Ve Daha Fazlası

30 Kağıt İşleri: Düğün Davetiyesi ile İlgili Merak Edilenler

23/08/2021
Bridolog 4 dakikalık okuma
Davetiyeler düğünlerin olmazsa olmazı. Hatta düğünle ilgili ilk ipuçlarını vermesi açısından da önemli bir yere sahip. Son dönemlerde kişiye özel davetiye tasarımlarını sıkça görmeye başladık. Biz de sizin için çok sevdiğimiz 30 Kağıt İşleri ile düğün davetiyeleriyle ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik!

Yaklaşık 5 senedir düğün davetiyesi tasarlayan ve kişiye özel tasarımlarıyla büyük ilgi toplayan 30 Kağıt İşleri genellikle düğün mekanını ve temasını suluboya çizimleriyle davetiye haline getiriyor. Tüm davetiye hazırlık sürecini, çiftlerden neler beklediklerini, son dönemlerin davetiye trendlerini ve daha birçok şeyi 30 Kağıt İşleri ortakları olan Tanla ve Andaç ile konuştuk. Hazırsanız başlayalım!

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Tanla, Andaç merhaba! Çok hoş davetiye tasarımlarıyla öne çıkıyorsunuz. İlk olarak tasarıma karar verirken nelerden ilham aldığınızı merak ediyoruz. Çifte genellikle sorduğunuz sorular neler oluyor?

Davetiye, davet için konukları heyecanlandıran ipuçları veren bir araç.

Çifte özel tasarıma karar verirken davetlerinin nerede olacağını, temalarını, belirledikleri renk paletlerini ve davetiyede özellikle görmek istedikleri romantik bir detayın olup olmadığını soruyoruz.

Neredeyse tüm davetiyelerimizi suluboya çizimlerle hazırladığımız için bize gelen çiftlerin beklentisi de tarzımıza paralel oluyor; suluboya mekan ve manzara çizimleri, floral çizimler ya da sevdikleri öğeleri barındıran kompozisyonlar gibi. Eğer davet tarihi bir binadaysa ya da özel bir manzaraya sahipse bunu mutlaka davette kullanılacak renk paleti doğrultusunda ele alıp çalışmanın tamamen onların davetine özel olmasına gayret ediyoruz.

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Davetiye tasarımı için çift düğünden ne kadar zaman önce sizinle iletişime geçmeli? Özel tasarım davetiye yaklaşık ne kadar sürede hazırlanıyor?

Özel tasarım davetiye için çiftle ilk görüşmemizden davetiyelerin teslimine kadar 4-5 haftalık bir süreye ihtiyacımız oluyor. Ancak çok önemli bir nokta var ki; bir ay içinde en fazla 4 çift için özel tasarım davetiye çalışabiliyoruz. Yaz aylarında evleniyorlarsa bizimle mutlaka Şubat-Mart gibi iletişime geçmeliler ki programımız dolmadan onlara yer ayırabilelim. Şu anda 2022 rezervasyonlarını almaya başladık.

Özel tasarım için takvimi ya da bütçesi uymayan çiftlere ise yarı-özel koleksiyonumuz ile yardımcı olabiliyoruz. Yine tüm detaylar bizim elimizden çıkıyor ancak sıfırdan bir tasarım hazırlanmadığı için süreç çok daha hızlı işliyor.

Bu içerik tam size göre: en romantik düğün davetiyesi sözleri

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Peki çift size başvurduktan sonra süreç nasıl işliyor?

Çift bize başvurduğunda tasarıma ilişkin beklentilerinin dışında kaç adet davetiyenin basılacağını, davetiyede ek dekor uygulamalarına (mühür, davetli ismi yazımı vb.) yer verilip verilmeyeceğini, harita ve detay kartlarının olup olmayacağını soruyor ve buna göre bir teklif hazırlıyoruz.

Bütçe ve takvim uygun ise online bir toplantı ile davetiyenin temasını belirliyoruz. Suluboya çizim ile tasarıma başlıyoruz. El çiziminin ardından dijital düzenlemeler başlıyor, bu aşamada bize davetiyeyle ilgili metnin iletilmiş olması gerekiyor ki dijital kompozisyonu tamamlayabilelim. Davetiye temasıyla ilgili yaptığımız toplantıda birbirimizi iyi anlayabilmişsek 1-2 revizyon sonrası davetiyemiz baskıya hazır oluyor. Davetiye basılırken zarf ve olası detayların seçimini yapıyoruz.

