Gerçek Düğünler

Eda & Varol Diril’in D-Maris Bay Otel’de Gerçekleşen Masalsı Wedding Weekend’i

13/12/2018
Bridolog 6 dakikalık okuma
Sahil kenarında düğün yapmak isteyenlerin ilham alabileceği bir hikaye... Eda ve Varol’un masmavi bir deniz kenarı, bembeyaz kumlar üzerinde gerçekleşen wedding weekend’inin detaylarına gelin birlikte göz atalım!

Eda Erbilgin ile Varol Diril’in aşkı Koç Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarına dayanıyor. Uzun süren ilişkilerini 2 Haziran 2018’de rüya gibi bir sahil düğünüyle taçlandırmışlar. Marmaris’te bulunan D-Maris Bay Otel’de 1-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdikleri wedding weekend’lerinin ilk gününde çift tüm davetlilerin katıldığı beyaz konseptli, Yunan gecesi temalı bir yemek daveti vermiş. İkinci gün ise yine sahilde gerçekleşen düğünle devam etmiş. Tüm tercihlerini doğallık ve sadelikten yana kullanan çiftin birbirinden güzel düğün fotoğraflarını ve Eda’nın tüm düğün sürecinde nelere dikkat ettiğini, nelerden ilham aldığını ve kullanmış/çalışmış olduğu markaları sizler için derledik.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

Düğün mekanınızı seçerken nelere dikkat ettiniz?

Biz her zaman rahat bir kır veya kumsal düğünü hayal etmiştik. Davetlilerin olabildiğince rahat olmasını istiyorduk. Bu yüzden hiç salon düğünü araştırmadık. Kapalıdan ziyade açık alanlara bakmaya çalıştık. Destinasyon düğünü istiyorduk. İlk başta yurtdışındaki mekanları araştırmaya başlık. Ancak tüm davetlilerin yurtdışına gelmesi zor olacağı için Türkiye’deki mekanları araştırmaya başladık. Daha önce fazla düğün yapılmamış bir yer istiyorduk. D-Maris her zaman çok beğendiğimiz bir oteldi. Bu nedenle oteli gezmeye gittik ve içimize çok sindi. Farklı sahil kenarlarının olması, düğünün iki gününü de farklı mekanda yapabilecek olmamız karar vermemizde önemli bir rol oynadı. 

d maris eda varol dugun

d maris eda varol dugun

Düğün temanız neydi? Dekorasyonda nelerden ilham aldınız?

Biz romantik ve modern düğün temalarını harmanlamaya çalıştık. Düğünümüz deniz kenarında olacağı için sahil düğünlerini oldukça fazla araştırdım. İlk gecemizde Yunan teması olacağı için bu temaya ait fotoğrafları inceledim.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

İkinci gün için de açık renk tonlarındaki, özellikle mavi ve toz pembe tonlarındaki dekorasyon örneklerini için blog postlara, daha önceden yapılmış düğün fotoğraflarına baktım, renk paletlerini araştırdım. Bulduklarımdan aldığım ilhamla olmasını istediklerimi birleştirerek bir konsept yarattım.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

Düğünde kullandığım davetiye, menü, yelpaze ve düğün hediyelerini yurtdışından kendim aldım. Genel olarak konsepti biz belirledik diyebilirim.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

Misk İstanbul’un kurucularından olduğunuz için çiçekler konusunda fazlaca bilgiye sahipsiniz. Gelin buketinde ve diğer çiçek aranjmanlarında hangi çiçekleri neden kullandınız? Kullanılacak çiçekleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Dekorasyonda ağırlıklı olarak pastel tonlarda şakayık, ortanca, delphinium ve antoryum kullandık. Yaprakları altın sarısına boyayarak belirli yerlerde kullandık. Gelin buketimde ise zeytin dalı, sprey güller, şakayık, haşhaş ve uçuş uçuş olan otlar vardı. Daha yaprak ağırlıklı, uçuş uçuş, minimal ve zarif bir gelin buketi tercih ettim.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

