Düğün Temaları & Dekorasyonu

Gelin Arabası Süslemesi Nasıl Yapılır?

19/05/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

Düğün, düğün gününde gelin ve damadın unutulmaz anılarını oluşturdukları en özel anlardan biri. Bu nedenle, her ayrıntının özenle düşünülmesi gerekiyor. Gelin arabası da bu ayrıntılardan arasında yer alıyor. Gelin arabası süslemesi, gelinliğinize ve düğün tema renklerinize uygun olarak tasarlanabiliyor. Çiçekler, tüller, boncuklar, ışıklar gibi farklı dekorasyon malzemeleri kullanarak, şık ve romantik bir gelin arabası dekorasyonu yaratabilirsiniz. Gelin, gelin arabası süslemesi nasıl olur daha detaylı inceleyelim! 

Gelin Arabası Süslemesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelin arabası dekorasyonu da düğün hazırlıklarının önemli bir parçası. En özel ve mutlu gününüzde sizi taşıyacak olan bu özel aracın düğününüzün konseptine uygun olarak süslenmesi gerekiyor.

Gelin arabası süslemesi, düğün temanıza uygun renklerle yapabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken en önemli konu, süsleme malzemeleri. Süslemelerin, araca zarar vermeyecek ve kolayca sökülebilir, temizlenebilir malzemelerden yapılması gerekiyor. Bu nedenle, süsleme yapacak firma ile önceden hangi malzemelerin kullanılacağı ve yağmurdan etkilenmeyeceği gibi konuları görüşmeniz öneririz. Böylece, düğün arabanızın şık ve zarif bir görünüme sahip olmasının yanı sıra, araca herhangi bir zarar gelmesini de önleyebilirsiniz.

Bu nedenle de gelin arabası süslemesi için gerekli zaman ve enerjiyi ayırmak, farklı gelin arabası modellerini incelemek, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak.

Gelin arabası süslemesi için seçtiğiniz arabanın ölçüleri, rengi, modeli, düğün mekânı, teması, gelinlik ve damatlık seçimi ile kişisel tarzınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin yaz aylarında kumsalda gerçekleştirilecek bir düğün planlıyorsanız ve düğün temanızda mavi renkler ağırlıklı, mavi üstü açık bir gelin arabası tercih edebilirsiniz. Ayrıca, araba süslemesinde beyaz renkli çiçeklere yer verebilirsiniz. Eğer kır düğünü yapmayı planlıyorsanız ise, renkli çiçekler, yapraklar ve ağaç dalları ile süslenmiş bir gelin arabası düşünebilirsiniz.

Düğün temanız ne olursa olsun abartılı süslemeler yerine, arabanın modeline uygun sade ve şık süslemeler tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü, gelin arabası aynı zamanda fotoğraflarınızın arka fonunu oluşturacaktır.   

gelin arabası süslemeleri

Gelin Arabası Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Gelin arabası süslemede kullanabileceğiniz süsleme malzemeleri şunlardır:

 • Balonlar
 • Tüyler
 • Tül kumaş
 • Yapay ve canlı çiçekler
 • Tenekeler
 • Gelin damat figürlü biblo
 • Yapay sarmaşıklar
 • Gül yaprakları
 • Saten kurdeleler
 • İsimlikler
 • Tüller
 • Kurdeleler
 • Gelin arabası çiçeği
 • Fiyonklar
 • Gelinlik damatlık giydirilmiş oyuncak bebekler
 • Simler

Gelin Arabası Süslemesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Düğün arabası süslemesi genellikle düğün günü yapılır. Bu sayede çiçekler canlı görünümünü kaybetmez. Gelin arabası süslemesi süslemesini kendiniz yapacağınız gibi bir firma ile de anlaşabilirsiniz. Firmaya ne tür bir dekorasyon düşündüğünüzü ve sürecin tamamlanacağı süreyi detaylı bir şekilde tartışarak, düğün günü sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Ayrıca, firma ile önceden düğün günü için bir randevu ayarlamayı da unutmamalısınız. Genellikle, gelin arabası süslemesi modeline göre değişse de arabayı süslemek için en az 2-3 saat önce firmaya teslim etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece, herhangi bir aksaklık yaşamadan gelin arabası süslemesini yapabilirsiniz. 

Süslemek için Nasıl Bir Gelin Arabası Tercih Edilmelidir?

Düğün mekânı ve konseptine uygun bir gelin arabası modeli seçmenin önemli olduğu gibi, seçilen gelin arabası modeline uygun süslemeler yaptırmak da bir o kadar önemli. Her araba modeli farklı bir estetiğe sahip olduğundan klasik bir gelin arabası ile spor bir gelin arabasının süslemesi aynı olmayacaktır. Gelin, hangi gelin arabası modeli nasıl süslenir birlikte göz atalım. 

