Düğün Temaları & Dekorasyonu

Gelin Damat Dansı için Geleneksel ve Modern Dans Türleri

05/03/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma

Çocukken izlediğimiz masal filmlerinin sonunda mutlaka çiftin romantik bir şekilde dans ettiğini görmüşüzdür. Bu görüntü birçoğumuzun içimizde harika bir duygu uyandırır ve kendimizi onların yerine koyup düşünürdük. Biliyoruz, pek çoğumuz düğün gününde de bu görüntüyü yakalamak ve bu anı yaşamayı hayal ediyor!  Gelin ve damatlar düğünlerini daha unutulmaz ve romantik kılmak için dans detayına önem verebiliyor. Bu özel geceyi hafızlarda bırakacak detaylardan biri olan düğün dansı tabi ki birçok tarza ve türe sahip. Eşinizle birlikte keyifli dakikalar geçirirken aynı zamanda düğün davetlilerine de unutulmaz bir an yaşatmanın harika bir yolu olan düğün dansınızı ister hareketli ve eğlenceli bir dansla ister masallardan fırlamış gibi görünmenizi sağlayacak romantik bir dans ile taçlandırabilirsiniz.

Aşağıda, düğününüzde tercih edebileceğiniz geleneksel ve modern 10 farklı dans türünü sizler için bir araya getirdik. Siz de seçeceğiniz dans müzikleri eşliğinde bu dans türlerinden biriyle etkileyici bir giriş dansı yapabilirsiniz!

1- Vals

Vals, düğünlerde sıklıkla tercih edilen, oldukça romantik dans türlerinin başında geliyor. 3/4'lük bir ritimle yapılan Vals, bu özelliği ile diğer salon danslarından ayrılıyor. Çiftlerin kenetlenip birbirlerinin etraflarında dönerek gerçekleştirdiği vals asla eskimeyen bir klasik. Eğer siz de düğününüz için romantik bir dans türü arıyorsanız, Vals’ı tercih edebilirsiniz. Özellikle zarif figürlerden hoşlananların dikkatini çeken Vals ile düğününüzde unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz.

düğün dansı

2- Salsa

Eğer düğün dansınızın hareketli ve eğlenceli olmasını istiyorsanız, Salsa tam size göre! Bu enerjik dans türü, en kolay düğün dansları arasında yer alıyor ve bir eğitmen yardımıyla basitleştirilerek kolayca öğrenilebiliyor. Salsa dansı ortamı hareketl4endirmek ve hem sizin hem de konuklarınızın keyifli anlar yaşaması için de harika bir alternatif. Dilerseniz koreografinin sonunda davetlilerin de size eşlik etmesini sağlayarak unutulmaz bir düğün günü yaşayabilirsiniz.

3- Tango

Düğününüz için eşinizle yapabileceğiniz bir diğer dans türü ise tango. Çoğu kişinin aşkın tanımını yaparken dahi kullandığı bir dans türü olması sebebiyle aşk, düğün ve dans denince ilk akla gelenlerden biri tango oluyor. Tango, daha çok ayak hareketleri ile gerçekleştirilen bir dans türü olduğu için iyi bir hazırlık istiyor. Bu sebeple özellikle düğüne yakın zaman kalmış çiftlerimizin için zorlayıcı bir tür olacağını belirtelim. Ancak yine de bu dansın figürlerini gelinliğinizle rahat bir şekilde yapabilmek için tango müziğini eşliğinde dans uyarlaması yapabilirsiniz. Siz de bu özel günü unutulmaz kılmak için bu klasik ve modern düğün dansını tercih edebilirsiniz.

düğün dansı

4- Zeybek

En heybetli danslardan biri olan geleneksel zeybek dansı ile yazımıza devam ediyoruz. Zeybek, özellikle damat adaylarının tercih ettiği, son derece asil ve zarif bir dans türü. Ege Bölgesi’ne ait olan Zeybek dansı, en özel geceniz için düğün dansınız olarak seçebilirsiniz. Damat isterse arkasına erkek arkadaşlarını alarak bu dansı daha da heybetli ve etkileyici bir hale de getirebilir  Eşinizle birlikte unutulmaz anılar yaratacağınız bu dans ile konukları da büyülediği bir gerçek. Zeybek dansı, geleneksel bir dokunuşla, düğününüzde farklı bir atmosfer yaratmak isteyenler için mükemmel bir seçenek!

