Düğün Planlama

Evden Gelin Alma, Gelin Çıkarma Adeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

07/02/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

En duygusal anların yaşandığı adetlerimizden biri de gelin çıkarma! Gelinin baba evinden ayrılışı çok eski yıllardan beri devam eden ve günümüzde de hemen hemen tüm çiftler tarafından uygulanan bir gelenek.

Düğünden önce gerçekleştirilen kız evinden gelin alma merasimleri, Türk toplumlarında yapılan ve uzun yıllardır sürdürülen bir gelenek. Bu gelenekte, damat adayının ailesi, gelin adayının evine gider ve gelin baba evinden çıkarılır. Gelinin baba evinden çıkması ve yeni hayatına başlamasını gösteren bu merasim, düğün günü gerçekleştirilir. Gelinin evden alınması, özellikle babasının hüzünlü dakikalar yaşamasına sebep olur. Bu hüzünlü ortamı dağıtmak için ise kız evinin önünde eğlence yapılır. Kız evinden gelin alma merasimleri yörelere göre değişebilir. Evden gelin alma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Gelin Alma Nedir?

evden gelin alma

Gelin alma, evlenecek olan çiftlerin yeni bir hayata başlaması ve gelinin baba evinden ayrılması sebebiyle gelinin ailesine veda etmesini içerir. Evden gelin alma sırasında yaşanan hüzünlü ortamı biraz da olsa rahatlatabilmek için gelin ailesinin evinin önünde eğlenceli bir ortam oluşturulur.

Gelin alma, düğün günü gerçekleştirilir ve gelin, kuaföre gidip saç ve makyaj gibi hazırlıklarını tamamladıktan sonra eve gelir. Ardından damadın ailesi tarafından da baba evinden alınır. Ancak gelinin saç ve makyaj hazırlıkları düğünün olacağı mekânda yapılacaksa gelin alma, sabah erkenden yapılır ve daha sonra doğrudan mekâna geçilir.   

Gelin Alma Ne Zaman Olur?

Gelin alma merasimi, düğün günü gerçekleşir. Gelin kuaförden geldikten sonra damadın ailesi tarafından baba evinden alınır ve ardından düğün mekanına geçilir.

Gelin Alma Nasıl Olur?

evden gelin alma

‘’Gelin alma nasıl olur?’’ sorusunun ilk adımı düğün hazırlıklarının tamamlanmasıdır. Gelin alma merasimi için damat kendi evinde hazırlandıktan sonra konvoy ve müzik ekibini eşliğinde kız evine gider. Ancak gelin alma hazırlıkları bunların yanı sıra birçok detayı da içeriyor. Gelin alma hazırlıkları arasında konvoydaki araçların süslenmesi, davul zurna veya müzik ekibinin seçimi ve ayarlanması gibi birtakım detaylar bulunuyor. 

Gelini Evden Kim Alır?

evden gelin alma

Damat evinden çıkan düğün alayı gelinin evinin önüne geldiğinde davul zurna ya da tutulan müzik ekibi eşliğinde herkes oynar. Evin önünde bu eğlenceli merasim devam ederken gelin de içerde gelinliğini giyer ve düğün için tüm hazırlıklarını tamamlar. Ardından damat ve ailesi gelini almak için kapıya gelir. ‘’Gelini evden kim alır?’’ sorusunun cevabı ise damadın neredeyse tüm ailesi gelin almaya gidebilir.

Gelin Almada Neler Yapılır?

evden gelin alma

Gelin alma merasiminde yapılanlar yörelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak bazı ritüeller hemen hemen her yörede yapılır. Gelin almada yapılanları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düğün sabahı erken saatlerde damat ailesi tarafından gelin ailesinin evi ziyaret edilir. Gelin evine giderken konvoy oluşturulur. Gelin alma merasimine damadın ailesi, yakın arkadaşları ve akrabaları katılır.
 • Damat tarafının gelin evinin önüne gelmesiyle gelin evinde vedalaşmalar başlar. Gelinin babası ve kızı sohbet ederler ve bu sırada duygusal anlar yaşanır.
 • Ailenin büyükleri ve damat eve girer. Evi gelinin ailesiyle doldurmaktan kaçının. Damadın ailesi eve girdiğinde gelinin ailesine kızlarına iyi bakma sözü verirler.
 • Gelini evden çıkarma sürecinde gelin ve damat büyüklerin ellerini öper. Gelin akrabalarıyla vedalaşır.
 • Evin önünde gelini uğurlayan kalabalık davul ve zurnaların eşliliğinde eğlenir.
 • Gelin, babasının kolundan tutarak evden çıkar. 
 • Bu sırada gelin arabası süslenmiş şekilde evin önünde bekler. Gelin alma merasiminden sonra araçlara binilir ve düğün yerine ya da fotoğraf çekimi varsa fotoğraf çekimine konvoyla birlikte yola çıkılır.

Gelin Alma Adetleri Nelerdir?

evden gelin alma

Gelin alma adetleri yörelere göre değişiklik gösterebilir. İşte farklı yörelerin ve en sık yapılan gelin alma adetleri!

