Düğün Organizasyonu

En Anlamlı 6 Düğün Hediyeliği Fikri

03/11/2018
Bridolog 3 dakikalık okuma
En güzel gününüzde sizinle olan misafirlerinize akıllarında kalacak anlamlı bir hediye vermek istemez misiniz? Bitkiler, anne yapımı kurabiyeler, hangisini tercih edersiniz?

Düğününüzde yaşayacakları güzel anlar hafızalarında kalacak ama davetlilerinize bir de onları mutlu edecek hediyeler vermek istemez misiniz? En güzel gününüzde sizinle birlikte olan, gününüzü daha da güzelleştiren sevdiklerinize akıllarında yer edecek, üzerinde düşünülmüş hediyeler vermek bizce çok şık bir jest.

En baştan söyleyelim, hediyenizin davetlilerinizi mutlu etmesi için maddi bir değere sahip olması kesinlikle gerekmiyor. Hediyeniz, üzerinde düşünülmüş olduğunu, bir prosedür olarak ve yapılmış olmak için yapılmadığını hissettirebiliyorsa ne mutlu size! Bu, davetlilerinize kendilerini değerli hissettirecek ve çok yüksek ihtimalle düğünüzün atmosferine de güzel bir etkide bulunacaktır. :)

Peki, mesela neler bu hediyelikler? Haydi birlikte inceleyelim.

1. Bitkiler, tohumlar

Davetlilerinize bakıp büyütebilecekleri bir hediye vermek sizce de çok anlamlı değil mi? Birçok kişi aynı görüşte olacak ki düğün ve nişanlarda düğün hediyeliği olarak özellikle sukkulent kullanımına sıklıkla rastlıyoruz.

Sukkulentlere ek olarak, güzelce paketlenmiş fideler, tohumlar kullanmak da bizce harika bir fikir. Tohum ve fidelerin büyümeyi, gelişmeyi sembolize ettiğini de düşünürsek böyle bir hediyenin gerçekten anlamlı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mini ipucu: Davetlilerinize vereceğiniz sukkulentler veya bitkilere aynı zamanda davetlilerinizin isimlerini iliştirerek bu zarif hediyeleri onlar için kişiselleştirebilirsiniz.

İşte karşınızda davetliler için kişiselleştirilmiş sukkulentler.

Şimdi sırada çuval keselerin içine yerleştirilmiş çam ağacı fideleri var:

dugun-hediyelik-fikirleri-02

Bir sonraki fotoğrafta ise batik boyalı keselerin içinde davetlilere hediye edilmek için hazır bekleyen tohumlar var!

2. Misafirleriniz adına yapacağınız bağışlar

Düğününüzde misafirleriniz için yapacağınız en anlamlı jestlerden biri, dilediğiniz bir kuruluşa onlar adına bağışta bulunmak olacaktır. İstediğiniz bir amaç için faaliyet gösteren bir kuruluşu seçip, davetlileriniz adına bağış yapabilirsiniz. Davetlilerinize hediye edeceğiniz bir kart, kitap ayracı veya magnetle ile davetlilerinizi bu durumdan haberdar edebilirsiniz.

Son senelerde bu düşünceli hareket çoğu çift tarafından tercih edildiği için birçok kuruluş nikah şekeri alternatifi olarak bağış konusu için özel tasarımlar yapmış, çok da güzel olmuş.

Örneğin Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) yapacağınız bağışla birlikte bu güzel kitap ayraçlarını davetlilerinize hediye edebilirsiniz.

dugun-hediyelik-fikirleri-04
dugun-hediyelik-fikirleri-05

Yine çocukların eğitimi gayesi için çalışan Darüşşafaka Cemiyeti’nin hazırladığı birçok alternatif arasından bir kitap ayracı, bir de çok sevimli bir magneti sizlerle paylaşalım.

Dünyanın, doğanın korunmasına destek vermek istiyorsanız, TEMA’ya bağış yapıp, aşağıdaki kartı davetlilerinize hediye edebilirsiniz.

dugun-hediyelik-fikirleri-07
Kaynak: www.tema.org.tr 

Biz yalnızca birkaç alternatifi paylaştık ama siz dilediğiniz amaca, sokak hayvanlarına, hastalıklara, yaşlılara bu güzel niyeti yönlendirebilirsiniz. :)

3. Bir kitap, şiir veya resim

Hem orijinal hem de anlamlı bir hediyelik düşünüyorsanız, sizin için anlam ifade eden veya sevdiğiniz bir kitabı veya bir şiiri misafirlerinize hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki kraft kağıdına sarılmış ve kütüphane ödünç kartı iliştirilmiş kitap hediyelikleri belki size fikir olabilir!

Veya tercih edeceğiniz minik tablolar, resimler hem güzel gözükecek hem de bir ömür saklamalık bir anı olarak davetlilerinizi mutlu edecektir.

Fotoğraf: Ayres Photography

4. Yöresel hediyelikler

İster nişan veya düğününüzün gerçekleştiği il, ilçe veya yöre, ister sizlerin doğduğunuz, büyüdüğünüz yerler, ister sürekli gidemeseniz de kalpten bağlı olduğunuz memleketinizle ilgili detayların davetlilerinizi çok hoşnut edeceğinden emin olabilirsiniz! Ülkemizin her köşesinde bin bir farklı güzel, otantik öğe varken bu fırsatı değerlendirmek gerek diye düşünüyoruz.

Seçeceğiniz hediyelik yiyecek veya içecek bir şey veya herhangi bir hediyelik olabilir, yeter ki misafirleriniz bu hediyelerin anlamının nereye dayandığını anlayabilsin.

Minik bir ipucu verelim: Gelin ve damat farklı şehirlerdense iki farklı küçük hediye çok akılda kalıcı bir detay olacaktır!

Mesela bu fotoğraftaki geleneksel Bulgar gül yağı hediyelikleri hem çok otantik hem de çok orijinal bir düğün hediyeliği tercihi olmuş.

5. Gelin ve damadın zevkini yansıtan hediyelikler

Düğün sizin düğününüz olduğuna göre, kendi zevklerinizi biraz ön plana çıkarmakta hiçbir sakınca yok. Aksine, düğün hediyeliklerinizde alışılagelmiş seçeneklerdense sizlerin zevkini yansıtan tercihlerde bulunmanız, bu hediyelere verdiğiniz önemin altını çizecektir. :)

Mesela davetlilerinize en sevdiğiniz ve düğününüzde çalan şarkılardan oluşan bir CD veya plak hediye edebilirsiniz!

Bir çiftse favori tariflerinden oluşan aşağıdaki yemek kitaplarını bastırıp tüm davetlilerine dağıtmış. Oldukça zahmetli gözükse de, bizce paha biçilemez bir hediyelik fikri ortaya çıkmış!

dugun-hediyelik-fikirleri-15

6. Aile tarafından hazırlanmış hediyeler

Çok kalabalık nişan veya düğünler için biraz daha zor bir ihtimal olsa da, daha küçük ölçekli organizasyonlarda gelin veya damatın aileleri tarafından hazırlanmış, el emeği hediyeler kullanılabilir. Eğer anneannenizin meşhur kurabiyeleri varsa, teyzeniz çok güzel reçel yapıyorsa bu fikrinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Ortaya çok samimi, çok düşünceli hediyelikler çıkacağından eminiz.

Örneğin aşağıdaki fotoğrafın başrolünde “Büyükannenin ev yapımı turşuları” var. :) 

dugun-hediyelik-fikirleri-16

En mutlu günlerinizde yanınızda olan davetlilerinize güzel ve anlamlı bir teşekkür etmek istiyorsanız bu yazımızda bahsettiğimiz fikirleri bir düşünün deriz. Kolay gelsin! :)

Önerilen Yazılar