Güzellik & Bakım

Çenede Sivilce Neden Çıkar?

10/03/2024
Bridolog 6 dakikalık okuma

Yüzümüzdeki yeni bir sivilce bizi aynada her göz göze geldiğimizde şaşırtır ve “Neden orada?” diye düşündürür. Özellikle çene bölgesindeki sivilceler adeta kendi istilasını ilan etmiş görevliler gibi bizleri meşgul eder. Peki ama bu ufak ama etkili cilt sakinleri çenede neden karargâh kurarlar? Bu yazımızda çenede sivilce oluşumunun ardındaki gizemlerin perdesini aralıyoruz.

1. Cildin İyi Bir Şekilde Temizlenmemesi

Çene bölgesindeki sivilceler, cilt bakım rutinlerinizi yanlış yapmanızdan dolayı kaynaklanabilir. Doğru ürünlerle cilt temizliği yapılmadığı zaman cildiniz tıkanır, bu tıkanıklığa meydan veren suçlu genellikle cildin iyi bir şekilde temizlenmemesidir. Gündelik koşuşturma içinde çenemiz toksinler, kirler ve aşırı sebum (cilt yağı) gibi istenmeyen misafirler için bir toplanma alanına dönüşür.

Çenemizin bu beklenmedik ziyaretçileriyle başa çıkmak için ise düzenli cilt temizliği şart. Su ve uygun bir temizleyici ile günde iki kez yapılan narin ama kararlı temizlik seansları çenenizin sivilce davetiyelerini iptal etme gücüne sahip. 

çenede sivilce nasıl geçer

2. Yağlı Ciltlerdeki Fazla Sebum Üretimi

Çenedeki istenmeyen sivilce misafirlerin sık gözükme sebeplerinden biri de yağlı ciltlerin aşırı sebum (cilt yağı) üretimi. Bu parlak yağ patlaması, genellikle bizim kendi hormonlarımızın yol açtığı bir durum ve çoğu zaman yağlı cilt tipine sahip olanlarda daha fazla görülür. Özellikle çene bölgesi fazla sebum üretiminden fazla etkileniyor.

3. Stres

Çenenizdeki sivilceler bazen modern yaşamın getirdiği stresli hayattan da kaynaklanır. Yoğun iş hayatı, bitmek bilmeyen to-do listeleri ve sosyal beklentiler derken vücudumuzun stres tepkisi olarak sebum üretimini artırarak kendini ifade eder. Bu aşırı sebum, stresin ciltteki yansıması olarak gözeneklerimizi tıkayıp sivilcelerin çene bölgesinde çıkmasına sebep olur. Kendimize zaman ayırmak ve sakin bir cilt bakım rutini oluşturmak, çene bölgesindeki sivilceleri azaltır.  Çünkü stresinizi yönettiğinizde, cildiniz de size pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm verecektir.

4. Hormonal Faktörler

Hormonlarımız özellikle adet döngüleri, gebelik, menopoz ya da stres gibi dönemlerde, cildimiz üzerindeki etkilerini sergiler. Androjenler gibi yağ üretimi ile doğrudan ilişkili olan hormonlar yükseldiğinde çene bölgesi bunun ilk etkilerini sivilce olarak gösterir. 

çenede sivilce nasıl geçer

5. Adet Döngüsü

Adet döngüsü sırasında östrojen seviyelerinin düşmesi ve androjen hormonlarının artması, çene çevresinde özellikle bu tipte sivilceleri ortaya çıkarır. Bu sivilceler bazen hafif ve çabuk geçen konuk oyuncular olarak kalırken, bazen de daha uzun süren ve dikkat çekici başrolleri üstlenebilir. Hormonal değişikliklere bağlı bu sivilceler genellikle döngünün özellikle ikinci yarısında çıkar. Bu durumla başa çıkmak için adet döngünüzün farklı evrelerinde cilt bakım rutininizi düzenleyebilirsiniz.  Döngünün belirli günlerinde cilt temizliğine daha fazla önem vermek, temizleyici ve anti-inflamatuar özelliklere sahip ürünler kullanmak adet döngüsü sırasında çenede meydana gelen sivilce patlamalarını kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

6. Yanlış Cilt Bakım Rutini

Çenenizde beliren sivilceler bazen en iyi niyetlerle oluşturduğumuz cilt bakım rutininin yanlış adımlarının sonucu oluşur. Bu bize cildimizin yanlış yoldasın deme şeklidir :) Cilt bakım ürünlerinin seçimi kadar, uygulama sıklığı ve miktarı da önem taşır. Eğer aşırı yıkama, çok güçlü ürünler kullanma gibi aşırılıklar içine girilmişse bu cildin doğal yağ dengesini bozup, tahrişe ve bu tahrişin ardından sivilcelere sebep olur. Cilt tipinize göre uygun ürünler seçmek ve uygulamak bu sorunu çözüp daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

7. Yanlış Yüz Maskesi Kullanımı

Eğer çenenizde sivilceler belirmeye başladıysa kullanmış olduğunuz yüz maskesinin formülasyonu cilt tipinize uygun olmayabilir. Agresif peeling içeriği ya da komedojenik yağlar cildinizi zorlayabilir ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Belki de maskenin uygulama süresini abartmış olabilirsiniz bazı aktif bileşenlerin cilde çok uzun süre teması, cildinizi strese sokar ve bu da gözeneklerinizi sivilcelerle protesto etmesine yol açar.

