Gelinlikler

Masal Gibi Düğünler: Kraliyet Ailesinin Çok Konuşulan Gelinlikleri

14/06/2022
Bridolog 3 dakikalık okuma
Öyle bir düğün hayal edin ki tüm dünyanın gözleri onların üzerinde! :) Evet, İngiliz kraliyet ailesinin her bir adımı izlense de en çok merak edilen anları hiç şüphesiz düğün günleri oluyor. Kraliyet ailesinin köklü ve görkemli gelenekleri masalları anımsatırken haliyle yapacakları düğünler de merak konusu oluyor.

Asırlardır her düğün merasimlerinde milyonlarca kişinin merakla beklediği kraliyet düğünlerinin merkezinde ise prenseslerin giydiği gelinlikler var. Uzun kuyrukları ile büyüleyen gelinliklerden zarif tasarımı ile göz kamaştıran prenses modellerine bu eşsiz gelinlikleri mercek altına aldık. İşte kraliyet ailesinin çok konuşulan popüler gelinlikleri; 

Kraliçe 2. Elizabeth

1947 yılında Prens Philip ile dünya evine giren Kraliçe Elizabeth o dönemlerde prenses unvanına sahipti. İkinci Dünya Savaşı’nın katı kurallarının ülkede devam ettiği ve halkın gıda karnesi ile yaşamını sürdürdüğü günlerde yapılacak nikah töreni için ilginç bir gelişme yaşanmıştı. İngiltere’deki genç kadınlar Kraliyet düğününde Elizabeth’in giyeceği ipek gelinlik için gıda karnelerinden bağışta bulunmuştu. Ülkenin önde gelen tasarımcılarından Norman Hartnell’ın tasarladığı ipek gelinlik 4 metre duvağı, kristal işlemeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nden özel olarak getirtilen 10 bin inci ile günümüzde hala en popüler gelinlikler arasında yerini koruyor. 

Prenses Anne

Kraliyet ailesinin en çok akılda kalan gelinlik modellerinden bir diğeri de Kraliçe 2. Elizabeth’in kızı Prenses Anne’ye ait. 1973 yılında İngiliz asker Yüzbaşı Mark Philips ile evlenen Prenses Anne’nin gelinliğinin tasarımı yine dönemin en başarılı modacılarından Maureen Baker’in imzasını taşıyor. Orta Çağ döneminde görülen ‘’Tudor’’ tipi bir gelinlik modeli seçen Prenses Anne için bu harika bir seçimdi!

Grace Kelly

Kraliyet ailesi düğünlerinden ve gelinliklerinden konu açılmaşken dünyaca ünlü sinema oyuncusu Grace Kelly’i gerçek bir prenses yapan meşhur gelinlikten bahsetmemek olmaz. Hollywood’da oyunculuk yaparken kariyerine ara vererek Monako Prensi III. Rainier ile evlenme kararı alan Grace Kelly, prenses unvanını alarak kraliyet gelinleri arasına adını yazdırdı.  

Üst bölümü incilerle süslenen zarif gelinliği uzun dantel işlemeli kol detayı, hâkim model yakası ve ipek kumaştan yapılan eteği ile göz kamaştırıyor. Günümüzde hala en çok taklit edilen gelinlik modellerinden biri olan bu gelinliğin tasarımı ise ödüllü tasarımcı Helen Rose’nin imzasını taşıyor.

Prenses Lady Diana Spencer  

Dünyanın en çok konuşulan Kraliyet isimlerinden Prenses Lady Diana Spencer’ın yaşamının her anı merak ediliyordu. Sansasyonel yaşamının ve hüzünlü hikayesinin yanı sıra Lady Diana’nın gelinliği de günümüzde hala konuşulan gelinlik modelleri arasında yer alıyor. Kraliçe 2. Elizabeth’in oğlu Prens Charles ile 1981 yılında evlenen Lady Diana Spencer’ın gelinlik tercihi etek kısmı ve kolları oldukça kabarık bir modelden yana olmuştu. 80’li yıllarda tasarlanan gelinliklere ilham kaynağı olan bu modelin en çok öne çıkan detayı ise 25 metre uzunluğa sahip duvağı. Modasıc David ve Elizabeth Emanuel tasarından tasarlanan gelinliğin o günkü maliyetinin ise 9 bin pound olduğu biliniyor. 

Cambridge Düşesi Kate Middleton

Kate Middleton hiç şüphesiz kraliyet ailesinin günümüzde en çok konuşulan ve merak edilen isimlerinden biri. Prenses Lady Diana’nın oğlu Cambridge Dükü Prens William ile 2011 yılında ihtişamlı bir düğün ile evlenen Kate Middleton, Cambridge Düşesi unvanını aldı. Dünyaca ünlü İngiliz moda markası Alexander Mc Queen’in moda tasarımcısı Sarah Burton’ın imzasını taşıyan gelinliği ise geçen yıllara rağmen kraliyetin en zarif gelinlik modeli olarak anılıyor. Uzun kolları ve V yakası ile dikkat çeken gelinliğin üzerinde ise çiçek motifleri yer alıyor. 

Sussex Düşesi Meghan Markle

Geçmişten günümüze yaklaştığımızda kraliyet ailesinin meşhur gelinlikleri listesinde sırayı Sussex Düşesi Meghan Markle’nın 5 metrelik duvağı ile dikkat çeken sade gelinliği yer alıyor. 2018 yılında Prens Charles ve Prenses Diana’nın oğlu Henry Mountbatten-Windsor ile evlenen Meghan Markle, düğününde Claire Waight Keller imzalı Givenchy model bir gelinlik ile kraliyet gelinlikleri tarihine adını yazdırmayı başardı! :) Çiçek işlemeli duvağında yer alan 53 ayrı motifin İngiliz Milletler Topluluğu’nun 53 ülkesini temsil ettiği gelinliği her detayında bir anlam taşıyor. İpek kumaştan yapılan gelinliği hazırlanırken kirlenmemesi için her yarım saatte bir tasarımcıların ellerini yıkaması ise oldukça ilginç bir bilgi. Gelinliğinin altına yine Givenchy model ayakkabı tercih eden Meghan Markle, abartıdan uzak bir gelinlikle de prenses olunabileceğini net bir şekilde gösteriyor. :) 

Önerilen Yazılar