Düğün Planlama

Söz Bohçası Nasıl Hazırlanır, Modern Söz Bohçasına Neler Konur?

02/03/2023
Bridolog 3 dakikalık okuma

Süslü kutular, parlak kurdeleler, el işi ürünler ve daha birçok ince detayı nerde görebilirsiniz? Tabi ki vazgeçilmez düğün geleneklerimizden biri olan söz bohçalarında! :)  Her ne kadar evlilik gelenekleri günümüzde oldukça değişse de söz bohçası kız isteme merasimlerinde bugün hala yaygın bir evlilik geleneği.

Birbirlerine söz vermek için ailelerin hediyelerini sunduğu bu gelenekte, gelin ve damat arasında veya aileler arasında karşılıklı olarak hazırlanabiliyor. Aynı zamanda "isteme bohçası" olarak da bilinen bu gelenekte neler mi var? Hadi gelin birlikte bakalım; 

Söz Bohçası Geleneği Nedir?

Söz bohçası, diğer adıyla isteme bohçası, evlilik merasiminin en önemli detaylarından biri. Türk evlilik geleneğinde önemli bir yere sahip olan söz bohçası, ailelerin kız isteme merasiminden sonra evliliğe dair ilk sözü birbirlerine vermeleri anlamına geliyor.

Söz bohçası söz kesme töreninin en keyifli detaylarından biri. Söz bohçası, akrabalar ziyarete geldiğinde genellikle bohçayı görmek istedikleri için bohçanın içeriği ve sunumu ayrı bir önem taşıyor.

Damat Söz Bohçasına Neler Konur?

Damat adayı için hazırlanan söz bohçası, damadın nişan töreninde ihtiyaç duyabileceği eşyalardan oluşuyor. Gelinin ailesi tarafından hazırlanan damat söz bohçası, söz yüzüklerinin takılmasının ardından evine dönen damat adayına verilir. İçerisinde isteğe göre birçok hediyenin yer aldığı damat söz bohçasında olması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bir adet gömlek ve kravat
 • Çorap ve kemer
 • İç çamaşır takımları
 • Pijama Takımı
 • Tıraş seti
 • Terlik
 • Parfüm seti
 • Havlu
 • Cüzdan
 • Takım elbise mendilleri
söz bohçası

Gelin Söz Bohçasına Neler Konur? 

Gelin adayı için hazırlanan söz bohçası, genellikle nişan töreninde kullanılabilecek eşyalarla hazırlanıyor. İç çamaşırı, makyaj malzemeleri, takılar gibi ihtiyaç duyulacak tüm ihtiyaçlar, söz bohçasında yer alır. Gelin söz bohçaları, kişilerin tercihine göre zenginleştirilebilir. Damadın ailesi tarafından hazırlanan gelin söz bohçasında bulunması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gecelik takımı
 • İç çamaşırı
 • Ayna ve tarak seti
 • Terlik
 • Makyaj seti
 • Parfüm seti
 • Banyo lifi
 • Havlular
 • İşlemeli yemeniler, eşarplar
söz bohçası

Söz Bohçası Süslemesi Önerileri

Söz bohçasında konulacak ürünleri belirledikten sonra sıra bunları nasıl sunacağınıza geldi. Söz bohçası süslemesinde geleneksel olarak bohça kabı kullanılır. Eşyaların içine yerleştirildiği bu bezleri, hazır olarak satın alabileceğiz gibi kendiniz de işleyebilirsiniz. Söz bohçalarına göre daha sade tasarımların öne çıktığı söz bohçası modelleri arasında, az işlemeli saten kumaştan yapılan söz bohçaları modern bir seçenek olabilir. Ayrıca, sade söz sandıkları da uygun bir seçim olabilir. Ek olarak, günümüzde oldukça sık kullanılan şık tasarımlı valizler veya kutuları da tercih edebilirsiniz. Burada seçim tamamen size kalmış! 

Söz bohçası süslemelerinde sıklıkla tüller, kurdeleler, boncuklar ve küçük gelin ve damat figürleri kullanılır. Eğer gösterişli bir söz bohçası hazırlamak istiyorsanız, altın ya da gümüş tonlarında işlemeleri olan bohçalar sizin için iyi bir seçim olabilir. Bohçaların yalnızca dışı değil içi de süslenir. Bunun için bohçaya konulacak her ürünü tüllerle sararak hoş bir görüntü yaratabilirsiniz. Ayrıca, temizlik ve bakım ürünlerini bohça yerine sepet, çanta veya kutu gibi farklı tasarımlarla sunabilirsiniz. Evlilik sürecinde tüm detaylarda sadelikten yanaysanız pek tabi süslemelere ihtiyaç duymadan kendi zevkinize göre şık bir bohça da hazırlamanız mümkün. 

söz bohçası

Söz Bohçası Ne Zaman Verilir?

Söz bohçaları, genellikle kız isteme merasimi sonrasında aileler tarafından verilir. İsteme konuşması yapıldıktan ve yüzükler takıldıktan sonra, söz bohçaları hediye olarak sunulur. Bahsettiğimiz süreç daha çok geleneksel olan bir tercih. Ancak dilerseniz söz bohçanızı karşılıklı olarak anlaştığınız başka bir usulde de hediye edebilirsiniz. 

Söz ve Nişan Bohçası Arasındaki Fark Nedir?

Söz bohçaları, nişan bohçalarına göre daha az maliyetli ve sade içeriğe sahip. Söz ve nişan bohçası arasındaki fark içerisine konulan ürün miktarı ve süslemelerdir. Nişan bohçaları, söz bohçalarından daha büyük olması ve hazırlanma süreci ile birbirinden ayrılır. Nişan bohçalarında özellikle ailelere de bohça götürülür ve içerisine pike takımı, havlu takımı, çorap, mendil, sabun, terlik, gibi eşyalar konulur. Ayrıca, söz bohçalarında genellikle daha sade takılar konulurken nişan bohçalarında daha gösterişli ve yüksek fiyatlı takılar yer alabilir. Bazı aileler bohça yapmak yerine bu ürünleri direkt hediye olarak verir.

söz bohçası

Önerilen Yazılar