Düğün Planlama

2021 Düğün Trendleri: Bu Sene Karşımıza En Sık Çıkacak 10 Trend

01/03/2021
Bridolog 4 dakikalık okuma
2021 yılı düğünlerinde alışılmışın dışına çıkılıyor. Pandeminin de etkileri nedeniyle büyük ve şatafatlı düğünler yerini küçük ve samimi organizasyonlara bırakıyor. Peki bu sene düğünlerde hangi trendler en çok göze çarpacak? Sizin için 2021’de karşımıza en sık çıkacak 10 trendi belirledik!

1. Küçük Düğünler ve Online Katılım

Özellikle pandemi sebebiyle, planlanan düğün davetlileri sayısında düşüşler meydana geldi ve çiftler daha az kişiyle daha samimi düğünler yapmaya başladı. Bu sene küçük düğünleri daha da çok görmeye başlayacağız. Ancak bu sizi üzmesin. Bu sayede birçok çift hayal ettiği düğüne daha kolay kavuşabiliyor. Bunun sebeplerinden biri de kişi sayısı azaldıkça düğün bütçesinin de düşmesi. :) Eğer daha büyük bir düğün planladıysanız ama kişi sayısını düşürmek zorundaysanız kalan bütçenizle daha güzel bir dekorasyon elde ederek çok şık bir düğüne sahip olabilirsiniz! Ayrıca en sevdiklerinizle yapacağınız bir düğün çok daha fazla keyif almanızı da sağlayacaktır.

2021 düğün trendleri
2021 düğün trendleri

Yine bu sene karşımıza çıkan trendler arasında düğünlere online katılım da bulunuyor. Davetli sayısındaki kısıtlamalar sebebiyle uzak yakınlar ve düğüne gelemeyecek durumda olanlar Zoom gibi uygulamalar aracılığıyla düğünü izleyerek çiftin heyecanına ortak olabiliyor. :)

2021 düğün trendleri

2. Hafta İçi Düğünleri

Bu sene hafta sonu düğünlerinin yanı sıra hafta içi düğünleri de sıkça karşımıza çıkacak. Eskiden çoğu çift düğünlerini yapmak için cumartesi gününü tercih etse de artık hafta içi günlerde de keyifli düğünler yapıldığını görüyoruz. Ayrıca hafta sonu ile hafta içi mekan fiyatları arasında oldukça fark olduğu için çiftler hayal ettikleri mekanda ve istedikleri firmalarla hafta içi günlerde daha kolay bir şekilde düğün yapabiliyor. Bizce bu seçeneği göz ardı etmeyin! :)

2021 düğün trendleri

3. Yılın Renkleri: Gri ve Sarı

Pantone Renk Enstitüsü 2021 yılı için iki farklı renk seçti: Ultimate Grey ve Illuminating – yani gri ve canlı sarı! Pantone ilk defa bu sene iki renk seçti ve bu renklerin umut ve pozitifliğe hitap ettiğini belirtti. Pantone'un açıklamasına göre 2021’in renklerinden grinin kaya gibi sert ve dayanıklılığı, sarının ise hayatımızı aydınlatıp içimizi ısıtmasını yansıtıyor.

2021 düğün trendleri

Tabii Pantone’un her yıl için seçtiği renkleri o yılın düğün dekorasyonlarında da görüyoruz. Bu senenin renkleri de en çok ilkbahar ve yaz düğünlerine yakışacak gibi gözüküyor. Bu renkleri masada ve çiçeklerde kullanabileceğiniz gibi davetiye ve hediyelerinizde de kullanabilirsiniz.

2021 düğün trendleri
2021 düğün trendleri
2021 düğün trendleri

4. Kişiselleştirilmiş Hediyelikler ve Hoşgeldiniz Kutuları

Pandemi sebebiyle davetlilere maskeler, el dezenfektanları, kolonyalar gibi hediyeleri sıkça görmeye başladık. Bunları güzel bir hediyeliğe dönüştürmekse sizin elinizde. Eşinizle kendinizin isimlerinin baş harflerinden bir monogram oluşturup hem maskeleri hem de dezenfektan ve kolonyaları kolayca kişiselleştirerek davetlileriniz için daha özel bir hediyeye dönüştürebilirsiniz. :)

2021 düğün trendleri

Ayrıca hoşgeldiniz kutuları da özellikle düğüne katılanların sayısı düşmeye başladıkça son zamanlarda bolca karşımıza çıkmaya başladı. İçerisine davetlilerinizin hoşuna gidecek ufak hediyeler, destinasyon düğünü yapıyorsanız o yere ait ürünler koyarak onlara hoş bir jest yapabilirsiniz.

