Gelinlikler

Gelinlik Etek Kesimleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

09/01/2019
Bridolog 5 dakikalık okuma
Kuşkusuz her kadına gelinlik yakışıyor ve herkes içinde en mutlu hissettiği gelinliği seçmekte özgür. Ancak gelinlik seçimi yapmadan önce etek kesimleri hakkında bilgi almanın size fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Gelin vücut tiplerine ve gelinlik etek kesim modellerine birlikte göz atalım!

Gelinlik seçimi birçok gelin için zorlayıcı olabiliyor. Beyaz bir elbise gibi görünse de aslında yaka detayından kol detayına, kumaşından işlemelerine kadar bir sürü ayrıntıyı göz önünde tutmak gerekiyor. Gelinlik etek kesimi de bu ayrıntıların içinde en önemli olanlarından biri.

Eminiz ki bir çoğunuz prenses kesim, A kesim gibi ifadeleri duymuştur. Peki tam anlamıyla gelinliklerde etek kesim çeşitlerinin hepsini biliyor musunuz? Peki ya hangi modelin vücudun hangi bölgelerini öne çıkardığını veya sakladığını? İşte bu yazımızla birlikte en bilinen gelinlik etek kesimleri hakkında fikir sahibi olmuş olacaksınız.

gelinlik kesimleri

Vücut Tipleri

Gelinlik etek kesimlerine geçmeden önce vücut tiplerini bilmekte fayda var. Kadınlarda  vücut tipi yaygın olarak dörde ayrılmakta: elma, armut, kum saati ve dikdörtgen.

gelinlik kesimleri

Elma vücut tipi en yaygın görülen vücut tiplerinden. Bu vücut tipine sahip kadınların bel ve basen tarafları geniş olup, dolgun göğüsleri bulunuyor. Kalçalar ile bel yakın ölçülerde. Kilolar ise daha çok karın bölgesinde yoğunlaşıyor ve bacaklar genelde ince kalıyor.

Türkiye’de en çok karşılaşılan vücut tiplerinden olan armut vücut tipinde ise belden üst taraf ince olup kilolar göbek ve basenlerde yoğunlaşıyor.

Kum saati vücut ise göğüslerin ve kalçaların dolgun, belin ince olduğu vücut tipi olduğu için en çok arzu edilen vücut tiplerinin başında geliyor. Hatta 90-60-90 ölçüsü de kum saati vücut tipini ifade ediyor.

Son olarak dikdörtgen vücut tipinde ise bel oyuntusu az olup, vücut göğüs bölümünden kalça aşağısına kadar nerdeyse aynı ölçülerde iniyor. Bu nedenle dikdörtgen vücutluların genel özelliği geniş omuzlu, dar kalçalı ve normal veya küçük göğüslü olmaları.

1. Prenses Kesim Gelinlik

Prenses kesim gelinlik adı üstünde gelinin kendisini prensesler gibi hissetmesini sağlayacak türden bir kesim. Bele kadar vücudu saran ve belden sonrasında geniş hacimli bir şekilde yere inen, kabarık etekli ve gösterişli bir etek kesimi. Bu kesimde eteğin kabarık görünmesini sağlayan en önemli ayrıntı tarlatan kullanımı. Kumaş olarak ise etek kısmında daha çok tül veya organze kumaşlar tercih ediliyor. Tabii tamamen satenden oldukça asil prenses kesimlere de rastlıyoruz. Prenses kesimin ihtişamı sebebiyle çoğu gelin tarafından kır ve sahil düğününden ziyade daha çok salon düğünlerinde tercih ediliyor.

gelinlik kesimleri

Kesim itibariyle prenses gelinlik modelleri gelinin belini sararak ince görünmesini sağlayıp, kalçaları ise kabarıklığı sayesinde gizliyor. Bu nedenle en çok armut vücutlu gelinler tarafından tercih edildiğini söylemek mümkün. Ancak bel bölgesinde kilo problemi yaşayanların da genellikle destekçisi korse olabiliyor.

gelinlik kesimleri

Ayrıca prenses gelinliğin bel uzunluğuna da dikkat etmek gerekiyor. Bazı gelinliklerde tam bel hizasında gelinlik kabarıklaşırken, bazı prenses kesimlerde belin daha aşağısından etek inmeye başlayabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken vücudunuzun hangi bölümünü uzun göstermek istediğiniz. Bel hizasından veya daha yukarısından inen bir etekte bacaklarınız, bel altından açılan eteklerde ise gövde kısmınız olduğundan daha uzun gözükecektir.

