Düğün Planlama

Koronavirüs Yüzünden Düğününü Ertelemek İsteyenlerin Ne Yapması Gerekiyor? Süreç Nasıl İşliyor?

19/04/2020
Bridolog 5 dakikalık okuma
COVID-19 yani koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte düğünlerde iptaller ve ertelenmeler sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Bu süreci en iyi şekilde yönetmeniz, düğününüzü ertelemeye karar verdiğinizde dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenlerle ilgili size bu yazımızda yol gösteriyoruz!

Tüm dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. COVID-19 yani corona virüsünün yayılmasıyla birlikte birçok sektör gibi düğünler de fazlasıyla etkilendi. Düğünlerin şu dönem için resmi olarak iptal edilmesi ve sağlık sorunları sebebiyle birçok 2020 çiftlerinin haklı olarak aklında fazlaca soru birikti. Genellikle çiftler ve düğün firmaları düğünleri erteleme kararı almaya başladı.

Şu sıralar yapılabilecek en doğru şey sakin olmak ve düğünümle ilgili neler yapabilirim, ne önlemler alabilirim diye düşünmek. İşte bu noktada düğününü ertelemeyi düşünen çiftler için neler yapabileceğiniz konusunda yanınızda olabilmek için birçok konuya değindik. Unutmayın ki bu günler bir gün sona erecek ve siz yine hayalinizdeki düğüne sahip olacaksınız! Bu konuda başarılı düğün firmaları da her zaman yanınızda!

Gelin şimdi düğününüzü ertelerken nelere dikkat etmeniz gerek, süreci nasıl yürütmelisiniz birlikte bakalım!

corona virüsü düğün erteleme

 

Finansal Boyutları Göz Önünde Bulundurun

Düğün tarihinin değişmesi veya iptali ile birlikte ön ödemelerde veya tüm ödemeyi yaptıysanız bunlarda, iadesi mümkün olmayan ürün ve hizmetlerde bazı değişiklikler ve kesintiler meydana gelebiliyor.

Bu kesintilere hakim olabilmek için ilk olarak düğün firmaları ile yapmış olduğunuz sözleşmelere göz atın. Sözleşme’nin ödemeler bölümünde ücret iadesi ile ilgili maddeler yer alabilir. Aynı zamanda corona virüsü bir mücbir sebep olarak da sayılabiliyor. Bu nedenle sözleşmenin mücbir sebep bölümüne de bakmanız gerek. Corona virüsünün dahil olabileceği herhangi bir engellenemez durumdan sözleşme içinde bahsedilmişse ödemiş olduğunuz ücretleri kesintisiz olarak almanız mümkün olabilecektir.

Aynı zamanda ek ücretler için de bir planlama yapın. Her ne kadar şu anda düğün firmaları ertelemeler için ellerinden geleni yapsalar da bazen aynı ücretlere aynı hizmetin farklı bir tarihte sunulması mümkün olamayabiliyor. Örneğin düğününüzü Nisan ayında yapmanızla Haziran ile Eylül ayları arasında yapmanız arasında ücret farkı doğabiliyor. Bunun sebebi ise genellikle Haziran ve Eylül tarihleri aralığının yoğun sezon olarak kabul edilmesi ve ücretlerin bu doğrultuda artması. Anlaştığınız düğün firmaları fiyatları arttırmak istemese de onların da ürün ve hizmet alacağı yerler ve kişilerin ücretinin artması sonucu bazı tarihlerde daha yüksek fiyatlar istenebiliyor. Bu nedenle düğününüzü ertelerken mutlaka çıkabilecek ekstra ücretleri de önceden planlamanız doğru olacaktır.

 

corona virüsü düğün erteleme

Davetlilerinize Haber Verin

Düğün tarihiniz ertelendiği anda davetlilerinize haber vermeniz önemli. Yeni düğün tarihiniz henüz belli olmasa da düğününüzün corona virüsü sebebiyle ertelendiğini ve daha sağlıklı ve mutlu zamanlarda davetlilerinizi bir arada görmeyi umduğunuzu belirten hoş bir mesajla davetlilere haber verebilirsiniz.

Bu noktada tüm davetlileri telefonla aramak zor olabilir. Bu nedenle bir e-mail veya kısa mesaj hazırlayarak herkese düğünün ertelendiğini duyurabilirsiniz. Ancak tabii düğününüze gelecek yaşlı yakınlarınızı telefonla bilgilendirmek daha doğru olabilir :).

 

corona virüsü düğün erteleme

Düğün Mekanıyla Görüşün

Düğününüzü ertelerken veya iptal ederken ilk görüşmeniz gereken yer düğün mekanınız. Bu süreç içerisinde düğün mekanınızla iletişimde olmaya özen gösterin. Onlardan corona virüsünün gidişatı ve düğünlerin etkilenme olasılığı ile ilgili bilgiler alın. Düğününüzü ertelemeye karar verdiğiniz anda ise mutlaka mekanın müsait olduğu en az 1-2 tarih öğrenin ve bunları rezerve etmeye çalışın.

Anlaştığınız Diğer Düğün Firmalarıyla Görüşün

Düğün mekanı ve düğün organizasyon firmasıyla ilk görüşmeyi yaptıktan sonra diğer düğün firmalarıyla da erteleme hakkında mutlaka en kısa sürede iletişime geçin. Belirlediğiniz muhtemel yeni tarihleri belirterek uygunluklarını öğrenmeye çalışın ve önceden sözleşme yaptıysanız yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka erteleme veya iptal hükümlerini ilk olarak gözden geçirerek konuşun.