5- Çerkes Dansı (Kafkas)

Eğer geleneksel kültürümüzü yaşatmak ve yerel danslarla eğlenmek istiyorsanız, Kafkas düğün dansı tam size göre! Rahat bir şekilde uygulayabileceğiniz bu dans hem sizi hem de davetlileri büyüleyecek. Renkli kıyafetler ve keyifli müzik eşliğinde yapılan Çerkez dansını öğrenmek ise oldukça eğlenceli. Ayrıca hareketleri kolay olan Çerkez dansını düğün dansınız için kısa sürede öğrenebilirsiniz. 

6- Rumba

En özel gecenizin ilk dansını Salsa gibi eğlenceli bir dans türüyle yapmayı düşünüyorsanız, Rumba da tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Yavaş ritmi ve zarif duruşu ile Rumba son derece etkileyici dans türlerinden biri. Öğrenmesi oldukça kolay olan bu dans, romantik ve müzikleri ile davetlilerinin de size eşlik edebileceği bir dans türü. Siz de düğün gününüze unutulmaz bir giriş yapmak ve doyasıya eğlenmek için Rumba dansını tercih edebilirsiniz.

düğün dansı

7- Bachata

Bachata, romantik çiftlerin vazgeçemediği dans türleri arasında bulunuyor. Günümüzde de en popüler düğün dansları arasında yer alan Bachata, düğün dans kursu eğitmenleri tarafından sıklıkla öneriliyor. Özellikle gelin adaylarının favorisi olan Bachata, çiftler arasındaki aşkı yansıtan, kıvrak ve tutkulu hareketlere sahip. Bu dansı, rahat bir gelinlikle kolay bir şekilde yapabilir ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Siz de en özel gününüzde eşinizle birlikte Bachata dansını öğrenerek, unutulmaz bir düğün dansı sergileyebilirsiniz.

8- Sirtaki

Yunan kültürüne ait olan Sirtaki, düğün dansları arasında popüler bir seçim. Hareketli figürleri ve halay ile benzeyen dans figürleriyle son derece keyifli bir dans türü. Sirtaki’nin en önemli avantajı ise öğrenmesinin oldukça kolay olması. Özellikle farklı bir düğün dansı arayanlar için mükemmel bir seçenek olan Sirtaki’yi, eğer düğününüze kısa bir süre kaldıysa ve hareketli figürlerden hoşlanıyorsanız, rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Enerjik ve keyifli figürleriyle hem sizi ve hem de davetlilerinizi eğlendirecek olan Sirtaki ile düğün gününüzde unutulmaz bir dans deneyimi yaşayabilirsiniz.

9- Cha Cha

Gelin damat dansı listemize Cha Cha ile devam ediyoruz. Cha Cha, Latin Amerika kökenli keyifli ve hareketli bir dans türü. Cha Cha dansının düğünlerde sıkça tercih edilmesinin nedeni ise basit yapısı ve kolay öğrenilebilir olması. Özellikle de klasik romantik şarkılardan size göre değilse ve düğününüze daha eğlenceli bir hava katmak istiyorsanız, tercihinizi Cha Cha dansından yana yapabilirsiniz. Bu dans, düğün gününüzde enerjinizi yükseltirken aynı zamanda eğlenceli ve hareketli figürleriyle de davetlilerin de keyifli vakit geçirmesini sağlayacak! 

düğün dansı

10- Foxtrot

Eğer düğününüzde caz müziği eşliğinde zarif ve etkileyici bir giriş yapmak istiyorsanız, Foxtrot dansını düşünebilirsiniz. Profesyonel bir dans türü olan Foxtrot dansı, temel adımlara ek olarak, ileri düzey teknikleri de içeriyor. Foxtrot dansında, ani ve coşkulu hareketler yerine net ve akıcı bir koreografi bulunuyor. Güçlü dengelerin dansı olarak bilinen bu dansı bazı oturmuş kalıpları sayesinde kısa sürede öğrenebilirsiniz. Siz de en özel gecenizi farklı kılmak için Foxtrot dansını bir düşünün deriz   

 

 

 

Önerilen Yazılar