Gerçek Düğünler

Bir Düğün Organizatörünün Kendi Düğününü Planlama Hikayesi: Seda & Baran’ın Elegant Düğünü

19/05/2020
Bridolog 5 dakikalık okuma
Sizleri S Design & Events’in kurucusu Seda Güngörmez ile Baran Yalçın’ın Çubuklu 29’da gerçekleşen ve lacivert ile beyaz rengin ağırlıkta olduğu elegant düğününe götürüyoruz. Bir düğün organizatörü olarak Seda’nın nelere dikkat ettiğini, düğün temasını belirlerken nelerden ilham aldığını, kendi düğününü planlarken hangi aşamaların kolay ve hangilerinin zor olduğunu öğrenmek ve düğünün birbirinden

Merhaba Seda! İlk olarak düğününüzün ne zaman ve nerede gerçekleştiğini öğrenebilir miyiz? Kaç kişilik bir düğün oldu?

Düğünümüzü 08.08.2019 tarihinde Çubuklu 29’da gerçekleştirdik, 300 kişilik bir düğün oldu.

seda güngörmez baran yalçın düğün

Peki düğün mekanınıza karar verirken en çok nelere dikkat ettiniz?

Düğün organizasyonumuzu planlamaya başlarken aklımızda tarzımıza uygun olacak iki mekan alternatifi vardı, eşim ve ben hiçbir zaman otel düğünü veya bir balo salonu düğünü istemiyorduk. Bu kriterlere uyacak ve rahat edebileceğimiz iki seçenek vardı bizler için. Çubuklu 29’un hem doğal ortamı, yeşillikler içindeki büyüsü, diğer bir yandan muhteşem bir boğaz manzarası ile İstanbul’da bulunan mükemmel bir mekan tercihiydi bizim için. Bu nedenle Çubuklu 29’un özellikle atmosferi, dokusu, yemek lezzeti ve alabileceğimiz hizmet kalitesi açısından bizler için tercih sebebi oldu.

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

“Ralph Lauren Home tarzı, renkleri, dokuları bize çok ilham verdi.”

Düğününüzün dekorasyonuyla ilgili biraz bilgi alabilir miyiz? Bir düğün organizatörü olarak düğününüzün temasını belirlerken nasıl bir yol izlediniz, nelerden ilham aldınız? :)

Bu konuda gerçekten kendime bile çok hayret ettim diyebilirim. :) Çünkü tahmin edersiniz ki çok fazla sayıda düğün organizasyonu gerçekleştirdik. Farklı şehirlerde, farklı ülkelerde, farklı temalardan birbirinden ayrı güzel deneyimler yaşadım. Bu nedenle hep kararsız kalırım endişesi vardı içimde. :) Ama açıkçası hiç öyle olmadı. En başından beri düğünün tarzı çok netti bizim için, biz çift olarak özellikle elegant ve sade dekorlardan hoşlanıyoruz.

seda güngörmez baran yalçın düğün

İkimiz de Ralph Lauren markasını çok beğeniyoruz. Ralph Lauren Home tarzı, renkleri, dokuları bize çok ilham verdi. Hem yaz düğünü, hem açık hava düğünü istememizden dolayı beyaz ve lacivert renkleri tercih ettik. Bizim için beyaz çiçeklerin asilliği ve sadeliği her zaman bir adım önde olmuştur. Beyaz şakayıklar, beyaz ortancalar, beyaz laleler ve bol yeşillikler de mekanı büyüleyici bir hale getirdi.

seda güngörmez baran yalçın düğün

Ve tabii ki hem masalarda hem de çevre dekorasyonumuzda lacivert-beyaz bleu blanc vazolarımıza yer verdik, her zaman her ortama yakıştırdığım vazgeçilmez aksesuarlarımız diyebiliriz.

seda güngörmez baran yalçın düğün

“Toplamda yaklaşık 3-4 ay gibi bir süreç de tüm düğün organizasyonumuzu planlamış olduk.”