1. Klasik Gelin Arabası Süsleme Modelleri

Klasik gelin arabaları, nostaljik detaylara ilgi duyan ve düğünlerinde bu tarz bir konsepti benimseyenler için oldukça uygun bir seçim. Özellikle kır düğünü yapmayı planlayanlar için ideal. Klasik gelin arabaları, sedan arabalardan Vosvos’lara, limuzinlere ve hatta üstü açık modellere kadar birçok seçenek sunuyor.

Modası hiç geçmeyen klasik arabalar, şık ve ihtişamlı görünümüyle tüm dikkatleri üzerine çekecek. Bu nedenle de süslemeleri de oldukça pratik. Canlı, zarif çiçekler ve yaratıcı yazılar kullanarak klasik gelin arabası süslemesini şık bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

gelin arabası süslemeleri

2. Modern Gelin Arabası Süsleme Modelleri

Modern gelin arabaları, düğün mekanına şık ve dikkat çekici bir giriş yapmak isteyen çiftler için harika bir seçim. Ancak, üstü açık gelin arabaları modern tarzı yansıtırken, kullanılacak süslerin de son moda ve trend olması gerekiyor.

Modern gelin arabası süslemesinde tül süslerden kaçınmanızı öneriyoruz. Bunun yerine, aracın arka plakası üzerine çiftin adını yazdırarak daha modern bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Arabanın kaportası üzerinde küçük ve sade bir gelin ve damat figürü de kullanabilirsiniz. Eğer tül süsleme yapmak isterseniz, arabanın rengine uygun renkte fiyonklar kullanarak dikiz aynalarını süsleyebilirsiniz.

gelin arabası süslemeleri

3. Vosvos Gelin Arabası Süsleme Modelleri

Eğer vintage bir düğün konsepti planlıyorsanız, Vosvos arabaları çiçeklerle ve eski tarz bavullarla süsleyerek harika bir atmosfer yaratabilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve yaz düğünleri için en çok tercih edilen gelin arabası modellerinden biri olan vosvoslar, muhteşem renkleri ve nostaljik havasıyla en özel gününüzde size eşlik edecek!

gelin arabası süslemeleri

4. Üstü Açık Gelin Arabası Süsleme Modelleri

Düğününüz için gelin arabası seçerken, isterseniz klasik bir tarzda nostaljik bir görünüm elde edebileceğiniz üstü açık bir gelin arabası seçebilirsiniz. Ayrıca modern bir tarzı tercih ederseniz, yine üstü açık spor bir gelin arabası da düşünebilirsiniz. Eğer sadelikten hoşlanıyorsanız, çiçeklerle süsleyerek veya şık bir hasır sepet yerleştirerek nostaljik bir hava yaratabilirsiniz.

gelin arabası süslemeleri

Gelin Arabası Rengi Ne Olmalıdır?

Gelin arabası seçiminde renk tercihine de dikkat etmeniz gerekiyor. Düğün arabası seçiminde gelinlerin en çok tercih ettiği renkler beyaz veya pembe gibi soft renkler. Ancak son yıllarda farklı renk seçenekleri de tercih ediliyor. Örneğin kırmızı, siyah veya altın rengi arabalar da oldukça popüler.

Kırmızı renk, tutkulu ve romantik bir hava yarattığı için son yıllarda sıkça tercih ediliyor. Siyah ise asil ve şık bir görünüm sağladığı için tercih edilebilir. Altın rengi de son yılların trendleri arasında yer alıyor. Özellikle kır düğünlerinde, doğal dekorasyonla birleşince oldukça şık bir görüntü oluşturuyor.

Gelin Arabası Süslerken Neler Yazılmalıdır?

Gelin arabasına ne yazacağınız konusunda birçok seçeneğiniz var. Son zamanlarda popüler olan sosyal medya içeriklerinden esinlenerek hazırlanan esprili yazılar oldukça popüler. Eğer daha klasik bir stil tercih ediyorsanız, "Evlendik, mutluyuz." gibi sade cümleler de tercih edebilirsiniz. Ayrıca, yazının rengi, fontu ve boyutu gibi detayları da tarzınıza uygun bir şekilde seçebilirsiniz. İşte, gelin arabası süslerken kullanabileceğiniz gelin arabası yazı önerileri:

 • Mutluluğa yol alıyoruz.
 • Rüyalar gerçek oldu.
 • Seviyorduk söyledik.
 • Dünyalar sizin olsun, dünya güzeli benim oldu.
 • Seyirlik değil ömürlük.
 • Evlenelim dedik.
 • Aldık başa tatlı bir bela.
 • Prensesi kurtardım, şatomuza gidiyoruz.
 • Son durak mutluluk.
 • Laf olsun diye değil, aşk olsun diye.
 • Melekler seni bana yazmış.
 • En güzel günüm gecem seninle.
 • Prens prensesi buldu.
 • Alın size mutlu son.

Önerilen Yazılar