Düğün Organizasyonu

Misk İstanbul'un Gözünden Gelin Buketleri ve Düğünlerde Çiçek Aranjmanları

20/03/2019
Bridolog 4 dakikalık okuma
Çiçekler düğünlerin olmazsa olmazı! Gelin buketi veya çiçek aranjmanları olmayan bir düğün hayal etmek zor. Çiçekler düğünde bu kadar önemliyken biz de sizler için gelin buketlerini, dekorasyonda kullanılan çiçekleri, 2019 çiçek trendlerini, ve daha bir çok şeyi son dönemlerin en popüler çiçekçilerinden Misk İstanbul’la konuştuk.
Bu yazıda bulabilecekleriniz…

Misk İstanbul Reşitpaşa’da bulunan ve bir hayli sevilen, gerçekten mis gibi bir floral cafe -yani müşterilerine hem çiçek hem de çiçeklerin arasında kafe hizmeti veriyorlar-. Türkiye'ye floral cafe konseptini ilk getirenler. Ayrıca bunun yanında söz ve nişan kutlamalarına ve düğünlere de birbirinden güzel çiçek aranjmanları ile hizmet veriyorlar. Misk İstanbul’un iki ortağı Eda ve Hazal ile Misk İstanbul ve düğünlerde kullanılan çiçeklerle ilgili konuştuk. Aldığımız birbirinden önemli bilgileri ve tüyoları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz!

misk istanbul roportaj

Misk Hakkında

Misk İstanbul ne zaman kuruldu? Kısaca neler yapıyorsunuz?

Misk Mayıs 2017 yılında kuruldu. Misk hem çiçekçi hem kafe. Misk, çiçek kısmında A’dan Z’ye nişan, söz gibi davetlere, düğünlere ve marka lansmanları gibi tüm organizasyonlara çiçek hizmeti veriyor. Ayrıca haftalık çiçek servisimiz de var. Saç aksesuarları, bileklikler, hediye süslemeleri gibi aklınıza gelebilecek, çiçeklerle ilgili her şeyi yapıyoruz. Ayrıca kendi dükkanımızı kapatıp yemekli nişan, doğum günü partileri, baby shower gibi etkinlikler de veriyoruz.

misk istanbul roportaj

“Tarzımız sade, şık, naif ve zarif

Yarattığınız güzel buketlere, aranjmanlara baktığımızda bir çizginiz olduğunu görüyoruz. Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Biz tarzımızı sade, şık, naif ve zarif olarak tanımlayabiliriz. Çiçeklerin formunu bozmadan, daha doğal, yani çiçeklerin gitmek istedikleri yöne doğru bir aranjman hazırlayıp çiçekleri bu şekilde sunmayı tercih ediyoruz. Renkleri de buna göre seçiyoruz. Aşırı canlı renkte çiçekleri bir araya getirmektense daha pastel renkler kullanıp, canlı renkleri de zaman zaman aralara serpiştirip renk uyumlarına dikkat ediyoruz.

misk istanbul roportaj
misk istanbul roportaj

Bizim takipçilerimizin en çok ilgisini çekecek konuya gelecek olursak, gelin buketleri ve düğünler için yaptığınız aranjmanlar, çiçek düzenlemelerle ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?

Tabii ki! Sık sık gelin buketi hazırlıyoruz. Bu sene düğün organizasyonlarına da daha fazla yer vereceğiz. Ancak biz daha butik, yani 100-150 kişi arası düğünlerin çiçek düzenlemelerini yapıyoruz. Evlenecek çiftlere en başından konsept geliştirmesinden, davetiyesine kadar her aşamasında çiçek konusunda yardımcı oluyoruz.

misk istanbul roportaj

Çiçekler & Trendler

“Gelin buketi, masa aranjmanları ve hediyelikler en yoğun karşılaştığımız talepler arasında

Düğünlerdeki çiçek düzenlemeleri için en sık karşılaştığınız talepler neler?

Gelin buketi, masa aranjmanları ve hediyelikler en yoğun karşılaştığımız talepler arasında geliyor. Tarz olarak ise yaz düğünlerinde daha çok pembe tonlarında çiçekler tercih ediliyor. Şubat ayında ise yeşil ve beyazı çok kullandık. Ayrıca yaz düğünlerinde son dönemde popüler olan bohem tarzda çiçek aranjmanlarının talep edildiğini de sıklıkla görüyoruz.

misk istanbul roportaj

Peki Misk olarak düğün dekorasyonu ve gelin buketinde kullanmayı en sevdiğiniz çiçekler ve renkleri öğrenebilir miyiz?

Bizim Misk olarak gelin buketindeki çiçeklerde de düğün dekorasyonundakilerde de en sevdiğimiz renkler pastel tonlar. Daha soft griler, soft pembeler, lilalar ve bejler özellikle yaz düğünlerinde en çok tercih ettiklerimizin arasında geliyor. Patlak renklerdense doğaya yakın renkler kullanmaya çalışıyoruz . Yeşillerde de uçuk gri ve soft yeşillere, yani çiçeklerle uyumlu renklere gitmeye çalışıyoruz. Kullanmayı en çok sevdiğimiz çiçeklerin başında ise şakayık, rananculus, vibirnum, ithal karanfil ve anemone geliyor.

misk istanbul roportaj

“Kuru çiçeklerle canlı çiçeklerin birleştiği aranjmanlar çok trend

2019’un düğünlerde kullanılacak çiçekler bakımından trendleri neler? Sizce dünyadaki trendlerle Türkiye’deki trendler bu alanda paralel ilerliyor mu?

