Gelinlikler

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçme İpuçları

27/05/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
En uygun gelinlik kuşkusuz içinde kendinizi en mutlu hissettiğiniz olandır. Ancak ben vücut ölçülerimi ve proporsyonunu da dikkate alarak gelinliğimi seçmek istiyorum diyorsanız tabii ki bazı ipuçları bulunuyor. :) Hangi tarzda gelinliklerle vücudunuzun hangi bölgelerini saklayabilirsiniz veya öne çıkarabilirsiniz öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

Bir çoğumuz çocukluktan beri düğün günümüzün hayalini kurar ve o gün kendimizi güzel hissetmek için birçok plan yaparız. Düğünde kendimizi harika hissetmemiz için en güzel şeylerden birisi de tabii ki gelinliğimiz. Bize göre her gelin mükemmel. Hangi gelinliği giyerseniz giyin, kendinizi nasıl mutlu hissediyorsanız öyle olmasınız. Zaten son yıllarda değişen gelinlik modası da harika bir düğün için her zaman abartılı gelinliklere ihtiyaç olmadığını bize kanıtlıyor.

Ancak tabii ki de düğün hazırlıkları sırasında gelinliğinizi seçerken size en çok yakışacak ve iyi hissettirecek gelinliği arayacağınızı biliyoruz. Bu yüzden kendinize en uygun gelinliği seçmek için vücut tipinizi tanımanız oldukça önemli. İşte biz de tam bunun için size harika bir yazı hazırladık. Vücut tipinize göre en uygun gelinliği seçmeniz için size yardımcı olacağız. :) Hazırsanız başlayalım!

Not: Hayalinizdeki gelinliğe ulaşmak için birbirinden başarılı gelinlik tasarımcılarına buradan ulaşabilirsiniz.

vücut tipine göre gelinlik

Kısa Boylu Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Seçmeli?

Minyon tipli gelinlerin bir gelinlikte aradığı en önemli özellik genellikle boyunu daha uzun gösterecek bir model olması oluyor. Bu yüzden kabarık prenses kesim gelinlikler yerine daha az işlemeli A şeklinde gelen veya düz kesim gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Eğer bacak boyunuzu uzun göstermek istiyorsanız bel kısmı daha yukarıda olan kuşaklı bir gelinlik de sizin için harika bir model olabilir.

Gelinliğin omuz kısmını straplez model yerine v yaka olarak tercih ederseniz gövdenizin de olduğundan daha uzun gözükeceğinden emin olabilirsiniz. Biliyoruz, gelinlerin en sevdiği şeylerden birisi de aksesuar. Ancak aksesuarlarınızı seçerken şapka ve kısa duvak gibi boyunuzu daha kısa gösterecek şeyler yerine daha sade aksesuarlar tercih etmeniz de oldukça etkili olacaktır.

vücut tipine göre gelinlik

Uzun Boylu Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Seçmeli?

Uzun boylu gelinlerimizin tercih skalası oldukça geniş. Ancak kendinize en çok yakışan gelinlik modelini bulmak için özellikle de vücudu saran ya da balık kesim modellere mutlaka bakın deriz. Hatta sırt detayı olan gelinlikleri en güzel taşıyan gelinlerden birisi de siz olabilirsiniz. Uzun bir sırt dekoltesi ya da sırta takılan kolye gibi bir aksesuar size çok yakışacak.

Boyunuzun uzunluğunu örtmek istemiyorsanız kabarık gelinliklerden uzak durmanızı öneriyoruz. Eğer bacak boyunuz gövdenizden daha kısa ise yüksek bel bir gelinlik de tercih edebilirsiniz.

vücut tipine göre gelinlik

Kilosunu Saklamak İsteyenler Nasıl Bir Gelinlik Giymeli?

Kilolu gelinlerin düğün öncesi en büyük sorunlarından birisi de gelinlik arayışı oluyor. Ancak vücut tipinize göre gelinlik seçtiğinizde, fazlalıklarınızı gayet kolay gizleyebilir ve istediğiniz gibi gözükebilirsiniz. Bunun için ne çok dar ve vücudu saran, ne de çok kabarık ve fırfırlı gelinlik tercih etmemeniz gerekiyor. Dar ya da fazla detaylı olan gelinlikler sizi olduğunuzdan daha kilolu göstereceğinden saten veya tül kumaş kullanılan dökümlü bir gelinlik tercih ederek daha zayıf gözükebilirsiniz.

