Modern Damat Bohçası: Damat Bohçasında Neler Olmalı?

Geleneklerden kopmak istemiyorsanız ve modern bir damat bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazının devamını mutlaka okumanızı öneririz!

Hayatınızdaki o büyük gün geldi çattı ve kısa zaman sonra evlenecek olmanın heyecanı içerisindesiniz! Bir yandan sevdiğiniz kişiyle bir ömrü birlikte geçirecek olmanın sevincini yaşarken bir yandan da evlilik hazırlıklarına aksatmadan devam etmeniz gerektiğinin farkındasınız! Gelenek ve göreneklere uyum sizin için önemliyse ve bu detayları atlamak istemiyorsanız bir damat bohçası hazırlayacağınızı tahmin ediyoruz. Bu noktada, kız tarafı olarak damat bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazının devamını mutlaka okumanızı öneririz!

Damat Bohçası Nedir?

Damat bohçası; hepimizin bildiği gibi Türk gelenek ve kültürüne göre önemli bir yere sahip. Herkesin bu geleneği sürdürmesi pek tabii ki şart olmasa da gelenek ve göreneklere uyum sağlamaya önem veren çiftlerin gelin ve damat bohçası geleneğini sürdürdüğünü görüyoruz. 

Bohçaların hazırlanmasına genellikle kız isteme töreninin tamamlanmasının ardından başlanıyor. Gelin bohçası; damat tarafından sunuluyor ve bu işlemin ardından, kız tarafı da damat bohçası hazırlıyor. Damat bohçasının diğer adı nişan bohçası olarak da biliniyor.

Buraya kadar sorun yok! Damat bohçasının ne kadar gerekli olduğu konusunda sizin de aklınızda birtakım sorular bulunabilir. Gelenekçi biriyseniz damat bohçası sizin için çok önemli bir detay olabilir. Ancak, modern hayat içerisinde bu tip geleneklerin yerinin olmadığını düşünüyor da olabilirsiniz! Aslına bakıldığında hangi düşünceye sahip olursanız olun haklılık payınız var. :) Siz bu geleneğe sıcak bakmıyorsanız ama ailelerin bu geleneği yaşatmak konusunda bir ricası varsa aileleri kırmamak adına uygun maliyetli ve gereksiz eşyalardan arındırılmış modern bir damat bohçası hazırlayabilirsiniz. Modern, abartısız ve damat adayının günlük hayatta sıklıkla kullanabileceği eşyalardan meydana gelen bir damat bohçası hazırladığınız takdirde konuya en mantıklı çözümü getirmiş olacaksınız!

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçasının ne zaman verilmesi gerektiğine dair net bir şey söylemek sizin açınızdan yanıltıcı olabilir. Bu noktada, bulunduğunuz yörenin geleneklerinin belirleyici olduğunu bilmelisiniz. Ancak, fikir edinmek istiyorsanız, damat tarafının gelin adayına gelin bohçası vermesinin hemen ardından çok fazla süre geçmeden gelin tarafının da damat bohçası hazırlayıp sunmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Genellikle, nişan kutlamasının hemen ardından gelin tarafı olarak damadın ailesine ziyarette bulunulur ve  damat bohçası sunulur. Bu bağlamda size verebileceğimiz ipucu, söz kesilmesinden nişan kutlamasına kadar olan süreçte damat bohçası alışverişini tamamlamanız gerektiği. Bu sayede, nişan töreninden sonra vakit konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Günümüzde damat bohçası, genellikle damat valizi içerisinde verildiği için, damat bohçası içindekiler listesi hazırlarken ilk olarak damat valizini eklemelisiniz.

Damat Bohçasına Neler Konulur?

Damat bohçasına neler konulur diye çok fazla düşünmenize gerek yok! Yukarıda söylediğimiz gibi, damadın günlük hayatta kullanabileceği türden eşyaları damat bohçasında bulundurmanız doğru olacaktır. Böylelikle yalnızca bir geleneği yerine getirmiş olmak için değil, gerçekten işinize yarayacak bir şey için çaba sarf etmiş olacaksınız.

Damat bohçanızda bulunması gereken şeyleri sizin için aşağıda derledik!

