Ev İhtiyaçları

Çeyiz için En İyi Buhar Kazanlı Ütü Hangisi?

18/12/2022
Bridolog 10 dakikalık okuma
Çeyiz alışverişiniz için en iyi ütü modelini mi bulmaya çalışıyorsunuz? O hâlde birçok marka ve ürün arasından seçim yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çeyiz için en iyi buhar kazanlı ütü modellerini listelediğimiz bu yazımız sayesinde bu konuda endişelenmenize gerek yok! 

Çeyiz alışverişiniz için en iyi ütü modelini mi bulmaya çalışıyorsunuz? O hâlde birçok marka ve ürün arasından seçim yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çeyiz için en iyi buhar kazanlı ütü modellerini listelediğimiz bu yazımız sayesinde bu konuda endişelenmenize gerek yok! 

Buhar kazanlı ütüler en özel günlerinizde kıyafetlerinizi sizler için hazırlayan, eviniz için en özel elektronik aletlerden biri. Ütü yapmak, bazen yorucu olabiliyor ve fazla zamanınızı alabiliyor. Bazı ütüler ağır olabiliyor ve küçük su depolarına sahip olduklarından buharı devam ettirmek için sürekli su doldurmayı gerektirebiliyor. Tüm bunların çözümü ise buhar kazanlı ütü ile mümkün hale geliyor. Bu hafif cihazlar ütü yapmayı daha zahmetsiz hale getiriyor ve size zaman kazandırıyor. Özellikle çok fazla ütü yapan kişilere fayda sağlıyor.

Doğru buhar kazanlı ütüyü seçmekte kararsız kalmak ise kaçınılmaz olabiliyor. Birçok marka ve model arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak en iyi buhar kazanlı ütü seçeneklerini yazımızda bulabilirsiniz.

1- Philips Perfect Care Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Buhar kazanlı ütü önerileri listemizde yer alan ilk ürün Philips markasına ait. Philips Perfect Care buhar kazanlı ütü, dünyanın ilk kumaş algılama teknolojisi olan ActiveSense'e sahip. Akıllı otomatik buhar özelliği ise ürünün en dikkat çeken özelliklerinden biri. Bu sayede tüm kumaş türlerinde mükemmel sonuçlar için sıcaklık ve buhar miktarını otomatik olarak ayarlayan ütü, son derece hafif tasarımı sayesinde kıyafetlerinizin üzerinde kolayca kayarak bilekteki baskıyı azaltıyor. 1,8 litrelik su haznesi sayesinde iki saate kadar sürekli kullanım imkânı sunan Philips Perfect Care, geniş doldurma deliği ile su haznesini istediğiniz zaman musluktan kolay bir şekilde doldurmanıza da olanak sunuyor. Ayrıca kireç önleme özelliği ile temizlenme zamanı geldiğinde ışık ve sesle uyarı veren ütü, bu sayede uzun yıllar ilk günkü performansını korumayı başarıyor. 

2- Tefal Pro Express Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Oldukça şık ve havalı bir görünüme sahip olması sebebiyle dikkat çeken Tefal Pro Express buhar kazanlı ütü, kullanıcılarından performans olarak da yüksek not alarak en iyi buhar kazanlı ütü listemizde ilk sıralarda yer alıyor. 5,1 kg ağırlığında olan ve 1,8 litrelik su haznesi bulunan Tefal Pro Express buhar kazanlı ütü, 2600 Watt gücüne sahip. Dakikada 550 gram buhar çıkışı sunan turbo modu ile en zorlu giysi kumaş türleri için mükemmel sonuç veriyor. Üstelik anti-kireç sistemi sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürün ile ütü yapmak için saatlerinizi ayırmanıza gerek kalmıyor. Çeyiz için hem kullanışlı hem de estetik bir ürün arıyorsanız, Tefal Pro Express buhar kazanlı ütü modelini mutlaka incelemelisiniz.

3- Beko Actipress Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Hem şık tasarımı hem de kalitesi ile dikkatleri üzerine çeken Beko Actipress buhar kazanlı ütü, en iyi buhar kazanlı ütü sıralamamızda yer alan bir diğer ürün. Dakikada maksimum 120 gram buhar verebilen ütü, bunun yanında 420 gr/dk. maksimum buhar gücü desteğine de sahip. Titanyum tabanlı SteamXtra teknolojisi sayesinde kıyafetlerinizin üzerinde kolayca kayan ve çizilme direnci göstererek, hızlı ve hassas ütüleme deneyimi sunan ütü çeyiz için en çok tercih edilen modellerin başında geliyor. 2600 watt gücünde çalışan Beko Actipress buhar kazanlı ütü, en zorlu kırışıklıkları bile saniyeler içinde yok ederek ve kıyafetleri mükemmel bir görünüme kavuşturma konusunda oldukça iddialı.

