Düğün Planlama

Düğün Mekânı Seçimini Kolaylaştıracak Öneriler

25/09/2022
Bridolog 3 dakikalık okuma
Düğünü nerede yapacağız? Düğün mekanını neye göre seçmeliyiz? Ya seçtiğimiz mekân düğünümüz için uygun değilse? gibi birçok soru aklınızı kurcalıyorsa tam da olmanız gereken yerdesiniz! Sizin için işinizi bir hayli kolaylaştıracak öneri maddelerini bir araya getirdik. Doğru düğün mekanını seçmeniz için sadece birkaç önemli kriterin cevabını bulmanız yeterli. Onlar neler mi? Hadi, gelin birlikte ba

Düğün Bütçesi

Düğün mekanını seçmek için öncelikle belirlemeniz gereken en önemli maddelerden biri düğün bütçenizi belirlemek. Düğün hazırlıklarında belirlenen bütçeler her ne kadar duruma göre artsa da belli bir aralık belirlemeniz düğün mekanını seçerken daha kolay filtreleme yapmanızı sağlar. Düğün bütçenizin aralığını önceden belirlediğinizde, kendi isteğinize uymayan mekanları çok daha kolay eleyebilir ve belki de bütçenize daha uygun olan güzel mekanları gözden kaçırmadan alternatifler listenize ekleyebilirsiniz. Düğün mekanları daha çok kişi başı üzerinden fiyatlandırma yaptığı için düğününüze gelecek katılımcı sayısını ve yemekli ya da kokteyl olup olmayacağını da önceden belirleyerek ortalama bir bütçe çıkarabilirsiniz. 

Düğün Teması

Düğününüzün temasına henüz karar vermediniz mi? Mutlaka aklınızda az çok nasıl bir şey istediğinizin cevabı olmalı. Bol çiçekli, nostaljik müzikler eşliğinde bir kır düğünü mü yoksa kapalı salonda ağır ve görkemli dekorasyonuyla davetlilerinizi ağırlayacağınız şık bir salon düğünü mü istiyorsunuz? Düğün mekanınızı seçmenizi kolaylaştıracak en önemli maddelerden birini elemek için düğün temanızı belirleyebilirsiniz. Bohem bir düğün için seçeceğiniz mekanlar daha çok açık hava, sahil ya da salaş mekanlar olabilecekken şık ve ihtişamlı bir düğün için lüks otellerin balo salonlarını tercih edebilirsiniz.

Davetli Sayısı

Düğün mekanını belirlemek için davetli listenizi öncesinde mutlaka çıkarmanızı öneririz. Düğününüze gelecek olan kişi sayısı mekanları kapasitesine göre değerlendirmeniz için oldukça önemli. Kişi sayısına göre oturma planlaması yapıldığı için bu detayı kesinlikle gözden kaçırmamalısınız! :) Müstakbel eşinizle birlikte gelecek misafirlerinizin en azından tahmini bir listesini çıkarmanız işinizi kolaylaştırır. Böylece mekân araştırmalarınızda davetli sayınızı ve oturma planlamasını da göz önünde bulundurarak daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin, fazla davetli sayısının olduğu bir düğünde yeterli kapasiteye sahip olmayan bir kapalı düğün salonu yerine kapasitesi daha fazla olan salon ya da açık hava mekanlarını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, minimum davetli sayısı koşulu arayan düğün mekanlarını da eğer davetli sayınız bu sayının altında kalıyorsa seçenekler arasından eleyebilirsiniz.

Dekorasyon & Süsleme

Düğün için seçeceğiniz mekan, istediğiniz dekorasyon ve süslemeleri yapabileceğiniz bir alan mı? Evet, bu cevaplamanız gereken önemli bir diğer sorulardan biri. Her şeyin içinize sinmesi ve başarılı bir mekan seçimi için istediğiniz süslemelerin notunu çıkarmak işinize yarabilir. Çiçek detayları mı, bol mumlu bir masa mı, bohem tarzı yakalamak için jüt masa örtüleri mi? Düğün teması ile oldukça yakın olan dekorasyon ve süsleme, mekan seçimini doğrudan etkiler. Hayalinizdeki düğün temasını ve dekorasyonu belirleyerek sizin için en uygun mekanı daha kolay bulabilirsiniz.

Unutmadan! :) Sizin için seçtiğimiz en iyi düğün firmalarına buradan göz atabilirsiniz.

Müzik, Eğlence ve Orkestra

Düğünüz konser tadında, canlı müzik eşliğinde mi yoksa DJ performansının olduğu parti havasında mı geçecek? Düğününüzü yapacağınız mekanı seçmek için istediğiniz müzik, orkestra vb. detayları düşünmeniz gerek. Bu sorunun cevabı aynı zamanda düğün teması seçiminin içinde de saklı. Düğün temanıza uygun bir müzik konsepti belirleyerek, seçeceğinizi mekan türünde de daha kolay karar kılabilirsiniz.

Yemekler

Düğününüz yemekli mi yoksa kokteyl daveti şeklinde mi olacak? Sizin için en doğru mekanı seçmenizin önemli püf noktalarından biri davetli sayısı ve bu davetlilerinizi nasıl ağırlayacağınız. Yemekli bir düğün olacak ise masa düzenlemesinin yapılabileceği yeterli alanın olduğu, mutfak kapasitesi, servis düzeninin ve kalitesinin ihtiyacınızı karşılayabileceği bir mekânı tercih etmeniz gerekir. Yalnızca kokteyl olacak ise bistro tarzı masaların konabileceği, servis elemanlarının rahatlıkla hareket edebileceği açık ya da kapalı bir alan olması önemli.

Bunun yanı sıra yemeklerin seçeceğiniz mekân tarafından yapılmasını isteyip istemediğinize de karar vermeniz gerekiyor. Bazı düğün mekanlarının belirli organizasyon ve catering firmaları haricinde anlaşmaya izin vermemesi sebebiyle mekân seçiminizde aksilikler yaşamanızı istemeyiz.

Tüm bu maddeleri temel olarak ele aldığınız ve cevaplarını az çok belirlediğiniz de mekân seçimi çok daha kolay olacak! Şimdiden kolaylıklar diliyor, düğününüzün tam da istediğiniz gibi geçmesini diliyoruz. ❤️

Not: Yurt dışında evlenmeyi düşünenlerin düğün mekanına karar vermeden önce mutlaka Dünyanın En Popüler ve Lüks 8 Düğün Mekanı yazımızı okumasını öneririz!

Önerilen Yazılar