Çiçek konusunda en dikkat edilmesi gerekenin özellikle sıcak yaz günlerinde düğün yapılıyorsa çiçeklerin mutlaka çok soğuk bir ortamda tutulması olduğunu düşünüyorum. Örneğin, şakayık çok narin bir bitki. Bu tip çiçekleri kullanacak olanlar düğün saatine çok az kala çiçekleri çıkararak dekorasyona eklemeli. Örneğin, gelin buketiyle düğün öncesi çekim yapılacaksa buket çekim yapıldıktan düğün başlayana kadar tekrar serin ortama konulmalı. Aksi takdirde sıcak hava çiçeklere büyük ölçüde zarar verebiliyor.

d maris eda varol dugun

d maris eda varol dugun

Düğününüzde kaç gelinlik giydiniz ve markaları neydi? Gelinliğinizi ve diğer elbiselerinizi seçerken nelere dikkat ettiniz?

Ben destinasyon düğünü yaptığım için evden çıkışım olmadı. İlk geceki Yunan gecesinde Zuhair Murad imzalı bir elbise giydim. Bu gecede konsept zorunluluğu vardı. Herkesin beyaz giymesi gerekiyordu. Hem temaya uygun olması için hem de yemek sahil kenarında olduğundan ne giymek istediğim kafamda belirgindi. Uçuş uçuş, içinde rahat edebileceğim ve Helenistik stilde bir elbise istiyordum. Bu nedenle bu elbiseyi tercih ettim.

d maris eda varol dugun

Gelinliğim ise Marchesa Fashion imzalıydı. Hiç bir zaman ağır, işlemeli bir gelinlik istemiyordum. İlk olarak yurtdışında gelinlik bakmaya başladım. Ancak içime çok sinen bir model bulamadım. Düğünümde giydiğim bu gelinlik modelini ise Vakko Wedding’de buldum ve giydiğim anda içime sindi. Hem dilediğim gibi romantik hem de gerçekten çok hafifti. Bu yüzden oldukça rahat bir gelinlikti. Gelinliğin omuz kısmındaki tülleri ise 2018 trendlerini göze alarak sonradan ekledik. Bence bir gelinlikte dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri rahat olması.

d maris eda varol dugun
d maris eda varol dugun

After party elbisemi ise Davet Çok Elbisem Yok’tan aldım. Hava sıcak olduğu için beni terletmeyecek bir model seçmeye çalıştım. Bir de gelinler son dönemde after party’leri için çoğunlukla bol işlemeli elbiseler tercih ediyor. Ben elbisemin biraz daha farklı olmasını istedim. Bu nedenle iki parça, sade, beyaz bir elbise seçtim.

Ayakkabılarınızın markasın neydi ve seçerken nelere dikkat ettiniz?

İlk gün giydiğim ayakkabımın markası Aqua Zurra’ydı. Elbisemin altından ayakkabım gözüktüğü için görünüşe önem verdim. Düğün günümdeki ayakkabımı ise Divan Kundura’da özel olarak yaptırdım. Gelinliğimin altından ayakkabım gözükmediği için bu sefer fiyat ve rahatlık benim için ön plandaydı. Son olarak after party’de ise spor bir görüntü yakalamak için beyaz sneakerlar tercih ettim.

d maris eda varol dugun

Saç ve makyajınızda nasıl bir tarz tercih ettiniz? Sizin için önemli olan detaylar nelerdi?  

Saçımı İbrahim Zengin, makyajımı ise Can Şengül yaptı. Her iki gün de olabildiğince sade bir saç ve makyaj tercih ettim. Sahil düğünüyle uyumlu olmasını istedim. İbrahim az malzemeyle daha çok ellerini kullanarak çok sade ve doğal saçlar yapabiliyor. Düğün günümde minimal bir saç aksesuarıyla da saçımı tamamladım. Makyajımda da doğal tonlar tercih ettim. Neredeyse hiç makyaj yapmamışım gibi doğal bir görüntü olsun istedim.

d maris eda varol dugun

d maris eda varol dugun

d maris eda varol dugun

Peki damatlık seçerken nelere dikkat ettiniz?