4- Arçelik Aria Master Pro Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Arçelik Aria Master Pro buhar kazanlı ütü modeli ütü yapmayı çok daha keyifli bir hale getiriyor! Profesyonel ütüleme deneyimi sunan bu ürün ile dakikada 600 gram şok buhar ve 165 gram yüksek buhar debisi sayesinde zorlu kırışıkların bile saniyeler içinde üstesinden gelmeniz mümkün. Arçelik’in buhar kazanlı ütü modelinin en dikkat çeken özelliği ise akıllı ekrana sahip olması. Bu özelliği sayesinde profesyonel bir deneyim için geleneksel ütü ayarını tek tuş kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Arçelik Aria Master Pro buhar kazanlı ütünün sunduğu diğer bir gelişmiş özellik ise Smart-Hijyen Modu. Bu sayede Akıllı ütüleme modu ile farklı kumaş türleri için uygun ve güvenli sıcaklık ayarı sunarak hijyen sağlıyor. Ayrıca otomatik kablo sarıcı özelliği sayesinde ütünüzü evinizin istediğiniz köşesinde rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Bu listeye mutlaka bakmalısınız: Küçük ev aletlerinde en iyi markalar

5- Fakir Raphael Plus Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

En iyi buhar kazanlı ütü denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri Fakir markasının Raphael Plus buhar kazanlı ütü modeli. 3 farklı buhar ayarı bulunan bu ürün, dakikada maksimum 200 gram buhar verebiliyor. Nano teknolojiyle üretilen bir tabanı bulunan Fakir Raphael Plus, çift kazan sistemiyle su ekleme özelliğine sahip. 2400 watt gücünde çalışan bu ürün, en zor kırışıklıkları kısa süre içerisinde gidererek kıyafetlerinizi en özel günleriniz için hazırlıyor. Kablo saklama mekanizması sayesinde ütünüzü kullanmadığınız zamanlarda rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca su, buhar gücü ve kireç göstergeleri sayesinde cihazı anında takip edebilir, gelişmiş güvenlik fonksiyonu bulunan bu cihazı otomatik kapanma özelliği sayesinde güvenle kullanabilirsiniz.

6- Electrolux Renew Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

En iyi buhar kazanlı ütü listemizde karşımıza çıkan bir diğer marka ise Electrolux.  7.2 bar basınç ve 430g buhar gücü ile Electrolux Renew buhar kazanlı ütü, mükemmel sonuçlar almayı garanti ediyor. Electrolux Renew buhar kazanlı ütü, dokunmatik ara yüzü ve tüm ihtiyacınıza uygun programları ile ütü yapmayı daha kolay hale getiriyor. Bu sayede en sevdiğiniz kıyafetlerinizin zarar görmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmıyor. Electrolux markasının bu ürünü ise oldukça pratik. Ütünüz istenilen sıcaklığa ulaştığında ve ütü işlemi için hazır olduğunda ışıkları yanar. Bu sayede çok kısa bir süre içinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ışıklar ayrıca kumaş üstündeki en küçük kırışıklıkları bile fark ederek daha iyi bir sonuç almanızı sağlıyor.

7- Bosch Buhar İstasyonlu Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Kullanıcılar tarafından oldukça beğenilerek en iyi buhar kazanlı ütü listemizde yer almayı başaran bir diğer ürün Bosch Buhar İstasyonlu ütü. Güvenli kilit sistemi sayesinde taşıma ve saklama sırasında maksimum güvenlik sağlayan ütü, güvenli otomatik kapanma özelliği ile hareketsiz bıraktığınızda otomatik olarak elektriğini keserek kapanıyor. Bosch Buhar İstasyonlu ütünün özel paslanmaz çelik buhar kazanı, kireç oluşumuna önleyerek uzun ömürlü kullanım imkânı da sunuyor.

Bosch Buhar İstasyonlu ütünün beğenilen özelliklerinden bir diğeri de sahip olduğu ergonomik ve hafif tasarım sayesinde ütü yaparken yorulmanızı engellemesi. Güçlü ve kesintisiz buhar uygulayabilen bu cihaz, ütü masası olmadan dikey olarak da kullanılabiliyor. Siz de çeyiziniz ve yeni eviniz için kaliteli ve şık bir buharlı ütü arıyorsanız, Bosch markasının istasyonlu ütü modelini mutlaka incelemelisiniz.

