Düğün Planlama

Düğün Öncesi Zayıflama Önerileri

16/04/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
Düğün gününde güzel hissetmek her kadının hayalidir; bunun aksini kim iddia edebilir? :) Her şeyden önce kilo verseniz de vermeseniz de düğün gününüzde çok güzel görüneceğinizi peşin olarak söyleyelim. Ama siz sağlığınız ve kendinizi iyi hissetmek adına biraz egzersiz yapmak ve kilo vermek için düğün gününüzü önemli bir motivasyon aracı olarak görüyorsanız şu an doğru yerdesiniz demektir!

Günümüzde gelin adayları kilo vermek adına birtakım yöntemler deniyorlar ancak takdir edersiniz ki her yöntem, her gelin adayı için uygun olmuyor. Haddinden fazla yapılan egzersizler, şok diyetler ve kilo vermeye yaradığı iddia edilen birtakım haplar veya içecekler genel olarak işe yaramadığı gibi zaman zaman sağlığa olumsuz etki de yapabiliyor.

Biz bu yüzden her şeyden önce sağlığınızı düşünmenizi ve düğün gününüzde incecik görünmeniz gerekmediğini hatırlatalım! Ancak siz formunuza dikkat etmek, kendinizi iyi hissettiğiniz kiloda fit görünmek istiyorsanız sizlere aşağıda vereceğimiz tavsiyeler hem düğün gününüzde eşsiz bir görünüm yakalamanızı hem de evlilik yıldönümlerinizde dahi sağlıklı ve formda gözükmenizi sağlayacak!

Düğün Öncesi Detoks

Düğün öncesi detoks yapmak niyetindeyseniz bu süreçte az tuzlu, bol lifli ve yoğun miktarda yeşil yapraklı besinler tüketmenizi öneririz. Buna ek olarak, bilhassa şekerden, karbonhidratlardan ve alkolden uzak durmanızı ve düğün öncesi detoks yaparken paketlenmiş şarküteri ürünlerini tüketmemeniz gerektiğini hatırlatalım. Sindirilmesi için çok fazla enerji harcanan çiğ sebzeler; sizin adınıza doğru bir tercih olmayacaktır. Bunun dışında, bol bol su tüketmeyi sakın unutmayın!

dugun-oncesi-zayiflama-onerileri

Belki biraz zor olabilir ama detoks sürecinde pizza, ekmek veya makarna gibi yiyecekler yerine sebze tüketmeye gayret etmelisiniz. Düğün gününüzün sabahında ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız, tahıl gevreği yerine yumurta veya doğal meyveli yoğurt tüketmenizin doğru bir tercih olacağını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, düğünün hemen öncesinde kahve içmeniz stres seviyenizi arttıracağından bundan da kaçınmanızı öneririz.

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: Düğün Gününde Formda Görünmek için En İyi Detoks Çayları

Şişkinlik, kilo kontrolü ve toksinlerden arınma gibi fiziksel detoksa yönelik işlemler sırasında unutulmaması gereken bir diğer konu ise psikolojinizi ihmal etmemek. Meditasyon yaparak zihinsel açıdan kendinizi bu sürece hazırlamanın faydasını göreceğinizden eminiz!

Düğün Öncesi Neler Yenmeli?

Düğün öncesi kilo vermek isteyen gelin adaylarının sağlıklı bir diyet programını benimsemesi gerekiyor. Bu süreçte şeker ve un gibi basit karbonhidratlardan uzak durmak ve mevsime uygun taze sebze ve meyveler tüketmek gerekiyor. Tam tahıl, tam çavdar ve sağlıklı protein kaynakları; düğün öncesi tüketmeniz gereken besinler arasında bulunuyor.

Düğün öncesinde lifli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Lifli besinler sayesinde sindirim sisteminiz sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Kuru erik, narenciye gibi meyveler, tam tahıllar, fasulye ve yeşil mercimek gibi baklagiller, havuç ve brokoli gibi sebzeler; düğün öncesinde bol miktarda tüketebileceğiniz yiyecekler arasında!

Düğün Öncesi Neler Yenmemeli?

Düğün öncesi neler yenmemeli diye düşünüyorsanız bakla, fasulye, lahana, karnabahar gibi gaz yapması muhtemel yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Muz, şeftali, kayısı, kuru üzüm gibi ishal veya kabız yapma ihtimali bulunan meyveleri tüketmekten kaçınmalısınız. Buna ek olarak, ağır yağlı yiyecekler, kızartmalar ve kremalı yiyecekler; düğün öncesi sivilcelenmeye neden olabilir. Bu süreçte, alkol, sigara ve kafein tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Hassas bir mideye sahipseniz düğününüze az zaman kala yeni yiyecekler denememenizi öneririz.