Yine bir düğün organizatörü olarak kendi düğününüzü planlamakta nasıl avantajlarınız vardı? Düğününüzü baştan sona yaklaşık ne kadar sürede planladınız?

Bir düğün organizasyonu için gerekli olan her konuda ihtiyacım olan herkesi tanımam ve tecrübeli olmam tabii ki çok büyük bir avantajdı. :)  Mekanları, çözüm ortaklarını, organizasyonel yapıyı biliyor olmak, neyi ne zaman temin edebileceğimi bilmek tabii ki hem büyük rahatlık oldu, hem de zaman açısından çok büyük avantaj sağladı.

seda güngörmez baran yalçın düğün

İlk olarak düğünün yapılacağı mekana karar verdik ve daha sonra gelinlik araştırmalarına başladım.

Son iki ay içerisinde dekorasyon detaylarına çalıştık, görsel araştırma, teknik çizimler, davetiye, numune toplama, üretimler gibi.

Son bir ayda da organizasyonun diğer detaylarına karar verdik (Müzik, yemek tadımı, organizasyon gününün akışı gibi) 

Toplamda yaklaşık 3-4 ay gibi bir süreç de tüm düğün organizasyonumuzu planlamış olduk.

seda güngörmez baran yalçın düğün

“Bizim için en zor ve yorucu olan kısmı yoğun iş takvimimizdi.”

Bir de zorlukları konuşalım. Düğününüzü planlarken en zorlandığınız noktalar neler oldu?

Bu konuda bizim için en zor ve yorucu olan kısmı yoğun iş takvimimizdi. Çünkü bir yaz düğünü gerçekleştirecektik ve yaz dönemleri de bizim iş olarak en yoğun olduğumuz dönemlerdir. Yoğun iş dönemlerimizde kendi özel işlerimize zaman ayırmak bizler için hep çok zor olmuştur.

seda güngörmez baran yalçın düğün

Açıkçası diğer gelin damatlara göre bu konuda çok dezavantajlıydık, kendi organizasyonumuzun hazırlığına yeterli zamanı ayıramadık.

Hatta düğünümden 3 gün önce ve düğünümden 1 hafta sonra çok büyük iki düğün organizasyonumuz vardı ve bu nedenle son güne kadar çalışmam gerekti diyebilirim. :)

seda güngörmez baran yalçın düğün

Gelelim gelinliğinize. Gelinliğiniz hangi markanın imzasını taşıyor; özel dikim mi veya hazır giyim mi?

Gelinliğim Pronovias markaydı, Vakko’dan temin ettim. Gelinlik konusunda titiz olduğum için üzerimde deneyerek görüp beğendiğim bir gelinlik almak benim için her zaman daha garantiydi. Bu nedenle hazır giyim bir gelinlik tercih ettim.

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

Gelinliğinizde mutlaka böyle olmalı dediğiniz detaylar var mıydı, yoksa daha spontane mi ilerlediniz?

Kesinlikle spontane ilerledim, aklımda belirli bir model yoktu. Ama gelinlik gerçekten farklı bir duygu çünkü aklınızda olan veya beğendiğiniz bir gelinlik üzerinize yakışmayabiliyor veya yok bu olmaz dediğiniz bir gelinliği de üzerinizde çok güzel taşıyabiliyorsunuz. :)

Mesela daha dar ve işleme detaylı bir gelinlik giyebilirim diye düşünürken, düz bir kumaş tercih edip daha kabarık bir gelinlik giydim. :)

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

“Hem saç hem makyajda dikkat ettiğim doğallıktan uzak olmayan, sade bir tarzdı.”

Saç ve makyajınızda nasıl bir tarz tercih ettiniz ve nelere dikkat ettiniz?

