Gelin Ayakkabısı, Gelin Ayakkabısı Modelleri

Hepsini Gör

Gelin Ayakkabısı

Gelinliklerde ve düğün temalarında değişen trendler gelin ayakkabılarına da yansıyor. Eskiden genellikle tek tip olan gelin ayakkabıları günümüzde giderek çeşitlenmeye başladı. Gelinler stilettodan, sandalete, spor ayakkabıdan dolgu topuğa ve hatta babetlere kadar çok çeşitli gelin ayakkabılarına ulaşma şansı yakalıyor. En güzel gelin ayakkabılarına yukarıdaki firmalardan ulaşabilirsiniz!

 

Gelin Ayakkabısı Modelleri

Gelin ayakkabısı modelinize karar verirken öncelikle giyeceğiniz gelinlik oldukça önemli. Eğer ayaklarınızın görünmeyeceği prenses veya A kesin bir gelinlik giyecekseniz ayakkabınız görünmeyeceği için ince topuklu modellerdense kalın topuklu veya dolgu topuklu bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Eğer ayakkabılarınız gelinliğinizin altından görünüyorsa ayakkabınızın modeli çok daha önemli. Klasik bir gelinlik giyecekseniz stiletto tarzı daha zarif bir ayakkabı seçebilirsiniz. Hatta dantel ayakkabı modelleri de son zamanlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bu tarz bir ayakkabıyla stilinizi tamamlayıp asil bir görünüme kavuşabilirsiniz. Özellikle ince bilekli gelinlere bilekten bağlamalı ayakkabıların da çok yakıştığını belirtmeliyiz!

Gelinler genellikle gecenin sonuna doğru yüksek topuklu ayakkabıları yüzünden yorulmaya başlıyor. Bu nedenle gelinliklerinin veya after party elbiselerinin altına spor ayakkabı giymeyi tercih edebiliyorlar. Gelin ayakkabıcılarının gelinlere özel yapmış olduğu spor ayakkabılardan birini siz de düğünün ilerleyen saatlerinde giyerek eğlenmenize rahatça devam edebilirsiniz.

Evden çıkışta ise kısa bir elbise tercih edecekseniz yine giydiğiniz ayakkabının modeli önemli. Şık bir babet giyebileceğiniz gibi, çift bantlı bir sandalet veya stiletto da tercih edebilirsiniz. Evden çıkış merasimi kısa süreceği için seçeceğiniz ayakkabının rahatlığından çok içinize sinen bir model olmasına dikkat edebilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda beyaz, krem, pudra gibi açık tonlar haricinde renkli gelin ayakkabılarının kullanıldığını da görüyoruz. Gelinliğinizle ayakkabınız arasında bir kontrast yaratıp, hoş bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ancak bu seçiminizde ayakkabılarınız ön plana çıkacağı için ayakkabının görünüşüne ve kalitesine özen göstermelisiniz.

Farklı tarzda gelin ayakkabılarına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 

Gelin Ayakkabısı Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi gelin ayakkabınızı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken gelinliğinizin modeli. Bu nedenle ilk olarak gelinliğinizi almanızda fayda var. Gelinliğiniz uzunsa istediğiniz tarzda gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz, ancak gelinlik kısaysa ayakkabınızın gelinlikle uyumu çok daha önemli. Taşlı veya işlemeli bir gelinlik giyecekseniz daha sade, eğer sade bir gelinlik giyecekseniz de daha göz alıcı, örneğin dantelli veya incili gelin ayakkabısı modelleri tercih edebilirsiniz.

Ancak gelinlik provalarınıza mutlaka ayakkabınızla birlikte gitmeniz gerekiyor. Özellikle gelinliğin boyunun seçtiğiniz ayakkabıya uygun olarak ayarlanması önemli. Birbirinden başarılı gelinlik tasarımcılarına buradan ulaşabilirsiniz!

İkinci olarak tabii ki ayakkabının içinde kendinizi rahat hissetmeniz de büyük önem taşıyor. Uzun saatler boyunca ayakta kalacağınız için kendinizi ne kadar rahat hissederseniz gecenin de o kadar zevkini çıkarabilirsiniz. Bu noktada ayağınızın yapısını bilmeniz gerekli. Örneğin, taraklı bir ayağınız varsa önü dar modellerden vazgeçmelisiniz veya yüksek topuklu giymeye alışık değilseniz daha orta bir topuk boyu tercih edebilirsiniz.

