Düğün Planlama

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır?

16/06/2020
Bridolog 5 dakikalık okuma
Sevgilinizle hayatınızı birleştirmeye karar verdiğiniz andan sonra sizi birbirinden güzel tatlı telaşlar bekliyor. Söz, nişan, çeyiz hazırlıkları derken bir de bakmışsınız düğün gününüz gelmiş bile! Tabii o gün gelene kadar tüm bu hazırlıklar arasında üzerinize düşen sorumluluklar konusunda kafanız karışabilir. Düğün hazırlıkları için gelenek ve göreneklerimizin vazgeçilmezlerinden çeyiz, bohça ha

Genelde artık çoğu çift kendi ihtiyaçlarını ortak gelirleri ile karşılıyor. Ancak kültürümüzdeki gelenekler bu telaşlı sürecin daha da keyifli geçmesini sağlıyor. Peki bu ihtiyaçlar neye göre bölünüyor? ‘’Nişanda erkek tarafı ne alır?’’, ‘’Evlenirken kız tarafı olarak neler almamız gerekiyor?’’ ya da ‘’Masraflar nasıl bölünecek?’’ sorularının aklınızı kurcaladığını biliyoruz. İşte söz, nişan ve düğün hazırlıklarının en çok merak edilen soruları;

Sözde Kim Ne Alır? 

Eskiden söz ayrı nişan ayrı yapılırdı. Ancak son yıllarda genellikle nişan ile söz merasimi birlikte yapılıyor. Tabii ki bu karar ailelerin ya da çiftlerin fikirlerine göre değişebiliyor. Bu yüzden biz de söz ve nişan konusunu yine ayrı olarak ele aldık. İşte ‘’Söz merasiminde kız tarafı ne alır? Erkek tarafı ne alır?’’ sorularının cevapları;

Sözde Kız Tarafı Ne Alır? 

Kız isteme geleneğinin gerçekleştiği söz merasiminde, erkek tarafı kız tarafının evine geldiği için genellikle masraflar da erkek tarafına ait olur. Kız tarafı sözde daha çok evin süslemeleri ve misafirlere sunulacak yemekler ile ilgili hazırlık yapar. Tabii müstakbel damada takılacak olan saat, bileklik gibi hediyeler ve meşhur damat bohçası da bu süreçte hazırlanır.

Damat bohçasının içine koyulacak şeyler isteğe göre değişebiliyor ama genellikle pijama, parfüm ve gömlek gibi hediyeler bu bohçanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Geleneklerinize göre damat bohçasınız siz de söz esnasında veya sözden kısa bir süre sonra verebilirsiniz.

Damat bohçasında nelerin bulunması gerektiğine dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Sözde Erkek Tarafı Ne Alır?

Söz merasiminde erkek tarafı kızı istediği için genellikle masraflar erkek tarafından karşılanır. İstemeden sonra takılacak yüzükler, gelinin kıyafet masraflarının yanı sıra sözün gelenekselleşmiş hediyelerinden isteme çiçeği ve çikolatanın masrafları da erkek tarafından yapılır. Damadın ailesi müstakbel geline isterse takı seti dilerse de 2-3 adet bilezik takabilir. Gelin ve damat bohçası geleneğini sürdüren aileler kız tarafına iç çamaşırı, gecelik, tarak ve ayna gibi hediyeler koyarak bohça götürebilirler.

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Nişanda Kim Ne Alır?

Düğüne adım adım yaklaşırken gerçekleşen en güzel geleneklerden birisi de nişan törenleri. İsteğe göre ayrı tutulan bir salonda ya da kız evinde yapılan nişan konusunda en çok merak edilenlerden birisi de ‘’Nişanı kız tarafı mı yapar yoksa erkek tarafı mı?’’ sorusu oluyor. Tabii nişanda en sık alınan hediyeleri de unutmamak gerek!

Nişanda Kız Tarafı Ne Alır?

Nişanda alınacak hediyeler konusunda tabii ki genel bir kural yok. Bahsettiklerimiz her yörede ve ailede değişebilen ancak en sık gördüğümüz gelenekler. Nişan törenini kız tarafı yaptığı için masraflar da kız tarafından karşılanır. Mekan var ise mekan parası, süslemeler, davetlilere sunulacak yemekleri gibi masraflar da kız tarafına ait olur. Adetlere göre genellikle istemede kız tarafına takılan altın kadar nişanda da erkeğe takılabilir. Kız tarafı isterse müstakbel damada şık bir saat gibi hediyeler de verebilir.

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Nişan sırasında damada hediye almak istiyorsanız Damada Hediye Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz!

Nişanda Erkek Tarafı Ne Alır?