Bu konuda çok güvendiğim iki arkadaşım vardı yanımda. Bebek Ebil Kuaför’den Hasan Yavuz ve makyajda da Melis İlkkılıç. Günlük yaşamda da saçımla ilgili işlemleri Hasan yapıyor, o yüzden tamamen ona bıraktım diyebilirim.  Makyaj konusunda da Melis her zaman tarzını çok beğendiğim ve çok çalıştığım bir arkadaşımdı. Kendime yakışmadığını düşündüğüm bir iki detay vererek gerisini onun tecrübesine bıraktım diyebilirim. Hem saç hem makyajda dikkat ettiğim doğallıktan uzak olmayan, sade bir tarzdı.

seda güngörmez baran yalçın düğün

“Galiba en şanslı olduğum konulardan biri müzikti.”

Biraz da düğün müzikleriyle ilgili konuşalım. Müzik olarak nasıl bir akış izlediniz? Ayrıca düğüne giriş müziğinizi ve ilk dans müziğinizi öğrenebilir miyiz?

Galiba en şanslı olduğum konulardan biri müzikti. :) Çünkü eşim de organizasyon sektöründe; ses, ışık ve müzik sistemleri yanı sıra eğlence yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir firmanın ortaklarından.  Bu nedenle düğünün bu bölümünü de çok kolay atlatmış olduk. :)

Uzun yıllardır tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlarla beraber çalıştık ve çok da keyif aldığımız bir gece yaşadık.

Kokteyl zamanında Ata Marin Band sahne aldı ve gerçekten herkesin çok beğendiği bir performans oldu. Düğün sonrasında herkesin bize sorduğu detaylardan biriydi.

seda güngörmez baran yalçın düğün

Yemek sırasında Tarık Sezer ve Orkestrası sahne aldı. Tarık Abi zaten müzik kalitesi olarak çok güvendiğimiz duayen bir isimdi, kendisine bir iki detay dışında hiçbir şey söylemeye gerek kalmadı.

After Party’de Alya sahneye çıktı ve her zamanki dinamik sahnesiyle bizi çok eğlendirdi diyebiliriz.

seda güngörmez baran yalçın düğün

Gecenin geri kalan bölümlerinde ise sevdiğimiz DJ arkadaşlarımız geceye renk kattılar.

Giriş müziğimiz Ajda Pekkan – Sen Bir Yana Bu Dünya Bir Yana

İlk dans şarkımız Levent Yüksel - Medcezir

seda güngörmez baran yalçın düğün
seda güngörmez baran yalçın düğün

Son olarak kendi deneyimlerinizden ve profesyonelliğinizden yola çıkarak evlilik hazırlığı yapanlara bir öneri vermeniz gerekse bu ne olur?

Her şeyden önce hayatlarının belki de en güzel ve en heyecanlı dönemleri diyebilirim. :)

O yüzden olabildiğince bu güzel dönemlerinin keyfini çıkarmalarını öneriyorum, çok fazla stres yapmadan ve süreci doğru programlayarak hazırlıklarını sürdürmelerini öneririm.

Düğün planlamalarını 6 ay gibi bir zaman dilimine yayarak hazırlıklarını yaparlarsa son dönemlerde çok fazla stres yapmamış olurlar.

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

seda güngörmez baran yalçın düğün

 

Künye: 

Mekân: Çubuklu 29
Organizasyon: S Design & Events Company
Davetiye: S Design & Events Company
Fotoğraf & Video: Ayşe Kaya Photography ve S&S Visual Maker
Saç: Hasan Yavuz – Ebil Kuaför
Makyaj: Melis İlkkılıç
Saç Aksesuarı: Gaios Design
Ses ve ışık: Staras Technical Productions
Orkestra / DJ: Ata Marin – Tarık Sezer ve Orkestrası – Alya – DJ Coşkun Gürsel
Pasta: Çubuklu 29
Gelinlik: Pronovias
Gelin Ayakkabıları: Vakko
After Party Elbisesi: Mybestfriends
Damatlık: Marcel BoutiqueÖzel Dikim
Damat Ayakkabıları: Beymen
Kol Düğmeleri: Vakko  

Önerilen Yazılar