Basılı ürünlerin hepsi tek tek stüdyomuzda kontrol edilip paketleniyor ve tarafımızdan teslim ediliyor. Tüm süreç boyunca dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar çiftlerle kesintisiz iletişim içinde oluyoruz.

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Son dönemin düğün davetiyesi trendlerinde neler öne çıkıyor?

Biliyorsunuz, son beş-on senede düğün davetleri oldukça kişiselleşti; artık baştan aşağı gelin ve damadın tarzını yansıtacak davetler planlanıyor. Son iki yılda pandeminin etkisiyle de davetli sayıları azaldı. Davetler küçülünce detaylar daha çok öne çıkmaya başladı.

Davetiye ve davet kağıtlarının genel temayı çok iyi yansıtması, aynı zamanda abartıdan uzak ve modern olması bekleniyor. Davete özel çizimler, romantik detaylar, pastel tonlarda mühür ve kurdelelerin dengeli kullanımı öne çıkıyor. Önümüzdeki sezon romantik çizimlerin modern grafiklerle, ton sür ton kartlarla birleştiği setleri de sıklıkla görüyor olacağız.

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

El yapımı kağıtlar gibi son dönemde farklı kağıt türlerinin davetiyelerde kullanıldığını görüyoruz. Siz hangi tür kağıtlarla çalışıyorsunuz? Farkını öğrenebilir miyiz?

Davetiye kağıdının çizimlerimizdeki renkleri en iyi şekilde göstermesi, dokusuyla göze hoş gelmesi, istediğimiz kalınlıkta ürettirebilmemiz ve çalıştığımız baskı makinalarına uygun olması gerekiyor. 4,5 senedir davetiye üretiyoruz ve son 3 sezondur aynı kağıtla çalışıyoruz. Ne yazık ki el yapımı kağıtlar bizim tasarımlarımız için şu anda uygun değil ancak onların dokusuna ve üretim modeline de hayranız.

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Son zamanlarda dijital davetiyeleri de sıkça görmeye başladık. Siz dijital davetiyeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangisi tercih edilmeli; baskı mı, dijital mi, yoksa her ikisi de mi?

Bu soruya verdiğimiz yanıt pandemiyle biraz esnedi. :) Hiçbir dijital ürün basılı olanın yerini tutmuyor ancak ulaştıramayacağınız davetiyeler için harcanarak kağıda ve paraya acıyoruz, müşterilerimizi gerçekten ihtiyaçları olan adette basıma yönlendiriyoruz. Fiziksel davetiyeyi ulaştıramayacaklarını düşündükleri konuklar için dijital versiyonu hazırlıyoruz. Buna özel hazırladığımız paketler oldukça ilgi gördü doğrusu.

“Davetiyemiz çok güzel oldu ama basılı halini görünce daha farklı hissettik” pek çok çiftimizden aldığımız ortak yorum. Konuklarınızın da benzer hislerde olacağını unutmayın.

30 kağıt işleri düğün davetiyesi

Son olarak en merak edilen konulardan biri düğün davetiyesinin davetlilere ne zaman gönderilmesi gerektiği. Tecrübelerinizden gördüğünüz kadarıyla, genellikle düğünden ne kadar süre önce davetiyeler davetlilere ulaştırılıyor?

Pandemiyle güncellenmiş bir gelenek daha. İki yıl önce olsa mutlaka davetten iki ay önce ulaştırmanız gerektiğini söylerdik ancak şimdi işler değişti. Yine de geri dönüşlerin sağlıklı bir zamanda olması için en geç bir ay kala davetiyeleriniz yerine ulaşmalı. Bu sürenin uzamasını gerektiren parametreler ise şöyle;

- Davetiniz yurtdışındaysa ya da konuklarınız davete yurtdışından gelecekse,
- Konuklarınızın çoğu için seyahat planlaması gerekiyorsa,
- Davetiniz resmi tatile denk geliyorsa,
- Davetiniz pek çok davetle kesişebilecek yaz günlerindeyse,

mutlaka davetiyenizi 2-5 ay önce ulaştırmalı ya da ‘save the date’ kartlarınızı göndermiş olmalısınız.

Önerilen Yazılar