Nişan ile ilgili masraflar kız tarafındadır ama erkek tarafı da nişanda birçok masrafla ilgilenir. Mesela gelinin giyeceği elbise, ayakkabı ve takmak isteyeceği aksesuarların masrafını genellikle erkek tarafı karşılar. Nişan ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisinin de nişan yüzüklerini hangi tarafın alacağı olduğunu biliyoruz. Nişan yüzüklerinde genellikle erkeğin yüzüğünü kız tarafı, kızın yüzüğünü ise erkek tarafı alır.

Damat tarafı isterse nişanda geline takı seti, bilezik ve kolye gibi hediyeler de alabilir. Tabii nişan bohçasını da unutmamak gerek. İçine iç çamaşırından bornoza kadar birçok hediye konulan gelin bohçaları söz esnasında verilmemişse nişan törenine erkek tarafından hazırlanarak getirilir.

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Çeyizde Kim Ne Alır?

Yuva kurmanın heyecanı ve mutluluğu gerçekten yaşamaya değer. Ama eksikleri almak için gerçekten masraflı bir süreç de sizleri bekliyor olacak. Bu yüzden evlilikte hangi taraf neyi alır sorularını düşünmeniz oldukça normal. Evlilik hazırlıklarının en önemli adımlarından birisi de çeyiz oluyor. Gelenek ve göreneklerimize göre ninelerimizin, annelerimizin ördüğü dantelli örtüler dolu çeyizler artık günümüzde ev için gerekli olan tüm ihtiyaçları kapsıyor.

O zaman şimdi evlilik hazırlıklarında erkek tarafı ne alır? Kız tarafı ne alır? sorularına bakalım.

Evlilikte Kız Tarafı Ne Alır?

Yıllardır geleneklerimizin en önemli parçalarından biri olan çeyiz usulü günümüzde de hala devam eden bir adet. Yuva kurmanın en önemli ve adımlarından birisi de çeyiz hazırlamak oluyor. Evlilikte kız tarafının üstlendiği parçalar listesi de epey uzun. Havlu, halı, perde, yatak örtüsü, tencere takımı, beyaz eşya gibi birçok ihtiyaç ile bu liste uzayıp gider. En çok merak edilen sorulardan birisi de ‘’Yatak odasını kız tarafı mı alır?’’ sorusu oluyor. Evet, genellikle yatak odası kız tarafından alınır. Tabii ki tüm bu ihtiyaçlar çiftlerin isteğine göre ortak olarak da alınabilir.

Bu konuda dilerseniz çeyiz listesinin olmazsa olmazlarını hazırladığımız ayrıntılı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Evlilikte Erkek Tarafı Ne Alır?

Erkek tarafı gelenek ve göreneklere göre genellikle salon takımı ve oturma odası takımını alır. Ancak bu durum çiftlerin isteğine göre ya da yörelerinin kültürüne göre değişiklik gösterebilir. Bazı yörenin adetlerinde beyaz eşyanın kız tarafından alındığı da görülse de bazı geleneklerde buzdolabı, televizyon ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaların masrafı erkek tarafından da karşılanıyor. Doğru cevabı bulmak için her iki tarafın aile büyüklerine danışabilirsiniz.

Düğünde Kim Ne Alır?

Sözü, nişanı yaptık. Sıra düğüne geldi. Tabii ki düğünlerde yapılan masraflar çiftlerin isteklerine göre değişebiliyor. Ancak genellikle her düğünde ihtiyaç olabilecek şeyler ya da masraflar belli. Düğün organizasyonu, gelinlik, fotoğrafçı ücreti gibi masrafların kim tarafından karşılanacağına kısaca bir göz atalım;

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Düğünde Kız Tarafı Ne Alır?

Nişan kızın, düğün erkeğin tarafına ait olduğu geleneği ile birlikte düğün masrafları daha çok erkekler tarafından karşılanıyor. Kız tarafının karşılaması gereken en önemli şey ise damatlık oluyor. Gelinin ailesi dilerse düğün günü damada altın ve saat, kızlarına ise durumu elverdiği şekilde takı takabilir.

Düğünde gelin ve damada ne takılır? sorusunun detaylı cevabı için hemen linke tıklayın!

Düğünde Erkek Tarafı Ne Alır?

Düğünün sorumluluğu erkek tarafında olduğu için masraflar ve ihtiyaçlar da erkek tarafından karşılanıyor. Düğün organizasyonu, mekan parası, fotoğrafçı ve araç kiralama gibi masraflar da erkek tarafının sorumluluğunda oluyor. Tabii gelinin giyeceği gelinlik de erkek tarafından alınıyor. Düğünde geline takılan takılar ailelerin isteğine göre değişebiliyor ama çoğu zaman takı seti ya da birkaç bilezik takılıyor. Erkek tarafı nişanda önceden takı seti takmış ise düğünde yine takı seti takmasına - gerek kalmayabiliyor.

Düğün Sürecinde Erkek ve Kız Tarafı Ne Alır

Önerilen Yazılar