Düğün Organizasyonu

Düğün Mekânı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

08/06/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
Şık bir otel düğünü mü, romantik bir kır düğünü mü? Kalabalık bir kutlama mı, sadece yakınlarla samimi bir düğün mü? Hayalinizdeki düğün için vermeniz gereken en önemli kararlardan biri olan düğün mekanınızla ilgili aklınızda bulunması gereken sorular ve cevapları burada!

Sevgilinizle birlikte evlilik kararı aldıktan sonra en güzel telaşlar başlar. Düğün gününüz için hazırlıklar yaparken, gönlünüzden geçenin olması için yoğun bir tempoya girmeniz gerekebilir. Nişan, gelinlik seçimi, nikah günü işlemleri derken sıra işin hem en keyifli hem de en stresli planlarından biri olan düğün mekanı seçimine gelir. Düğün mekanı seçerken hayallerinizdeki görüntüyü görmek istediğiniz yeri seçmek istediğinizi biliyoruz. Ancak bazen evlenecek olmanın tatlı heyecanı ile bazı önemli detaylar gözden kaçabiliyor.

Tabii bu gözden kaçan detaylar da daha sonradan düğün gününüzün planladığınız gibi gitmesine engel olabilir. Hayal ettiğiniz düğün konsepti ile davetli sayınız uyuşmayabilir ya da istediğiniz oturma düzeni için düğün mekanının kapasitesi yeterli olmayabilir. Bu yüzden de düğün yerini seçerken iyi bir plan yapmanız çok önemli. Mekan seçiminde size yardımcı olacak sorular ve cevapları önceden liste yaparak, oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Hadi sizinle düğün mekanı seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken o detaylara bakalım. :) Düğün Mekanı Seçimini Kolaylaştıracak Öneriler yazımızı da bu aşamada okuyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz!

Önemli Not: Bu yazıda göreceğiniz tüm düğünler Türk organizasyon firmaları tarafından organize edildi! Detayları görmek için fotoğraflar altındaki linklere tıklamayı unutmayın! :)

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Düğün Günün İçin Hayal Ettiğin Konsept Hangisi?

Şık bir otel düğünü, mis gibi çiçek kokuları arasında rahat bir kır düğünü ya da yaz esintisi eşliğinde romantik bir sahil düğünü…Düğün mekanı seçiminde en önemli rol oynayan şey hiç şüphesiz düğünün konsepti oluyor. Hayal ettiğiniz düğün gününün nerede olması gerektiğini az çok tasarlamış olabilirsiniz tabii ama gezdiğiniz mekanlar size bambaşka fikirler de sunabilir. Ancak yine de belli bir konsept fikriniz olursa mekan seçiminizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yüzden hazırlıklara öncelikle konsept belirleyerek başlayabilirsiniz.

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Davetli Sayısı Belli mi?

Düğününüze tanıklık edecek sevdiklerinizin sayısı da mekan seçimi için oldukça önemli. Şirin bir kumsal düğünü tercih etmek isteyebilirsiniz ancak 300-400 kişilik bir davetli listesi ile zorlayıcı bir düğün planı ile uğraşman gerekebilir. Bu yüzden düğün mekanını seçmeden önce sevgilinizle birlikte davetli listesi çıkararak bu sayıya uyabilecek düğün mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Bütçeye Uygun Mekanlar…Tabii Biraz da Pazarlık :)

Düğün gününüzde birçok hayalinizin gerçek olmasını istediğinizi biliyoruz. Ama biraz gerçekçi olmamızda da fayda var. Düğün mekanınızı seçmeden önce ortalama bir bütçe planlamanız oldukça önemli. Seçmek istediğiniz düğün mekanı ile bütçeniz uyuşmayabilir. Ancak bu sizi üzmesin. Düğün mekanı seçiminde bütçenize göre hareket ederseniz, kendinize en uygun mekanı bulabilirsiniz. Tabii görüştüğünüz mekanlar ile konuşarak az bir miktar da olsa indirim talebinde bulunabilirsiniz.

Düğün Yemekli mi Olacak Yoksa Kokteyl mi?