8- Vestel Kehribar Buhar Jeneratörlü Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

En iyi buharlı ütü modellerinden arasında bulunan diğer bir ürün Vestel Kehribar Buhar Jeneratörlü ütü. Vestel Kehribar Buhar Jeneratörlü ütüde bulunan V-MOD seçeneği, tüm kumaş türlerini tek ayarda ütülemenize imkân tanıyor. Ayrıca akıllı mod özelliği sayesinde pamuklu, ipek ve keten gibi her türlü kumaş için buhar miktarını ayarlar. Vestel’in bu ütü modeli, fişe taktıktan yalnızca 1 dakika sonra ısınarak ütülemeye hazır hale geliyor. Dijital ekran sayesinde kolay bir kullanım sunan Vestel Kehribar Buhar Jeneratörlü ütünün otomatik kapanma özelliği de bu modelin en beğenilen özelliklerinden. Bu sayede evden çıktıktan sonra ütünüzü fişte unutup unutmadığınızı düşünmenize gerek kalmaz. Kısa sürede profesyonel sonuçlar veren bir buharlı ütü arıyorsanız, Vestel'in Kehribar Buhar Jeneratörlü ütü modeline göz atabilirsiniz.

9- Arzum Steam Jet Neo Buhar Kazanlı Ütü

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Seramik tabana sahip olan Arzum Steam Jet Neo Buhar Kazanlı ütü, giysilerinizin ilk günkü dokusunu korumayı sağlıyor. Arzum Steam Jet Neo Buhar Kazanlı ütünün 0,8 litre hacimi bulunuyor. Kireç önleme özelliği sayesinde uzun yıllar kullanım imkânı sunan Arzum ütüsü, 6 dakikada kullanıma hazır hale geliyor. Kesintisiz buhar çıkışı sağlayan bu yüksek performanslı ürün sayesinde artık ütü yapmak için uzun saatler ayırmanıza gerek yok! Siz de zahmetsiz ve hızlı bir ütü deneyimi için Arzum Steam Jet Neo Buhar Kazanlı ütü modelini inceleyebilirsiniz.

Sıra En İyi Buhar Kazanlı Ütü Markaları Editör Puanı
1 Philips Perfect Care Buhar Kazanlı Ütü 10/10
2 Tefal Pro Express Buhar Kazanlı Ütü 10/10
3 Beko Actipress Buhar Kazanlı Ütü 10/10
4 Arçelik Aria Master Pro Buhar Kazanlı Ütü 10/10
5 Fakir Raphael Plus Buhar Kazanlı Ütü 9/10
6 Electrolux Renew Buhar Kazanlı Ütü 9/10
7 Bosch Buhar İstasyonlu Ütü 9/10
8 Vestel Kehribar Buhar Jeneratörlü Ütü 8/10
9 Arzum Steam Jet Neo Buhar Kazanlı Ütü 8/10

Buhar Kazanlı Ütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Buhar kazanlı ütüleri satın alırken ve kullanırken bazı noktaların göz önünde bulundurulması gerekiyor. Buhar kazanlı ütü hakkında sıkça sorulan soruları cevapladığımız yazımızda buhar kazanlı ütüler hakkında ihtiyacınız olan detayları öğrenebilir ve ihtiyacınıza uygun ürüne kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Buhar Kazanlı Ütü Kireci Nasıl Temizlenmeli?

Yeni nesil buhar kazanlı ütü modellerinin çoğunda kireç çözme modları mevcut. Ütünüzün bakımını aylık olarak bu modda gerçekleştirdiğinizde ekstra bir yönteme ihtiyacınız kalmıyor. Ancak yine de ütünüzdeki kireçlenme sorunundan kurtulamıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Doğal yöntemlerle kireci gidermek istiyorsanız, yarım çay bardağı sirke ve su ile ütünüzün kazanının yarısı kadar doldurun, ardından çalıştırın.
 • Su-sirke karışımının bittiğinden emin olmak için ütünüz en yüksek ısı ayarındayken aralıklarla buhar düğmesine basın.
 • Ellerinizi yakmamak için ütünüzü kapatın ve soğumasını bekleyin. Uygun olduğunda ütünüzün içerisinde kalan kireci çıkarmak için basınçlı su kullanabilirsiniz.

