Güzellik & Bakım

Düğün Gününde Formda Görünmek için En İyi Detoks Çayları

25/09/2022
Bridolog 3 dakikalık okuma
Hayalini kurduğunuz düğün gününün yaklaşması ile gelinlerin en çok dikkat ettiği konulardan biri olan formda görünmek zaman zaman stresli bir sürece neden olabiliyor. Bizce her gelin her haliyle güzel ama gelinliğin içerisinde hayal edildiği gibi formda ve fit görünmek, düğün günü gelinliğin üzerine tam oturması birçok gelin tarafından önemseniyor. Bunun için birçok diyet programının ve detoks kür

Yağ yakıcı özelliğiyle de bilinen detoks çayları metabolizmayı hızlandırarak düğüne yaklaşan günlerde hızlıca ödem atmanızı ve kilo vermenizi sağlıyor.  Bitkisel çaylar sayesinde formda görünmek ve düğün gününe fit girmek için sadece birkaç günlük detoks çayı kürlerini uygulamanız bedeninize oldukça iyi gelecek! 

Küçük bir not: Detoks çayları her ne kadar bitkisel olsa da bedeninize fazla alımında toksik yan etkileri olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu sebeple önereceğimiz detoks çaylarını bireysel rahatsızlıklarınızı ve hassasiyetlerinizi göz önünde bulundurarak tüketmenizi öneririz. :)  Düğünde formda ve sağlıklı hissetmek için dengeli beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulamadan da geçmeyelim. Hazırsak başlıyoruz! 

Kekik Çayı 

 

 

Zayıflama çayları arasında en bilinenlerden biri olan keki çayı ile listemize başlıyoruz. İçeriğinde yer alan timolün sayesinde yüksek yağlı beslenmenin sebep olduğu obeziteyi önlemesiyle bilinen kekik çayı, yağlarınızdan hızlıca kurtulmak için destek alabileceğiniz oldukça lezzetli bir detoks çayı. Lektin duyarlılığı nedeniyle oluşan şişkinlikler, insülin direnci gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen kekik çayını siz de düğün öncesi beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. 

Dilerseniz düğün öncesi zayıflama önerilerimize de buradan bir göz atabilirsiniz :) 

Sumak Çayı 

Aranızda sumak çayını ilk kez duyanlar var ise kendilerini yalnız hissetmesinler. :) Sumak çayı özellikle de diyet programlarına eklenen oldukça verimli bir detoks çayı. Acı-ekşi tatları sevenler için oldukça lezzetli olsa da kimine göre ise biraz tatsız olabileceğini kabul ediyoruz :) Ancak yağ emilimi konusunda en büyük önleyicilerden biri olduğunu da göz ardı edemiyoruz. Düzenli tüketildiğinde özellikle de ince bağırsakta yer alan yağların depolanmasını önleyen sumak çayı, anti lipaz hareketlerini artırarak yağ yakımında büyük fayda sağladığı biliniyor.

Maydanoz Çayı 

Yeşillikle arası iyi olanlardan mısınız? Cevabınız evet ise maydanoz çayı tam da size göre! Maydanozun her şekilde tüketiminin ödem atma konusunda müthiş yardımcı olduğu ve faydalarının bolluğu artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Sadece suyun içine atılıp, blend edilip içildiğinde dahi ödem atma etkisi yapan maydanozun bir de çay versiyonunu mutlaka denemenizi öneriyoruz! :) Yüksek antioksidan içeren sebzelerden biri olan maydanoz çayının safra ve böbrek taşlarını temizlemeden idrar söktürmeye birçok faydası bulunduğu biliniyor. Üstelik içeriğine yer alan A, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve folat ise sadece formda olmanızın yanı sıra düğün gününüze daha sağlıklı ve dinç girmenizi de kolaylaştıracak.

Yeşil Çay 

 

 

Detoks çayları listesi yapıp da klasiklerin başında gelen yeşil çayı eklememek olmaz. Yeşil çay aslında günlük tüketimde dahi sıklıkla yer bulan bir çay haline geldi. Ancak düğün öncesi gelinliğinizin içinde daha formda görünmek ve ödemlerinizden kurtulmak için yeşil çayı günlük beslenmenize dahil ederek daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz. Günde 1-2 bardağı geçmemek kaydıyla yeşil çay tükettiğinizde daha hızlı yağ yaktığınızı ve dinçleştiğinizi göreceksiniz! :) 

Zencefil Çayı 

 

 

Sahi zencefilin faydasının olmadığı bir şey var mıdır? :) Her alanda faydası bulunan zencefil bitkisi hem baharat halinde hem de taze şeklinde hastalıktan güzelliğe birçok konuda şifa kaynağı. Sindirimi kolaylaştıran ve mide rahatsızlıklarını önleyen zencefil çayı, düğün öncesinde yaşayacağınız stres kaynaklı mide ağrısı ve bulantısı için de birebir. İçeriğinde yer alan gingerol sayesinde yüksek oranda anti eflamatuvar besin olarak kabul edilen zencefil, kaynatılıp suyu içildiğinde de antioksidan özelliğini korumaya devam ediyor. Hazımsızlık için iyi bir formül olan zencefil çayını içerisine bir dilim limon atarak da tüketebilirsiniz.

Beyaz Çay  

Yeşil çaya göre adı daha az duyulmuş olsa da zayıflatan çaylar arasında beyaz çay oldukça önemli bir yere sahip. Aslında beyaz çay hepimizin yakından tanıdığı siyah çayın yapraklarının en az işlem görmüş hali. Normal çaydan daha farklı bir şekilde hasat edilen beyaz çayın tadı da diğerlerine göre oldukça hafif. Ağız sağlığı için de önerilen beyaz çay içeriğinde yer alan kateşin maddesi sayesinde yüksek antioksidan ve ödem attırıcı etkiye sahip. 

Tilya Çayı 

Ödem söktürücü, tok tutan detoks çayı olarak bilinen Tilya çayı aslında birçok bitki karışımında oluşuyor. Kür şeklinde uygulanan çayın içerisinde ise ıhlamur, altınotu ve kuşburnu bulunuyor. Hormonları dengeleyerek tok tuttuğu ve açlığı yatıştırdığı için özellikle düğün gününden önceki bir hafta yemeklerden 15-20 dakika önce içmek iyi bir fikir. Ancak Tilya çayının içindekilerinin oranlarını iyi ayarlamak gerektiği için kendiniz alıp karıştırmak yerine güvenilir yerlerden hazır karışım şekilde olanlarını almanızı öneririz. 

Önerilen Yazılar