Nedimeler

Nedimeler Hakkında Her Şey: Ne Demek Ne Yapar, Kaç Tane Olur?

05/03/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

Arkadaşınız sizden düğününde nedimesi olmanızı istedi ve sizde “evet” dediniz! Bu her ne kadar heyecan verici olsa da bir nedime olarak görevlerinizin neler olduğunu bilmemek sizi strese sokmuş olabilir. Ancak buna hiç gerek yok!  Çünkü nedime olmak bir düğünde olabilecek en keyifli şeylerden biri. Evet, görev dağılımına göre bazı düğünlerde biraz yorucu olabileceğini biliyoruz ama yine de nedime olmanın keyfini mutlaka çıkarın! Nedime olmanın görev ve sorumluluklarını bilmenizde size yardımcı olmak için hem düğün öncesi hem de düğün günü sizi nelerin beklediğine dair bilmeniz gereken her şeyi içeren kapsamlı bir rehber hazırladık. Hazırsanız başlıyoruz :) 

Nedime Ne Demek, Kime Nedime Nedir?

Nedime, düğün hazırlıkları boyunca gelinin yanında olup, ona gelinlik seçiminden düğün gününe kadar her aşamada destek olan yardımcı olarak tanımlayabiliriz. Nedime kelimesi, Antik Roma dönemine kadar uzanan bir tarihe sahip. Yani, nedime konsepti aslında oldukça eski bir geleneğe dayanıyor.

Nedimeler, gelinlik seçiminden düğün gününe kadar gelinin yanında olup, ona yardım etmenin yanı sıra bekarlığa veda partisi düzenleme ve nedime kıyafetlerinin satın alınması gibi çeşitli görevleri bulunuyor. Ancak, yurt dışında nedimelik kuralları arasında yer alan bu görevler, ülkemizde pek uygulanmıyor. Buradaki düğünlerde, nedimeler daha çok düğün gününde geline yardımcı oluyor ve gelinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine de nedimelerin görevleri düğün planlama süreci çiftlerin tercihine göre değişiklik gösterebiliyor.

nedime ne demek

Nedime Nasıl Olunur?

Nedimeler genellikle gelinin kendisi tarafından seçiliyor. Bir nedimenin görevleri düğünden düğüne farklılık gösterse de temelde amacı aynı kalıyor. Bir nedimenin ilk görevi, düğün hazırlıkları boyunca geline yardımcı olmak ve tören sırasında destek sunmak. Genel olarak, nedimenin rolü, gelinin hayatındaki bu önemli anı kutlarken ona yardımcı olmak ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamak diyebiliriz.

Nedime Kaç Kişi Olur?

“Nedime kaç kişi olur?” sorusunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Bu da düğününüzde istediğiniz sayıda nedimeye sahip olabileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin, bazı gelin adayları 5 ila 10 nedimeye sahip olurken, bazı gelin adayları 10’un da üstünde nedime bulundurabiliyor.

Nedimeler Ne Yapar?

Gelinin yardımcı olan nedimelerin görevleri en çok merak edilen sorulardan biri. Nedimeler, gelin için moral desteği sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak gibi önemli görevleri üstleniyor. Bunların yanı sıra, nedimenin yerine getirmesi gereken farklı görevler de olabiliyor. Nedimenin sorumlulukları, çiftin tercihlerine, düğünün yapılacağı yerin ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bir nedimenin düğündeki görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düğün öncesi hazırlıklarında geline yardımcı olmak. Örneğin, gelinlik seçimi, gelin çiçeği seçimi.
 • Düğün organizasyonu düzenlemesinin yanı sıra eşya alımı konusunda geline yardımcı olmak.
 • Bekarlığa veda partisini ve kına gecesinin organizasyonunda geline yardımcı olmak
 • Gelin adayı ile birlikte nikah şekeri seçimi yapmak.
 • Düğün gününde gelinin hazırlanmasına yardımcı olmak. 
 • Düğünde konfeti ile birlikte uğur parası olarak bilinen paraları serpiştirmek.
 • Düğün içerisindeki takı kesesini taşımak.

Nedime Bilekliği Nedir?

Nedime bilekliği, düğünde nedimelerin taktığı korsaj bilekliklerdir. Düğünde tüm nedimeler bu bilekliği takıyor. Ülkemizde düzenlenen düğünlerde, nedimeler genellikle aynı kıyafetleri giymedikleri için bu bileklikleri takarak diğer konuklardan ayrılabiliyor. Bu bileklikler, genellikle nedime kıyafetleri ile aynı tonlarda tercih ediliyor. Örneğin, nedimeler mor elbiseler giydiğinde, mor renkte nedime bileklikleri tercih edebiliyor. Nedime bilekliklerini, gelin aksesuarları satan mağazalardan veya çiçekçilerde bulmak mümkün.