Buhar Kazanlı Ütü Nasıl Kullanılır?

en iyi buhar kazanlı ütü markaları

Buhar kazanlı ütü kullanımı için aşağıda adımları izleyebilirsiniz;

 • Cihazı fişe takın.
 • Ütünüzü fişe taktıktan sonra buhar kazanını su doldurma kabı aracılığı ile uygun ölçüde doldurun. 
 • On-off tuşuna basarak ütünüzü çalıştırın.
 • Ütünüz ideal sıcaklığa ulaştığında veya buhar hazır ışığı yandığında derecesini ütüleyeceğiniz kumaş türüne göre ayarlayın ve ütülemeye başlayın.
 • Ütünüz ile işiniz bittikten sonra fişini çekerek soğuması için bir süre bekletin.
 • Ütünüz tam olarak soğumadan buhar kazanının üzerine yerleştirmekten kaçının.

Buhar Kazanlı Ütü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Buhar, ütü yaparken giysilerdeki kırışıklıkların giderilmesinde en etkili yöntem. Buhar kazanlı ütülerin en temel çalışma prensibi, buharın basıncı ve gücü ile ilişkili. Buna bağlı olarak buhar kazanlı ütü satın alırken dikkat etmeniz gereken 4 temel noktayı şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ütünün gücünü gösteren buhar basıncı hakkında bilgi.
 • Ütünün tek seferde uyguladığı tutarlı buhar hacmi.
 • Ütünün ek olarak püskürttüğü şok buhar miktarı.
 • Su deposunun boyutu.

Kırışıklıkları gidermek için 2400 Watt buhar çıkışı yeterli olarak kabul ediliyor. Ayrıca sabit buhar gücünün dakikada en az 35 gram ve şok buhar gücünün dakikada en az 90 gram olması gerekiyor. Buhar çıkışı çok güçlü olan ütü modellerinde ise bu oran dakikada 150 grama kadar çıkabiliyor.

Buhar kazanlı ütü alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta da ütünün tabanı. Buharlı ütü tabanının kumaş üzerinde rahat hareket etmesi, ısıyı iyi iletmesi ve parmalama yapmaması gerekiyor.

Kazanlı Ütü Kaç Bar Olmalı? 

Kazanlı ütülerin kırışıklıkları hızlı bir şekilde düzeltme yeteneği, ütünün buhar gücünün yüksekliği ile ilişkili. Kazanlı ütü satın alırken ürünün teknik özellikleri kısmında buhar basıncı ve buhar hacmi kavramları ile karşılaşabilirsiniz. Buhar basıncı, bar ile ifade edilir. Buhar basıncı yüksek ütüler kıyafetleri daha hızlı bir şekilde düzleştirir. Bu nedenle de 5 bar ve üzeri buhar basıncına sahip kazanlı ütüleri tercih etmenizi öneriyoruz. 

Buhar Kazanlı Ütü ile Normal Ütü Arasındaki Fark Nedir?

Günlük hayatta çok sık kullanılan ev araçlarından biri olan ütüler, buhar kazanlı ve normal ütü olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki ürün arasındaki farkı bilmek, ihtiyacınız olan ütü seçiminizde size fayda sağlayabilir. Düzenli ve sık olarak ütü kullanıyorsanız tercihinizi buharlı ütülerden yana kullanabilirsiniz. Buhar kazanlı ütü ile normal ütü arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Normal ütüler klasik bir taban tasarımına sahip olur ve buharlı ütülere göre bazı özelliklerden yoksun olabilirler. 1600 Watt çalışma gücü standart ütüler için yeterli olabilir.
 • Piyasada genellikle normal ütülerin fiyatları, buhar kazanlı ütü fiyatlarına kıyasla daha düşük. Bunun nedeni ise buhar çıkışının yüksek olduğu kazanlı ütülerin daha yüksek performans göstermesi.
 • Standart ütülerde pres özelliği daha düşüktür ve daha fazla su kullanılır. Normal ütülerdeki tabanlar, buhar kazanlı tabanlara göre daha az işlevsel özelliklere sahip olabilir. Bunun nedeni kazanlı ütülerin büyük buhar üretme gücüne ve miktarına sahip olmaları.
 • Standart ütülerde su deposu daha küçük olduğu için buhar çıkışı kazanlı ütülere göre daha az olur. Standart bir ütü seçerken ütüleyeceğiniz kıyafetlerin miktarına dikkat etmeli ve tercihinizi buna göre yapmalısınız.
 • Normal ütülerin harcadığı enerji miktarı da kullanım süresinden dolayı kazanlı ütülere göre daha fazla olabilir. Ayrıca bunu ütülerin prizde durma süresi ve otomatik kapanma özelliğinin bulunmaması da etkileyebilir.

Önerilen Yazılar