Nedimeler

Sağdıç Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

08/02/2021
Bridolog 3 dakikalık okuma
Düğünlerde en büyük koşuşturmacanın ve heyecanın gelinlerde olduğu düşünülse de damatların stresini göz ardı etmemek gerek. Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler, hazırlık aşamasında ve düğün günlerinde zaman zaman yoğun baskı altında olabiliyor. Ancak gelinlerin en güzel desteği nasıl nedimelerinden geliyorsa damatlar da pek kıymetli sağdıçlarından birçok konuda destek alıyor. :) O nedenle key

Peki, damada her konuda yardım eden, hatta tam anlamı ile bu özel gününde ona kol kanat olan sağdıç kimdir? Evet, hadi gelin sizinle birlikte ‘’Sağdıç nedir? Sağdıç ne yapar?’’ gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarına ve sağdıçlarda en sık tercih edilen aksesuarlara bir göz atalım. 

Sağdıç Nedir, Ne Demek?

Gelinin nedimelerine fazlasıyla aşinayız. Nedime kıyafetleri, gelin ile birlikte çekilen nedime fotoğrafları hepimizin yakından bildiği bir konu haline geldi. Ancak Türkiye’de özellikle son yıllarda sağdıç geleneğinin de daha çok görüldüğünü belirtelim.

Sağdıç; Tıpkı nedimelerde olduğu gibi hazırlık aşamasında ve düğün günü damada yardım eden kişilere denir. Damat sağdıcını genellikle yakın arkadaşlarından ve akrabalarından seçer. Gelin ve damadın isteğine göre belirlenen sağdıç ve nedime sayısına göre kişi seçilebileceği gibi bu sayı birbirinden tamamen bağımsız da olabilir. "Sağdıçlar ne giyer? sağdıçların görevleri nelerdir?" sorularını ise şimdi cevaplayacağız. 

sagdic-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Sağdıcın Görevleri Nelerdir?

Öncelikle sağdıçların geçmişinden kısaca bir bahsedelim. Sağdıç geleneğinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Öyle ki Orta Çağ’da sağdıçların, damada destek olmasının yanı sıra gelini koruma görevi var. Bu nedenle bir dönemler sağdıçlar "Gelinin şövalyeleri" adı ile anılır olmuş. Görevleri ise gelini kaçırmak isteyen talipleri uzak tutmak ya da gelinin ailesi kızı vermediği takdirde damat ile birlikte gelini kaçırmak. Ancak günümüzde sağdıcın tüm bu görevleri yerini keyifli bir düğün arkadaşlığına bıraktı. :)

sagdic-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/sagdic-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Günümüzde sağdıçların en önemli görevi düğüne hazırlık sürecinde ve düğün günü damadın zorlanabileceği tüm konularda ona destek olmak. Peki bunlar neler?

  • Sağdıçlar evlilik teklifi aşamasında müstakbel gelinin arkadaşlarından da destek alarak damadın yüzük seçimine yardımcı olur. 
  • Damadın düğün hazırlıkları sırasında bir sürü meşguliyeti olacağı için bekarlığa veda partisinin tüm detayları ile sağdıçları ilgilenir. Partinin yapılacağı yer, parti masrafları, davet edilecek kişiler ve yeme-içme organizasyonu ile genellikle sağdıçların görevidir.
  • Gelin ve damadın fotoğraflarının çekileceği gün yanlarında olarak onlara destek olmak sağdıçlara sık sık düşen bir görev. Hatta birlikte fotoğraf çekilme planları var ise hem kendini hem de damadı hazırlamak için iyice enerji biriktirmeleri gerek. :)
  • Düğün günü geldiğinde damat ve gelinin kullanacağı gelin arabasını süslemesi ve aracın masrafları görevi de damadın isteğine göre sağdıca verilir.
  • Tabii ki sağdıca en çok görevin düştüğü an düğün zamanı! :) Gelin ve damat heyecanlı ve mutlu düğün günlerini keyifli bir şekilde yaşarken sağdıçlar aksilik oluşmaması için elinden geleni yapar. Düğüne gelen müzisyenlerin ayarlanması, bahşişlerinin verilmesi, düğün yerleşiminin kontrol edilmesi gibi birçok görev sağdıçların ilgilendiği konular arasında yer alır.

Sağdıç Damada Ne Anlatır?

Sağdıçların damada destek olduğu konular arasında bir de tecrübelerini aktarmak var. Öyle ki bu kültür aslında Türk geleneğinin tarihinde de oldukça önemli bir yer tutuyor. Damadın büyükleri ya da evlilik konusunda tecrübeli arkadaşları mutlaka ona evlilik yaşantısı hakkında fikir verir, bildiklerini paylaşır. Sağdıçlar da aynı şekilde damada düğünden önce tecrübeli olduğu konularda yardımcı olabilir. 

Sağdıç Kıyafet & Aksesuarları Nelerdir?

Peki, sağdıçlarımız düğün günü genellikle ne giyer? :) Nedimelerde genellikle gelinle birlikte seçtikleri elbiseler ya da benzer renk tonu seçimlerini sık sık görüyoruz. Sağdıçlarda da aynı şekilde damat ile aynı renk giyinme ya da sağdıçlara özel belirli konseptler belirlenebiliyor.

Mesela tek renk giyinmek ya da belli bir aksesuar takarak sağdıç olduğunu belli etmek oldukça popüler. Son dönemlerde çoğunlukla damatlar ile sağdıçlar arasında aksesuar ayrımı yapılıyor. Damat kravat takıyor ise sağdıçlar papyon takıyor. Damadın sağdıçları genellikle belirli bir renk veya desende kravat veya papyon tercih ediyor.

sagdic-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Sağdıç aksesuarlarında en çok yaka çiçekleri ve bileğe takılan kurdeleler tercih ediliyor. Takım elbisenin mendil cebine ya da yakasına takılan tek renk çiçekler sağdıçlar için oldukça şık bir seçenek. Özellikle damat ile birlikte çekilen toplu sağdıç fotoğraflarında harika çıktığını belirtelim! Yaka çiçeğiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tabii bunlar genellikle en çok tercih edilen sağdıç aksesuarları. Ancak tüm yaratıcılık tamamen size kalmış. Dilerseniz sağdıç kıyafeti konseptinde kendinize has bir doku yakalayabilirsiniz. :) 

sagdic-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Sağdıçlarla ilgili bilinmesi gerekenleri konuştuk. Aynı şekilde nedimeleri de merak ediyorsanız Nedimeler Hakkında Her Şey yazımıza bekliyoruz! :)

Önerilen Yazılar