çenede sivilce nasıl geçer

Çenede Çıkan Sivilceler İçin Tedavi Önerileri

Cilt temizliğinden doğru ürün seçimine, beslenme düzeninden yaşam tarzı değişikliklerine kadar birçok strateji ile bu inatçı sivilcelerle savaş açabilirsiniz. Çenede çıkan sivilceler için tedavi önerileri:

1. Stresten Kaçının

Stres, vücudunuzdaki hormon dengesini bozar ve bu da çene bölgesinde sivilce oluşumunu tetikler. Stres yönetimi, sivilcelerle mücadelede anahtar rol oynuyor. Derin nefes alma teknikleri, yoga, meditasyon, düzenli egzersiz ve yeterli uyku stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, günlük işlerinizi yönetmek için bir plan yapmak ve zamanı efektif kullanmak da stresi azaltır. 

2. Buhar Banyosu Yapın

Çenedeki sivilceleri tedavi etmek amacıyla evde buhar banyosu yapmak oldukça faydalı. Buhar banyosu, gözenekleri açarak cildin temizlenmesine ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Haftada iki kere buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi açabilirsiniz.

çenede sivilce nasıl geçer

3. Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Beslenme alışkanlıklarınız, cildinizdeki sivilcelere direkt olarak etki eder. Yapılan araştırmalar, yüksek şekerli ve işlenmiş gıdaların insülin seviyelerini yükselterek sivilce oluşumuna katkı sağladığını gösteriyor. Eğer çenenizde çok sivilce çıkıyorsa beslenme düzeninizi yeniden şekillendirmeye başlayın. Renkli sebze ve meyveler, tam tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar ile beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri içeren balık ve ceviz gibi gıdalar anti-inflamatuar etkileriyle sivilcelere karşı kalkan oluşturur.

4. Cildinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Sivilcelerle savaşta, cildinizin en iyi silahı düzenli ve doğru bir temizlik rutini. Çene bölgesi sıklıkla sivilceler için bir hedef tahtası haline gelir ve bu durumda günlük cilt temizliği, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde giden yolda size rehberlik eder. Sabahları, cildinizin gece boyunca topladığı yağ ve toksinleri temizlemek için nazik bir yüz yıkama jelini tercih edin.  Akşam olunca ise günün tozunu, kirini ve makyaj kalıntılarını arındırmak için cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmayı unutmayın. 

5. Karanfil Yağından Faydalanın

Karanfil yağı güçlü doğal antiseptik içerir. Sivilcelerin en büyük düşmanlarından bakterilere karşı mücadelede etkili bir yardımcı. Doğanın bize sunduğu bu mucizevi yağ aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere sahip yani sivilce şişliklerini ve kızarıklıklarını azaltmada oldukça başarılı. Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz bir damla karanfil yağı doğrudan sivilcelerin üzerine uygulandığında lokale edilmiş tedavi sağlar. Ancak, güçlü konsantre formu nedeniyle cildinizi tahriş etmemesi için taşıyıcı bir yağ (örneğin hindistancevizi yağı veya jojoba yağı) ile seyreltilmesi gerektiğini unutmayın.

çenede sivilce nasıl geçer

6. Hormonal Dengenizi Koruyun

Çenenizdeki sivilceler sıklıkla hormonlardan kaynaklanır. Hormonal dengenizi korumak bu küçük ama inatçı misafirlerle vedalaşmanın doğal yollarından biri. Yaşam tarzınız, stressiz olmalı meditasyon, yeterli uyku, düzenli egzersiz ve tabii ki sakin bir zihinle bu dengeyi korumayı amaçlamalısınız.  Sağlıklı bir beslenme düzeni, işlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durmak, hormonlarınızı düzene sokar. Kadınlar için özellikle adet döngülerinde hormonlar pik yapar ve bu da yüz bölgesinde sivilcelenmeye neden olur. Özellikle kadınlar sık sık takip edilecek bir cilt bakım rutinine ek olarak, hormonal sağlık durumlarına da önem vermeli.

7. Limon Kullanın

Limon sadece bir vitamin deposu değil aynı zamanda çenenizdeki sivilcelere karşı da etkili bir silah. Güneşin enerjisini içinde saklayan bu turunçgil cildinizdeki fazla yağı kontrol altına alır ve bakterilere karşı doğal bir savaş açar. Limon suyunu cilt bakım rutininize eklemek için temiz bir pamuk ped ile doğrudan etkilenen alana uygulayabilirsiniz.  

çenede sivilce nasıl geçer

Çenede Çıkan Sivilceler İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir?

Önceliğimiz cilt tipine uygun ürünler kullanmak. Cilt bakım rutininize mutlaka salisilik asit içeren temizleyiciler ekleyin. Salisilik asit gözenekleri derinlemesine temizleyerek, sebum birikintilerini çözer ve sivilce oluşumunu önler. 

İkinci yıldızımız retinolü ürünler! Retinol, cilt yenilenmesini hızlandırır böylece sivilcelerin oluşumunu engeller ve mevcut sivilcelerin daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunur. Ancak retinol güneş ışığına duyarlıdır akşam kullanmanızı öneririz.

Cilt sakinleştirici aloe verayı unutmamak lazım.  Aloe vera hem cildi yatıştırmada hem de kızarıklık ve iltihabı azaltmada harikalar yaratıyor. Eğer cildiniz hassas değilse, çay ağacı yağı da çene bölgenizde savaş açan sivilcelere karşı doğal bir çözüm sunar. 

Bunlarla birlikte cildinizi her daim nemli tutan, parfümsüz ve hafif nemlendiriciler günlük cilt bakım kalkanınız olmalı. Ve tabii ki, güneş koruyucu sürmeyi atlamayın. Güneşin zararlı ışınları cilt bariyerini zayıflatır ve sivilcelerin daha da kötüleşmesine neden olur.

çenede sivilce nasıl geçer

Önerilen Yazılar