Özellikle de son yıllarda daha da popüler hale gelen asimetrik modelli gelinliklerin tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. Tabii gelinlik aksesuarlarınızın büyük ve göz yorucu olmaması da çok önemli. Ancak unutmayın, kilolu olmanız istediğiniz gelinliği giymenize engel değil. Kendinizi en çok hangi gelinlikle mutlu hissediyorsanız, onu tercih etmenizi öneririz. :)

vücut tipine göre gelinlik

Zayıf Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Giymeli?

Zayıf gözüktüğünü düşünen gelinlerin tercih edebileceği gelinlikler arasında tarlatanlı, prenses model gelinlikler öne çıkıyor. Vücudunuzu daha hatlı ve dolgun göstermesi için balık modeli gibi vücudunuzu saran gelinlikler yerine, daha kabarık ve dolgulu gelinlikler giymenizi öneririz. Tabii çoğu kişinin uzak durduğu Japon yakalı gelinliklerin de sizin için harika olduğunu söylemeliyiz. Prenses gelinlik giymek istemiyorsanız, A şeklinde gelen 3 boyutlu işlemeli gelinlikleri de tercih edebilirsiniz.

vücut tipine göre gelinlik

Dikdörtgen Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Omuz, bel, göğüs ve kalça kısmınız düz bir proporsiyona sahip ise gelinlik tercihinizi düz ya da iki parçalı gelinliklerden yana kullanabilirsiniz. Vücudunuzun hatlı ve dolgun gözükmesini istiyorsanız, daha hareketli bir gelinlik ile vücudunuzu kıvrımlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Mesela bel bölgenizin olduğundan daha ince ya da kıvrımlı gözükmesini istiyorsanız, belinde kuşak ya da kemer olan gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz.

vücut tipine göre gelinlik

Elma Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Dolgun göğüsler, kalın bel, düz kalça ve ince bacaklara sahipseniz, elma vücut tipine dahil olduğunuzu söyleyebiliriz. Elma vücut tipine sahip gelinlerdenseniz özellikle de bacak bölgeniz ince olduğu için bacak dekolteli ya da yırtmaçlı gelinlikleri tercih etmenizi öneririz. Eğer göğüs bölgenizin olduğundan daha ince gözükmesini istiyorsanız işlemeli ya da kapalı yakalar yerine v yaka bir gelinlik tercih ederek vücudunuza en çok yakışan gelinliği bulabilirsiniz!

vücut tipine göre gelinlik

Kum Saati Vücut Yapısına Sahip Gelin Adayları Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Dolgun göğüsler, ince bir bel, orantılı proporsiyon ve eşit oranda omuz ve kalça... Evet, vücudunuz bu tarifimize uyuyor ise siz de kum saati vücut tipine sahipsiniz demektir. Ne mutlu ki kum saati vücut tipine sahip olanlar neredeyse her gelinliği kusursuz bir şekilde taşıyabiliyor. Bu yüzden gelinlik seçimi konusunda oldukça cesur davranabilirsiniz. Ama vücudunuzun özelliklerini ön plana çıkartmak istersen kesinlikle vücudu saran balık gelinlik modelleri tam da size göre olduğunu söylemeliyiz!

vücut tipine göre gelinlik

Armut Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Bel bölgeniz ince fakat omuzlarınız dar ve basenleriniz var ise sizi de armut vücut tipine dahil edebiliriz. Armut vücut yapısına sahip olan gelinler için bel bölgesini öne çıkaran gelinlikler oldukça ideal. Özellikle de basenlerinizi örtecek bir gelinlik arayışındaysanız A kesimli gelinlikleri ya da prenses modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kalça ile omuz arasında orantılı bir görüntü yakalamak için de kayık yaka bir gelinlik size çok yakışacak! :)

vücut tipine göre gelinlik

Ters Üçgen Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Ters üçgen vücut ya da halk dilinde atletik, yüzücü vücut tipi olarak da bilinen vücut tipine sahipseniz omuzlarınız ile kalçanız arasında uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz. Geniş omuzlarınızı gösterebileceğiniz en güzel gelinlik modellerinden biri ise straplez yakalı gelinlikler. Özellikle de straplez yakalı ve eteği A şeklinde gelen gelinlik modelleri tam da size göre. Eğer omzunuzun çok geniş olduğunu düşünüyorsanız v yakalı bir gelinlik tercih ederek gövdenize derinlik kazandırabilirsiniz.

vücut tipine göre gelinlik

Önerilen Yazılar