Düğün Organizasyonu

Bohem Düğün Rehberi: Mekan Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

14/10/2018
Bridolog 3 dakikalık okuma
Bohem konseptteki düğünler son zamanlarda çok trend, ancak o bohem havayı yakalayabilmek hiç kolay değil. Bohem düğüne giden yolda ilk aşama olan

“Bohem” kelimesini özellikle birkaç senedir sıklıkla duyuyorsunuzdur. Türk Dil Kurumu’na göre bohem “yarınını düşünmeden, günü gününe, tasasız” yaşayışı ifade ediyor. Bir nişan, kına, düğün etkinliği de bohem olarak tanımlandığında ifade edilmeye çalışan anlamı az çok tahmin ediyorsunuzdur: özgür, rahat, doğal.

Bohem düğünlerin her şeyi kendine özgü; dekorasyon, gelinlik, saç modeli, davetiyeler, ancak biz bu postta “bohem düğünleri nerede yapabiliriz” sorusunu ele alacağız. Bohem konseptte bir düğün yapmak istiyorsanız düğününüzü planlarken biraz doğal, biraz vintage elementleri harmanlamanız gerekeceğini, bu yüzden bohem konsept yaratmak için ilk etapta seçeceğiniz mekânın çok önemli olduğunu en baştan söyleyelim. Şimdi size düşünebileceğiniz mekan tarzlarını ve bu seçimleri yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları açıklıyoruz!

Not: Düğün Mekânı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? yazımızı da okumanızı öneririz.

1. Bahçeler, Yeşil Alanlar

Bohem düğün denilince akla ilk gelen mekân yüksek ihtimalle bir bahçe olacaktır. Gerçekten de “bohem”, doğal ve doğayla iç içe olduğundan, bohem elementlerin doğayla müthiş uyum sağladığını, yaratılmaya çalışan rahat ortamın doğayla çok uyumlu olduğunu söylemek gerek. Bu nedenle aslında bohem konsept yaratılmak isteniyorsa seçilecek en risksiz mekanlardan biri bahçeler ve çiftlik, bağevi gibi yeşil alanlar. Güzel bir alan seçtiyseniz, bohem konsept oluşturmak için çok fazla efor sarfetmeden, bohem elementler ve detaylar kullanarak istediğiniz atmosferi yaratabilirsiniz.

Ne dediğimizi daha iyi anlatabilmek için bahçede, yeşil alanlarda gerçekleştirilen birkaç gerçek bohem düğünden sevdiğimiz kareleri sizinle paylaşalım!

Mesela bu fotoğraf tam anlamıyla güzel bir bohem düzenlemenin resmi! Doğayla iç içe, abartı ve gösterişten uzak.

bohem-dugun-01

Aşağıdaki fotoğraftaki düzenlemede ise biraz daha şık dokunuşlar olsa da, özellikle kilimler “bohem” vurgusu yapıyor. Çok salaş olmayan bohem atmosfer oluşturmak niyetindeyseniz bu düzenleme tam size göre olabilir!

bohem-dugun-02
Fotoğraf: Koby Brown

Sıradaki düğün ise direkt ormanın içinde! Kurulan düzenlemenin de ormanın bir parçası gibi gözükmesine özen gösterilmiş. Nikah alanında bol yapraklı sade bir arka plan, konuklar içinse ahşap, sıradan sandalyeler kullanılmış.


Fotoğraf: Tec Petaja

2. Sahil

Tahmin edersiniz ki doğayla iç içe hissinin verilebileceği tek yer bahçeler, yeşil alanlar değil. Sahil düğünleri de bohem konseptteki düğünlere ve etkinliklere çok uygun. Deniz kenarında ortam zaten güzel olduğundan, yapılacak küçük dokunuşlarla istediğiniz bohem görüntüye ulaşmanız hiç zor değil!

Tahta sandalyeler, kandil ve minimal çiçekler aşağıdaki ilk fotoğraftaki gibi eforsuz ama çok zevkli bir görüntü ortaya çıkarmaya yetmiş! Ülkemizde bir sürü güzel sahil, otel varken bu opsiyonu gözden geçirmenizi mutlaka öneririz!

bohem-dugun-03
bohem-dugun-04

3. Havuz Başı

Havuz başı düğünleri yaz aylarının olmazsa olmazı. Özellikle havuz çok büyük değilse, havuzu da dekorasyonunuzun bir yardımcısı haline getirip süsleyebilir, ortaya samimi bir görüntü çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu samimi görüntünün “bohem” havasının anahtarlarından biri olduğunu unutmayın! Örneğin bu fotoğraftaki tepsiler içine konmuş ve yine havuzun çevresini saran mumlar bizce ortama çok romantik bir hava katmış.

4. Kapalı Alanlar, Salonlar

Bohem düğün denilince ilk akla gelen şey kapalı alanda yapılacak bir düğün olmasa da, kapalı alanlarda bohem düğün yapılamaz diye bir kaide olmadığını, hatta bizim gördüğümüz örneklere göre salonlardaki bohem konseptteki düğünlerin çok orijinal ve cool gözüktüğünü söyleyelim!

Yine de en baştan hatırlatmakta fayda var, kapalı alanda bohem havayı yaratabilmek bahçede veya sahildekine göre biraz daha zor. Burada mekân tercihi, mekânın büyüklüğü, yapısı, tarzı ve dekorasyon tercihleri çok büyük önem taşıyor. Örneğin çok büyük bir mekanda bohem düğünün doğallığını ve samimiyetini yakalamak daha zor olacakken, bir mekan kendiliğinden ahşap ağırlıklı bir tarza sahipse bu durum bohem düğüne giden yolda işinizi kolaylaştırabilir.

Örneğin bu fotoğraftaki mekan: yüksek ahşap tavan ve tuğla duvarlar bu tarz bir düğün için biçilmiş kaftan! Minik led aydınlatmalarla ortam iyice sıcak bir hale getirilmiş.

Ne kadar renkli, o kadar bohem! Yine kapalı bir alanda gerçekleşen bu düğünde cömertçe renk kullanımından hiç kaçınılmamış. Mekan kendiliğinden çok gösterişli olmadığı için rengarenk şemsiyeler, çiçekler, masa düzenlemeleriyle ortamın renklendirilmesi “fazla” gözükmemiş. Sonuç olarak bohem konsepti çok iyi yakalanmış!

Ve son olarak gelelim modern bir bohem düğüne. Bu düğünde hem mekân oldukça modern, hem de çiftin yaratmak istediği tarz. Geometrik çizgiler, bol yaprak, koyu renkler bir araya gelince, üstüne biraz da ahşap gelin-damat sandalyeleri gibi bohem detaylar eklenince ortaya eklektik bir görüntü ortaya çıkmış!

Uzun lafın kısası, bohem temalı bir düğün yapmak niyetindeyseniz düğününüzü nerede yapacağınız önemli! Ama bu demek değil ki bohem düğün akla ilk geldiği gibi, yalnızca bahçede veya deniz kenarında yapılır. Yazımızda verdiğimiz ipuçlarıyla birlikte doğru mekân seçimini yaparak bohem düğün konsepti yaratmaya elverişli bir mekanı seçebileceğinizden eminiz!

Bohem düğündense şık bir düğün yapmak isteyenleri Dünyanın En Popüler & Lüks 8 Düğün Mekanı yazımıza alalım. :)

Önerilen Yazılar