Nedime Bilekliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda giderek daha popüler hale gelen nedime bilekliklerini evde kolayca yapabileceğiniz birçok yöntem var. Nedime bilekliği yaparken yüzlerce malzeme ile kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyebilir ve birbirinden zarif nedime bileklikleri hazırlayabilirsiniz.

Nedime bilekliği için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Metal/Plastik Plaka
 • İnce Tel
 • Yapıştırıcı
 • Krem/Beyaz İnci Bileklik
 • Kurdele
 • Makas
 • Yapay Çiçek ve Yapraklar

Nedime bilekliği yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Nedime bilekliği hazırlamak için seçtiğiniz renkteki kurdelenin orta bölümüne parmağınızı yerleştirerek genişleyen katlar halinde katlayın ve orta bölümünden dikin.
 • Kurdeleden elde ettiğiniz çiçeğin ortasından tel geçirin.
 • Ardından hazırladığınız çiçekleri bant ile birbirine yapıştırarak bir buket elde edin.
 • Bir plakanın üzerine hazırladığınız plakayı sabitleyin. Eğer kullandığınız plakayı yanlardan katlayamıyorsanız, bir ip ya da bant kullanabilirsiniz. Son olarak, tabakayı da incili bilekliğe yapıştırın. Bunun için güçlü bir yapıştırıcı veya silikon tabancası kullanabilirsiniz.
nedime ne demek

Nedime Bilekliği Ne Zaman Takılır?

Nedime bilekliği, gelinin arkadaşları, kuzenleri veya kardeşleri tarafından düğün töreninde takılan bir aksesuar. Bu bileklik genellikle düğün töreni sırasında takılıyor.

Nedime Kıyafeti Nasıl Olur?

Nedimeler genellikle aynı renk ve modelde kıyafetler tercih ediyor. Nedime kıyafeti seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki renk seçimi. Nedime kıyafetinde sıkça tercih edilen renkler arasında pembe, mavi, mor ve lila gibi tonlar bulunuyor. Ancak gelinin isteğine göre farklı renkler de tercih edilebiliyor. Burada önemli olan gelinin talebine uymak.

Nedime elbisesi seçerken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise tasarımların gelinliğinin ön plana çıkmaması. Yani, gelinlik nedime elbiselerinin gölgesinde kalmamalı.

Son yıllarda, nedime kıyafetleri artık farklı elbise modelleri, yalnızca aynı renk veya hatta bir rengin farklı tonlarında kullanılmaya başlandı. Bu sayede, nedimelerin kıyafetleri farklı model ve stillerde olmasına rağmen uyumlu bir görünüm elde edilerek şık bir düğün atmosferi yaratılabiliyor.

Ülkemizde ise bu durum biraz daha farklı. Nedime kıyafetleri henüz yeni yeni tercih edilen bir gelenek olduğu için Türkiye’deki düğünlerde genellikle nedimeler, diğer konuklardan farklı olarak sadece bileklik takıyor. Ancak, son zamanlarda geleneği tam anlamıyla uygulamak isteyen gelin adayları nedimelerinin aynı renkte veya renk tonunda elbise tercih edebiliyor.

nedime ne demek
nedime ne demek
nedime ne demek

Nedime Sabahlığı Nasıl Seçilir?

Düğün sabahı hazırlıkları sırasında, nedimelerin genellikle makyaj yaparken üzerlerine sabahlık giyiyor. Bu özel sabahlıklar nedime sabahlığı olarak da biliniyor. Gelinin sabahlığı ise genellikle beyaz renkte olup, sabahlığın arkasında çeşitli işlemeler olabiliyor. Örneğin, "Bride" veya "MRS X" (Bayan X) gibi yazılarla süslenebiliyor. Nedime sabahlıklarında ise "Bridesmaid", "Bride's Squad" veya nedimenin isminin işlemesi olabiliyor. Nedime sabahlıklarında genellikle toz pembe, gri, mavi ve lila gibi renkler tercih ediliyor. Ayrıca bunlar sıklıkla viskon, saten veya pamuklu kumaştan yapılıyor. 

nedime ne demek

En Güzel Nedime Şarkıları Nelerdir?

Düğününüzde çalabileceğiniz en güzel nedime şarkılarını aşağıda listeledik.

 • Girls Just Want To Have Fun - by Cyndi Lauper
 • Wannabe - by Spice Girls
 • I’m Gonna Be (500 Miles) - by Sleeping At Last
 • You Are The Best Thing - by Bridesmaid Quartet
 • She Is Love - by Parachute
 • Here Comes the Sun - by Boyce Avenue
 • Hold On - by Wilson Phillips
 • Roar - by Katy Perry
 • Good as Hell - by Lizzo
 • Shake It Off- by Taylor Swift
 • Just a Girl - by No Doubt

Önerilen Yazılar