Düğün Planlama

Yemekli Düğün Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

06/05/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma

Düğün günü, çiftler için hayatlarının en önemli günlerinden biri. Bu özel günü unutulmaz kılmak için de birçok detayı planlamak gerekiyor. Günümüzde oldukça yaygın bir düğün türü olan yemekli düğünler, detaylı bir planlama süreci gerektiriyor. Bu yazıda, yemekli düğün organizasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara değindik. Hazırsanız başlayalım!

Yemekli Düğün Nasıl Yapılır?

yemekli düğün nasıl yapılır

Yemekli düğün organizasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, davetli sayısı. Davetli sayısına göre uygun bir mekân seçmeli ve bu doğrultuda yemekli düğün menüsü oluşturmalısınız. Ayrıca, menüde yer alacak yemeklerin çeşitliliği ve lezzetine de önem vermelisiniz.

Örneğin, klasik bir yemekli düğün menüsünde başlangıç olarak çorba veya salata, ana yemek olarak et, tavuk veya balık seçenekleri, yanında pilav veya makarna ve tatlı çeşitleri yer alır. Yemekli düğünlerde yemeklerin lezzeti kadar sunumu da önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle de yemeklerin sunumu ve masa düzeni, düğün temanıza uygun olmalı.

Eğer düğününüzü sahil kenarında düzenlemeyi planlıyorsanız, menünüzde deniz ürünleri seçenekleri sunabilirsiniz. Aynı şekilde, kır düğünü tercih ediyorsanız, et ağırlıklı bir menü düşünebilirsiniz. Düğün yemeği organizasyonunda, yemek servisi de dikkatle planlanmalı. Bu noktada yemeklerin sıcak ve taze servis edilmesi gerekiyor.

Düğün mekânı, yemekli düğün organizasyonu planlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. İlk olarak, düğünün yapılacağı mekânın ne kadar misafir alabileceğine karar vermenizi öneriyoruz. Misafirlerin rahat bir şekilde oturabileceği, yemeklerin rahat bir şekilde servis edilebileceği ve dans edilebilecek alanın yeterli olması gerekiyor.

Yemekli Düğün Konsepti Fikirleri

Yemekli düğün organizasyonları, çeşitli mekanlarda düzenlenebiliyor. Genellikle düğün salonları, sahil kenarları veya açık alanlar, yemekli düğün organizasyonları için en popüler seçenekler arasında yer alıyor.  Düğün organizasyonunda konsept, düğünün ambiyansını belirleyen en önemli unsurlardan biri. Konsept, düğünün teması, kullanılan renkler, dekorasyon gibi birçok detayını etkiliyor.   

Yemekli düğün organizasyonlarında, masaların şıklığına dikkat etmek son derece önemli. Düğün mekanına uygun bir masa seçimi yapmalı ve görsel açıdan yemeklerin de estetik görünmesine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle de yemekli düğün konseptinde modern ve şık masa kombinasyonları kullanabilirsiniz.

Yaz aylarında doğayla iç içe bir mekânda yemekli düğün planlıyorsanız, rüstik ahşap masalar, canlı çiçekler, mumlar ve beyaz masa örtüleri gibi doğal unsurlar kullanarak sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz romantik bir düğün planlıyorsanız, plaj düğünü konseptini düşünebilirsiniz. Bu konsepte uygun masa düzeni ve kalamar, midye, karides ve ıstakoz gibi deniz ürünlerini içeren menü oluşturabilirsiniz.

yemekli düğün nasıl yapılır

Düğün Yemek Menüsü Nasıl Seçilmelidir?

Yemekli düğün organizasyonlarının en önemli unsurlarından biri elbette düğün yemek menüsü. Misafirlerin keyifli bir akşam geçirmesi için lezzetli yemeklerin yanı sıra görsel açıdan da beklentileri karşılaması gerekiyor. Bu nedenle, düğün yemek menüsü seçerken dikkatli olmanız oldukça önemli. İşte düğün yemek menüsü seçerken dikkat edilmesi gerekenler detaylar:

 • Yemekli düğün menüsünü belirlerken menünün davetlilerinize hitap etmesi gerekiyor. Misafirler arasında vejetaryen veya vegan olanlar, glütensiz veya laktozsuz diyet uygulayanlar olabilir. Bu nedenle, menü seçerken davetlileriniz için farklı seçenekler sunabilirsiniz.    
 • Düğün yemeği menüsü seçerken mevsimi de dikkate almak önemli. Sıcak yaz aylarında, serinletici içecekler ve hafif yemekler tercih edebilirsiniz. Kış aylarında ise menünüzü daha sıcak ve ağır yemeklerden oluşturabilirsiniz.
 • Menü seçiminde düğün konseptinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, lüks bir düğünde daha sofistike yemekler tercih edilirken, rustik bir düğünde daha doğal ve sade yemekler tercih edilebilir.
 • Ayrıca kolay yenilen yemekler seçerek, misafirlerinizin zorluk yaşamalarını önleyebilirsiniz.
yemekli düğün nasıl yapılır

Yemekli Düğünlerde Masa Nasıl Olmalıdır?

Yemekli düğünlerde, masaların doğru bir şekilde düzenlenmesi, konukların rahatlığı ve yemek servisinin kolay bir şekilde yapılması için önemli. Yemekli düğünlerde genellikle yuvarlak veya dikdörtgen masalar tercih ediliyor. Ayrıca, masalarda kullanılacak örtü, çiçekler ve dekorasyon gibi unsurlar da düğün temasına uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Yemekli Düğün Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Düğün planlaması yaparken en önemli unsurlardan biri de düğün davetiyesi. Düğün davetiyeleri için birçok seçenek bulunuyor. Bu nedenle de seçtiğiniz davetiyenin düğününüzün tarzını ve konseptini yansıtmasına dikkat etmenizde fayda var.  Yemekli düğün davetiyenizde “Davetimiz yemeklidir.” şeklinde belirtebilirsiniz. Ayrıca, davetiyenizde menüye de yer verebilir veya bir menü kartı eklenerek tamamlayabilirsiniz.

Yemekli Düğünlerde Hijyen Nasıl Sağlanmalıdır?

Yemekli düğünlerde, hijyene dikkat etmek son derece önemli. Bu nedenle de yiyeceklerin hazırlanması, saklanması ve sunumu sırasında hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Yemeklerin hazırlanması için kullanılan ekipmanların da düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmeli. Ayrıca, yemekler hijyenik bir ortamda hazırlanması ve servis edilmesi de büyük önem taşıyor.

En İyi Yemekli Düğün Mekanları ve Organizasyonları Nelerdir?

Hem lezzetli yemekleri hem de kaliteli hizmeti ile tercih edebileceğiniz birçok yemekli düğün mekânı bulunuyor. Bu mekanlar, geniş bir menü seçenekleri ile her türlü damak zevkine hitap eden lezzetler sunuyor. Yemekli düğün organizasyonları, mekânın dekorasyonundan masa düzenlemesine kadar her ayrıntının özenle planlıyor. Siz de yemekli düğün yapmayı planlıyorsanız, en iyi yemekli düğün mekanları ve organizasyonları listemize mutlaka göz atın!

 • Feriye Palace
 • Beykoz Kundura Fabrikası
 • Adile Sultan Sarayı
 • Moda Deniz Kulübü
 • Marmara Yelken Kulübü
 • Fransız Bahçeleri (Jardin de France)
 • Dalyan Club
 • Küçüksu Kasrı
 • Büyük Kulüp
 • Tuzla Yat Kulübü

Önerilen Yazılar