuyor. Mineral filtreler içeren fiziksel güneş koruyucular cilde nüfuz etmeden, UV ışınlarını yansıtarak etkilerini cilt yüzeyinde gösteriyor. Bu nedenle, mineral filtreli güneş koruyucuları, özellikle kimyasal içeriklere karşı hassasiyeti olanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Önce güneş kremi mi yoksa nemlendiricinin mi uygulandığı ise merak edilen sorular arasında yer alıyor. Güneş kremleri, güneş ışınları ve diğer dış faktörleri bloke ettiği için, cildin alt tabakasına nüfuz etmeyen bir ürün üzerine uygulanıyor. Bu nedenle güneş koruyucunuzu cilt bakımından sonra, makyajdan önce uygulamanız öneriyoruz.

cilt bakım sıralaması
  • Bu yazı tıbbi bir tavsiye niteliğinde değildir. Ürünleri kullanmadan önce ilk olarak uzman hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazılar