Düğün Planlama

Kız İsteme Geleneği Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

14/02/2023
Bridolog 6 dakikalık okuma

Evlilik teklifinin ardından, sıra evlilik yolunda atılan önemli bir adım olan kız isteme sürecine geldi. Bu süreçte aileler tanıştırılır ve ardından kız isteme merasimine geçilir.  Peki kız isteme nasıl yapılır? Kız istemeye giderken ne götürülür? İşte kız isteme merasimi hakkında bilmeniz gerekenlerin tümü yazımızda! 

Kız İstemeye Kimlerle Gidilir?

Kız istemeye öncelikli olarak çekirdek aile ve aile büyükleriyle gidilir. Kız istemeye erkek tarafının ailedeki en büyük ferdi ile gidilir. Ek olarak, organizasyonun büyüklüğüne ve kız isteme törenin yapılacağı evin genişliğine göre eşlerin yakın arkadaşları ve akrabaları da merasimine davet edilir. Her iki aile de böylesine unutulmaz bir günde sevinçlerini paylaşmak istedikleri sevdiklerini merasime davet edebiliyor.

Kız İstemeye Giderken Ne Götürülür?

kız isteme töreni

Kız istemeye giderken damat tarafı özel bir çiçek buketi yaptırır. Bununla birlikte, özel bir tepside hazırlatılmış çikolata götürülür. Eğer söz de bu gecede yapılacaksa alyanslarda erkek tarafının unutmaması gerekenler arasında yer alır. Ayrıca damadın ailesinin isteğine bağlı olarak söz takısı da götürülebilir.

Bu içeriği mutlaka okumalısınız: Gelin Çeyizinde Neler Olur?

Kız İsteme Çikolatası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kız isteme çikolatası alırken, öncelikle tercih ettiğiniz çikolatanın kalitesine ve lezzetine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, çikolatayı satın almadan önce tatmanız iyi olabilir. Ayrıca, çikolatanın tasarımına da dikkat etmelisiniz. Gümüş tepsi ile çikolata götürme, son dönemlerde oldukça popüler bir hale geldiğinden, tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Kız isteme çikolatası alırken dikkat edilecek noktalar şu şekildedir.

 • Çikolatanın estetik bir görünüme sahip olması önemli. Ayrıca kurdele ya da diğer süsleme araçlarıyla süslenmiş bir çikolata tercih edebilirsiniz.
 • Kız isteme çikolatası seçimindeki en önemli nokta lezzetidir. Bu sebeple de çikolata seçimini doğrudan tadarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. 
 • Ayrıca, çikolatayı satın alırken, tercih ettiğiniz çikolatanın içeriğine de dikkat etmelisiniz. Kaliteli çikolatalar sadece kakao yağı ile yapılır. Bu nedenle de kakao içeriği yüksek ve bitkisel yağ içermeyen çikolatalar seçilmelidir.
 • Çikolata seçiminde her damak zevkine hitap etmesi açısından hem sütlü hem de bitter olanlardan alabilirsiniz.
 • Kız isteme çikolatasını seçerken, tercih ettiğiniz çikolatanın saklanma koşullarına da dikkat etmelisiniz. Lezzetiyle bilinen çikolatalardan bile kötü saklama koşulları nedeniyle bayat bir tat alınabilir. Bu yüzden de tadım testi yapmak önemlidir. Özellikle de alınacak çikolataların üzerinde üretim tarihinin yer alması veya son kullanma tarihinin uzun olmasına dikkat edilmeli.
 • Kız isteme töreni için yaptırılan çikolatalar genellikle kız isteme tepsisi veya gondol içerisinde sunulur. Eğer gösterişli bir görünüm istiyorsanız, çikolataların üzerine badem ve farklı şekerlemeler ekletebilirsiniz.
kız isteme töreni

