Güzellik & Bakım

Terramycin Krem Nedir, Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

31/03/2023
Bridolog 3 dakikalık okuma

Terramycin, cilt problemleriyle mücadele konusunda oldukça popüler kremlerden biri. Sivilce, akne, yanıklar ve cilt enfeksiyonları gibi rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olan Terramycin, içeriğindeki antibiyotik sayesinde enfeksiyonun azalmasına katkı sağlıyor ve iltihabı hafifletiyor. Cilt problemleri yaşayan herkesin bilmesi gereken bu mucizevi krem hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz!

Terramycin Krem Nedir?

Terramycin, birçok farklı türdeki bakteri enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik krem. İçerdiği oksitetrasiklin adlı etken madde, enfeksiyonu kontrol altına alarak iyileşmeyi hızlandırıyor. Ayrıca, sıvı petrolatum ve beyaz petrolatum gibi yardımcı maddeler de içeriyor. Eczanelerde satılan Terramycin kremin 2023 yılı itibarıyla satış fiyatı ise 40 TL.

Terramycin krem, sivilceler, iltihaplar, yaralar, yanıklar, bakteri enfeksiyonları ve vücut kızarıklığı gibi çeşitli cilt sorunlarıyla başa çıkmak için kullanılır. Ayrıca, derinin üst tabakasında oluşan kabarcıklar veya yaraların hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor. Terramycin krem, küçük darbeler sonrası oluşan yaraları da hızlı bir şekilde iyileştirme konusunda da güçlü etkiye sahip. Bu krem son zamanlarda, özellikle iltihaplı sivilce ve çıban gibi cilt sorunları için sıkça kullanılıyor.

Terramycin, hızlı sonuçlarıyla kısa sürede etkisini gösteriyor. Eğer sivilce, iltihap, yara, yanık veya diğer cilt sorunlarından herhangi biriyle karşılaşırsanız, Terramycin kremi kullanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyesini almanız ve kullanım talimatlarını dikkatle okumanız önemli. Ayrıca, kremi kullanırken ciltte herhangi bir yan etki görürseniz, hemen doktorunuza danışmalısınız.

terramycin krem

Terramycin Krem Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Terramycin krem, içeriğinde bulunan oksitetrasiklin hidroklorür ve polimiksin B sülfat etken maddeleri sayesinde güçlü bir etkiye sahip. Ayrıca sıvı petrolatum ve beyaz petrolatum gibi iki yardımcı madde içeriyor. Bu sarı homojen renkli krem, topikal olarak kullanılan antibiyotik grubu içerisinde yer alıyor.

Terramycin krem, gösterdiği etkilerle birçok fayda sağlıyor. Peki, Terramycin, krem ne işe yarıyor? Gelin bu sorunun cevabına birlikte inceleyelim;

 • Terramycin krem, iltihaplı sivilceleri kısa sürede kurutarak yok ediyor. Ayrıca, sivilce ve akne lekeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olması sebebiyle lekelerin belirgin şekilde azalmasını sağlıyor.
 • Yara ve yanık tedavilerinde iyileştirici etkiye sahip olan Terramycin krem, cildin kısa sürede cildin onarılmasına yardımcı oluyor.
 • Ciltte oluşan iltihaplı sorunları hızlı bir şekilde tedavi sağlıyor.
 • Ayrıca, çizik ve küçük cilt sıkıntılarında cildi hızlı bir şekilde onarıyor ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlıyor.
 • Ciltteki kızarıklıkları etkili bir şekilde gideriyor ve doğal cilt rengi görünümü sağlıyor.
 • Ciltteki su kabarcıklarını hızlı bir şekilde düzeltiyor ve iz bırakmadan iyileştirmeyi sağlıyor.
 • Ayrıca, dudak çatlaklarının tedavisinde, böcek ve arı sokma tedavisinde, kulakta oluşan yara tedavisinde kullanılabiliyor.

Terramycin Krem Nasıl Kullanılır?

Terramycin kremi cildinize uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Krem uygulanacak yeri temizleyin.
 • İltihaplı ve problemli yere hafif hafif parmak dokunuşları ile kremi sürün.
 • Gazlı bezle sürdüğünüz bölgeyi kapatın.
 • Terramycin krem günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Cilt problemi ortadan kalkıncaya kadar kremi kullanılmaya devam edebilirsiniz.
 • Kremin etki süresi, cilt probleminizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. 

Terramycin Uçuğa İyi Gelir mi?

Teramisin, uçuk tedavisinde kullanılan kremlerden biri. Terramycin kremi uçuk tedavisinde kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var.

Microblading Sonrası Terramycin Kullanılır mı?

Kaş doldurma işlemi olarak uygulanan microblading uygulaması sonrası Terramycin kullanılır mı sorusu sıkça soruluyor. Terramycin kremin microblading işlemi sonrasında kullanımı genel olarak önerilmez. Belirli cilt problemleri için enfeksiyon tedavisinde kullanılan bu krem, microblading işlemi sonrası cildinizi tahriş edebilir. Microblading işlemi sonrasında doğru bakım uygulamak, cilt sağlığı için oldukça önemli. Bu nedenle de bu işlem sonrasında herhangi bir cilt bakım ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

terramycin krem

Kulak Delirdikten Sonra Terramycin Merhem Sürülür mü?

Terramycin merhem, kulak deldirme işlemi sonrasında uygulanabilir.  Bu merhem, kulak deldirme sonrasında oluşabilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, kulak deliğinin iyileşmesi için doğru bakımı yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, Terramycin merhemi bu amaçla kullanmadan önce bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.   

Terramycin Merhem Sivilce Lekelerine İyi Gelir mi?

Terramycin merhem özellikle iltihaplı ve kistik sivilcelerin tedavisinde etkili oluyor.  Sivilceleri kurutmak ve iltihaplanmayı önlemek için bu merhemi iltihaplı sivilce üstüne, az miktarda sürebilirsiniz.

*Bu yazı tıbbi bir tavsiye niteliğinde değildir. Ürünleri kullanmadan önce ilk olarak uzman hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazılar