Düğün Organizasyonu

Bridal Shower ile İlgili Bilmeniz Gerekenler ve 7 Püf Nokta

23/01/2019
Bridolog 2 dakikalık okuma
“Bridal shower” tamlaması son senelerde kulağınıza mutlaka gelmiştir. Özellikle düğün hazırlıklarına start verdiyseniz veya yakınlarınızdan biri evlilik arifesindeyse bu etkinliğe mutlaka aşinasınızdır. Peki “bridal shower” tam olarak ne demek, nasıl yapmak gerekiyor ve en güzel ve farklı örnekleri nasıl? Tüm bu soruların cevabını sizin için bu yazımızda topladık, hazırsanız başlayalım!

Bridal shower konseptinin tam olarak bir Türkçe karşılığı olmadığından bu yazımızda da İngilizce ismini kullanmayı uygun gördük. Bu durumdan anlayacağınız üzere, bu konsept bize yurtdışından -en çok da Amerika’dan- gelmiş bir konsept.

Bridal shower’ın asıl amacı gelin adayının düğün öncesi stresinin arasında sevdikleriyle birlikte kız kıza, eğlenceli, güzel vakit geçirmesi. Bridal showerlar genellikle gelinin yakın arkadaşları veya ailesi tarafından planlanmış sürpriz organizasyonlar olarak ortaya çıkmış olsa da, gelin adayının kendisi için bridal shower organize etmesiyle de sıklıkla karşılaşıyoruz. O yüzden ister gelin adayı olun, ister gelinin arkadaşı veya ailesi, bu yazının size fikir vereceğinden emin olabilirsiniz!

Peki bir bridal shower organize ederken nelere dikkat edilmeli, neleri unutmamalı? Çok işinize yarayacak 7 püf noktayı derledik, en güzel bridal shower örnekleriyle süsledik!

1. Gelinin yakınlarından oluşan davetli listesi

Bridal shower, düğün hazırlıkları içinde yapılan birçok diğer etkinliğin aksine genellikle daha küçük bir grup davetli ile yapılıyor ve gelinin en yakınlarından oluşan bir davetli listesi tercih ediliyor. Bu etkinlikte amaç gelinin rahatlamasını ve eğlenmesini sağlamak olduğu için, davetli listesini gereğinden fazla kabartmamakta, samimi ortamı koruyabilmekte fayda olduğunu düşünüyoruz!

bridal-shower-01

2. Gelinin zevklerini yansıtan bir tema

Bridal showerda detaylı ve uğraşılmış bir organizasyon da tercih etseniz, sadelikten yana da olsanız size önerimiz mutlaka kişisel zevklerin temaya yansıtılması. Örneğin, tropik temalı ve göz alıcı bir dekorasyon tercih edebileceğiniz gibi, yalnızca gelinin sevdiği çiçeğin yerleştirildiği sade bir yemek masası da tercih edebilirsiniz!

Sizin için birkaç farklı hepsi birbirinden güzel bridal shower düzenlemesi derledik!

bridal-shower-02
bridal-shower-04

bridal-shower-07
Fotoğraf: Megan Welker Photography

3. Hem göze hem de mideye hitap eden ikramlar

Güzel bir organizasyonun olmazsa olmazı güzel ikramlar! Bridal shower genellikle gündüz yapılan bir organizasyon olduğundan, tatlılar ve atıştırmalıklar çok işinize yarayabilir. Davetli listesi de çok kalabalık olmayacağından yaratıcı ve eğlenceli ikramlar sunmak için şansınız daha fazla.

bridal-shower-08
bridal-shower-09

bridal-shower-10
Fotoğraf: Table4 Weddings

bridal-shower-11
Fotoğraf: Tracey Ayton Photography

4. Eğlenceli vakit geçirmek için oynanacak oyunlar

Bridal showerların olmazsa olmazı eğlenceli oyunlar! Hem gelinin hem de davetlilerin güzel vakit geçirmesi ve samimi havanın yakalanması için bridal showerlarda mutlaka oyunlara yer veriliyor. Dilerseniz bilindik kutu oyunlarını bu etkinliğe uyarlayabilir, dilerseniz “Evlenecek çifti ne kadar tanıyorsunuz” gibi yarışmalarla size hitap eden başka bir oyun tercih edebilirsiniz.

5. Davetlilerden geline minik, çoğu zaman eğlenceli hediyeler

Bridal showerların adetlerinden biri de davetlilerin geline ufak hediyeler vermesi. Bu hediyelerin ufak, eğlenceli ve gelini gülümsetecek hediyeler olması en makbul olan. :) Birazcık fikir vermek gerekirse, fotoğraf çerçevelerinin, vücut bakım setlerinin, geceliklerin, yazılı kupa ve bardakların bridal showerlarda sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

bridal-shower-14

6. Etkinliğin sonuna doğru gelen damat :)

Bridal showerın en önemli özelliklerinden biri çoğunlukla kız kıza yapılması, o yüzden damada bu organizasyonda çok fazla yer olduğunu söyleyemeyiz. :) Ancak etkinliğin sona ermesine yakın bir zamanda damadın da gruba katılması, oynayacağınız oyunlarda yer alması çok eğlenceli olabilir!

7. Tarihi sona bırakmayın!

Hem gelin hem de davetliler açısından baktığımızda, bridal showerı düğünden hemen önceki birkaç gün içinde değil de bir süre daha öncesinde yapmakta çoğunlukla fayda var. Böylece hem gelin ve damadın programı iyice yoğunlaşmadan, hem de stres seviyesi artmadan çok keyifli vakit geçirebilirsiniz!

bridal-shower-15

Önerilen Yazılar