Kız İsteme Çiçeği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kız isteme çiçeği alırken, öncelikle gelinin hangi çiçekleri sevdiğine ve hangi çiçeklerden hoşlandığına dikkat etmelisiniz. Bu sayede, kız tarafının mutlu edecek ve hoşlarına gidecek bir çiçek seçebilirsiniz. Ayrıca, çiçeğin güzel ve taze olması da önemlidir. Özel bir anı kutlamak için, çiçeğin anlamı da önemlidir. Örneğin, güller genellikle aşk ve sevgi anlamı taşırken, laleler sadakat ve sadeliği temsil eder. Bu nedenle, çiçeğin anlamını da dikkate alarak, gelinin zevkine uygun bir çiçek tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği mutlaka okumalısınız: Evden Gelin Alma Nedir, Nasıl Yapılır?

Kız isteme çiçeği alırken dikkat edebileceğiniz noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kız isteme buketlerinde farklı çiçek çeşitlerini karıştırmak yerine, 2 veya 3 farklı çiçek çeşidinden oluşan bir buketler tercih edebilirsiniz.
 • Kız isteme çiçeğinin görünümü kadar güzel kokması da önemli. Bunun için çiçek buketinin üzerine kokular sürülebilir veya tercihe bağlı parlatıcı detaylar eklenebilir. 
 • Kız isteme çiçeğinde hangi türlerin bulunacağı konusunda kesin bir kural bulunmuyor. Bu sebeple de gelinin sevmediği çiçeklerden kaçınmalı ve onun zevkine göre çiçek çeşidi tercih edilmeli.
 • Kız isteme merasiminde yemek verilecek ise ve çiçek masada yer alacaksa, masanın konseptine uygun renklerdeki bir çiçek de seçilebilir. 
kız isteme töreni

Kız İsteme Gondolu Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kız isteme merasiminde çikolatanın yanı sıra götürülebilecek bir diğer seçenek de gümüş gondollardır. Şık bir şekilde dekore edilen ve içi çeşit çeşit çikolatalarla dolu olan kız isteme gondolları oldukça ilgi görüyor.

Lezzetli çikolata seçimi kadar çikolataların sunumu da kız isteme merasimleri için önemli yer tutuyor. Çikolata sunumunda kullanılan gondollar, kız istemeye gidildiğinde salona konulur ve tören sonrası tüm davetlilere ikram edilir. Bununla birlikte, merasimden sonraki günlerde de salondaki yeri değişmez ve tebrik için gelen misafirlere ikram edilir.

Günümüzde birbirinden farklı çeşidiyle sunulan kız isteme gondolları, şık bir sunum için vazgeçilmezlerden. Genellikle gümüş olarak tercih edilen gondolların, modern dokunuş arayanlar için bakır ve altın renkleri de mevcut. Ayrıca eskitme detaylı ve vintage tasarımlı gondollar ile daha geleneksel modeller de tercih edebilirsiniz. 

kız isteme töreni

Kız İstemede Erkek Tarafına Ne İkram Edilir?

Kız isteme hazırlıklarının önemli bir parçası da ikramlar. Kız isteme merasiminde ikram edilecekler yöreden yöreye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, kız isteme törenlerinde erkek tarafına ikram edilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Atıştırmalıklar: Kız isteme merasimi genellikle akşam saatlerinde gerçekleştirilir. Bu sebeple de mideyi rahatsız etmeyecek atıştırmalıklar ikram edilir. Örneğin, börek, kek, poğaça, kurabiye ve zeytinyağlı sarma gibi yiyecekler tercih edilebilir.

Türk kahvesi: Kız isteme merasimlerinin en önemli parçasını da bol köpüklü bir Türk kahvesi. Bu önemli merasimde sunulan Türk kahvesi, aile üyelerinin heyecanını ve gerginliğini alan en önemli ikramlıklardan biri. Ayrıca Türk kahvesi, kız istemede damat adayına hem keyif hem de stres getiren bir sembolik anlama sahip.

Kültürümüzde birçok yörede sürdürülen tuzlu kahve geleneği, gelinin içerisine tuz eklediği Türk kahvesini damadın içmesi bekleniyor.