Düğününüzün sadece kokteyl mi olacağı ya da yemekli mi olacağı da mekan seçimi için önemli bir konu. Tabii bunda bütçenizin ve davetli sayısının da rolü oldukça büyük ancak düğün yerinizi seçerken yemek servisi konusunda iyi olup olmadığını ya da kokteyl için ekstra bir alana sahip olup olmadığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Yemekli bir düğün düşünüyorsanız menü tadımı yapmak da mekan seçimi için önemli bir etken. Kokteyl için mekânın içki menüsüne göz attıktan sonra içki ikramının sınırlı ya da sınırsız mı olduğunu da sormayı ihmal etmeyin! :)

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli/dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Düğünün En Güzel Detaylarından Biri: Mekan Süslemeleri!

İyi bir mekan süslemesi ile düğününüze renk katabilirsiniz. Bu yüzden ruhunuza en çok hitap eden konsepti yakalamak için düğün mekanını seçerken ücrete dahil olan süslemeleri sormayı unutmayın. Mekanın kendine ait organizasyon ekibi olup olmadığını ya da dışarıdan organizasyon şirketi kabul edip etmediğini de mutlaka sormalısınız. Dilerseniz özel olarak tercih etmek istediğiniz organizasyon şirketi var ise istediğiniz süslemeler için en uygun düğün yeri konusunda da yardım alabilirsiniz.

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Peki Ya Oturma Düzeni?

Düğünlerde oturma düzeni genellikle düğün mekanı seçildikten sonra yapılır. Ancak mekan seçimi sırasında istediğiniz oturma düzenini firmalara anlatarak bu konu hakkında isteklerinizi önceden dile getirebilirsiniz. Böylece talep ve şartları konuşarak mekanın hayal ettiğiniz oturma düzenine uygun olup olmadığı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Tabii bu düzeni oluşturmadan önce davetli sayısını da belirlemeyi unutmayın! :)

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

DJ ya da Orkestra İçin Alan var mı?

İlk dans, pasta şarkısı, tüm sevdiklerinizle birlikte sahnenin tozunu attıracağınız o neşeli müzikler...Tüm bunlar için bir DJ ya da orkestra ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden seçtiğiniz mekanın buna uygun olması gerekiyor. Eğer dışarıdan bir orkestra ya da DJ getirmeyi düşünüyorsanız, mekanın hangi alanı tahsis edeceğini ve hangi ekipmanları sunabileceğini de mutlaka sormalısınız.

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Müzik Kaça Kadar Açık?

Harika müzikler eşliğinde düğününüz devam ederken bir anda sesin kısılmasını istemezsiniz. Eğer şehir içinde, açık hava bir mekan tercih ederseniz müzik daha erken kapatılabilir. Bu nedenle düğün mekanı tercihinizi yapmadan önce müziğin kaça kadar açık olabileceğini de sormayı ihmal etmeyin.

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Davetliler İçin Otopark ve Vale Hizmeti Var mı?

Düğün günü yaşanan telaşların arasında davetlilerinizin bir de arabalarını park edecek yer araması düğüne geç kalmalarına neden olabilir. Özellikle de kalabalık düğünlerde mekan şehir içinde ise park konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bu yüzden mekan seçiminizi yaparken davetliler için ayrılan ayrı bir otopark alanı ve vale hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

After Party Olacak mı?

Düğün gecenizde eğlence hiç durmadan devam etsin istiyorsanız sizi after party pistine alalım :) Son yıllarda düğünlerin en çok beklenen anlarından birisi de after party etkinlikleri oluyor. Eğer siz de after party yapmak istiyorsanız düğün mekanı seçerken buna uygun bir alan olup olmadığını mutlaka sormanız gerekiyor. Tabii after party için ayrı bir menü hizmeti var mı? Var ise menü içinde neler olduğunu da sormayı unutmayın deriz. :)

dugun-mekani-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Düğün mekanı seçiminden konuşmuşken ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Dünyanın En Popüler & Lüks 8 Düğün Mekanı

Bohem Düğün Rehberi: Mekan Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Önerilen Yazılar