gelinlik kesimleri

2. A Kesim Gelinlik

A kesim gelinlik ise yine vücudun üst tarafını sıkıca saran ancak sonrasında aşağıya prenses kesimdeki gibi kabarık bir şekilde değil de daha sade bir biçimde bollaşarak inen gelinlik türüdür. Bu yüzden bu kesimi ismi gibi A şeklinde düşünebilirsiniz. Ayrıca etek kesimi itibariyle gelinlerin içinde en rahat ettikleri gelinlik türlerinin başında gelir.

gelinlik kesimleri

A kesim gelinliklerde dikim kolaylığından ötürü organzeden dantele, satenden şifona neredeyse tüm kumaşların kullanıldığını görüyoruz. Bu nedenle istediğiniz kumaşta bir A kesim gelinlik bulmakta çok da zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Seçtiğiniz kumaşın ağırlığına da bağlı olarak bu kesimi salon, kır ve sahil düğünlerinde tercih edebilirsiniz.

gelinlik kesimleri

A kesim gelinlik aslında tüm vücut tiplerine en uygun kesimlerden birisi. İster armut, ister kum saati, ister dikdörtgen hatta elma vücut yapısına sahip olun bu kesim sizi oldukça hoş gösterebilecektir. Yine prenses kesimdeki gibi geniş kalçaları kamufle etmekte de oldukça başarılıdır.

gelinlik kesimleri

Ve yine prenses kesimde olduğu gibi gelinliğin bollaşacağı noktayı vücudunuzda uzatmak istediğiniz bölgeye göre ayarlamanız doğru bir illüzyon sağlayacaktır. Örneğin gelinliğin bollaştığı çizgi göğüs kısmınıza yaklaştıkça bacak boyunuz daha uzun gözükecektir. Son olarak A kesimde de korsa kullanımının yaygın olduğunu ve bu şekilde bel bölgenizdeki fazla yağları gizleyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

3. Balık Gelinlik

Göğüs bölgesinden bel ve basenlere kadar tüm vücudu sararak inen bu gelinlik kesiminde iddialı gelinler muhteşem bir siluet ortaya çıkarabiliyor. Balık gelinlikler oldukça dar bir kesime sahip olduğu için vücut hatları ön plana çıkıyor. Yine bu kesimin dar olmasından dolayı daha çok likralı kumaşlar tercih ediliyor. Yani saten, organze ve ipektense daha çok tül ve dantelin balık gelinliklerde kullanıldığını görüyoruz. Dantel balık gelinliklerle ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

gelinlik kesimleri

Ayrıca balık gelinlikler tam ve yarım olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tam balık gelinlikte gelinlik dize kadar vücudu sararak sonrasında açılıp bollaşırken, yarım balık gelinlikte kumaş dizin daha yukarısından açılmaya başlıyor. Bu nedenle tam balık gelinlik vücut hatlarını çok daha fazla belli ederken yarım balık gelinlik ise gelinlere daha rahat hareket edebilme şansı veriyor.

gelinlik kesimleri

Balık gelinlikler özellikle kum saati vücut tipine sahip olan kişilerde vücut hatlarını daha da ön plana çıkararak kişinin oldukça hoş bir görüntü elde etmesini sağlıyor. Ayrıca bacak boyu da gelinliğin güzel durmasında önemli. Bacak boyu beden boyunun üçte birinden fazla olan gelinler bizce balık gelinlik modellerini tercihleri arasına almalı.

4. Düz Kesim Gelinlik

Diğer kesimlerden farklı olarak bu kesimde gelinlik baştan sona dümdüz bir şekilde iner. Bu sayede gelinde daha minimalist ve sade bir görüntü ortaya çıkarır. Genellikle beyaz bir elbise gibi diyerek eleştirenler çıksa da doğru bir kumaş seçimi ve kombinle çok zarif görünebilirsiniz.

gelinlik kesimleri

Bu kesimde daha çok tül ve şifon tercih edilse de diğer kumaşların kullanıldığını da son zamanlarda yaygınlaşan düz kesim gelinlikler sayesinde görüyoruz. Kumaş demişken düz kesim gelinlikte en dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin kumaş seçimi olduğunu düşünüyoruz. Gelinlik hiç bir açılma olmadan dümdüz aşağıya ineceği için kumaşın kalitesi ve dikimi fazlaca göze çarpacaktır. Bu nedenle kumaş seçerken ne kadar kaliteli bir kumaş seçerseniz o kadar hoş görüneceksiniz.

gelinlik kesimleri

Düz kesim vücut kusurlarını maalesef fazla örtemiyor, ama eğer özellikle dikdörtgen veya kum saati vücut tipine sahipseniz bu kesimi tercihlerinizin arasına almalısınız. Son olarak düz kesim en sade etek kesimi olduğu için dekolte için birebir. İster göğüs dekolteli, ister sırt dekolteli, ister yırtmaçlı bir model tercih edebilirsiniz.

Daha geniş bir gelinlik seçme rehberi için Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçme İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz!

Önerilen Yazılar