Tatlı: Kahve ikramının ardından sunulan tatlılar, kız isteme merasimin en güzel ayrıntıları arasında yer alıyor. Bu nedenle de lezzetli bir tatlı seçimi oldukça önemli. Tatlı ikramı için genellikle cevizli baklava tercih ediliyor.  Kız isteme merasimi için özel olarak süslenen kız isteme baklavası iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca sütlü nuriye veya soğuk baklava gibi hafif tatlılar da kız isteme merasiminde sunulabilecek tatlılar arasında bulunuyor. 

kız isteme töreni

En Güzel Kız İsteme Sözleri Nelerdir?

Kız isteme adetlerinden biri de tören sırasında söylenen sözlerdir. Gelin adayı kahveleri ikram ettikten sonra damadın babası ya da başka bir aile büyüğü söze girer ve “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” der. Ancak kız isteme konuşması söyleyen kişiye göre değişebilir.

Kız tarafının aile büyüğü, erkek tarafının isteğine, "Gençler kendi aralarında anlaştılar, bizlere de hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun" der. Ardından kızı isteyen aile büyüğü, söz yüzüklerini çifte takar ve kurdeleyi keser. Gelin ve damat adayı daha sonra ailenin büyüklerinden başlayarak el öper ve çikolata ikramı yapılır.

Bu içeriği mutlaka okumalısınız: Aileyle Tanışma ve Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı?

Kız İstemede Damat Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kız isteme adetlerinden biri olan tuzlu damat kahvesi, kız isteme merasiminin olmazsa olmaz bir parçası. Geçmişten günümüze gelen bir geleneğe göre damadın kahvesine tuz eklenir. İşte, geleneklere bağlı kalmanızı ve işin ayarını çok da kaçırmamanızı sağlayacak damat kahvesi tarifi!

 • Öncelikle cezvenin içerisine bir çorba kaşığı Türk kahvesi ekleyin.
 • Kahvenin üzerine kullanacağınız fincan ölçüsünde ılık içme suyu ekleyin.
 • İçerisine bir çay kaşığı tuz ilave edin.
 • Ocağa almadan önce bu aşamada kahveyi topak kalmayana kadar iyice karıştırın.
 • Cezveyi kısık ateşe aldıktan sonra hiç karıştırmayın.
 • Kahvenin üzerindeki köpük yukarıya doğru çıkmaya başladığında kahveyi fincana dökebilirsiniz. 

Bu listeye mutlaka göz atmalısınız: En İyi Türk Kahvesi Makinesi Markaları

kız isteme töreni

Kız İstemede Kahve İlk Kime Verilmeli?

Kız istemede kahve ikramına ilk olarak erkek tarafının aile büyüklerinden başlanmalıdır.  Eğer erkek tarafı ve kız tarafının aileniz iç içe oturuyorlarsa, damat adayının aile büyüğünden başlanarak sırası ile herkese kahve ikramı yapılır.

Kız İstemede Damat Adayı Nasıl Giyinmeli?

Kız istemede damat adayı şık bir takım elbise giyer. İsteme merasimi evde gerçekleştirildiği için rahat bir takım elbise tercih etmek, damat adayı için en doğrusu olacaktır.

kız isteme töreni

Kız İstemede Gelin Adayı Nasıl Giyinmeli?

Kız istemede gelin adayının sade ve şık bir elbise tercih etmesi daha iyi bir seçim olacak  Bu nedenle de kız isteme töreninde siyah gibi koyu renklerin yerine daha çok pastel tonlardaki elbiseler tercih edilebilir. Tabii ki kıyafet seçimi gelin adayının zevkine kalmıştır. Ancak özenli ve abartılı olmayan kıyafetler, bu özel günde gelin adayının rahat ve şık hissetmesi için en doğru seçim diyebiliriz.

En güzel düğün davetiyesi sözleri için hemen linke tıklayın.

kız isteme töreni

Önerilen Yazılar