Düğün Organizasyonu

Bir Düğün Klasiği: Gelin Hamamı

07/07/2020
Bridolog 3 dakikalık okuma
Düğün hazırlıklarına başladınız... Gelinlik seçimi, düğün organizasyonu derken tüm vücudunuz stresle dolup taştı biliyoruz. Bu yüzden sizin için harika bir etkinlik önerimiz var. Hatta bu etkinlik Türk geleneklerinin de vazgeçilmez düğün klasiklerinden biri. Evet, evet gelin hamamından bahsediyoruz! :)

En sevdiğiniz arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi toplayın. Göbek taşında dans etmeye, buhar odasında arınmaya, hazır olun! Harika bir gelin hamamı etkinliği ile dilerseniz hem eğlence dolu bir bekarlığa veda partisi verebilir hem de düğününüze tüm streslerinizden arınmış bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Peştamallar, sabunlar hazırsa, eğlence başlasın! :) 

Gelin Hamamı Nedir?

Düğün günü gelmeden önce yaşanan stresi atmak ve eğlenmek için en güzel yer gelin hamamı oluyor. Tabii ki gelin hamamının ilk ortaya çıkış nedeni stres atmak ya da eğlenmek değil. Eski Türk geleneğinde gelin hamamları daha çok kayınvalidenin gelinin en doğal halini gördüğü, fiziksel özelliklerini incelediği bir yer. Bir dönemler gelin hamamı geleneği etkisini kaybetse de günümüzde yeniden en popüler düğün hazırlıklarından biri haline geldi.

Ancak geleneksel amaçlarından ve özelliğinden farklı olarak gelin hamamları artık bekarlığa veda partisi tadında düzenlenen, bol eğlenceli bir etkinlik haline geldi. Çalgı çengiler, tepside dizilen yemekler, eğlenceli müzikler ve daha fazlası... Gelinin sevdikleri ile bir araya geldiği bu eğlenceli etkinlikte bol bol eğlenebilir, göbek taşı üstünde keyifli bir masajla ya da saunada bol buhar ile vücudunuzu düğüne hazırlayabilirsiniz.

gelin-hamami

Gelin Hamamı Nasıl Organize Edilir?

Son yıllarda yeniden popülerleşen gelin hamamlarını organize etmek için çok fazla yorulmanıza gerek yok. Gelin hamamları artık genellikle ya otellerin hamamlarında ya da tarihi hamamlarda yapılıyor. Gelin hamamı olarak hizmet veren hamamlarda da genellikle belli konseptlerde organizasyonlar hazırlanıyor. Bu organizasyonların içinde gelin hamamı süslemeleri, gelinin ve arkadaşlarının giyeceği elbiseler, müzik ve dans grupları gibi birçok hizmet olabiliyor. Eğer siz bu günü kendiniz organize etmek istiyorsanız size önerdiğimiz organizasyon firmalarıyla iletişime geçerek size özel harika bir gün planlamaya başlayabilirsiniz!

Tabii ki organizasyon seçenekleri firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor. Gelin hamamı için tercih yaparken, organizasyon paketinin içine neler dahil olduğunu mutlaka sormalısınız. Eğer farklı bir süsleme ya da eğlence ayarlamak istiyorsanız da bu konuyu da firma ile konuşarak isteklerinizi belirtebilirsiniz.

gelin-hamami

Gelin Hamamı Hediyelik Fikirleri

Gelin hamamı için yapılacak en keyifli hazırlık da size eşlik edecek sevdiklerinize küçük bir sürpriz hazırlamak. Gelin hamamı hediyesi olarak genellikle hamam tası içine sabun, kese, peştamal gibi ürünler konulabiliyor. Daha özel bir hediye hazırlamak isterseniz, herkes için ayrı bir kutu hazırlayabilirsiniz. Bu kutularda sabun ve kesenin dışında küçük duş jeli, şampuan, tarak gibi hediyeler de olabilir.

Farklı bir gelin hamamı hediyesi önerisi arayışında iseniz size harika bir öneri daha verebiliriz. Hediyeleri hazırlamadan önce davetlilerinize mango, zeytin ve limon gibi seçenekler sunabilirsiniz. Tabii ki davetlileriniz soruyu neden sorduğunuzu bilmeyecek. Herkesin verdiği cevaba göre kişiye özel mangolu, zeytinli ya da limonlu duş jeli, sabun ve kremlerin olduğu hediye seti oluşturabilirsiniz. Hediye kutularının içine yine kişiye özel teşekkür notları iliştirmek de harika bir fikir olabilir.

gelin-hamami

Gelin Hamamı için Nasıl Süsleme Yapılır?

Gelin hamamlarının süslemesi genellikle günlük hamamlardan farklı oluyor. Siz de, daha sade süslemeler ve sade bir organizasyon tercih edebileceğiniz gibi, rengarenk süslemeler, mumlar, tefler ve geline özel kıyafetler de tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, gelin hamamında yemek köşesinin de mutlaka olmasını öneriyoruz. Gelin hamamınızı seçerken yemeklerin organizasyon paketinin içine dahil olup olmadığını sorabilirsiniz. Dilerseniz bir catering firmasıyla anlaşıp ikramlar sunabilir veya dilerseniz kendiniz hazırladığınız yemekleri de getirebilirsiniz.

Süsleme için genellikle firmalar gelin hamamı seti oluşturuyorlar. Son dönemler gelin hamamı ile kına gecesi ile de birleştirenler oldukça çok. Siz de kına yapmak isterseniz hamam firmasının gelin hamamı ve kına konseptli paketlerini tercih edebilirsiniz.

gelin-hamami

Gelin Hamamı Müzikleri

Hamam ve müzik deyince birçoğumuzun aklına Yeşilçam filmlerinde yaşanan bol kahkahalı ve müzikli sahneler gelir. İşte tam da böyle bir gelin hamamı için olmazsa olmaz ilk şey müzik! Süslemeler, çeşit çeşit yemekler, hediyelikler hazır...Sıra geldi müziğe. Tefleriniz elinizde, göbek taşının üzerinde düğün öncesi bol bol enerji atabileceğiniz, dans edebileceğiniz bir müziğe ihtiyacınız var.

Gelin hamamlarında genellikle müzik için gelinin isteğine göre müzik sistemi kuruluyor ya da dansöz getiriliyor. Eğer siz de vur patlasın, çal oynasın diyebileceğiniz harika bir gelin hamamı planlıyorsanız bir çalgı ekibi getirebilirsiniz. Sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde en eğlenceli müzikler ile dilediğiniz eğlenceyi yaşayacağınızdan eminiz. :)

Önerilen Yazılar