Varol’un damatlığı özel dikimdi. Yaz ve sahil düğünü olduğu için krem renk bir ceket tercih ettik. Ve yine rahatlığı ön planda tuttuk.

d maris eda varol dugun

Düğün gününüzde ne tarz müzikler tercih ettiniz? İlk dans ve pasta müziğiniz nelerdi?

Çok popüler veya geleneksel müzikler seçmemeye dikkat ettik. Hem Türkçe hem de yabancı şarkıları daha klasikleşmiş ve dinlemekten sıkılmadığımız şarkılar arasından seçmeye çalıştık. İlk dans müziğimiz Israel Kamakawiwo'ole - Somewhere Over the Rainbow’du. (Dans kursu: Hande Kayacık) Hem konsepte uyduğunu düşündüğümüz hem de dinlediğimizde bize mutluluk veren bir şarkı olduğu için bu şarkıyı seçtik. Pasta müziği için ise herhangi özel bir müzik seçmedik.

d maris eda varol dugun

Düğün pastanızı nerede yaptırdınız? Neden o pastayı tercih ettiniz?

Düğün pastamızı ise Cutie Cake Co.’da yaptırdık. Pastamızda beyaz taban üzerine canlı çiçekler bulunuyordu. Yine aynı şekilde pastamızı seçerken de doğallıktan ve sadelikten yanaydık. Kullanılan çiçekleri de organizasyondakilerle aynı türden seçtik.

Düğünü yaparken sizi en zorlayan ne oldu? Nasıl başa çıktınız?

Bizi en zorlayan davetli listesi ve oturma planı hazırlamak oldu. Küçük bir düğün yapmak istediğimiz için davetli listemizi oldukça sınırlı tuttuk. Bu nedenle LCV bizim için çok önemliydi. Ancak LCV’sini geciktirenler olduğu için ancak son gün oturma düzenini yapabildik ve bu da bizi çok zorladı. Özellikle destinasyon düğünü olduğu için katılacakların net bir bilgi vermesi zaman aldı. Tek bir kişinin gelmemesi bile oturma planının tamamen değişmesine neden oluyor. Son dakikada her şeyi toparlayabildik.

Düğünün başka bir şehirde olması bunun dışında çok büyük bir problem yaşatmadı. Ancak bundaki en büyük etken az sayıda davetlinin olmasıydı. Davetli sayısı ne kadar artarsa o kadar fazla şeyle ilgilenilmesi gerekiyor. Bu nedenle farklı bir ülkede veya şehirde düğün yapacakların davetli sayısına dikkat etmesini öneririm.

d maris eda varol dugun

Gelinlere verebileceğiniz en önemli ipucu ne olur?

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın mutlaka ters giden bazı durumlar olabiliyor. Hiç bir organizasyon dört dörtlük olamıyor. Bunların olabildiğince göz ardı edilmesi gerek. Küçük detaylara takınılmamalı. Düğün günü çok hızlı bir şekilde geçiyor. Bu nedenle her anını idrak ede ede, eğlenerek geçirmelerini tavsiye edebilirim.

Künye: 

Mekan: D-Maris Bay
Organizasyon: Mywedding by Celebration
Fotoğraf: Objektif Photography
Saç: İbrahim Zengin
Makyaj: Can Şengül
Ses ve ışık: BFA Production
Dans Kursu: Hande Kayacık Düğün Dansı
Çiçekler: Misk İstanbul
Pasta: Cutie Cake Co.
İlk gün elbise: Zuhair Murad
Gelinlik: Marchesa Fashion
After Party Elbisesi: Davet Çok Elbisem Yok
Tema: Romantik, doğal, sahil düğünü
Renkler: Beyaz, toz pembe, pastel mavi, yeşil

Önerilen Yazılar