Düşünüyoruz! Artık dünya ve Türkiye trendlerinde çiçekler konusunda çok fazla farklılık kalmadı. Çoğu gelin sosyal medya kanalları üzerinden bütün dünyadaki trendleri takip ediyor. Aslında Türkiye’deki trendler dünyayla eş zamanlı olarak değişiyor diyebiliriz.

misk istanbul roportaj

Örneğin geçen sene pampaslar çok meşhurdu. Bu sene de onları bolca görüyoruz. Ayrıca 2019’da kuru çiçeklerle canlı çiçeklerin birleştiği aranjmanlar çok trend diyebiliriz. Kuru yelpaze çiçekleri çok sık göreceğiz.

Bir de artık düğünlerde her yeri çiçekle donatmak yerine mekana göre çiçek seçimi de yaygınlaştı. Örneğin, kır düğünlerinde zeytin dalı, enginar ve cipso bitkileriyle daha zarif bir düzenleme yapılmasını insanlar oldukça benimsemiş durumda.

misk istanbul roportaj

Düğün çiçeklerinde çok sevdiğiniz veya “artık bitse de iyi olur” dediğiniz trendler var mı? :)

Şakayık düğün aranjmanlarında çok fazla kullanılıyor. Özellikle yaz düğünüyse çoğu kişinin şakayık talebi mutlaka oluyor. Ama artık bitse iyi olur diyemeyiz, çünkü şakayık bizim de çok sevdiğimiz bir çiçek :).

misk istanbul roportaj

“Çiçeklerin dayanıklı olmasını talep eden müşterilerimize yapma çiçek yerine kuru çiçekleri öneriyoruz.

Sizce canlı ve yapma çiçek kullanımı arasındaki farklar neler? Sizin bu konudaki tavsiyeniz nedir?

Biz Misk olarak hiç bir zaman yapma çiçek kullanmıyoruz. Müşterilerimiz dayanıklı çiçek talep ettiklerinde kuru çiçekleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Bunun için de bazen kendi canlı çiçeklerimizi kurutuyoruz veya tamamen kuru çiçekleri satın alıyoruz. Bizce yapma çiçek kullanıldığında tüm organizasyonun havası değişiyor ve hiç bir zaman canlı çiçeğin verdiği etkiyi vermiyor. Bu nedenle her zaman canlı veya kuru çiçekleri tercih ediyoruz.

misk istanbul roportaj

Birkaç İpucu

“Gelinler kesinlikle sezona göre çiçek seçimine dikkat etmeli

Gelinler gelin buketlerini seçerken sizce en çok nelere dikkat etmeli?

Gelinler ilk olarak kesinlikle sezona göre çiçek seçimine dikkat etmeli. Mesela kış gelinleri bizden bazen şakayık veya ortanca çiçekleri istiyor. Bu çiçeklerin şu an mevsimi olmadığı için bazen yurtdışından getirtiyoruz, ama asla kendi mevsimindeki canlılığı yakalayamıyorlar. O yüzden gelinlere olabildiğince düğün yapılacak mevsimde yetişen çiçekleri seçmelerini öneriyoruz.

misk istanbul roportaj

Peki çiftler sizinle düğünlerinde kullanacakları çiçekler için görüşmeye geldiklerinde onlardan hangi bilgileri vermelerini istiyorsunuz?

Çiflere düğün yapacakları yeri, giyecekleri gelinliği, düğün tarz ve temasını, mekan süslemesi detaylarını ve en sevdiği renkleri soruyoruz. Sonrasında bu bilgilere göre ve düğün mevsime uygun çiçekleri kullanıyoruz. :)

misk istanbul roportaj

“Gül her mevsim kullanılabiliyor

Yazın alternatif biraz daha bol ama kış gelinleri mevsimlik çiçek arayışında biraz daha sorun yaşıyorlar gözlemlediğimiz kadarıyla. Kış düğünleri için sizin öneriniz hangi çiçekler olur?

Gül her mevsim kullanılabiliyor. Bunun dışında anemon, gala zambağı ve lale de önerebileceğimiz çiçekler arasında.

misk istanbul roportaj

Son olarak, gelin buketi veya düğünü için çiçek düzenlemesi yaptırmak isteyen çiftler size düğün gününden ne kadar süre önce ulaşsın?

Eğer sadece gelin buketi istiyorlarsa 1 hafta-10 gün öncesinde gelmeleri yeterli, çünkü biz kullanacağımız çiçekleri 1 hafta öncesinde sipariş ediyoruz. Ama eğer organizasyonda bizim çiçeklerimizi kullanmak istiyorlarsa minimum 1,5 ay öncesinde teyitleşmiş olmayı istiyoruz. Ne kadar erken gelirlerse her iki taraf için de o kadar iyi oluyor.

misk istanbul roportaj

Önerilen Yazılar