Düğün Diyeti İpuçları

Düğünün hemen öncesinde ve bilhassa düğün gününüzde basit şeyler yemeli, midenizi yoracak ve rahatsız edecek türden yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

Basit Şeyler Yiyin!

Özellikle düğün gününüzde sindirimi kolay olan basit yiyecekler tüketmelisiniz. Şarküteri ürünlerinden uzak durmalısınız ve mevsim sebze ve meyvelerini tüketmelisiniz. Lif açısından zengin besinlere beslenme programınızda yer vermenizi mutlaka öneririz. Kafeinli içecekler yerine ise bol bol su tüketebilirsiniz.

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: Düğün Öncesi Forma Girmek İçin En iyi Müsli ve Yulaf Lapası Markaları

Düğün gününüzde ağır olmayan, sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Kuaförde veya diğer hazırlık süreçlerinde enerjinizin düşmemesi adına küçük bir sandviç veya tost yiyebilirsiniz.

Asitli İçecekler ve Yağlı Yemeklerden Uzak Durun!

Düğün öncesinde ve düğün gününüzde asitli içeceklerden ve yağlı yemeklerden uzak durmanızı öneririz. Asitli içeceklerin obeziteyi tetiklediği bilinmekle birlikte buna ek olarak, asitli içecekler kan şekerini yükseltmelerinden dolayı risk teşkil eder. Yağlı yemekler ise vücudunuzdaki kalsiyum seviyesini düşürecek ve kalp başta olmak üzere yaşamsal organların fonksiyonlarını yavaşlatacaktır. Bunun dışında, yağlı yemekler yediğiniz takdirde tansiyonunuz yükselecek ve beslenme düzeniniz olumsuz etkilenecektir. Kısacası, düğün öncesinde kendinizi kötü hissetmeniz adına tüm şartlar oluşmuş olacaktır.

dugun-oncesi-zayiflama-onerileri

Bol Sıvı Tüketin ve Tuzlu Besinlerden Uzak Durun!

Düğün öncesinde ve düğününüzün olduğu gün bol su tüketmeniz metabolizmanız için çok önemli! Bol su içtiğiniz takdirde vücudunuzda bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılacak ve ayrıca, tokluk hissi ortaya çıkacak. Bol sıvı alımı sayesinde bedensel sağlığınızı korumakla kalmayıp kendinizi çok daha enerjik hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca, fazla tuz alımından uzak durmalısınız çünkü fazla alınan tuz, vücuttaki suyu tutarak ödeme sebep olur ve ödem de şişliğe yol açar.

Kalori Hesabı Yapmayı Unutmayın!

Düğün öncesinde beslenme tavsiyeleri alırken kendiniz için uygun olan kalori miktarını muhakkak bilmelisiniz. Herkesin metabolizması farklı özellikler taşır. Bu bağlamda, yaşınıza, kilonuza ve boyunuza göre sizin için gerekli olan günlük kalori miktarını öğrenmelisiniz.

Kilo Vermek İçin Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir insanın alması gereken günlük kalori miktarı; kişinin yaşına, boyuna, kilosuna ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Kilo vermek adına öncelikli olarak bazal metabolizma hızını hesaplamanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız günlük kalori miktarınız bazal metabolizma hızınızdan daha az olmalıdır.

Fiziksel Aktiviteyi Arttırın!

Düzenli olarak fiziksel aktivite yaptığınız takdirde sağlıklı kilonuzu sürdürme şansına erişebilirsiniz. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yoga, pilates gibi birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın! Kilo vermenin veya kilonuzu korumanın yanı sıra, fiziksel aktivite sayesinde güç, dayanıklılık ve esnekliğiniz artacak. Fiziksel aktivite sayesinde bilhassa düğün günü uzun süre ayakta kalsanız dahi kendinizi yorgun hissetmezsiniz.

En önemlisi, yapacağınız fiziksel aktiviteler sayesinde kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissedeceğinizden ve düğün stresinden uzaklaşacağınızdan eminiz!

dugun-oncesi-zayiflama-onerileri

Gerekiyorsa Profesyonel Yardım Alın!

Herhangi bir sağlık probleminiz varsa veya kilolarınızdan ne yapsanız kurtulamıyorsanız bu önerilerimize kulak vermeden önce bir profesyonele danışmanızı ve destek almanızı öneririz. Unutmayın, sağlığınız her şeyden önemli!

Düğün gününüz için forma girmeye niyetlendiyseniz önerilerimizin işe yarayacağını göreceksiniz! Ama lütfen kendinizi kilo vermek için strese sokup, yormayın ve düğüne hazırlık sürecinizin keyfini çıkarın. O gün zaten çok güzel görüneceğinizden eminiz!

Önerilen Yazılar