İlk aşamada fotoğrafçı, saç ve makyaj artistleri, orkestra ve çiçekçi gibi firmalarla görüşmeniz daha mantıklı. Sonrasında pasta, davetiye ve aksesuar firmaları gibi ertelenmeden daha az etkilenecek firmalarla görüşebilirsiniz.

Düğün firmalarıyla erteleme hakkında görüşürken mutlaka uygun tarihlerini ve en az masrafla nasıl yeniden düzenleme yapacağınızı sorarak alternatiflerinizi öğrenin. Düğün firmaları da zorlu bir süreçten geçtiği için konuşmalarınızda agresif olmaktansa daha ılımlı bir yol izlerseniz sorunlarınızı daha kolay bir şekilde çözeceğinize eminiz :).

Ayrıca düğününüzü ertelemeyi düşündüğünüz yeni tarih için önceden anlaştığınız bazı düğün firmalarının müsaitlik durumu olmayabilir. Bu durumda ümitsizliğe kapılmayın. Aklınızda başka bir tarih varsa ve bu tarihler düğün mekanına uyuyorsa seçenek olarak düğün firmalarına sunabilirsiniz veya müsait olmayan firmalar yerine başka firmalarla görüşebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz birbirinden başarılı düğün firmaları için buraya tıklayıp, kendileriyle iletişime geçebilirsiniz!

Son olarak tarihin değişmesiyle ortaya çıkabilecek ekstra ücretler için planlama yapmanız gerektiğini söylemiştik. Eğer bütçenizin üzerine çıkabilecek durumunuz varsa tüm düğün firmalarıyla görüştükten sonra ekstra bütçenizi firmaların taleplerine göre dağıtarak hangi firmalarla çalışmaya devam edeceğinize ve başka firmayla görüşmeniz gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz.

Yeni Düğün Tarihinizi Netleştirin

Firmalarla tüm görüşmeleri yaptıktan sonra sıra geldi yeni düğün tarihinizi netleştirmeye. Buna karar verirken şu soruları sormalısınız:

- Bize hangi tarih uyuyor?
- Ailemize hangi tarih uyuyor?
- Düğün mekanının hangi tarihte müsaitliği var?
- Organizasyon firmamıza yeni tarih uyuyor mu?
- Anlaştığımız diğer düğün firmalarına yeni tarih uyuyor mu?

Bu soruları sorduktan sonra herkese uyan bir tarih belirlemek tabii ki kolay olmayabilir. Bu nedenle önceliklerinizi belirlemenizde fayda var. Bir liste yaparak hangi isteklerinizden ve hangi anlaştığınız firmalardan vazgeçmeniz daha zor, belirleyin. Ardından öncelik sıranıza göre yeni tarihi kesinleştirebilirsiniz.

Bu aşamada esnek olmanız da önemli. Corona virüsü sonrası düğünlerde bir yığılma beklendiği için hayalinizdeki zamanda düğününüzü gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ancak örneğin belirli bir ayda düğününüzün gerçekleşmesini istiyorsanız ve hafta sonları doluysa düğününüzü hafta içi bir güne kaydırabilirsiniz. Veya sizin için hafta sonu düğün yapmak daha önemliyse ay konusunda daha esnek davranabilirsiniz.

corona virüsü düğün erteleme

Düğün Takımınızı Toplayın

Corona virüsü süresince çoğu çift evden çıkamıyor ve düğün firmalarının çoğu da ofislerini kapayarak evden çalışma sistemine geçti. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Hemen hemen her düğün firmasıyla online olarak görüşme yapmak mümkün. Bu nedenle ertelenen düğününüzün yeni tarihi kesinleşince her bir firmayla en azından bir kez görüşme yaparak düğünle ilgili gerekenleri konuşmak ve sizin yapmanız gereken neler varsa bunları öğrenmek faydalı olacaktır.

Ayrıca düğününüzün mekanı veya gerçekleşeceği mevsim vs. detayları değişecekse mutlaka yeni temalar ve detaylar üzerinde de firmalarla görüşerek yeni fikirler edinebilirsiniz.

corona virüsü düğün erteleme

Davetlilerinizi Yeni Tarih ile İlgili Bilgilendirin

Yeni düğün tarihiniz belli olduğunda davetlilerinize bunu bildirmelisiniz. Eğer önceden basılı davetiyeleri gönderdiyseniz yeni bir masraf ve ziyana neden olmamak adına bu kez online bir davetiye gönderebilirsiniz. Online davetiye için de yine çalıştığınız davetiye firmasından yardım alarak güzel bir tasarım hazırlatabilirsiniz.

Ayrıca bir düğün web sitesi açtıysanız gerekli tüm bilgilendirmeleri ve düzenlemeleri burada da yapmayı unutmayın!

Gerekli İptalleri Yapın ve İadeleri Alın

Bahsetmiş olduğumuz gibi düğününüz ertelendiğinde bazı iptallerin de doğması olası. O yüzden geç kalmadan tüm gerekli iptalleri yapın ve iadeleri almaya çalışın. Bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar büyük oranda iade almanız mümkün.

Bir hatırlatma da balayı konusunda! Ertelenen düğün tarihinize göre balayı planınızı yaptıysanız ve rezervasyonlar tamamlandıysa bir an önce bunlarda da iptal veya değişiklik yapmayı atlamayın.

corona virüsü düğün erteleme

Önerilen Yazılar