Damat bohçası

Damat Bohçası Listesi

Damat bohçası listesi hazırlarken yer vermeniz gerekenler arasında gömlek ve pantolon bulunmasını öneririz. Damadın günlük hayatta giyebileceği türden bir veya iki gömleği, pantolonu ve kravatı damat bohçanıza koyabilirsiniz. Ayrıca damat için pijama seti koymayı unutmayın! Pijama takımının içerisine sabahlık da eklenebilir. Pijama takımının saten veya pamuklu olması bizce güzel bir tercih olacaktır.

modern-damat-bohcasi
Kaynak: thewhitecompany.com

Damat terliği, damat bohçası içerisinde genellikle yer alan diğer bir üründür. Çoğunlukla klasik deri terlikler tercih edilse de, siz damadın zevkine hitap eden, günlük olarak kullanabileceği başka tarzda bir terlik de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, iki veya üç çift çorap da eklemenizi öneririz. Bir veya iki adet atlet ile minimum iki adet boxer da genellikle bohçada yer alır. Bunların siyah ve beyaz gibi farklı renklerde olmasına dikkat edin!

Bunların yanı sıra, el ve banyo havlusuyla beraber bornozdan oluşan setler de damat bohçasına mutlaka dahil edilen detaylardan. Buna ek olarak, müstakbel eşinizin seveceği türden bir cüzdanın ve kartlığın listede olmasına özen gösterin! Yine damadın tarzına uygun kol düğmeleri ve kemer satın alabilirsiniz. Damat için saat satın almak; tamamen sizin tercihinize kalmış! Ancak, saatin genel olarak düğünde hediye edildiğini unutmayın.

Damat tıraş seti; damat bohçası listesinin demirbaşlarından biridir desek yanlış olmaz. :) Tıraş makinesi, tıraş bıçağı, tıraş losyonu, tıraş köpüğü, tıraş sonrası bakım kremi gibi ürünlerin mutlaka tıraş seti içerisinde olmasına dikkat edin! Bu noktada, mağazalar tarafından özel olarak hazırlanan damat tıraş seti ürünlerini tercih edebilirsiniz. Damat bohçası listesinde olması gereken ürünlerin bir diğeri ise temizlik ve bakım ürünleridir. Diş macunu ve fırçası gibi ürünlere ek olarak, sabun, saç bakım ürünleri, banyo köpüğü ve jeli, tırnak makası, parfüm, deodorant gibi kişisel bakım ürünlerini eklemeyi unutmayın!

modern-damat-bohçası
Kaynak: brooklyngrooming.com

Damat Bohçası Nereden Alınır?

Damat valizi ve bohçasının satın alınabileceği özel bir mekandan söz edemeyiz. Birçok kişi, liste oluşturduktan sonra tek tek alışveriş yapacakları yerleri seçmektedir. Bir başka deyişle, her bir ürünü farklı yerlerden satın alabilirsiniz. Ancak, tüm ürünleri aynı yerden satın aldığınız takdirde indirim olanaklarından faydalanabileceğinizi hatırlatalım! Bu noktada, AVM'lerde her şey bir arada bulunduğu için işiniz biraz kolaylaşabilir. Bunun yanı sıra, geleneklere uygun, biraz nostaljik tercihler yapmak istiyorsanız İstanbul'da Eminönü, Kapalıçarşı, Fatih ve Mahmutpaşa gibi yerlerden bu ürünleri olarak temin edebilirsiniz. Yine diğer illerde de tarihi pasaj ve çarşıları ziyaret edebilirsiniz. Bu işe ayıracak vaktiniz kısıtlıysa internet üzerinden damat bohçanızı oluşturmak da her zaman bir seçenek.

Damat Bohçası Nasıl Süslenir?

Damat bohçası hazırladıktan sonra dilerseniz süsleme aşamasına geçebilirsiniz. Damat bohçasının sunumunun yöreden yöreye değişiklik gösterdiğinden bahsetmek gerekir. Geleneksel bir görüntü istiyorsanız, bohça kabı olarak adlandırılan ve üzerini kendinizin işleyebileceği bezleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, temizlik ve bakım ürünlerini ayrı ayrı çanta, sepet ve kutularda sunmanızı öneririz. Geçmiş yıllarda kullanılan damat sandığının yerini damat bavulunun aldığını ve damat bavulunun süslenmesi için ise genellikle kurdeleler kullanıldığını hatırlatalım. Ama sade bir görüntü istiyorsanız süsleme kısmını tabii ki atlayabilirsiniz. :)

Son olarak, damat bohçası hazırlarken damadın ailesi için de ufak tefek hediyeler koyarak zarif bir jest yapabilirsiniz! Damat bohçası hazırlama sürecinden keyif almaya bakın! Bol şans!

Yazıyı Paylaş
Bridolog, Bridolog
Bridolog-Profil-Resmi

Önerilen Yazılar:

Fikirleriniz bizimle paylaşmaya ne dersin?

Lütfen Yorumunuzu Yazın

E-Posta adresiniz yorumunuzda görünmeyecektir.