 • Kapıyı Tutma: Kapıyı tutma, gelin alma adetleri arasında en popüler olanıdır. Damadın ailesi, gelinin evine geldiğinde kapı hemen açılmaz. Gelinin akrabası ve arkadaşı olan genç kızlar tarafından kapı tutulur ve istenen harçlığı alana kadar damadın ailesine kapı açılmaz.  Bu sırada pazarlık yapılır ve eğlenceli anlar yaşanır. 

 • Davul Zurna Çaldırma: Gelin çıkarmada sıklıkla uygulanan bir diğer adette davul zurna çaldırmadır. Damadın ailesi gelin almaya davul zurna ekibiyle gider. Bir süre içinde gelinin kapısının önünde çalarlar. Bu sayede gelinin evden alındığı komşular tarafında da görülür.   
 • Testi Kırma: Gelin evden alındıktan sonra bazı yörelerde içerisi şeker ve para dolu olan bir testi kırılır. Bunun nedeni ise gelin ve damadın bereketli bir evlerinin olmasıdır. 

 • Konvoy Adetleri: Gelin almaya konvoyla gidilir. Gelinin evine korna çalarak gidilir ve konvoya katılan araçların aynasına havlu bağlanır. Bu sayede konvoya katılan araçlar belli olur. Ayrıca konvoy gelin arabasının önünün kesilmesi ile duraklayabilir ve gelin arabasındaki sağdıç, önceden hazırlanan içerisinde para olan zarfları çocuklara verir.

 • Düğün adetleri konusunda zengin bir bölge olan Trakya’da illere göre bu gelenekler de farklılık gösterebiliyor. Örneğin, Kırklareli’nde düğün günü erkek tarafı kız evine gelin almaya giderken canlı tavuk götürür ve gelinin evine ya da bahçesine bırakır. Bunun nedeni ise gelin evinden bir bir can çıktığının düşünülmesi ve yerine bir can gelmesinin istemesi olarak bilinir.

 • Trabzon’da gelin alma merasiminde gelini genellikle yengesi veya başka bir yakını düğün için hazırlar. Gelini hazırlayan kişiye erkek tarafından bahşiş verilir. Ayrıca gelin alma adetleri arasında bereket olsun diye gelinin başına para veya buğday saçma da bulunur.

 • Aydın’da gelin alma, atla gerçekleşir. Gelin ata binmeden önce gelinin annesinin başının üzerinden buğday, leblebi ve şeker gibi çeşitli gıdalar atılır.

 • Kastamonu’da ise erkek tarafı gelin almaya otobüs, at veya otomobil ile gidilir.

 • Çanakkale’de düğünden önce damat tarafından gençler, davul zurna eşliğinde gelinin evinin önünde oynar. Gelin almaya giden damat tarafından gelin saklanır. Damat gelini bulmak için odaları gezer ve her odadaki kişiye para vermek zorunda kalır. Gelini bulduğu odadaki kişiye ise daha fazla para verir.

Gelin Almaya Gelenlere Neler İkram Edilir?

Gelin evden alındıktan sonra yeni kuracakları evin bereketli olması için kapının önünde buğday dolu testi kırılır.  Bununla birlikte gelin tatlı dilli olsun diye geline bir kaşık bal yedirilir. 

Gelin Alma Elbisesi Nasıl Olmalı?

evden gelin alma

Gelin alma için seçeceğiniz kıyafetin, ayakkabıların ve hatta aksesuarların bu yoğun günde konforunuzu ön planda tutması çok önemli.

Gelin alma elbisesi, genellikle beyaz veya bej renklerde olabilir ve genellikle dantel, ince işlemeler, taşlar veya perdeler gibi ayrıntılar içerebilir.

Evden çıktıktan sonra kuaförde olacağınız için seçtiğiniz gelin alma elbisesi, yüz, boyun ve saç bölgenizle çok fazla temas etmeyen ve üzerinizden kolay çıkarabileceğiniz modellerden olmalı. Gelin evden çıkış elbisesi ile kendi tarzınızı ortaya çıkaran ve düğün konseptine uygun seçimler yaparsanız, gün boyu göz alıcı görmeniz mümkün. Beyaz tonlarının başrolde olduğu, gelinliğinizden esintiler taşıyan gelin alma elbisesi sizin için iyi bir tercih olabilir.

En Güzel Gelin Alma Şarkıları Nelerdir?

Gelin alma şarkıları, düğünlerin vazgeçilmez parçalarıdır ve genellikle damat adayı tarafından seçilir. Gelin almada genellikle evin önünde davul zurna eşliğinde oynanır. Son dönemlerde popüler olan gelin alma bandosu ile gelin eğlenceli müzikler ve gösteri eşliğinde evden çıkar. Ardından bando eşliğinde nikah sarayına götürülür.

Aşağıdaki listede popüler gelin alma şarkılarının bazılarını bulabilirsiniz.

 • Senden Başka - Göksel
 • Ed Sheeran - Perfect
 • Ebru Gündeş & Murat Boz - Sonsuza Dek
 • Edis - Arıyorum
 • Gelin Alma Havası - Arslan Yiğit
 • Gelin Alma Havası - Yusuf Aktaş
 • Zeynep Bastık - Her Mevsim Yazım
 • Mabel Matiz - Hanfendi
 • Seren Uzun - Düğün
 • Kenan Doğulu - Aşk Kokusu
 • Ed Sheeran - Thinking Out Loud
 • Bruno Mars - Marry You

Önerilen Yazılar