2021 düğün trendleri

5. Doğa Dostu ve Sürdürülebilir Seçenekler

Biliyorsunuz, son yıllarda çevreye duyarlılık konusundaki adımlar yaygınlaşmaya başladı. Sürdürülebilirliği destekleyen hareketlerin artmasıyla doğa dostu seçeneklerin düğün alanına da yansımalarını görüyoruz. Size çevreyi korumak adına düğününüzde yapabileceklerinizden bazı örnekler hazırladık:

  • Davetlilere sukulent gibi kalıcı hediyelikler verebilirsiniz.
  • İçecek servisinde bambu pipet kullanabilirsiniz.
  • Düğün dekorasyonunda daha çok kuru bitkiler veya saksıda bitkiler kullanabilirsiniz.
  • Düğün dekorasyonunda geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmaya ve plastik kullanımını minimumda tutmaya dikkat edebilirsiniz.
  • Düğün yemeklerinden artanları ihtiyaç sahiplerine veya sokak hayvanlarına ulaştırabilirsiniz.
  • Davetiyenizde geri dönüştürülebilir materyaller kullanabilir veya e-davetiye tercih edebilirsiniz.
2021 düğün trendleri

Önerdiğimiz davetiye tasarımcılarına ve düğün hediyeliği firmalarına hemen ulaşarak, bu isteklerinizi dile getirebilirsiniz!

6. Minimal ve Farklı Tarzda Gelinlikler

2021 yılında farklı olarak mini ve midi boylarda gelinlikleri bolca görüyoruz. Ayrıca daha minimal tasarımlar, sade kumaşlar, zarif parlak işlemeler de ön planda. Bu sene gelinliklerde hareketi ise pelerinlerde, sırt dekoltelerinde, kurdele detaylarında ve çıkarılabilir parçalarda görüyoruz. 2021 gelinlik trendleriyle ilgili detaylı bilgi almak için 2021 Gelinlik Modası: Bilmeniz Gereken 10 Gelinlik Trendi yazımızı mutlaka okumanızı öneririz! :) Sizlere önerdiğimiz gelinlik firmalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

7. Bahçe Düğünleri

2020 yılı ile birlikte bahçeli evi olan çiftlerin düğünlerini arka bahçelerine taşıdıklarını görmeye başladık. Yine 2021’de de bu trend devam edecek. Eğer bahçeli bir eviniz veya çiftlik evi gibi bir yeriniz varsa bunları düğün için değerlendirebilirsiniz. Hoş bir dekorasyonla bambaşka bir hale bürünecek bahçenizde oldukça samimi bir gece yaşayabilirsiniz!

2021 düğün trendleri

8. Açık Alanda Çadırlar ve Aydınlatmalar

Bu sene salon düğününe kıyasla kır ve sahil düğünleri daha ön planda olacak. Durum böyleyken özellikle hava şartlarındaki değişimlerdeki riskten korunmak için açık alanlara kurulmuş çadırlar mantıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkacak.

2021 düğün trendleri

Tabii dış mekan düğünlerinin bir diğer vazgeçilmezi ışıklandırmalar. Ağaçların ışıklandırılması, tüm alanı çevreleyen yukarıdan asılı ışıklar, yukarıdan sarkan ampuller gibi birçok seçenek mevcut. Eğer dış mekanda düğün yapmayı planlıyorsanız aydınlatmaya önem vermenizi öneririz. :)

2021 düğün trendleri
2021 düğün trendleri

9. Kişiye Özel Oturma Düzenleri

Genellikle düğünlerde davetlilerin oturacakları masalar belli olsa da hem masalar da hem de nikah alanındaki sandalyelerde karışık bir düzen hakimdi. Ancak pandemi dolayısıyla artık kişilerin oturacağı yerlerin belirlendiğini daha sık görüyoruz. Burada da birbirinden hoş ve temaya uygun isim kartları dikkat çekiyor. Siz de bu kartlardan hazırlayarak hem karışıklığı engelleyebilir hem de dekorasyonunuza hareket katabilirsiniz. :)

2021 düğün trendleri
2021 düğün trendleri

10. Düğün Partileri

2020 yılında düğününü planlayanların bir kısmı nikahlarını yaparak düğünlerini ertelemek zorunda kaldı. Bu da karşımıza düğün partisi konseptinin çıkmasını sağladı. Alışık olmadığımız bir kavram olsa da birçok avantajının olduğu kesin. Çiftler formalitelerden sıyrılarak tamamen kendilerinin ve davetlilerin eğlenmesine odaklı, evliliklerini kutlayan bir davet verebilecek. Hatta önceden nikah yaptıysanız daha küçük bir grupla dilediğiniz bir destinasyonda da düğün partinizi gerçekleştirerek hoş bir anıya sahip olabilirsiniz.

2021 düğün trendleri

Önerilen Yazılar