Artık birçok gelin ayakkabıcısı gelinin ayak ölçülerine göre, topuk boyunu da istenildiği şekilde ayarlayarak kişiye özel ayakkabı hizmeti veriyor. Bu hizmeti alarak düğün günü rahat etmenizi garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca hangi ayakkabıyı alırsanız alın düğün öncesi giyerek biraz alıştırma yapmanız ve ayakkabının ayağınızın şeklini almasına izin vermeniz doğru olacaktır.

Düğün yapacağınız mevsim de ayakkabı seçerken göz önünde bulundurulması gereken başka bir kriter. Eğer kış aylarında evlenecekseniz daha kapalı ayakkabılar seçerken, yaz aylarında önü açık modellere yönelebilirsiniz

Son olarak tabii ki düğünü yapacağınız mekanın da ayakkabı seçiminizdeki önemi büyük. Eğer kır veya kumsal düğünü yapmayı planlıyorsanız kesinlikle ince topuklu ayakkabı giymekten kaçınmanız gerekiyor. Aksi takdirde tüm gün ayağınız toprağa batarak sizi rahatsız edecektir. Bunun yerine kalın topuklu veya dolgu topuk bir ayakkabı size kendinizi daha rahat hissettirecektir.

 

İnce Topuklu Gelin Ayakkabıları

İnce topuklu gelin ayakkabılarında genellikle stiletto ve sandalet tarzı ayakkabılar karşımıza çıkıyor. Her ne kadar kalın topuklulara göre ayakları daha çok acıtsa da oldukça zarif bir hava yaratıyor. Özellikle evden çıkışta ve gelinliğiniz kısaysa düğününüzde bu tarz ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ayrıca gelinliğinize göre saten, işlemeli, dantel, simli modeller de satın alabilirsiniz.

Son zamanlarda en sık gördüğümüz trendlerin başında bağcıklı ve inci süslemeli topuklu ayakkabılar geliyor. Bilekten bağlamalı bir stilettoyla veya çift bantlı topuklu bir sandaletle hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Klasik bir elbise veya gelinlik giyecekseniz inci detaylara da yer verebilirsiniz.

Dünyaca ünlü markaların stiletto gelin ayakkabılarına da göz atmanızı öneririz!

 

Kalın Topuklu Gelin Ayakkabıları

Kalın veya dolgu topuklu gelin ayakkabıları en kurtarıcı ayakkabıların başında geliyor. Uzun gelinliklerin altında gelinlerin rahatlıkla yürümelerini ve tüm geceyi topuklularla geçirebilmesini sağlıyor. Ancak görüntüleri itibariyle genellikle daha kaba bir görüntüye sahip oldukları için genellikle uzun prenses kesim ve A kesim gelinliklerin altında daha sık tercih ediliyor. Siz de özellikle ayakkabılarınızın görünmeyeceği bir gelinlik seçecekseniz, veya düğününüz kırda veya kumsalda olacaksa en iyi alternatifin kalın veya dolgu topuklu gelin ayakkabıları olduğunu unutmayın.

 

Düz Gelin Ayakkabıları

Düz gelin ayakkabılarının başında babetler ve spor ayakkabıları geliyor ve genellikle gelinler tarafından düğünün ilerleyen saatlerinde tercih ediliyor. Ancak bazı gelinler daha rahat olması için veya kendi boyunu daha fazla uzatmamak için tüm gün de düz ayakkabıları da tercih edebiliyor. Artık yalnızca gelinler için özel üretilmiş babetler ve spor ayakkabıları var. Bu nedenle tarzınıza en uygun olan, zarif modeller bulmanız mümkün. Hatta ünlü spor markalarının bile gelinler için çıkardıkları özel koleksiyonlara rastlamaktayız. Bu nedenle tarzınıza en uygun düz ayakkabıyı satın alarak düğününüz sırasında veya geç saatlerde rahat bir şekilde eğlenebilirsiniz.